Προς το περιεχόμενο

μπουρι ξυλοσομπας μεσα απο τζακι ?????!!!!!!


TOMVLACH

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι θα γινει ρε παιδια εαν ρωταγα για καμια αρχιτεκτονικη επεξεργαστων θα ειχα 1000 απαντησεις τωρα σε μια ρημαδοσομπα τιποτα????


τι θα γινει ρε παιδια εαν ρωταγα για καμια αρχιτεκτονικη επεξεργαστων θα ειχα 1000 απαντησεις τωρα σε μια ρημαδοσομπα τιποτα????


https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/sobes/xulosobes/?pg=1&srt=0

 

Δες εδώ και πέρνα μία βόλτα από κάποιο leroy .Υπάρχει μεγάλη γκάμα και αρκετές με έξοδο πίσω.

 

Εάν γίνει σωστή εγκατάσταση γιατί να μην τραβάει;;;

Προσοχή όμως η έξοδος χωνιού να είναι σε τέτοιο ύψος ώστε να μην φεύγει προς την καμινάδα με 

κλίση κατηφορική.

τι εννοεις κατηφορικη?μεσα στο τζακι το χωνι?


classifieds-313601-0-10511500-1509377081_thumb.png

 

 

κατι τετοιο εννοω..


με το μπουρι απο πισω οχι επανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κατάλαβα δεν είμαι και τελείως γκαγκα. :-D  :lol:

 

Απλά λέω να βρεις σόμπα με το χωνί πίσω και να έχει όσο γίνεται την τρύπα εξόδου πιο χαμηλά για να μπει

οριζόντια στο τζάκι και να μην χρειαστεί να κάνει κάποια κλίση προς τα κάτω και δεν τραβάει καλά.

Μέτρα το ύψος από το πάτωμα μέχρι την κορυφή της εστίας και πήγαινε leroy να δεις σόμπες. :)

 

Γύρω από το χωνί στο σημείο που μπαίνει το μπουρί στην καμινάδα καλό θα ήταν να τυλιχτεί π.χ. με 

υαλοβάμβακα που είναι άκαυτος ώστε και σταθερό να είναι και αέρας να μην μπαίνει στην καμινάδα ώστε

να δημιουργεί πρόβλημα και να μην τραβάει καλά η σόμπα και καπνίζει.

 

Έτσι το είχα σκεφτεί και εγώ αρχικά αλλά δεν μου άρεσε και αν το κάνω θα ανοίξω τρύπα όπως είπα

παραπάνω και θα βάλω από εκεί το μπουρί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογος που δεν θα το προτεινες?  το τζακι παντως οποτε εβαζα απορροφητηρα εβαζα ενα παραθυρο ανακληση και δεν υπηρχε προβλημα. βρηκα 5-6 σομπες αλλες ςχουν 15 αρι μπουρι αλλες 13 αρι και αλλες 12 αρι.ποια η διαφορα?ποια να προτιμησω?

 

Μπορεί να γυρίζει την κάπνα μέσα όταν φυσάει κι άλλα τέτοια. Δε ξέρω, είμαι λίγο περίεργος με αυτά. Μια φορά κάναμε συμβιβασμούς και γαμήθηκε το σύμπαν. Μου αρέσουν τελειοποιημένες δουλειές. Δοκίμασέ το πάντως μπορεί να σου κάτσει. Όσο πιο μικρό μπουρί τόσο μικρότερη εστία έχεις . Όσο πιο μεγάλο τόσο μεγαλύτερη φωτιά άλλα και μεγαλύτερες απώλειες χωρίς κλαπέτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λεει ο death lord. Το μπουρι να βγει πιο πανω απο την καμιναδα του τζακιου. Να τυλιχτει το μπουρι με υαλοβαμβακα απο κατω και πιο πανω ας ειναι διπλου τοιχώματος.

 

Πρωτα πρεπει να μετρησεις την εσωτερικη διαμετρο που εχει το τζακι σου, γιατι αν παρεις μια με μπουρι φ150 και η καμιναδα σου ειναι μικροτερη θα μπλεξεις και αν βαλεις συστολη για να χωρεσει πιο μικρα μπουρια δεν θα τραβαει, συνηθως μπορει να βγαζει φ120 μπορει να βαλεις μετα το ταφ καθαρισμου πιο μεγαλο μπουρι. Εννοείτε πως πρεπει να βαλεις ταφ καθαρισμου, για να το καθαριζεις, αν εχει υγροποιησεις να μπορεις να τις μαζεψεις,χωρις να πηγαινουν μεσα στην σομπα.

 

Πρεπει να μπεις μεσα στο τζακι να δεις παει κατευθείαν ευθεια πανω ή εχει καποιο σπασιμο για να στροβιλιζεται ο αερας;

 

Θυμήσου οπως το τζακι, ετσι και η σομπα τα καυσαέρια πανε προς τα πανω μονα τους χωρις καποιο ανεμιστηρα. Αρα ολα πρεπει να δουλευουν σωστα.

 

Αν σου πει μαστορα θα βαλουμε σπιράλ και θα το βγαλουμε ως εξω απλα μην τον προτιμήσεις. Πανω θα βγει το μπουρι και πανω θα βαλεις καπελο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λεει ο death lord. Το μπουρι να βγει πιο πανω απο την καμιναδα του τζακιου. Να τυλιχτει το μπουρι με υαλοβαμβακα απο κατω και πιο πανω ας ειναι διπλου τοιχώματος.

 

Πρωτα πρεπει να μετρησεις την εσωτερικη διαμετρο που εχει το τζακι σου, γιατι αν παρεις μια με μπουρι φ150 και η καμιναδα σου ειναι μικροτερη θα μπλεξεις και αν βαλεις συστολη για να χωρεσει πιο μικρα μπουρια δεν θα τραβαει, συνηθως μπορει να βγαζει φ120 μπορει να βαλεις μετα το ταφ καθαρισμου πιο μεγαλο μπουρι. Εννοείτε πως πρεπει να βαλεις ταφ καθαρισμου, για να το καθαριζεις, αν εχει υγροποιησεις να μπορεις να τις μαζεψεις,χωρις να πηγαινουν μεσα στην σομπα.

 

Πρεπει να μπεις μεσα στο τζακι να δεις παει κατευθείαν ευθεια πανω ή εχει καποιο σπασιμο για να στροβιλιζεται ο αερας;

 

Θυμήσου οπως το τζακι, ετσι και η σομπα τα καυσαέρια πανε προς τα πανω μονα τους χωρις καποιο ανεμιστηρα. Αρα ολα πρεπει να δουλευουν σωστα.

 

Αν σου πει μαστορα θα βαλουμε σπιράλ και θα το βγαλουμε ως εξω απλα μην τον προτιμήσεις. Πανω θα βγει το μπουρι και πανω θα βαλεις καπελο.

καπελο εχω απο το τζακι ηδη ,ειμαι ρετιρε και η καμιναδα βγαινει στα 4-4.5 μετρα πανω απο το τζακι.η καμιναδα του τζακιου ειναι πολυ μεγαλη φ300 υπολογιζω

Καλα τα λεει ο death lord. Το μπουρι να βγει πιο πανω απο την καμιναδα του τζακιου. Να τυλιχτει το μπουρι με υαλοβαμβακα απο κατω και πιο πανω ας ειναι διπλου τοιχώματος.

 

Πρωτα πρεπει να μετρησεις την εσωτερικη διαμετρο που εχει το τζακι σου, γιατι αν παρεις μια με μπουρι φ150 και η καμιναδα σου ειναι μικροτερη θα μπλεξεις και αν βαλεις συστολη για να χωρεσει πιο μικρα μπουρια δεν θα τραβαει, συνηθως μπορει να βγαζει φ120 μπορει να βαλεις μετα το ταφ καθαρισμου πιο μεγαλο μπουρι. Εννοείτε πως πρεπει να βαλεις ταφ καθαρισμου, για να το καθαριζεις, αν εχει υγροποιησεις να μπορεις να τις μαζεψεις,χωρις να πηγαινουν μεσα στην σομπα.

 

Πρεπει να μπεις μεσα στο τζακι να δεις παει κατευθείαν ευθεια πανω ή εχει καποιο σπασιμο για να στροβιλιζεται ο αερας;

 

Θυμήσου οπως το τζακι, ετσι και η σομπα τα καυσαέρια πανε προς τα πανω μονα τους χωρις καποιο ανεμιστηρα. Αρα ολα πρεπει να δουλευουν σωστα.

 

Αν σου πει μαστορα θα βαλουμε σπιράλ και θα το βγαλουμε ως εξω απλα μην τον προτιμήσεις. Πανω θα βγει το μπουρι και πανω θα βαλεις καπελο.

εχω βρει σομπες με μεγαλο χωρο καυσης με φ120.ειναι καλο αυτο η κακο?  https://maggiekot.car.gr/parts/view/6877552/  το σπιτι ειναι 85 τμ  θα κανει δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε σόμπα βγαζει τα δικα της kw που αυτα μειωνονται απο πολλους παραγοντες, οπως η μονωση του σπιτιου, η σωστη λειτουργια της που επηρεαζεται απο την ποιότητα του ξύλου,αν καιει σωστα(τραβαει που λενε), αν τα καυσαέρια φευγουν χωρις πολλες γωνιες.

 

Πχ εγω αν ειχα σπιτι 90τ.μ θα επαιρνα σομπα που να καλυπτει 110τ.μ χωρο. Το μεγαλο μικρο γινεται.

 

Καλυτερα να ρωτησεις κανεναν γνωστο σου που εχει σομπα να σου πει τι ακριβως να προσεξεις. Μην την αγορασει μονο για ενα χειμωνα και μετα ειναι για πεταμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπελο εχω απο το τζακι ηδη ,ειμαι ρετιρε και η καμιναδα βγαινει στα 4-4.5 μετρα πανω απο το τζακι.η καμιναδα του τζακιου ειναι πολυ μεγαλη φ300 υπολογιζω

εχω βρει σομπες με μεγαλο χωρο καυσης με φ120.ειναι καλο αυτο η κακο?  https://maggiekot.car.gr/parts/view/6877552/  το σπιτι ειναι 85 τμ  θα κανει δουλεια?

Μεγάλος χώρος καύσης απαιτεί και μεγάλα ξύλα.

 

Εγώ θα προτιμούσα σόμπα με επένδυση εσωτερικά πυρότουβλο ή πυρίμαχο υλικό.

 

Εκπέμπει περισσότερο τη ζέστη,τη διατηρεί περισσότερη ώρα άρα είναι και πιο οικονομική στα ξύλα.

Το λίνκ δεν δείχνει τίποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.mandis-home.gr/eshop.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1880&category_id=282

 

https://www.mandis-home.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1481&category_id=8&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

 

http://www.all4home.com.gr/product/%CF%83%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B1-%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-odin-14-kw/

 

ειμαι αναμεσα σε αυτες τις τρεις και αυριο θα δω και μια μαντεμενια αν και δεν μαρεσει το παραδοσιακο τους στυλ.

 

καμια παρατηρηση=προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...