Προς το περιεχόμενο

μπουρι ξυλοσομπας μεσα απο τζακι ?????!!!!!!


TOMVLACH

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος η το εχει κανει...θελω να αγορασω μια ξυλοσομπα η οποια να εχει την εξοδο απο πισω ωστε να στειλω το μπουρι μεσα απο το τζακι.εχει κανεις καμια προταση? θα καπνιζει? ψαχνω καιρο τωρα αλλα οι σομπες με εξοδο απο πισω ειναι ελαχιστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος η το εχει κανει...θελω να αγορασω μια ξυλοσομπα η οποια να εχει την εξοδο απο πισω ωστε να στειλω το μπουρι μεσα απο το τζακι.εχει κανεις καμια προταση? θα καπνιζει? ψαχνω καιρο τωρα αλλα οι σομπες με εξοδο απο πισω ειναι ελαχιστες

Για ενεργειακό μαντεμένιο τζάκι «κασσετα» έχεις κοιτάξει; Μπαίνει κουτί μεσα στο τζακι πολύ ευκολα, με καλαίσθητο αποτέλεσμα και αρκετα καλή απόδοση. Δέν εχει μεγάλη διαφορά στα χρήματα απο τις καλές ξυλόσομπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο χαμηλά για να μπει από την εστία;;; Κομμάτι δύσκολο το βλέπω.

 

Και εγώ το σκέφτομαι αλλά αν το κάνω θα ανοίξω θα ανοίξω μία τρύπα κάπου στα 1,5 με 2 μέτρα και θα 

βάλω το χωνί από εκεί κλείνοντας με το κλαπέτο την εστία.

Καίω αρκετά ξύλα από δικές μου ελιές στο κλασικό τζάκι χωρίς αποτέλεσμα γιατί η θέρμανση φεύγει όλη

από την καμινάδα.

 

Ρώτησα για τέτοιο που λέει ο G.bar αλλά ακριβό και πάλι η περισσότερη θέρμανση χάνεται στην καμινάδα

εκτός και κάνεις κάποιες μετατροπές αλλά εκεί θέλει ξήλωμα η καμινάδα και φτιάξιμο από την αρχή.

 

Το έχει κάνει κανείς;;;;; Ας μας πει αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενεργειακό τζάκι ξεκινάει από χιλιάρικο και μπορεί να ξεπεράσει και τα πέντε.  Για να γίνει σωστά θέλει να περαστούν αεραγωγοί στο "καπέλο" για να βγαίνει ο ζεστός αέρας, πέρα από την έξοδο που θα έχει μπροστά πάνω από την πόρτα.  Σε μερικές πολυκατοικίες δεν είναι εύκολο γιατί η καμινάδα βγαίνει υπό γωνία, ανάλογα με τον όροφο που είναι το διαμέρισμα.  Γίνεται η δουλειά αλλά έχει μεγαλύτερη φασαρία / μερεμέτι.

 

Αυτό που έχω δει είναι να βάζουν μια μικρή ξυλόσομπα μέσα στο τζάκι με ένα κομμάτι μπουρί που πηγαίνει μέσα στην καμινάδα περίπου ένα μέτρο προς τα πάνω.  Αυτές έχουν μερικά κατοστάρικα.  Πάλι βέβαια ένα μεγάλο μέρος ζέστης δεν πάει προς το δωμάτιο, όμως έχει μεγαλύτερη απόδοση από το απλό τζάκι.

 

Υπάρχει βέβαια και η λύση να μπει η σόμπα, δίπλα ή μπροστά από το τζάκι και ένα μπουρί (σπιράλ) να μπει μέσα από το άνοιγμα του τζακιού προς την καμινάδα.  Αισθητικά ίσως είναι αίσχος αλλά και αυτό παίζει αν το budget είναι πολύ χαμηλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει εγώ με φίλο μου. Η εστία παρέμεινε ως έχει. Τρυπησαμε πιο ψηλά την καμινάδα, εκεί που συνήθως κρεμάνε σουβενιρ. Καλή πατέντα αρκεί να γίνει προεργασία. Εμείς δεν την κάναμε κι είχαμε μερικά παρατράγουδα. Η καμινάδα του τζακιου πρέπει αναγκαστικά να καθαριστεί διεξοδικά κ να πλυθεί ώστε να μη μείνει ίχνος καπνιάς μέσα. Μετα με μικρό ρόλο με μεγάλο κοντάρι,φακό κ αρκετή υπομονή να περάστε το εσωτερικό της καμινάδας πυριμαχη μπόγια. Όταν τελειώσετε με την καμινάδα , έχετε αγοράσει μπουριά τα οποία καλό θα ήταν αν δε τα αγορασετε ινοξ αλλά με χρωμα να τα κάψετε καλά πρώτα. Προτελευταίο βήμα ,ενωνετε τα μπούρια μέχρι να περάσουν κάτω, κόβετε ραβετε, ξανατραβατε πάλι πάνω απο την ταράτσα και ντύνετε με επένδυση αλουμινου υαλοβάμβακα απο τη γωνια μέχρι να βγει το μπουρί το οποίο πρέπει να προεξέχει απο την καμινάδα.

Αν σας φαίνονται υπερβολές όλα αυτά ,θα αλλάξετε γνώμη όταν δείτε τα μπουριά μαζί με την καμινάδα να παίρνουν φωτιά. Καθαρισμός κλασικά με συρματόσχοινο και ειδική βούρτσα μετα, απο πάνω προς τα κάτω. Δε ξηλωνουμε μπουρια παρα μόνο αυτό που πάει στο τζάκι. Καλό θα ήταν η γωνια που θα είναι μέσα στο τζάκι να έχει αποχέτευση για την πίσσα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα .. λοιπον το σπιτι δεν ειναι δικο μου αρα ουτε τρυπα μπορω να κανω ουτε κασσετα να βαλω γιατι θελει μετατροπες..   εγω θελω να κανω αυτο https://www.youtube.com/watch?v=8HRzey1DOaM    αλλα η σομπα θα ειναι ακριβως μπροστα απο το τζακι και οχι πλαγια που την εχει ο μαστορας. απο καπνισμα ασφαλεια θα ειμαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Βάλε καλύτερα ενεργειακό τζάκι. Εχω καποια ενεργειακα σε προσφορα εδώ στην εταιρία .Αν θες στειλε μου pm

 

Edit. τωρα ειδα οτι δεν μπορεις να βάλεις ενεργειακο

 

Φωναξε καλύτερα εναν μάστορα να σου πει τι μπορείς να κάνεις

 

Για να γλυτώσεις κάπνες και να έχεις καλύτερη απόδοση και μικρότερη κατανάλωση να πάρεις σόμπα με δευτερογενή καύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει εγώ με φίλο μου. Η εστία παρέμεινε ως έχει. Τρυπησαμε πιο ψηλά την καμινάδα, εκεί που συνήθως κρεμάνε σουβενιρ. Καλή πατέντα αρκεί να γίνει προεργασία. Εμείς δεν την κάναμε κι είχαμε μερικά παρατράγουδα. Η καμινάδα του τζακιου πρέπει αναγκαστικά να καθαριστεί διεξοδικά κ να πλυθεί ώστε να μη μείνει ίχνος καπνιάς μέσα. Μετα με μικρό ρόλο με μεγάλο κοντάρι,φακό κ αρκετή υπομονή να περάστε το εσωτερικό της καμινάδας πυριμαχη μπόγια. Όταν τελειώσετε με την καμινάδα , έχετε αγοράσει μπουριά τα οποία καλό θα ήταν αν δε τα αγορασετε ινοξ αλλά με χρωμα να τα κάψετε καλά πρώτα. Προτελευταίο βήμα ,ενωνετε τα μπούρια μέχρι να περάσουν κάτω, κόβετε ραβετε, ξανατραβατε πάλι πάνω απο την ταράτσα και ντύνετε με επένδυση αλουμινου υαλοβάμβακα απο τη γωνια μέχρι να βγει το μπουρί το οποίο πρέπει να προεξέχει απο την καμινάδα.

Αν σας φαίνονται υπερβολές όλα αυτά ,θα αλλάξετε γνώμη όταν δείτε τα μπουριά μαζί με την καμινάδα να παίρνουν φωτιά. Καθαρισμός κλασικά με συρματόσχοινο και ειδική βούρτσα μετα, απο πάνω προς τα κάτω. Δε ξηλωνουμε μπουρια παρα μόνο αυτό που πάει στο τζάκι. Καλό θα ήταν η γωνια που θα είναι μέσα στο τζάκι να έχει αποχέτευση για την πίσσα.

 

Για ποιο λόγο χωνί μέχρι την έξοδο της καμινάδας;;;;

 

Εάν τρυπηθεί με προσοχή η καμινάδα σε ύψος 1,5 μ. περίπου όπου είναι χτιστή με τούβλα,ανοίγοντας τρύπα στη

διάσταση του μπουριού το οποίο θα περνάει  ίσα-ίσα στην εσωτερική μεριά του τούβλου και από εκεί η κάπνα

ελεύθερα θα ανεβαίνει στην καμινάδα όπως ανέβαινε η κάπνα του τζακιού θα υπάρχει πρόβλημα.;;;

 

Για ποιο λόγο το μπουρί να μπει εσωτερικά της καμινάδας και να βγει μέχρι την κορφή.

 

Να σημειώσω ότι το σκεπτικό μου είναι από την κάτω μεριά η εστία θα κλειστεί και θα σφραγιστεί καλά

το κλαπέτο ώστε να μη μπαίνει αέρας στην καμινάδα από εκεί.

 

Και στο εξοχικό με αυτό τον τρόπο βγάζω το μπουρί της σόμπας.Απλά εκεί και για αυτό το λόγο έφτιαξα

ειδική καμινάδα που ξεκινάει 1 μέτρο κάτω από το ταβάνι και βγαίνει 1,5 μέτρο πάνω από τη σκεπή.

Τραβάει τέλεια και δεν καπνίζει ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιο λόγο χωνί μέχρι την έξοδο της καμινάδας;;;;

 

Εάν τρυπηθεί με προσοχή η καμινάδα σε ύψος 1,5 μ. περίπου όπου είναι χτιστή με τούβλα,ανοίγοντας τρύπα στη

διάσταση του μπουριού το οποίο θα περνάει ίσα-ίσα στην εσωτερική μεριά του τούβλου και από εκεί η κάπνα

ελεύθερα θα ανεβαίνει στην καμινάδα όπως ανέβαινε η κάπνα του τζακιού θα υπάρχει πρόβλημα.;;;

 

Για ποιο λόγο το μπουρί να μπει εσωτερικά της καμινάδας και να βγει μέχρι την κορφή.

 

Να σημειώσω ότι το σκεπτικό μου είναι από την κάτω μεριά η εστία θα κλειστεί και θα σφραγιστεί καλά

το κλαπέτο ώστε να μη μπαίνει αέρας στην καμινάδα από εκεί.

 

Και στο εξοχικό με αυτό τον τρόπο βγάζω το μπουρί της σόμπας.Απλά εκεί και για αυτό το λόγο έφτιαξα

ειδική καμινάδα που ξεκινάει 1 μέτρο κάτω από το ταβάνι και βγαίνει 1,5 μέτρο πάνω από τη σκεπή.

Τραβάει τέλεια και δεν καπνίζει ποτέ.

Γιατί κάποια στιγμή θα πάρει φωτιά η καμινάδα όπως στη περίπτωση μας, κ είναι ζήτημα τύχης να μη γίνει ζημιά. Ενώ αν έχεις το μπουρι ενδιάμεσα περιοριζεται η φωτιά εκεί. Καλύτερα να χαλάσεις μπουριά πάρα να ξαναχτίζεις καμινάδα. Eπίσης αν ποτέ ανοίξεις το κλαπέτο που έχεις σφραγίζει στο δικό σου, προετοιμάσου και πολύ πίσσα, παχύρρευστη. Η οποία όταν ζεσταθεί γίνεται πολύ εύλεκτη. Δε λέω καλή κι ανέξοδη λύση, κι εμείς έτσι το είχαμε στην αρχή μέχρι τον πρώτο τρόμο. Πέρισυ αναγκαστήκαμε να κάνουμε τη δουλειά Σεπτέμβριο. Μας πήρε δυο μέρες άλλα κάναμε σωστή δουλειά. Δε τα βγάλαμε από το κεφάλι μας αυτά, ρωτήσαμε μηχανικό.

 

'Οταν πήρε φωτιά, σβήσαμε τη σόμπα με νερό άλλα ήδη η φωτιά ήταν μέσα στην καμινάδα. Ο ήχος ήταν λες και ήταν τουρμπίνα αεροπλάνου, καταφέραμε να τη σβήσουμε βγάζοντας το μπουρί από τη σόμπα με γάντια και ταπώνοντας το με κουβέρτα για να πνίξουμε τον αέρα. Μόνο έτσι έσβησε. Η καμινάδα από τον κάτω όροφο μέχρι τον πάνω, κάπνιζε επειδή καιγόταν η εξωτερική μπογιά. Δεν μπορούσες να πλησιάσεις πόσο μάλλον να την αγγίξεις. Ποιος ξέρει τι θα είχε γίνει αν δεν την είχαμε σβήσει.

Επεξ/σία από De@th L0rd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν ξέρετε αγγλικά δείτε τι ωραίες πατέντες έχουν οι Αμερικανοί και οι Καναδοί (κυρίως) για να κάνουν πιο "ενεργειακή" μια απλή σόμπα. Βάζουν κλαπέτα. Είναι μια τόσο απλή διαδικασία. Επίσης καλό εξαερισμό όπως θέλουν και τα ενεργειακά τζάκια άλλωστε. Ανοίγουμε τρύπα στον τοίχο με σωλήνα ώστε να τραβάει η σόμπα απευθείας φρέσκο αέρα. Έτσι ούτε καπνίσματα έχουμε ούτε τίποτα.

 

https://youtu.be/6uuhrdmfnqo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καμινάδες παίρνουν φωτιά όταν στα ελεύθερα τζάκια ψήνουμε πολλές μπριζόλες - παιδάκια - λουκάκινα και

γενικά λιπαρά κρέατα.Το λίπος που κολάει πάνω είναι το καλίτερο δαδί της φωτιάς.

Επίσης το είδος των ξύλων ειδικά αν είναι χλωρά και μουσκεμένα και κατωτέρας ποιότητας.

Η κακή κατασκευή τζακιού-καμινάδας με αποτέλεσμα να μην γίνεται καλή καύση.

 

Προσπαθώ να πείσω τη γυναίκα επειδή γκρινιάζει ότι θα μαυρίζει το σπίτι.

Αν την πείσω θα την κοτσάρω όπως είπα παραπάνω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις παιδια καμια βοηθεια????

 

 

Δε θα σου πρότεινα την τοποθέτηση του βίντεο. Από την άλλη το μόνο που θα χάσεις αν το δοκιμάσεις είναι χρήμα και χρόνος. Δοκίμασέ το. Επίσης σημαντικό. Ποτέ τζάκι-ξυλοσομπα στον ίδιο χώρο με απορροφητήρα (πχ κουζίνα). Καπνίζει σαν διαολεμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα σου πρότεινα την τοποθέτηση του βίντεο. Από την άλλη το μόνο που θα χάσεις αν το δοκιμάσεις είναι χρήμα και χρόνος. Δοκίμασέ το. Επίσης σημαντικό. Ποτέ τζάκι-ξυλοσομπα στον ίδιο χώρο με απορροφητήρα (πχ κουζίνα). Καπνίζει σαν διαολεμένο.

ο λογος που δεν θα το προτεινες?  το τζακι παντως οποτε εβαζα απορροφητηρα εβαζα ενα παραθυρο ανακληση και δεν υπηρχε προβλημα. βρηκα 5-6 σομπες αλλες ςχουν 15 αρι μπουρι αλλες 13 αρι και αλλες 12 αρι.ποια η διαφορα?ποια να προτιμησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος η το εχει κανει...θελω να αγορασω μια ξυλοσομπα η οποια να εχει την εξοδο απο πισω ωστε να στειλω το μπουρι μεσα απο το τζακι.εχει κανεις καμια προταση? θα καπνιζει? ψαχνω καιρο τωρα αλλα οι σομπες με εξοδο απο πισω ειναι ελαχιστες

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/sobes/xulosobes/?pg=1&srt=0

 

Δες εδώ και πέρνα μία βόλτα από κάποιο leroy .Υπάρχει μεγάλη γκάμα και αρκετές με έξοδο πίσω.

 

Εάν γίνει σωστή εγκατάσταση γιατί να μην τραβάει;;;

Προσοχή όμως η έξοδος χωνιού να είναι σε τέτοιο ύψος ώστε να μην φεύγει προς την καμινάδα με 

κλίση κατηφορική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...