Προς το περιεχόμενο

Πιστοποιήσεις CCNA κτλ


penkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να πω κ εγω την αποψη μου επειδη το ψαχνω καιρο ενω τελειωνω ιδιωτικο ιεκ σαν τεχνικος δικτυων και σκεφτομουν να διαβασω μονος μου για ccna..Βλεποντας τις αγγελιες που τρεχουν εξω απλα μονο με ccna χωρις εμπειρια δεν βλεπω να ανοιγει καποια πορτα στην Ελλαδα.Εχω την εντυπωση οτι μονο αν εισαι σε δουλεια και ασχολειςαι με networking ηδη εχει νοημα η πιστοποιηση κ δινει το κατι παραπανω ωστε να ανεβεις,αλλιως απο μονη της δεν ειναι αρκετη διοτι η πραξη δεν εχει καμια επαφη με το packet tracer.Θεωρω ποιο εφικτο καποιος με σπουδες πληροφορικης να ξεκινησει με ποιο entry level jobs σε καποιο it support κομματι κτλ..Θελω να πω οτι χωρις εμπειρια δεν μας δινει κανεις να κανουμε configuration το ρουτερ της επιχειρησης του..Αν παρεις ccna και δεν ασχολεισαι με δικτυα σε 2 χρονια δεν θα θυμασαι ουτε το ονομα του router να αλλαξεις.Ειναι δουλεια on the job αρκετα νομιζω,και εμενα μου αρεσει αλλα θελει βηματα δεν ξεκινας ετσι ευκολα..Συμβουλη απο εμενα σπασε το ccna στα 2 με την μιση υλη και θα σου βγε πιο ευκολα.Βρισκεις τα παντα στο ιντερνετ και πας με τον ρυθμο που θες εσυ.Μην δωσεις 2000 κτλ στις μερες μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν ξεκινούσα τώρα θα διάβαζα μόνο cloud , Amazon,Google,Microsoft.

 

Τα υπόλοιπα δυστυχώς είναι αρκετά γνωστά και με πολύ κόσμο από πίσω. Το Cloud θα είναι για πολλά χρόνια νο1.

Επίσης διάβασμα αρχιτεκτονικής υπηρεσιών cloud, project management etc από τα δεύτερα μαθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι πιστοποιήσεις είναι για πιο έμπειρους.Και το ccna όχι οτι πρέπει να έχεις τεράστια εμπειρία αλλά υπάρχουν και πιστοποήσεις σε δίκτυα π.χ CompTIA που είναι για πιο αρχάριους.Γενικά όλες αυτές οι πιστοποιήσεις καλές είναι αλλά η καθε μία είναι για διαφορετικό πράγμα.Αν σε ενδιαφέρουν τα δίκτυα πας σε Cisco ή Juniper (για την οποία δεν υπάρχει πολύ υλικό για να διαβάσεις),Virtualization επίσης ενδιαφέρον και είναι κάτι που το "ζητάνε" εταιρίες.Για μένα όμως το βλέπεις λάθος.Προφανώς δεν θα πας να μάθεις κάτι που δεν έχει ζήτηση αλλά θα πρέπει να σου αρέσει  και να θέλεις να ασχοληθείς και όχι μόνο να το κάνεις επειδή το ζητάνε οι εταιρίες.Όλες οι πιστοποιήσεις που αναφέρεις έχουν "ψωμί",Και όταν θα πάρεις μια απο αυτές θα δεις ότι αυτό είναι μόνο η αρχή.Π.χ άμα πάρεις το ccna (που πλέον το έχουν οι περισσότεροι) υπάρχει το ccnp και μετά to ccie.Και αυτές οι πιστοποιήσεις είναι μόνο για routing - switching.Μπορεί να αποφασίσεις να πας για τις security πιστοποιήσεις ή design κτλ.Και το ίδιο ισχύει και για τις άλλες εταιρίες.Για μένα πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τι ακριβώς σου αρέσει να κάνεις.Αλλά θεωρώ ότι το ccna θα σε βοηθήσει ακόμα και αν αποφασίσεις να κάνεις κάτι άλλο.Π.χ αν ασχοληθείς με virtualization ή με microsoft  θα πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις περι δικτύων.

 

Για Ελλάδα πάντως μην το ψάχνεις.Όποιο δρόμο και να ακολουθήσεις (cisco,microsoft κτλ.) ο κόπος και πιθανον το χρήμα που θα χαλάσεις δεν πρόκειται να ανταμειφθούν.

 

Ότι θέλεις απο cisco πάντως στείλε pm.Διαβάζω για το ccie οπότε όσο περισσότερο ασχολούμαι με cisco τόσο το καλύτερο.

+ 1 , για Ελλάδα δεν αξίζει με τίποτα , πριν κάποιο καιρό μου είπαν για θέση σε μεγάλη εταιρία ( η οποία τα 3 τελευταία χρόνια έχει κάνει μείωση προσωπικού κοντά στο 25% ) , ζητούσαν το ccna όμως απαραίτητα ( το οποίο δεν είχα ) , είμαι τώρα στο περίμενε , το επόμενο αρνητικό είναι όλοι που ασχολούνται με τα δίκτυα έχουν το ccna , πάνε για τα επόμενα ccnp κλπ , άρα υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός , υπάρχει δουλειά αλλά θέλουν εμπειρία ( το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις μια δουλειά επάνω στα δίκτυα ) μετά αφότου είσαι στη δουλειά διαβάζεις για το ccna , έτσι θα έχεις την δουλειά στο χέρι , μετά παίρνοντας το ccna θα είναι καλύτερα και θα εξελιχθείς B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω κ εγω την αποψη μου επειδη το ψαχνω καιρο ενω τελειωνω ιδιωτικο ιεκ σαν τεχνικος δικτυων και σκεφτομουν να διαβασω μονος μου για ccna..Βλεποντας τις αγγελιες που τρεχουν εξω απλα μονο με ccna χωρις εμπειρια δεν βλεπω να ανοιγει καποια πορτα στην Ελλαδα.Εχω την εντυπωση οτι μονο αν εισαι σε δουλεια και ασχολειςαι με networking ηδη εχει νοημα η πιστοποιηση κ δινει το κατι παραπανω ωστε να ανεβεις,αλλιως απο μονη της δεν ειναι αρκετη διοτι η πραξη δεν εχει καμια επαφη με το packet tracer.Θεωρω ποιο εφικτο καποιος με σπουδες πληροφορικης να ξεκινησει με ποιο entry level jobs σε καποιο it support κομματι κτλ..Θελω να πω οτι χωρις εμπειρια δεν μας δινει κανεις να κανουμε configuration το ρουτερ της επιχειρησης του..Αν παρεις ccna και δεν ασχολεισαι με δικτυα σε 2 χρονια δεν θα θυμασαι ουτε το ονομα του router να αλλαξεις.Ειναι δουλεια on the job αρκετα νομιζω,και εμενα μου αρεσει αλλα θελει βηματα δεν ξεκινας ετσι ευκολα..Συμβουλη απο εμενα σπασε το ccna στα 2 με την μιση υλη και θα σου βγε πιο ευκολα.Βρισκεις τα παντα στο ιντερνετ και πας με τον ρυθμο που θες εσυ.Μην δωσεις 2000 κτλ στις μερες μας.

Ξέρεις πόσο πολύ σκέφτομαι τα χρήματα που θα δώσω ;;!! Φοβάμαι κυρίως το ενδεχόμενο της αποτυχίας μου στις εξετάσεις και το ενδεχόμενο μήπως εκεί που αποφασίσω να παρακολουθήσω τα μαθήματα, η σχολή/καθηγητές δεν ενδιαφερθούν ώστε να εκπαιδεύσουν τους μαθητές κατάλληλα και όχι απλά να τσεπώσουν τα χρήματα. Ευτυχώς έχω κάποια χρήματα στην άκρη τα οποία είμαι διατεθημένη να τα δώσω, εφόσον όμως, είμαι σίγουρη ότι η σχολή και οι καθηγητές είναι αξιόπιστοι. Το να διαβάσω μόνη μου, το καθιστώ πολύ δύσκολο γιατί έχω μεγάλη διάθεση να μάθω και το πρακτικό κομμάτι με πραγματικό εξοπλισμό και όχι εικονικό. Χρειάζομαι έναν άνθρωπο πάνω από το κεφάλι μου να με καθοδηγεί και να με βάλει σε πρόγραμμα αλλιώς με βλέπω να τα παρατάω. Επιπλέον στην σχολή σου δίνεται και βέβαιωση παρακολούθησης από την Cisco. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο χρήσιμο είναι για το βιογραφικό αλλά πιστεύω ότι καλό είναι να υπάρχει από την στιγμή που δεν υπάρχει επαρκείς εργασιακή εμπειρία.

 

Προσωπικά αν ξεκινούσα τώρα θα διάβαζα μόνο cloud , Amazon,Google,Microsoft.

 

Τα υπόλοιπα δυστυχώς είναι αρκετά γνωστά και με πολύ κόσμο από πίσω. Το Cloud θα είναι για πολλά χρόνια νο1.

Επίσης διάβασμα αρχιτεκτονικής υπηρεσιών cloud, project management etc από τα δεύτερα μαθήματα.

Συμφωνώ. Το Cloud είναι κάτι που λίγοι το κατέχουν, το ίδιο πιστεύω πως ισχύει και για το Internet of Things. Έχω παρατηρήσει σε αγγελίες στο εξωτερικό ότι ζητάνε πολύ το ITIL, το οποίο είναι επίσης σχετικά σπάνιο, κυρίως στην Ελλάδα δεν το βλέπεις σχεδόν πουθενά. Αν δεν κάνω λάθος, το ITIL έχει να κάνει με το management (?)

 

+ 1 , για Ελλάδα δεν αξίζει με τίποτα , πριν κάποιο καιρό μου είπαν για θέση σε μεγάλη εταιρία ( η οποία τα 3 τελευταία χρόνια έχει κάνει μείωση προσωπικού κοντά στο 25% ) , ζητούσαν το ccna όμως απαραίτητα ( το οποίο δεν είχα ) , είμαι τώρα στο περίμενε , το επόμενο αρνητικό είναι όλοι που ασχολούνται με τα δίκτυα έχουν το ccna , πάνε για τα επόμενα ccnp κλπ , άρα υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός , υπάρχει δουλειά αλλά θέλουν εμπειρία ( το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις μια δουλειά επάνω στα δίκτυα ) μετά αφότου είσαι στη δουλειά διαβάζεις για το ccna , έτσι θα έχεις την δουλειά στο χέρι , μετά παίρνοντας το ccna θα είναι καλύτερα και θα εξελιχθείς B)

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όλοι πλέον κατέχουν CCNA και συνεχίζουν για τις επόμενες πιστοποιήσεις. Τι ιδανικό θα ήταν να δούλευα πάνω στα δίκτυα ή στο Support έτσι ώστε να εξελισσόμουν. Και το ακόμα πιο ιδανικό θα ήταν να σε στείλει ο εργοδότης σου (μέσω του ΟΑΕΔ-ΛΑΕΚ να πάρεις όλες αυτές τις πιστοποιήσεις και να μην πληρώσεις τίποτα απολύτως ούτε η εταιρία φυσικά. Γι' αυτό εξάλλου βλέπουμε πως όσοι εργάζονταν ή εργάζονται σε μεγάλες εταιρίες έχουν στην κατοχή τους πολλές πιστοποιήσεις. Από την στιγμή όμως, που δεν μπορώ να βρω μία σχετική δουλειά, γιατί αυτό προσπαθώ, τότε δεν θα μπορέσω να προχωρήσω ποτέ με αποτέλεσμα να μείνω στάσιμη. Οπότε, δυστυχώς ή ευτυχώς θεωρώ πως είναι κάτι που πρέπει να κάνω έτσι ώστε να έχω μία επαφή με το αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις το άλλο : να φτιάχνεις σιγά - σιγά δικτυάκια σπίτι σου ( συνδέοντας σταθερό υπολογιστή με Laptop κλπ ) έτσι να μπεις στο κλίμα , να έχεις μια επαφή , τώρα αν έχεις όρεξη πήγαινε πάρε ό,τι μπορείς ccna κλπ , θα σε βοηθήσουν στις πιθανότητες να βρεις εργασία εδώ , ακόμα και για πιθανή δουλειά στο εξωτερικό ( εαν είναι στα πλάνα σου βέβαια )  B) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συζητηση για το μελλον επειδη ΙοΤ και Cloud ανηκουν σε λίγο διαφορετικούς τομείς πανω στα δίκτυα τα SDN και γενικότερα το Network programmability ερχονται με γοργους ρυθμούς να αλλάξουν πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχοντας πάρει το CCNA παλιότερα από την Ελληνοαμερικανική Ένωση έχω να σου πω το εξης. Δεν πληρώνεις για κανένα λόγο. Η σχολή έχει όντως καλές εγκαταστάσεις και έχεις να δουλέψεις πάνω σε πραγματικό εξοπλισμό, αλλά τα λεφτά είναι πολλά. Και σαν χαρτί εδώ στην Ελλάδα δεν αποδίδει τίποτα. Ζητάνε άπειρα παραπάνω χαρτιά. Βρες τα βιβλία και διάβασε μόνος σου. Εγώ τώρα το ξαναδίνω γιατί η πιστοποίηση μου έχει λήξει, αλλά για κανένα λόγο δε θα ξαναπλήρωνα 3500 και ιδίως ξέροντας τι μου πρόσφερε το ίδιο το χαρτί από μόνο του ( στην κυριολεξία τίποτα στον εργασιακό τομέα, μιας και σε ότι δουλειές πήγα μου πρόσφεραν λιγότερα λεφτά απ' ότι έπαιρνα σαν πωλητής πολυετούς εμπειρίας σε κατάστημα λιανικής και σε δουλειές χωρίς ωράριο. Αλλά γενικότερα γούσταρα δίκτυα οπότε δε το μετάνιωσα που ασχολήθηκα και πήρα το χαρτί). Αυτό που είπε ένας φίλος ότι μετά από 2 χρόνια δε θα θυμάσαι τίποτα αν δεν ασχοληθείς το επιβεβαιώνω. Πήρα το χαρτί το 2009, ασχολήθηκα πάλι τώρα και θυμόμουν μόνο κάποια βασικά στη θεωρία των δικτύων. Από configuration απολύτως τίποτα. Είναι μια καλή βάση για να προχωρήσεις με τα παραπάνω χαρτιά πάντως που μετράνε (CCNP, CCIE).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γνωριζω αμα ακομα ψαχνεσαι ή τελικα πηγες σε σχολη αλλα κατα τη γνωμη μου μια καλη προσεγγιση ειναι αυτη που ακολουθησε ο νεαρος και εξηγει στην παρακατω συνεντευξη

https://www.youtube.com/watch?v=BwT2UQjgkSU&list=PLhfrWIlLOoKMaF155-JoPJ_MyE_BoVzcX

Επεξ/σία από mickeyz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...