Προς το περιεχόμενο

[Laptop] HP ENVY 13-ab010nf 13.3'' FHD IPS (i5-7200U, 8GB, 512GB SSD, Intel HD 620, W10) στα 672 ευρω με τα μεταφορικα @amazon.fr [ΤΕΛΟΣ]


Red21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tώρα σοβαρά η σειρά Envy διαφέρει ποιοτικά από την σειρά Pavilion? Mήπως τα μπερδεύετε με τις σειρές ProBook & Elite?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Envy=premium/ top of the line consumer σειρά

 

Pavilion=budget friendly/ mainstream consumer σειρά

 

Και η απάντηση είναι πως ναι, έχουν διαφορά.

 

Το ότι δεν είναι στις επαγγελματικές σειρές της hp δε σημαίνει ότι είναι τα ίδια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Envy=premium/ top of the line consumer σειρά

 

Pavilion=budget friendly/ mainstream consumer σειρά

 

Και η απάντηση είναι πως ναι, έχουν διαφορά.

 

Το ότι δεν είναι στις επαγγελματικές σειρές της hp δε σημαίνει ότι είναι τα ίδια....

Ετσι τα ονομάζει η HP, πήγαινε σε κανένα Κωτσόβολο ή σε κανένα MediaMarkt να δείς εκτεθειμένα laptops και των δύο σειρών και σύγκρινε...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Envy=premium/ top of the line consumer σειρά

 

Pavilion=budget friendly/ mainstream consumer σειρά

 

Και η απάντηση είναι πως ναι, έχουν διαφορά.

 

Το ότι δεν είναι στις επαγγελματικές σειρές της hp δε σημαίνει ότι είναι τα ίδια....

Ακριβως.

 

Ενδεικτικες διαφορες:

α) τα pavilion ειναι συνηθως πλαστικα, τα envy συνηθως μεταλλικα

β) τα pavilion εχουν συνηθως υποδεεστερο πληκτρολογιο και σπανια φωτιζομενο(αυτο της προσφορας εχει τουλαχιστον φωτιζομενο)

γ) τα pavilion εχουν συνηθως χειροτερη οθονη

δ) τα pavilion ειναι συνηθως χοντροτερα και βαρυτερα

ε) δεν θα μπει ποτε ακριβος NVMe ssd σε pavilion(συχνα μαλιστα εχουν απλο μηχανικο δισκο). Τα envy εχουν συχνα τους ακριβους NVMe ssd που προσφερουν διπλασιες επιδοσεις απο τους απλους sata ssd. Αυτοι που το παιζουν 'ειδημονες' δεν γνωριζαν καν την διαφορα.

στ) τα pavilion εχουν 1 χρονο εγγυηση απο την HP, τα envy εχουν συνηθως 2 χρονια απο την hp.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zacharis επιμένεις σε κάτι που είναι προφανές πως είσαι λάθος.

 

Δε χρειάζεται να πάω πουθενά διότι έχω δουλέψει και τις 2 σειρές και δεν κρίνω με βαση τι βλέπω στη βιτρίνα. Όπως επίσης έχω δουλέψει και τα αντίστοιχα dell (Inspiron 7000 & xps) και τις διαφορές τις γνώρισα ο ίδιος.

 

Με την ίδια λογική και τα probook της hp είναι τα ίδια με τα elite και πάει λέγοντας.

 

Δεν το παίζω ειδικός σε καμία κατηγορία, θα γράψω μόνο όταν ξέρω/κατέχω κάτι.

 

Ο Haha απάντησε πολύ εμπεριστατωμένα και απολύτως σωστά κατ'εμε, τα υπόλοιπα ειναι για εσωτερική κατανάλωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zacharis επιμένεις σε κάτι που είναι προφανές πως είσαι λάθος.

 

Δε χρειάζεται να πάω πουθενά διότι έχω δουλέψει και τις 2 σειρές και δεν κρίνω με βαση τι βλέπω στη βιτρίνα. Όπως επίσης έχω δουλέψει και τα αντίστοιχα dell (Inspiron 7000 & xps) και τις διαφορές τις γνώρισα ο ίδιος.

 

Με την ίδια λογική και τα probook της hp είναι τα ίδια με τα elite και πάει λέγοντας.

 

Δεν το παίζω ειδικός σε καμία κατηγορία, θα γράψω μόνο όταν ξέρω/κατέχω κάτι.

 

Ο Haha απάντησε πολύ εμπεριστατωμένα και απολύτως σωστά κατ'εμε, τα υπόλοιπα ειναι για εσωτερική κατανάλωση..

Τι καθομαστε και συζηταμε;

 

Ακομα και να ηταν παρομοιες ποιοτικα η σειρα pavilion με την envy(που δεν ειναι), τα 2 λαπτοπ που συζηταμε εχουν μεγαλες διαφορες:

1) το pavilion ειναι 43% χοντροτερο

2) εχει μικροτερο sata ssd (128gb εναντι 512gb) που μαλιστα ειναι απλος sata ssd σε αντιθεση με τον αισθητα ακριβοτερο NVMe ssd με διπλασιες επιδοσεις του envy

3) το pavilion εχει μικροτερη μπαταρια και αυτονομια

4) το pavilion εχει λιγοτερο φωτεινη οθονη με χειροτερα χρωματα και καλυπτει μικροτερο color space

5) το pavilion εχει 1 χρονο εγγυηση απο την hp, το envy εχει νομιζω 2.

 

Και ολα αυτα χωρις να παιρνουμε υποψη μας διαφορα στα υλικα, ποιοτητα κατασκευης κλπ.

 

Το μονο ουσιαστικο πλεονεκτημα του pavilion ειναι η καλυτερη καρτα γραφικων, που μαλιστα ειναι μειονεκτημα για μερικες χρησεις, πχ για καποιον που κοιταει ultrabook, τοτε προτιμαει ενσωματωμενη καρτα γραφικων γιατι προσφερει καλυτερη αυτονομια και τα παιχνιδια δεν τον πολυνοιαζουν. 

 

Οι 'ειδημονες' μπορουν να συνεχισουν να θεωρουν το pavilion καλυτερο επειδη εχει καλυτερη καρτα γραφικων ή ας παρουν και ενα turbo-x απο το plaisio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς -για όσους αναφέρονται σε μένα- αν δείτε το ποστ μου, έκανα ερώτηση και όχι υπόδειξη. Γιατί ακριβώς δεν γνωρίζω περί HP laptop,ultrabook,κλπ. Μιας και είδα και το άλλο μοντέλο είπα να ρωτήσω. Με κάλυψε πλήρως η εμπεριστατωμένη ανάλυση του haHa περί διαφόρων, και όχι απλά "το ένα είναι laptop και το άλλο ultrabook".

Αλλά.......

Το "καλύτερο" είναι εντελώς σχετικό. Τι θέλω να πω. Για μένα παράδειγμα,που μου αρέσει περισσότερο το design , η πολυτέλεια, η φορητότητα και γουστάρω λίγο και το πουλμούρ, ναι είναι καλύτερο το envy. Αν ρωτήσεις τον αδελφό μου που ασχολείται με το gaming όπου και να βρίσκεται, θα σου πει από τα δύο θέλω με κλειστά μάτια το pavilion. Κανείς να μην είναι απόλυτος όπως άλλωστε δεν είναι απόλυτο το "καλύτερο". Πάντα πρέπει να μιλάμε σε σχέση με τις ανάγκες του καθενός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν ο αδερφός σου ασχολείται με gaming, ούτε το Pavilion θα αγόραζε.

;)

Γνωρίζεις κάποιο με i5-7200U ,GeForce 940MX 2 Go και 1Τ+ssd με λιγότερα από 680 ευρώ;;;;;;;

Link ρε παιδιά μην χάνουμε τις ευκαιρίεςςςςςςςςςς.

 

EDIT:

Ορθή επανάληψη στο προηγούμενο post μου : Πάντα πρέπει να μιλάμε σε σχέση με τις ανάγκες ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είσαι θεούλης και προκαλείς πάρε ένα κανονικό gaming laptop, πολύ ανώτερο σε όλες τις gaming λεπτομέρειες:

https://www.amazon.fr/HP-15-ax243nf-Portable-GeForce-Windows/dp/B0743B9YWJ/

 

(Για τα 68€ περισσότερα που κοστίζει σε αποζημιώνουν πολλαπλά η πιο κατάλληλη για gaming GPU και CPU)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζεις κάποιο με i5-7200U ,[/size]GeForce 940MX 2 Go και 1Τ+ssd με λιγότερα από 680 ευρώ;;;;;;;[/size]

Link ρε παιδιά μην χάνουμε τις ευκαιρίεςςςςςςςςςς.

...

Τώρα αν αυτό λέγεται gaming laptop και μάλιστα σε...bargain price π.χ. αυτό: https://www.computeruniverse.net/products/90660013/hp-pavilion-17-ab004ng.asp πως λέγεται? Hayabusa?

 

https://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=2865&cmp[]=2632

 

https://www.videocardbenchmark.net/compare.php?cmp%5B%5D=3453&cmp%5B%5D=3176

 

P.S: Γι' αυτό του @mpokwsths με i5-7300HQ & GTX 1050 που ξεπερνά ελάχιστα το budget σου δεν συζητάμε καν!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν ο αδερφός σου ασχολείται με gaming, ούτε το Pavilion θα αγόραζε.

;)

 

 

Επειδή είσαι θεούλης και προκαλείς πάρε ένα κανονικό gaming laptop, πολύ ανώτερο σε όλες τις gaming λεπτομέρειες:

https://www.amazon.fr/HP-15-ax243nf-Portable-GeForce-Windows/dp/B0743B9YWJ/

 

(Για τα 68€ περισσότερα που κοστίζει σε αποζημιώνουν πολλαπλά η πιο κατάλληλη για gaming GPU και CPU)

 

Αδερφέ πάρτο λίγο αλλιώς. Ούτε θεούλης είμαι ούτε προκαλώ τίποτα.Μάλλον το αντίθετο γίνεται. Τα forums για αυτό τον λόγο υπάρχουν. Αυτοί που δεν ξέρουν ρωτάνε και αυτοί που υποτίθεται ότι γνωρίζουν,απαντάνε. Όπως έγραψα και πριν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ περι laptop,notebook,ultrabook κλπ. Ψάχνοντας για να αγοράσω (χωρίς να χρειαστεί να δώσω το ένα μου νεφρό) ένα με τα χαρακτηριστικά που ζητάω (καλή CPU και GPU για gaming) μπήκα σε αυτό το νήμα και κοιτώντας να δω αυτό που αναφέρεται στην αρχή,βρήκα και αυτό που ανέφερα. Απαντήσεις σαν του haHa,απλές και εμπεριστατωμένες βοηθάνε πολύ. Το αντίθετο απαντήσεις σαν τις δικές σου και του StigmaX δεν βοηθάνε καθόλου. Για αυτό λέω link και δυο λογάκια για τα χαρακτηριστικά είναι τόσο δύσκολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Black66 αδερφέ μου, μην τρελαίνεσαι αδίκως. Έχεις μπεί ποτέ σε καφενείο επαρχιακού χωριού, όπως π.χ. ζω εγώ; Κάθε μικρή κοινωνία είναι καθρέφτης μιάς μεγαλύτερης. Ημιμάθεια, ξερολίαση και ειρωνεία αντί επιχειρημάτων είναι μερικά από αυτά τα "καλά" που συναντάς. Τι φιλότιμο και μουζάκα μου λες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Black66 αδερφέ μου, μην τρελαίνεσαι αδίκως. Έχεις μπεί ποτέ σε καφενείο επαρχιακού χωριού, όπως π.χ. ζω εγώ; Κάθε μικρή κοινωνία είναι καθρέφτης μιάς μεγαλύτερης. Ημιμάθεια, ξερολίαση και ειρωνεία αντί επιχειρημάτων είναι μερικά από αυτά τα "καλά" που συναντάς. Τι φιλότιμο και μουζάκα μου λες...

Αδερφέ το γνωρίζω πολύ καλά αυτό που αναφέρεις γιατί και εγώ σε μικρή επαρχιακή πόλη ζω και το βιώνω καθημερινά. Το θέμα όμως είναι ότι εδώ δεν είναι χωριό αλλά ένα από τα μεγαλύτερα Ελληνικά τεχνολογικά φόρουμ που υποτίθεται γίνονται σοβαρές και εμπεριστατωμένες συζητήσεις και προτάσεις. Αν γνωρίζει κάποιος απαντά με στοιχεία ή αν δεν γνωρίζει πολύ απλά μην μπαίνει καν στον κόπο απλώς και μόνο για να πάρει posts στο site. Με ειρωνικά σχόλια και λόγια του πωπού απλά υποβιβάζουμε το φόρουμ σε καφενείο. Καλημέρα.

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...