Προς το περιεχόμενο

POS: Είναι νόμιμο να μην δέχεται ένα αρτοποιό κάρτα παρά μόνο σε τσιγάρα και κάρτες τηλεφωνίας;


Mikelpcpro_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Γενικότερα δε κατάλαβα ποτέ αυτή τη λογική στην Ελλάδα όπου αν ένας επαγγελματίας δεν κάνει κάτι που εγώ θέλω (είτε πρόκειται για τις τιμές, τους τρόπους πληρωμής, τα μεταφορικά, τη καθαριότητα, τη ποιότητα κοκ), πρώτα σκέφτομαι πως μπορώ να τον αναγκάσω να ενδώσει στα θέλω μου μέσω καταγγελιών κλπ (αλλά να παραμείνω κατά τα άλλα πελάτης του :-D ) και έπειτα το πολύ απλό να σταματήσω να τον στηρίζω με τα χρήματά μου και να πάω να τα δώσω στους ανταγωνιστές του που θα με εξυπηρετήσουν όπως εγώ θέλω. Το λέω γενικότερα με αφορμή το τόπικ γιατί το έχω δει πολλές φορές και για διαφορετικούς λόγους και δε μπορώ να το καταλάβω ώς πρακτική.
 
Μόνο σε περιπτώσεις μονοπωλίων ή αυστηρών ολιγοπωλίων μπορώ να καταλάβω τέτοιες λογικές, σε οτιδήποτε άλλο υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές και αυτή τελικά είναι η καλύτερη τιμωρία για τον οποιοδήποτε (κακό) επαγγελματία. Καταναλωτική Συνείδηση , με στηρίζεις-σε στηρίζω,  δε με στηρίζεις - πάω στον απέναντι. Αν το έκαναν όλοι αυτό ούτε καταγγελίες ούτε τίποτα δε θα χρειαζόταν. Ο κακός ή θα συμμορφωνόταν ή θα βαρούσε μύγες.

 

 

 

δε γινεται παντα αυτο. ΠΧ παρε υδραυλικο να σου κανει μια συγκεκριμενη εργασια. 11 στους 10 θα σου πουν πχ 100 ευρω κι ουτε κουβεντα για αποδειξη. Κι αμα βρεις υδραυλικο με POS (οχι στα χαρτια, στα χαρτια μπορει να εχουν ολοι) σφυρα μου. Εκει τι επιλογη να κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Κανει λαθος φιλε μου Αν τους ζητησει καποιος αποδειξη η ΠΟΣ ,γιατι το ίδιο ειναι, 9 στους 10 θα στη κοψουνε αλλα θα σου ζητησουν εχτρα το ΦΠΑ.Εσυ εισαι αυτός που θα κανει πισω.....................σκεψου οτι στα 1000 ευρω χοντρικα τα 240 ειναι ΦΠΑ (το ενα τεταρτο )που φευγουν απο την δικια σου τσεπη αρα εσυ εχεις πρωτίστως το προβλημα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αρεσει που εχουν αποψη ολοι για την καρτα,χωρις να εχουν ιδεα τι συμφωνια εκανε ο αλλος για να παρει το μηχανημα.οι τραπεζες κατω απο ενα οριο,δεν δεχονται ποσοστα,αλλα βαζουν ενα ποσο εφαπαξ.πχ για κατω του ενος ευρου,βαζουν δεκαλεπτο νταβατζιλικι.αλλα ειπαμε, χωρις γνωση,δεν δικαιουσαι αποψη,εκτος απο την ελλαδα,οπου ολοι εχουν αποψη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικονομική Αστυνομία:

τηλ:11012

email: [email protected]

ΣΔΟΕ:

τηλ:1517

Email [email protected] , [email protected]

 

ειδικα κατι φαγαδικα/καφετεριες που κοβουν 1/100 αποδειξεις και δε δεχονται καρτα θελουν ασαλιωτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικονομική Αστυνομία:

τηλ:11012

email: [email protected]

 

ΣΔΟΕ:

τηλ:1517

Email [email protected] , [email protected]

 

ειδικα κατι φαγαδικα/καφετεριες που κοβουν 1/100 αποδειξεις και δε δεχονται καρτα θελουν ασαλιωτα.

 

Έτσι με την αρμύρα τους κερατάδες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το αναποδο σου ειπε και το εχω ακουσει και απο πολλους αλλους, σε τσιγαρα και καρτες ανανεωσης χρονου ομιλιας να μη δεχονται καρτες λόγω μηδαμινού κέρδους. Τωρα σωστό η λάθος, νόμιμο ή παρανομο, ηθικό η ανήθικο, τρέχα γύρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αρεσει που εχουν αποψη ολοι για την καρτα,χωρις να εχουν ιδεα τι συμφωνια εκανε ο αλλος για να παρει το μηχανημα.οι τραπεζες κατω απο ενα οριο,δεν δεχονται ποσοστα,αλλα βαζουν ενα ποσο εφαπαξ.πχ για κατω του ενος ευρου,βαζουν δεκαλεπτο νταβατζιλικι.αλλα ειπαμε, χωρις γνωση,δεν δικαιουσαι αποψη,εκτος απο την ελλαδα,οπου ολοι εχουν αποψη.

Στο νομιμο και το παρανομο δεν χωραει αποψη/συζητηση. Και οκ, να καταλαβω αυτον που παρανομει οτι το κανει για το εξτρα κερδος με την ανοχη των πελατων. Οτι θα εβρισκε και υποστηρικτες ομως, μονο σε μια παρηκμασμενη και διεφθαρμενη χωρα σε ολα τα επιπεδα (πρωτα απο ολα κοινωνικα) θα ηταν δυνατο.

 

Στον πολιτισμο τα πραγματα ειναι πολυ απλα: Δεν πουλας κατι αν δεν βγαζεις κερδος/δε σε συμφερει. Και στην περιπτωση που νιωσεις πονηρος κι αποφασισεις να παρανομησεις, τοτε με συνοπτικες διαδικασιες πεφτει λουκετο στο παραμαγαζο, προστιμο να πληρωνουν και τα εγγονια, ενιοτε και μπουντρουμι και τελος. Αυτα στον πολιτισμο.

Στην πιθηκοχωρα απο την αλλη και θα το πουλησεις και θα παρανομησεις για να βγαλεις (μεγαλυτερο) κερδος απο τα νομοτυπα "κοροιδα" και υποστηρικτες θα βρεθουν να σε βγαλουν και ηρωα κι απο πανω και θα βγαλεις ρουφιανο οποιονδηποτε περασει απο το μυαλο του να σε καταγγειλει την παρανομια που διαπραττεις μπροστα στα ματια του.

 

Λες απο την μια να λυπηθεις για την καταντια της χωρας, απο την αλλη με τις αποψεις που διαβαζει και ακουει κανεις, ειναι το φυσικο επομενο αυτη η χωρα να εχει πολυ δρομο ακομη μεχρι να πιασει τον πατο...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρανομες ειναι και οι κρατησεις απο τις τραπεζες για τα POS που ειναι οι μεγαλύτερες στην ευρωπη, αλλα αυτο δεν σε νοιαζει γιατι το πληρωνει αλλος Αν σου λεγε ομως 10 λεπτα ξερωγω πανω η τυροπιτά με καρτα γαιτ τοσα μου κραταει η καρτα να δεις πως θα εσκουζες..........Σε ολα πρεπει να υπαρχει μια λογικη και ενα μετρο απο όλους μας..............Αλλο το ξεμεινα και θα πληρωσω με καρτα και αλλο το πληρωνω ΚΑΙ την τσιχλα με καρτα γιατι εχω αποψη.Ειπαμε το κρατος ειναι μπουρ@@@ο τουλαχιστον ας βοηθησουμε εμείς με την σταση μας

 

Και η κουτσή Μαρία να βάλει κάρτα δε θα βελτιωθεί ούτε κατ'ελάχιστο η οικονομία.

Με ακόμη πιο απλά λόγια, όσοι και να βάλουν κάρτες το κράτος ούτε θα μειωθεί έστω κατά ένα άχρηστο άτομο το τεράστιο κράτος που παράγει μόνο γραφειοκρατεία, ούτε θα είναι βιώσιμη επιχείρηση στην Ελλάδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει λαθος φιλε μου Αν τους ζητησει καποιος αποδειξη η ΠΟΣ ,γιατι το ίδιο ειναι, 9 στους 10 θα στη κοψουνε αλλα θα σου ζητησουν εχτρα το ΦΠΑ.Εσυ εισαι αυτός που θα κανει πισω.....................σκεψου οτι στα 1000 ευρω χοντρικα τα 240 ειναι ΦΠΑ (το ενα τεταρτο )που φευγουν απο την δικια σου τσεπη αρα εσυ εχεις πρωτίστως το προβλημα..

Εδω και πολλα χρονια ειναι υποχρεωμενοι ολοι να αναγραφουν τις τιμες σε καταλογο με ΦΠΑ.

 

ειτε ειναι μαγαζι που πουλαει καρτες γραφικων ειτε συνεργειο αυτοκινητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικονομική Αστυνομία:

τηλ:11012

email: [email protected]

 

ΣΔΟΕ:

τηλ:1517

Email [email protected] , [email protected]

 

ειδικα κατι φαγαδικα/καφετεριες που κοβουν 1/100 αποδειξεις και δε δεχονται καρτα θελουν ασαλιωτα.

 

Το ντοκυμαντέρ για το που καταλήγουν αυτές οι καταγγελίες (στο mega νομίζω το είχα δει) το έχεις δει;

Απλά στα τσιγάρα δεν μπορεί να κλέψει το ΦΠΑ όπως στη τυρόπιτα. Μη σας πουλάνε παραμύθι, η τράπεζα δεν χρεώνει ανά συναλλαγή αλλά σε συνολικό μηνιαίο τζίρο.

 

Και πως θα πάρει πίσω τα λεφτά που πάνε στον αφισοκολλητή σφραγιδοπατητή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλι φιλε μου δεν το λέω αυτό πολιτισμό για χούντα μου φαίνεται. Δεν μπορεί σε κάποιον που βγάζει 100 φράγκα τα 85 να πηγαίνουν σε έξοδα και φόρους, Το πως θα ζήσει ο κόσμος που μένει στο ΚΡΑΤΟΣ δεν τους νοιάζει; Μήπως να φύγουμε όλοι οι υπόλοιποι και να μείνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι μόνο και οι συνταξιούχοι.

 

Ωραίοι οι φόροι στην Σουηδία και την Γερμανία αλλά να έχω και έσοδα αντίστοιχα ώστε να μπορώ να την βγάζω Λέτε για POS. Ti μου είναι έμενα η τράπεζα και θα πρέπει να της δινω 1.5% σε καθω συναλλαγή; Συνεταίρος είναι; Ιδιωτικές επιχειρήσεις δεν είναι η τράπεζες;

 

Εγώ βλέπω ότι το κράτος πλέον σε βλέπει σαν εχθρό Όλα γίνονται για τα μονοπώλια. Τέλος πάντων ας τα δώσουν όλα σε εταιρίες αλλά ας κάνουν και 20 εργοστάσια να δουλέψει ο κόσμος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης dollyyy19 είπε:
με αρεσει που εχουν αποψη ολοι για την καρτα,χωρις να εχουν ιδεα τι συμφωνια εκανε ο αλλος για να παρει το μηχανημα.οι τραπεζες κατω απο ενα οριο,δεν δεχονται ποσοστα,αλλα βαζουν ενα ποσο εφαπαξ.πχ για κατω του ενος ευρου,βαζουν δεκαλεπτο νταβατζιλικι.αλλα ειπαμε, χωρις γνωση,δεν δικαιουσαι αποψη,εκτος απο την ελλαδα,οπου ολοι εχουν αποψη.
Στο νομιμο και το παρανομο δεν χωραει αποψη/συζητηση. Και οκ, να καταλαβω αυτον που παρανομει οτι το κανει για το εξτρα κερδος με την ανοχη των πελατων. Οτι θα εβρισκε και υποστηρικτες ομως, μονο σε μια παρηκμασμενη και διεφθαρμενη χωρα σε ολα τα επιπεδα (πρωτα απο ολα κοινωνικα) θα ηταν δυνατο.



Στον πολιτισμο τα πραγματα ειναι πολυ απλα: Δεν πουλας κατι αν δεν βγαζεις κερδος/δε σε συμφερει. Και στην περιπτωση που νιωσεις πονηρος κι αποφασισεις να παρανομησεις, τοτε με συνοπτικες διαδικασιες πεφτει λουκετο στο παραμαγαζο, προστιμο να πληρωνουν και τα εγγονια, ενιοτε και μπουντρουμι και τελος. Αυτα στον πολιτισμο.

Στην πιθηκοχωρα απο την αλλη και θα το πουλησεις και θα παρανομησεις για να βγαλεις (μεγαλυτερο) κερδος απο τα νομοτυπα "κοροιδα" και υποστηρικτες θα βρεθουν να σε βγαλουν και ηρωα κι απο πανω και θα βγαλεις ρουφιανο οποιονδηποτε περασει απο το μυαλο του να σε καταγγειλει την παρανομια που διαπραττεις μπροστα στα ματια του.



Λες απο την μια να λυπηθεις για την καταντια της χωρας, απο την αλλη με τις αποψεις που διαβαζει και ακουει κανεις, ειναι το φυσικο επομενο αυτη η χωρα να εχει πολυ δρομο ακομη μεχρι να πιασει τον πατο...

 

Εσυ μεγαλε σε ποια χωρα ζεις; Γιατι σε ολα τα ποστ που αφορουν την Ελλαδα σε βλεπω να βγαζεις χολη σαν να σε εχει τσουξει πολυ κατι....
Εσυ θα μας πεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ρε σεις ζούμε σε ένα κράτος που οι μισές πολυκατοικίες δεν βάζουν πετρέλαιο και την βγάζουν με αερόθερμα μέσα σε ένα δωμάτιο χρωστώντας την ΔΕΗ και μας νοιάζει αν αυτός που έχει το mini market δεν έχει POS, για να μας ελέγχει η τράπεζα ακόμα καλύτερα.

 

Αυτήν την στιγμή όλοι μας εσείς και εγώ την βγάζουμε επειδή υπάρχει η παραοικονομία. Δεν πέφτουν από πουθενά λεφτά στην αγορά με τα capital controls. Καλό βράδυ σε όλους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νομιμο και το παρανομο δεν χωραει αποψη/συζητηση. Και οκ, να καταλαβω αυτον που παρανομει οτι το κανει για το εξτρα κερδος με την ανοχη των πελατων. Οτι θα εβρισκε και υποστηρικτες ομως, μονο σε μια παρηκμασμενη και διεφθαρμενη χωρα σε ολα τα επιπεδα (πρωτα απο ολα κοινωνικα) θα ηταν δυνατο.

 

Στον πολιτισμο τα πραγματα ειναι πολυ απλα: Δεν πουλας κατι αν δεν βγαζεις κερδος/δε σε συμφερει. Και στην περιπτωση που νιωσεις πονηρος κι αποφασισεις να παρανομησεις, τοτε με συνοπτικες διαδικασιες πεφτει λουκετο στο παραμαγαζο, προστιμο να πληρωνουν και τα εγγονια, ενιοτε και μπουντρουμι και τελος. Αυτα στον πολιτισμο.

Στην πιθηκοχωρα απο την αλλη και θα το πουλησεις και θα παρανομησεις για να βγαλεις (μεγαλυτερο) κερδος απο τα νομοτυπα "κοροιδα" και υποστηρικτες θα βρεθουν να σε βγαλουν και ηρωα κι απο πανω και θα βγαλεις ρουφιανο οποιονδηποτε περασει απο το μυαλο του να σε καταγγειλει την παρανομια που διαπραττεις μπροστα στα ματια του.

 

Λες απο την μια να λυπηθεις για την καταντια της χωρας, απο την αλλη με τις αποψεις που διαβαζει και ακουει κανεις, ειναι το φυσικο επομενο αυτη η χωρα να εχει πολυ δρομο ακομη μεχρι να πιασει τον πατο...

Εχω αρχισει και ανησυχω πολυ που συμφωνω τοσο μαζι σου.

 

 

Εσυ μεγαλε σε ποια χωρα ζεις; Γιατι σε ολα τα ποστ που αφορουν την Ελλαδα σε βλεπω να βγαζεις χολη σαν να σε εχει τσουξει πολυ κατι....

Εσυ θα μας πεις

Εσυ μεγαλε σε ποια χωρα ζεις?

Ολους μας εχει τσουξει κατι εδω,αλλα πιο πολυ εχει τσουξει ατομα που παλευαν ολη τους τη ζωη να εχουν ενα μεροκαματο και ενα καθαρο κουτελο,χωρις λαμογιες και "επιδοτησεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νομιμο και το παρανομο δεν χωραει αποψη/συζητηση. Και οκ, να καταλαβω αυτον που παρανομει οτι το κανει για το εξτρα κερδος με την ανοχη των πελατων. Οτι θα εβρισκε και υποστηρικτες ομως, μονο σε μια παρηκμασμενη και διεφθαρμενη χωρα σε ολα τα επιπεδα (πρωτα απο ολα κοινωνικα) θα ηταν δυνατο.

 

Στον πολιτισμο τα πραγματα ειναι πολυ απλα: Δεν πουλας κατι αν δεν βγαζεις κερδος/δε σε συμφερει. Και στην περιπτωση που νιωσεις πονηρος κι αποφασισεις να παρανομησεις, τοτε με συνοπτικες διαδικασιες πεφτει λουκετο στο παραμαγαζο, προστιμο να πληρωνουν και τα εγγονια, ενιοτε και μπουντρουμι και τελος. Αυτα στον πολιτισμο.

Στην πιθηκοχωρα απο την αλλη και θα το πουλησεις και θα παρανομησεις για να βγαλεις (μεγαλυτερο) κερδος απο τα νομοτυπα "κοροιδα" και υποστηρικτες θα βρεθουν να σε βγαλουν και ηρωα κι απο πανω και θα βγαλεις ρουφιανο οποιονδηποτε περασει απο το μυαλο του να σε καταγγειλει την παρανομια που διαπραττεις μπροστα στα ματια του.

 

Λες απο την μια να λυπηθεις για την καταντια της χωρας, απο την αλλη με τις αποψεις που διαβαζει και ακουει κανεις, ειναι το φυσικο επομενο αυτη η χωρα να εχει πολυ δρομο ακομη μεχρι να πιασει τον πατο...

 

δακρυσα :devil: :devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...