Προς το περιεχόμενο

POS: Είναι νόμιμο να μην δέχεται ένα αρτοποιό κάρτα παρά μόνο σε τσιγάρα και κάρτες τηλεφωνίας;


Mikelpcpro_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρανομες ειναι και οι κρατησεις απο τις τραπεζες για τα POS που ειναι οι μεγαλύτερες στην ευρωπη, αλλα αυτο δεν σε νοιαζει γιατι το πληρωνει αλλος Αν σου λεγε ομως 10 λεπτα ξερωγω πανω η τυροπιτά με καρτα γαιτ τοσα μου κραταει η καρτα να δεις πως θα εσκουζες..........Σε ολα πρεπει να υπαρχει μια λογικη και ενα μετρο απο όλους μας..............Αλλο το ξεμεινα και θα πληρωσω με καρτα και αλλο το πληρωνω ΚΑΙ την τσιχλα με καρτα γιατι εχω αποψη.Ειπαμε το κρατος ειναι μπουρ@@@ο τουλαχιστον ας βοηθησουμε εμείς με την σταση μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Παρανομες ειναι και οι κρατησεις απο τις τραπεζες για τα POS που ειναι οι μεγαλύτερες στην ευρωπη, αλλα αυτο δεν σε νοιαζει γιατι το πληρωνει αλλος Αν σου λεγε ομως 10 λεπτα ξερωγω πανω η τυροπιτά με καρτα γαιτ τοσα μου κραταει η καρτα να δεις πως θα εσκουζες..........Σε ολα πρεπει να υπαρχει μια λογικη και ενα μετρο απο όλους μας..............Αλλο το ξεμεινα και θα πληρωσω με καρτα και αλλο το πληρωνω ΚΑΙ την τσιχλα με καρτα γιατι εχω αποψη.Ειπαμε το κρατος ειναι μπουρ@@@ο τουλαχιστον ας βοηθησουμε εμείς με την σταση μας

Σιγά μην σου κρατάει 10% η κάρτα. Τα ψέμματα και οι υπερβολές αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δέχεται κάρτα σε εκείνα τα προϊόντα που το κέρδος του είναι έτσι κι αλλιώς μηδαμινό και με την κάρτα μηδενίζονται ακόμα περισσότερο και δε δέχεται στα άλλα που έχει μεγάλο περιθώριο κερδοφορίας. 

 

 

αυτο μου κανε εντυπωση και μενα ... στα τσιγαρα πχ που χει 5 cents κερδος αμα παει ο αλλος παρει ενα πακετο που κανει 4ευρω με καρτα, του παρει 1% η τραπεζα, βαλε και το χαρτι απο το pos λογικα μεσα θα μπαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά στα τσιγάρα δεν μπορεί να κλέψει το ΦΠΑ όπως στη τυρόπιτα. Μη σας πουλάνε παραμύθι, η τράπεζα δεν χρεώνει ανά συναλλαγή αλλά σε συνολικό μηνιαίο τζίρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην σου κρατάει 10% η κάρτα. Τα ψέμματα και οι υπερβολές αλλού

Σιγουρα κραταει το περισοτερο απο ολη την ευρωπη αλλα αυτο δεν το σχολιαζουμε.Αλλωστε ο φιλτατος

MikeJ τα ειπε καλυτερα απο εμενα....Αλλα ως συνήθως τον γράψατε κανονικα...................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς κουφό. Ή δέχεται σε όλα ή δεν δέχεται κάρτα γενικώς.

 

Επίσης κουφό είναι το ότι πουλάει τσιγάρα. Μήπως είναι μίνι μάρκετ; Αλλιώς δε γίνεται να λέγεται "αρτοποιειο"

αρτοποιό είναι αλλά πουλάει και ψιλικά είδη πχ. σοκολάτες,πατατάκια κλπ και αυτό με την κάρτα ρε συ που μου λέει αυτή δέχεται μόνο σε τσιγάρα και κάρτες ανανέωσης πολύ κουφό εντελώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά στα τσιγάρα δεν μπορεί να κλέψει το ΦΠΑ όπως στη τυρόπιτα. Μη σας πουλάνε παραμύθι, η τράπεζα δεν χρεώνει ανά συναλλαγή αλλά σε συνολικό μηνιαίο τζίρο.

Η οποία χρεωση επιμερίζεται  αναλογικα στα προιοντα, και αμα τον ξεπερασεις Φαπ η τραπεζα σου ανεβαζει κλιμακα.......Αυτο με την αποδειξη μη το μπλεκεις ειναι αλλο πραμα .Τυροπιτά με μετρητα και απόδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά στα τσιγάρα δεν μπορεί να κλέψει το ΦΠΑ όπως στη τυρόπιτα. Μη σας πουλάνε παραμύθι, η τράπεζα δεν χρεώνει ανά συναλλαγή αλλά σε συνολικό μηνιαίο τζίρο.

 

https://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/SYMVASI_SINERGASIAS.pdf

 

κατεβα σελιδα 9 και δες τις προμηθειες, για debit (που ειναι και οι πιο διαδεδομενες καρτες Ελλαδα πλεον) η τραπεζα κραταει 1.5%. Ανα συναλλαγη η ανα τζιρο δε κανει καμια απολυτως διαφορα, αφου κραταει ποσοστο οχι ενα συγκεκριμενο ποσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά έχω μια ερώτηση επειδή μου φάνηκε πολύ παράξενο εδώ στην γειτονιά μου έχει ένα αρτοποιό πάω συχνά και παίρνω τυρόπιτες κλπ και μια μέρα παίρνω τηλέφωνο να ρωτήσω αν δέχονται κάρτες και μου λέει εκεί η κοπελιά οτί δέχεται μόνο σε τσιγάρα και κάρτες τηλεφωνίας και ρωτάω εγώ αυτό που μου λέει είναι νόμιμο? 

Εγω γιατι πιστευω οτι δεχεται καρτες μονο στα προιοντα που δεν μπορει να φοροδιαφυγει?

 

οσες φορες εχεις παει και εχεις ψωνισει ψωμι πχ, σου χει κοψει αποδειξη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι μου το παίζεται μαγκες με τον φούρναρη και τον περιπτερά με τις καρτες να σας δω οταν ας πουμε σας ζητησει το συνεργείο κανα 500+φπα για ποτε θα φέρεται μετρητα και θα μιξοκλαίγεστε οτι δεν θέλετε αποδειξη η να σάς κοψει μια τυπική των 50 ευρω λαμογια ε λαμογια........... αλλα στο φούρναρη μαγκιά γιατι μπορουμε.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι μου το παίζεται μαγκες με τον φούρναρη και τον περιπτερά με τις καρτες να σας δω οταν ας πουμε σας ζητησει το συνεργείο κανα 500+φπα για ποτε θα φέρεται μετρητα και θα μιξοκλαίγεστε οτι δεν θέλετε αποδειξη η να σάς κοψει μια τυπική των 50 ευρω λαμογια ε λαμογια........... αλλα στο φούρναρη μαγκιά.

 

Ο συνεργειας αν δε μου κοψει αποδειξη μπορει να μου γλιτωσει τον φπα

ο φουρναρης αν δεν μου κοψει αποδειξη θα παρει τον φπα απο μενα και θα τον κρατησει για τη παρτη του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το θεμα φιλε μου δεν ειναι η αποδειξη .Και οι δυο κοβουν αποδειξη.Και στους δυο πληρωνεις ΦΠΑ.Απλα εκει που σε τσουζει πληρώνεις μετρητα για να μπορεσει να σου "φτιαξε" την  αποδειξη γιατι με καρτα δεν γίνετε.Στο φούρναρη μαγκια.ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ ΣΤΗ  ΤΥΡΟΠΙΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που κατακρίνετε τον άνθρωπο σαν απατεώνα ένα πράγμα να θυμάστε. Αυτήν την στιγμή που μιλάμε όλοι ελεύθεροι επαγγελματίες εξαιρουμενων καμία 10ρια που είναι ο Σκλαβενίτης το Jumbo και οι άλλοι, είναι για κλείσιμο. Φοροδιαφευγουν όσο μπορούνε απλά ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ.

 

Από κει και πέρα αν έμενα σαν πελάτη δεν με βολεύει που ο άλλος δεν δέχεται κάρτα θα κοιτουσα να εξυπηρετιθω από αλλού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα δε κατάλαβα ποτέ αυτή τη λογική στην Ελλάδα όπου αν ένας επαγγελματίας δεν κάνει κάτι που εγώ θέλω (είτε πρόκειται για τις τιμές, τους τρόπους πληρωμής, τα μεταφορικά, τη καθαριότητα, τη ποιότητα κοκ), πρώτα σκέφτομαι πως μπορώ να τον αναγκάσω να ενδώσει στα θέλω μου μέσω καταγγελιών κλπ (αλλά να παραμείνω κατά τα άλλα πελάτης του :-D ) και έπειτα το πολύ απλό να σταματήσω να τον στηρίζω με τα χρήματά μου και να πάω να τα δώσω στους ανταγωνιστές του που θα με εξυπηρετήσουν όπως εγώ θέλω. Το λέω γενικότερα με αφορμή το τόπικ γιατί το έχω δει πολλές φορές και για διαφορετικούς λόγους και δε μπορώ να το καταλάβω ώς πρακτική.

 

Μόνο σε περιπτώσεις μονοπωλίων ή αυστηρών ολιγοπωλίων μπορώ να καταλάβω τέτοιες λογικές, σε οτιδήποτε άλλο υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές και αυτή τελικά είναι η καλύτερη τιμωρία για τον οποιοδήποτε (κακό) επαγγελματία. Καταναλωτική Συνείδηση , με στηρίζεις-σε στηρίζω,  δε με στηρίζεις - πάω στον απέναντι. Αν το έκαναν όλοι αυτό ούτε καταγγελίες ούτε τίποτα δε θα χρειαζόταν. Ο κακός ή θα συμμορφωνόταν ή θα βαρούσε μύγες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το ανάποδο σου είπε. Έχει πολύ μικρό κέρδος σε αυτά τα δυο είδη (μερικά σεντ) για αυτό δε θα ήταν λογικό να δεχτεί κάρτα που της κάνει κ κρατήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...