Προς το περιεχόμενο

Μεταλική σχάρα για πρόσβαση σε γκαράζ μέσω πεζοδρομίου.


KRITOLAOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετακόμισα πρόσφατα και διαπίστωσα οτι στο γκαράζ που μπορώ να βάλω το αυτοκίνητο μου παρεμβάλλεται πεζοδρόμιο.Θα ήθελα να βάλω μια μεταλική σχάρα μεταξύ δρόμου και πεζοδρομίου.Μου είπαν οτι είναι παράνομη αλλά όλη η γειτονιά όλο και κάτι παρόμοιο έχει κάνει.Κάποιοι έχουν σκάψει μάλιστα το πεζοδρόμιο και το έχουν καλύψει κατα το δοκούν με τσιμέντο όπως τους βολεύει.Πουλάνε κάπου έτοιμες σχάρες?Αν όχι πρέπει να απευθυνθώ κάπου να μου φτιάξουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετακόμισα πρόσφατα και διαπίστωσα οτι στο γκαράζ που μπορώ να βάλω το αυτοκίνητο μου παρεμβάλλεται πεζοδρόμιο.Θα ήθελα να βάλω μια μεταλική σχάρα μεταξύ δρόμου και πεζοδρομίου.Μου είπαν οτι είναι παράνομη αλλά όλη η γειτονιά όλο και κάτι παρόμοιο έχει κάνει.Κάποιοι έχουν σκάψει μάλιστα το πεζοδρόμιο και το έχουν καλύψει κατα το δοκούν με τσιμέντο όπως τους βολεύει.Πουλάνε κάπου έτοιμες σχάρες?Αν όχι πρέπει να απευθυνθώ κάπου να μου φτιάξουν?

Αυτό είναι το νομιμο

 

Παράνομο είναι να επεκταθείς με οποιονδήποτε τρόπο εκτος πεζοδρομίου και να καλύψεις μέρος του δρόμου ή το ρείθρο των ομβρίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το νομιμο

 

Παράνομο είναι να επεκταθείς με οποιονδήποτε τρόπο εκτος πεζοδρομίου και να καλύψεις μέρος του δρόμου ή το ρείθρο των ομβρίων

Μπορείς να ξηλώσεις το πεζοδρομιο μπροστά σου και να το κανεις σταμπτωτό; Κατι τετοιο ειδα σημερα... Γενικα ο καθενας εχει και διαφορετικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως ολα αυτα ειναι παρανομα,οτι και αν ειναι,εκτος και αν παρεις αδεια.

Και να φας το πεζοδρομιο παλι παρανομο ειναι,καθως ειναι περιουσια του δημου.

Ας μας απαντησει κανεις,αλλιως αντε καμια βολτα απο τη δημοτικη αστυνομια η κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ξηλώσεις το πεζοδρομιο μπροστά σου και να το κανεις σταμπτωτό; Κατι τετοιο ειδα σημερα... Γενικα ο καθενας εχει και διαφορετικο..

 

το πεζοδρομιο δεν ειναι ιδιοκτησια σου, για να κανεις οτιδηποτε εκτος απο πεζοδρομιο στο ... πεζοδρομιο θελει αδεια. Και οτι υλικο χρησιμοποιησεις θελει εγκριση απο τον δημο. Βεβαια ναι ολοι κανουν οτι τους κατεβει, εγω απλα σου λεω τι ειναι το νομιμο.

 

 

μετακόμισα πρόσφατα και διαπίστωσα οτι στο γκαράζ που μπορώ να βάλω το αυτοκίνητο μου παρεμβάλλεται πεζοδρόμιο.Θα ήθελα να βάλω μια μεταλική σχάρα μεταξύ δρόμου και πεζοδρομίου.Μου είπαν οτι είναι παράνομη αλλά όλη η γειτονιά όλο και κάτι παρόμοιο έχει κάνει.Κάποιοι έχουν σκάψει μάλιστα το πεζοδρόμιο και το έχουν καλύψει κατα το δοκούν με τσιμέντο όπως τους βολεύει.Πουλάνε κάπου έτοιμες σχάρες?Αν όχι πρέπει να απευθυνθώ κάπου να μου φτιάξουν?

 

 

τυπικα ειναι παρανομο (καταληψη οδοστρωματος) οποτε μπορει να σε υποχρεωσουν να το ξηλωσεις η ακομα και να πληρωσεις νοικι στο δημο οπως πχ αν εστηνες ενα καδο στο δρομο. Φυσικα ειναι απο τις πολεοδομικες παραβασεις που γινονται κατα κορον οποτε .... ζυγιζεις τα ρισκα σου και αποφασιζεις. Υπαρχουν ετοιμα πλαστικα ( https://www.skroutz.gr/c/2197/eidi-parking-odikhs-asfaleias.html?keyphrase=%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B1)η πας σε σιδερα και κανεις κατασκευη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω συνηθως οπου υπαρχει γκαραζ με πεζοδρομιο βλεπω ραμπα απο τσιμεντο με σωληνα στη μεση για να μην εμποδιζει τα ομβρια. ειναι παρανομο και αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω συνηθως οπου υπαρχει γκαραζ βλεπω ραμπα απο τσιμεντο με σωληνα στη μεση για να μην εμποδιζει τα ομβρια. ειναι παρανομο?

 

φυσικα, καταληψη οδοστρωματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πεζοδρομιο μπροστα απο το σπιτι σου σου ανηκει και οχι στον δημο ετσι μου ειχαν πει απο το δημο για κατι αλλαγες που ηθελα να κανω απλα αμα σκαψει λεει ποτε ο δημος και εχεις βαλει εσυ τουβλα θα πρεπει ο δημος να σε αποζημιωση βαζοντας τουβλα κανε μια ερωτηση στον δημο σου και ρωτα το καλυτερο ειναι λιγακι σκαψιμο αλλα με κλεισει προς τον δρομο για να μην σου φερνει νερα μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας το έβαλε και επισήμως για όσους δεν κατάλαβαν και γράφουν οτι να ΄ναι

 

"Εκεινο που επιτρεπονταν και επιτρεπεται ειναι η υποβαθμιση του πεζοδρομιου που γινεται μετα απο υποβολη μελετης και αδεια της τεχνικης υπηρεσιας του Δημου"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πεζοδρομιο μπροστα απο το σπιτι σου σου ανηκει και οχι στον δημο ετσι μου ειχαν πει απο το δημο για κατι αλλαγες που ηθελα να κανω απλα αμα σκαψει λεει ποτε ο δημος και εχεις βαλει εσυ τουβλα θα πρεπει ο δημος να σε αποζημιωση βαζοντας τουβλα κανε μια ερωτηση στον δημο σου και ρωτα το καλυτερο ειναι λιγακι σκαψιμο αλλα με κλεισει προς τον δρομο για να μην σου φερνει νερα μεσα

Οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν τόσο αυστηρά τα πράγματα όπως τα λέτε, γιατί είναι τόσο ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ τα πεζοδρόμια; Μπορείτε να το εξηγήσετε αυτό νομοταγείς μου φωστήρες;

Άλλο να υπάρχει νομοθεσία κι άλλο να εφαρμόζεται. Όταν δεν εφαρμόζεται και δεν επιβάλλεται ένας νόμος, είναι ΣΑΝ να ΜΗΝ υπάρχει.

 

Για να μη παρεξηγηθώ δεν είναι το θέμα μου ότι θέλω να κάνει ο καθένας ότι του καπνίσει, άλλα να τονίσω ότι δεν τα ρυθμίζει ΚΑΝΕΙΣ αυτά πέρα απο τις καρφωτές. Κ σίγουρα αν του κάνει κάποιος καρφωτή, έχει ολόκληρη γειτονιά με παρανομίες να ανακατέψει. Επομένως κάνουν όλοι τουμπεκι κ κάνει ο καθένας ότι του καπνίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν τόσο αυστηρά τα πράγματα όπως τα λέτε, γιατί είναι τόσο ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ τα πεζοδρόμια; Μπορείτε να το εξηγήσετε αυτό νομοταγείς μου φωστήρες;

Άλλο να υπάρχει νομοθεσία κι άλλο να εφαρμόζεται. Όταν δεν εφαρμόζεται και δεν επιβάλλεται ένας νόμος, είναι ΣΑΝ να ΜΗΝ υπάρχει.

 

Για να μη παρεξηγηθώ δεν είναι το θέμα μου ότι θέλω να κάνει ο καθένας ότι του καπνίσει, άλλα να τονίσω ότι δεν τα ρυθμίζει ΚΑΝΕΙΣ αυτά πέρα απο τις καρφωτές. Κ σίγουρα αν του κάνει κάποιος καρφωτή, έχει ολόκληρη γειτονιά με παρανομίες να ανακατέψει. Επομένως κάνουν όλοι τουμπεκι κ κάνει ο καθένας ότι του καπνίσει.

Εδω ο αλλος εσκαψε μονος του ( 2 εβδομαδες ολη μερα) το δρομο για να βαλει μονος του αποχετευση με τον αγωγο ομβριων και τιποτα δεν εγινε.. Μετα εφερε ενα συνεργειο να βαλουν ασφαλτο κ να κλεισει τη τρυπα. Γενικα ο καθενας κανει οτι θελει
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά γράφουν ο opera και ο NikosKallithea το μόνο που επιτρέπεται (= είναι νόμιμο) είναι ο υποβιβασμός του κρασπέδου ύστερα από άδεια που παίρνεις από την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου σου.

 

Το θέμα είναι να βρεις και το μάστορα που θα κάνει σωστή δουλειά στον υποβιβασμό γιατί υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές που πρέπει να τηρούνται.

 

Απο εκεί και πέρα το πεζοδρόμιο μπροστά από κάθε οικοδομή πράγματι "ανήκει" στην οικοδομή αυτή υπό την έννοια ότι οι ιδιοκτήτες της οικοδομής είναι υπεύθυνοι για τη συντήρησή του (π.χ. να αλλάξουν τυχόν σπασμένα πλακάκια με δικά τους έξοδα κτλ). Αν φυσικά οι υπηρεσίες του Δήμου ή όποιος εργολάβος χρειαστεί να κάνουν εργασίες σε αυτό το τμήμα του πεζοδρομίου οφείλουν να το επαναφέρουν στην αρχική του κατάσταση με ιδία έξοδα.

 

Από εκει και πέρα το τι είναι νόμιμο και το τι τηρείται είναι σαφώς ένα μεγαλό θέμα! Πρόσφατα σε έλεγχο που ήμουν παρών σε καινούρια πολυκατοικία μάλιστα, ο εργολάβος είχε διαλύσει όλο το πεζοδρόμιο αντικαθιστώντας το με..άσφαλτο (!) στην είσοδο της πυλωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...