Προς το περιεχόμενο

Πιθανώς επιβλαβή για τις ηλικίες 8-12 ετών τα VR headset


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ειπα κατι τετοιο???

Ειπα οτι εχει απειρες εφαρμογες!

 

Ακουστηκα προσβλητικος και αρπαχτηκες ετσι?

Η απλα.. Complex?

 

"ΕΕεεεε... Εμεις δεν ειχαμε και μια χαρα βγηκαμε.... ΕΕΕεεεε... Δεν θα παρω στο παιδι μου ποδηλατο, ουτε εγω ειχα... ΕΕΕΕΕεεεε, Τιιι??? Κινητο??? Εμεις δεν ειχαμε τετοια στην εποχη μου.. Ουτε εσυ!"

 

Τελικα. Μαλλον το σχολιο σου υποστηριζει τη θεση μου.

Κατι καπου πηγε λαθος.

 

Και στο σχολειο το παιδι με ποδια/κουστουμι! Μη ξεχνιομαστε!

 

Εννοείται ότι θα έπρεπε να είναι με ποδιά/κουστούμι/στολή στο σχολείο. Έτσι καταργούνται οι διακρίσεις σε βάρος των φτωχότερων παιδιών και δεν θα μπορεί η κάθε ψωνάρα να φωνάζει για τα gucci/timberland/armani κλπ που αγοράζει στα φλωρόπαιδά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ εμείς που εκπαιδευτήκαμε χωρίς VR είμαστε αγράμματοι και ήταν κάτι που μας έλειπε. 

Μήπως να καταργήσουμε και το ιντερνετ και να πρεπει να τρέχουμε στις βιβλιοθήκες ξανα για μια απλη πληροφορία,για να μην σου βγαινουν  κομπλεξ κατωτερότητας?

Εξαλλου,"ουτε οι μπαμπαδες μας είχαν ιντερνετ και βγήκαν μια χαρά.Δεν τους ελειπε τίποτα-είχαν προγραμμα".

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βλακεία στα σχόλια είναι ανυπέρβλητη! Δεν ξέρω τι δουλειά έχουν όλοι αυτοί οι τύποι σε τεχνολογικό φόρουμ. Την "Ελεύθερη Ώρα" και στο καφενείο σας μην μολύνετε το μυαλό μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησαν οι μαγισσοθηρευτες...

Ρε σεις, διαβάσατε καν τι λέει ή μόνο το τίτλο και πέσατε με τα μούτρα να βγάλετε χολή?

 

20 παιδιά, μόνο 3 είχαν παροδικό πρόβλημα. Βιβλίο άμα τους δίναμε περισσότερα θα είχαν πονοκέφαλο ή κούραση στα μάτια, δηλαδή να καταργηθούν τα βιβλία?

Λίγη κριτική σκέψη σ αυτά που διαβάζουμε δεν βλάπτει.

 

Προσωπικά δεν έχω VR και ούτε βλέπω λόγο να αποκτήσω, αλλά δεν θα κυνηγάω αυτούς που το χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα με μέτρο... και αυτό και η τηλεόραση και το tablet με τα "ondemand" παιδικά και παιχνίδια.

 

Αν τώρα έχει κάποιος το παιδί του μόνιμα με ένα κινητό/tablet/VR/TV/κτλ τότε διατρέχει τον ίδιο κίνδυνο εθισμού και προβλημάτων οράσεως και προσοχής....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα κατι τετοιο???

Ειπα οτι εχει απειρες εφαρμογες!

 

Ακουστηκα προσβλητικος και αρπαχτηκες ετσι?

Η απλα.. Complex?

 

"ΕΕεεεε... Εμεις δεν ειχαμε και μια χαρα βγηκαμε.... ΕΕΕεεεε... Δεν θα παρω στο παιδι μου ποδηλατο, ουτε εγω ειχα... ΕΕΕΕΕεεεε, Τιιι??? Κινητο??? Εμεις δεν ειχαμε τετοια στην εποχη μου.. Ουτε εσυ!"

 

Τελικα. Μαλλον το σχολιο σου υποστηριζει τη θεση μου.

Κατι καπου πηγε λαθος.

 

Και στο σχολειο το παιδι με ποδια/κουστουμι! Μη ξεχνιομαστε!

Εγώ κόμπλεξ φίλε με το VR, ξεκάθαρα. Εσύ;

 

Να σου πω ότι δεν το γουστάρω το VR. Θεωρώ ότι στην φάση που είναι τώρα δεν θα πετύχει. Αρχικά εγώ και ένα κάρο άλλοι δε μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε λόγω ναυτίας. Κατά δεύτερον το θεωρώ γελοίο εμφανισιακά.

Μήπως να καταργήσουμε και το ιντερνετ και να πρεπει να τρέχουμε στις βιβλιοθήκες ξανα για μια απλη πληροφορία,για να μην σου βγαινουν  κομπλεξ κατωτερότητας?

Εξαλλου,"ουτε οι μπαμπαδες μας είχαν ιντερνετ και βγήκαν μια χαρά.Δεν τους ελειπε τίποτα-είχαν προγραμμα".

Ναι ρε φίλε να καταργήσουμε και τα αμάξια γιατί μια χαρά είναι και τα πόδια.

 

Μην μπερεύετε την βούρτσα με την οδοντόβουρτσα.

Κόμπλεξ κατωτερότητας; Εγώ αυτό που κάνετε το λέω προσπάθεια να εκθειάσετε κάτι το οποίο δεν αξίζει τόση μεγάλη προσοχή.

Που μια γκιμικιά θέλετε να την κάνετε next big thing. Δεν είναι. Το "smartwatch" των οθονών είναι το VR.

Τόση τεχνοφοβία μαζεμένη, σε ένα forum για την τεχνολογία, είχα χρόνια να δω!

 

Πες με τεχνοφοβικό αλλά πιό πολύ πιστεύω στο μέλλον και την εξέλιξη των παραδοσιακών οθονών παρά στο VR στην τρέχουσα μορφή του. Αν ποτέ πάρω VR θα σου στείλω μήνυμα να ανταλλάξουμε με οθόνη 4Κ γιατί τέτοιον διαχωρισμό κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ κόμπλεξ φίλε με το VR, ξεκάθαρα. Εσύ;

 

Να σου πω ότι δεν το γουστάρω το VR. Θεωρώ ότι στην φάση που είναι τώρα δεν θα πετύχει. Αρχικά εγώ και ένα κάρο άλλοι δε μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε λόγω ναυτίας. 

 

Και είμαστε κι εμείς οι άλλοι που δεν έχουμε πρόβλημα ναυτίας. So?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν όλη μέρα το παιδί κάνει scroll down oι νευρώνες στον εγκέφαλο δε "μαθαίνουν" να δέχονται και να συνδέουν ερεθίσματα με έννοιες". Μέχρι τα 9, οι ώρες μπροστά σε οποιαδήποτε οθόνη πρέπει ναναι ελάχιστες. Το παιδί χάνει επαφή με την πραγματικότητα, πόσο μάλλον στο VR, που εξ ορισμού αυτό σημαίνει. Ίσως η πιο "χαζή" γενιά είναι πρo των πυλών

Επεξ/σία από djdidi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παιδί θα πρέπει να περάσει απο όλα τα στάδια της παιδικής ηλικίας. Να βγει εξω να παιξει, να κανει φίλους, να κοινωνικοποιηθεί, να γελασει να χτυπησει, να να να.. Αφού περασει απο αυτα στάδια τοτε μπορει να δοκιμασει και τον εικονικό κόσμο, αλλα πάντα με μέτρο. Κρίμα ειναι να το καψουμε το δύσμοιρο το παιδακι απο τοσο μικρή ηλικία επειδή κάποιοι την τεχνολογία την έχουν ως μόδα και την ακολουθούν!
Φιλικά πάντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προηγούμενα Χριστούγεννα ο γιος μου που είναι 11 είχε μαζέψει χρήματα από κάλαντα, παπούδες, γιορτές, νουνό κτλπ και ήρθε και μου είπε μπαμπά θα βάλεις και εσύ 50-60 ευρώ που μου λείπουν να πάμε να πάρουμε το VR για το PS4. Μετά από 1 δευτερολέπτου σκέψη χωρίς να έχω διαβάσει καμιά μελέτη του απάντησα ότι μετά τα 18 μπορεί να το αγοράσει.....φυσικά είχαμε κλάματα κτλπ αλλά ΟΚ το ξεπέρασε και τελικά πήρε το LEGO mindstorms EV3. Θα μου πεις και το PS4 που έχει κάλό του κάνει; Εάν είναι με κωδικό και ελεγχόμενο νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά για VR ούτε κουβέντα όσο εντυπωσιακό και εάν είναι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...