Προς το περιεχόμενο

παίρνουν κάποιο επίδομα οαεδ όσοι δεν έχουν εργαστεί ποτέ?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το επιδομα που ψαχνει ο op σας πειραξε και οχι τα επιδοματα θερμανσης της μηχανης του οασθ.

 

Κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος; ΜΗΠΩΣ;

Ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτό το επίδομα και γιατί το έπαιρναν (νομίζω καταργήθηκε). Για την ιστορία ήταν επίδομα σε ώρες (υπερωριακο δηλαδή). Με το να τα βάζουμε συνεχώς με αλλες τάξεις εργαζομένων δεν νομίζω οτι είναι σωστό, δεν φταίνε οι εργαζόμενοι, είτε στον δημόσιο είτε στον ιδιωτικό επιχειρηματικό τομέα, αλλου ψάξε για ευθύνες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι ευθύνες είναι τα κόμματα, μια χαρά το ξέρετε οι βολεμένοι άιντε μην αρχίσω να λέω άιντε. Τα βύσματα μας κάψανε όλους, κάτσε τώρα Φαε Έλληνα το πτυχίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα. Υπάρχουν άνθρωποι που βραβευονται για την επιχειρηματικότητά τους και βγάζουν και για τα εγγόνια τους και υπάρχουν και άλλοι που ετοιμάζουν βαλίτσες πιστευοντας οτι έξω θα τα καταφέρουν καλύτερα. True story.

Kανεις δεν εγγυάται επιτυχία σε καμία απ τις 2 περιπτώσεις.

Αλλο να ανεβεις στο παταρι και αλλο στο Everest. Στην Ελλαδα η  διαφορα δεν αντικατοπτριζεται στις απολαβες, προσφερει (με διαφορα) τον χειροτερο λογο cost/benefit στον πολιτισμενο κοσμο. Σιγουρα μπορεις να δοκιμασεις και εδω. Αλλα η προσπαθειες σου θα εκτιμηθουν πολυ περισσοτερο εξω. Η ζωη ειναι μικρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τα πτυχία σε αυτήν την χώρα Δενν μετράνε πλέον ξέχνα τα.

ναι εγώ σκέψου κόβω λίγο λίγο πάπυρο  κάθε μέρα καθώς πάω τουαλέτα, με γδέρνει λίγο αλλά είναι άλλη φάση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εγώ σκέψου κόβω λίγο λίγο πάπυρο κάθε μέρα καθώς πάω τουαλέτα, με γδέρνει λίγο αλλά είναι άλλη φάση

Εσύ έτυχε να δουλεύεις κουκλε, μην κρίνεις εξ ιδίων.

Και εμένα η ξαδέρφη μου είναι βοηθός πρύτανη στη Θεσσαλονίκη, τρία χρόνια όμως έτρωγε το πτυχίο και ψόφησε στην πείνα.

Όσοι δεν έχουν δουλειά στην Ελλάδα να φύγουν δεν υπάρχει μέλλον, μόνο σκοτάδι και πόνος πάρτε το χαμπάρι.

Ο άλλος έφυγε στην Τσεχία και νομίζει πήγε στην γη της επαγγελίας, φαντάσου πόσο τραγικοί είμαστε σαν χώρα, σώθηκε το παλικάρι έσωσε τα παιδιά του βασικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τα πτυχία σε αυτήν την χώρα Δενν μετράνε πλέον ξέχνα τα.

Η καταρτηση (οσον αφορα τις χρηματικες απολαβες) εχει νοημα αν ειναι χρησιμη στην παραγωγικη διαδικασια. Δεν δικαιουσαι παχυλο  μισθο επειδη εχεις πτυχιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καταρτηση (οσον αφορα τις χρηματικες απολαβες) εχει νοημα αν ειναι χρησιμη στην παραγωγικη διαδικασια. Δεν δικαιουσαι παχυλο μισθο επειδη εχεις πτυχιο.

Σωστό, αλλά Ελλάδα δεν βρίσκεις δουλειά για άλλους λόγους και το ξέρεις.

Αν έχεις μπάρμπα θα βρεις και με το λύκειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό, αλλά Ελλάδα δεν βρίσκεις δουλειά για άλλους λόγους και το ξέρεις.

Αν έχεις μπάρμπα θα βρεις και με το λύκειο.

Και να μην εχεις, αν βρεις ενα μπαρμπα και του κανεις καμια "ομορφια" μεχρι εκπομπη στην τηλεοραση παιρνεις. Και αν σε κακοχαρακτηρισει καποιος του κανεις αγωγη και κερδιζεις. Αν τα χαλασετε παλι (με τον μπαρμπα) τον καταγγελεις για παρενοχληση. Win-win scenario.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην εχεις, αν βρεις ενα μπαρμπα και του κανεις καμια "ομορφια" μεχρι εκπομπη στην τηλεοραση παιρνεις. Και αν σε κακοχαρακτηρισει καποιος του κανεις αγωγη και κερδιζεις. Αν τα χαλασετε παλι (με τον μπαρμπα) τον καταγγελεις για παρενοχληση. Win-win scenario.

Γιαυτό με πιάνει τρέλα, δεν έχουμε αξίες στην Ελλάδα καθόλου τίποτα κενό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ έτυχε να δουλεύεις κουκλε, μην κρίνεις εξ ιδίων.

Και εμένα η ξαδέρφη μου είναι βοηθός πρύτανη στη Θεσσαλονίκη, τρία χρόνια όμως έτρωγε το πτυχίο και ψόφησε στην πείνα.

Όσοι δεν έχουν δουλειά στην Ελλάδα να φύγουν δεν υπάρχει μέλλον, μόνο σκοτάδι και πόνος πάρτε το χαμπάρι.

Ο άλλος έφυγε στην Τσεχία και νομίζει πήγε στην γη της επαγγελίας, φαντάσου πόσο τραγικοί είμαστε σαν χώρα, σώθηκε το παλικάρι έσωσε τα παιδιά του βασικά.

 

Ναι αλλά πως πας εξωτερικό χωρίς στήριγμα? εγώ προσωπικά μόνο Αμερική η Καναδά θα πήγαινα γιατί εκεί έχεις πραγματικά τα πάντα μέχρι και πάρα  πολύ καλές δουλειές από το σπίτι, το λέω γιατί έψαχνα τελευταία φορά για δουλειές στο εξωτερικό που ίσως γίνονται από Ελλάδα, επίσης έχεις καλύτερες προοπτικές για επενδύσεις και  είσαι σε μη ρατσιστικό περιβάλλον. Ευρώπη δεν θα πήγαινα ποτέ, δεν θα ένιωθα άνετα, όλοι σε βλέπουν σαν τον τεμπέλη Έλληνα και εγώ προσωπικά έχω υπερηφάνεια δεν θα δεχόμουν προσβολές, θα ένιωθα σαν ξένος και μισητός. Προσωπικά προτιμώ να μείνω Ελλάδα αλλά η χώρα είναι κυριολεκτικά άχρηστη, έχει συγκεκριμένους κανόνες και αν δεν τους καταλάβεις νωρίς απλά χάνεις. Αν καταλήξεις να είσαι μισθωτός ουσιαστικά είναι σαν να έχεις πεθάνει, δεν είναι καν θέμα τεμπελιάς, με 320e δε ζει κανείς απλά μαθηματικά, Δεν ξέρω πραγματικά αν αλλάξει αυτό το μοντέλο ποτέ. Όποιος έχει συμβουλές για μετανάστευση στα μέρη που λέω ας μου πει.

 

 

Πολύ ωραία δεν δικαιούμαι κανένα επίδομα, δε πειράζει δε περίμενα ποτέ ότι αυτή η  χώρα θα μου έδινε τίποτα πέρα από το να με γδέρνει όταν προσπαθώ να κάνω κάτι δικό μου, δεν είναι ότι δεν θέλω να προσφέρω αλλά εδώ είτε είσαι άρχοντας είτε είσαι σκλάβος, προφανώς δεν είμαι το 1ο αλλά δεν σκοπεύω να γίνω το 2ο, non serviam στο σάπιο σοσιαλιστικό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πως πας εξωτερικό χωρίς στήριγμα? εγώ προσωπικά μόνο Αμερική η Καναδά θα πήγαινα γιατί εκεί έχεις πραγματικά τα πάντα μέχρι και πάρα πολύ καλές δουλειές από το σπίτι, το λέω γιατί έψαχνα τελευταία φορά για δουλειές στο εξωτερικό που ίσως γίνονται από Ελλάδα, επίσης έχεις καλύτερες προοπτικές για επενδύσεις και είσαι σε μη ρατσιστικό περιβάλλον. Ευρώπη δεν θα πήγαινα ποτέ, δεν θα ένιωθα άνετα, όλοι σε βλέπουν σαν τον τεμπέλη Έλληνα και εγώ προσωπικά έχω υπερηφάνεια δεν θα δεχόμουν προσβολές, θα ένιωθα σαν ξένος και μισητός. Προσωπικά προτιμώ να μείνω Ελλάδα αλλά η χώρα είναι κυριολεκτικά άχρηστη, έχει συγκεκριμένους κανόνες και αν δεν τους καταλάβεις νωρίς απλά χάνεις. Αν καταλήξεις να είσαι μισθωτός ουσιαστικά είναι σαν να έχεις πεθάνει, δεν είναι καν θέμα τεμπελιάς, με 320e δε ζει κανείς απλά μαθηματικά, Δεν ξέρω πραγματικά αν αλλάξει αυτό το μοντέλο ποτέ. Όποιος έχει συμβουλές για μετανάστευση στα μέρη που λέω ας μου πει.

 

 

Πολύ ωραία δεν δικαιούμαι κανένα επίδομα, δε πειράζει δε περίμενα ποτέ ότι αυτή η χώρα θα μου έδινε τίποτα πέρα από το να με γδέρνει όταν προσπαθώ να κάνω κάτι δικό μου, δεν είναι ότι δεν θέλω να προσφέρω αλλά εδώ είτε είσαι άρχοντας είτε είσαι σκλάβος, προφανώς δεν είμαι το 1ο αλλά δεν σκοπεύω να γίνω το 2ο, non serviam στο σάπιο σοσιαλιστικό σύστημα.

100 δουλειές θα σου βρω αν ψάξω, πάνε πακέτο φίλε τι κάθεσαι;

 

Για τα τελευταία συμφωνώ όμως μαζί σου,

Αλλά το να μην κάνεις τίποτα είναι χειρότερο.

 

Σήκω φύγε μακριά άσε τον ρατσισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ευθύνες είναι τα κόμματα, μια χαρά το ξέρετε οι βολεμένοι άιντε μην αρχίσω να λέω άιντε. Τα βύσματα μας κάψανε όλους, κάτσε τώρα Φαε Έλληνα το πτυχίο.

Αφου εχει βγει εδω και σελιδες offtopic,θελω να ρωτησω κατι.

Μονο εμενα μου φαινεται μαλακια που ακομα καιγονται οι γονεις να "σπουδασουν" τα παιδια τους?

Μη με παρεξηγησετε,δε λεω να μην πανε τα παιδια να μαθουν κατι,αλλα μου φαινεται λαθος να πηγαινουν σε οτι σχολη τους κατσει,απλα για να πανε φοιτητες.

Ηταν ηλιθιο οταν υπηρχαν λεφτα,τωρα ειναι κατι αλλο που δεν χαρακτηριζεται εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μονο εμενα μου φαινεται μαλακια που ακομα καιγονται οι γονεις να "σπουδασουν" τα παιδια τους?

Οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχει βγει εδω και σελιδες offtopic,θελω να ρωτησω κατι.

Μονο εμενα μου φαινεται μαλακια που ακομα καιγονται οι γονεις να "σπουδασουν" τα παιδια τους?

Μη με παρεξηγησετε,δε λεω να μην πανε τα παιδια να μαθουν κατι,αλλα μου φαινεται λαθος να πηγαινουν σε οτι σχολη τους κατσει,απλα για να πανε φοιτητες.

Ηταν ηλιθιο οταν υπηρχαν λεφτα,τωρα ειναι κατι αλλο που δεν χαρακτηριζεται εδω μεσα.

Να σπουδάσουν όσα παιδάκια τους κόβει, τα υπόλοιπα ας πάνε να μάθουν μια τέχνη, πιο χρήσιμοι στην κοινωνία θα είναι.

Εμένα δύο γνωστοί τελείωσαν αρχαιολόγοι και τώρα δουλεύουν μπαρ, άρα οι γονείς έχασαν στην Ιταλία τουλάχιστον 50 χιλιάρικα άδικα. Η έχω άδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πως πας εξωτερικό χωρίς στήριγμα? εγώ προσωπικά μόνο Αμερική η Καναδά θα πήγαινα γιατί εκεί έχεις πραγματικά τα πάντα μέχρι και πάρα  πολύ καλές δουλειές από το σπίτι, το λέω γιατί έψαχνα τελευταία φορά για δουλειές στο εξωτερικό που ίσως γίνονται από Ελλάδα, επίσης έχεις καλύτερες προοπτικές για επενδύσεις και  είσαι σε μη ρατσιστικό περιβάλλον. Ευρώπη δεν θα πήγαινα ποτέ, δεν θα ένιωθα άνετα, όλοι σε βλέπουν σαν τον τεμπέλη Έλληνα και εγώ προσωπικά έχω υπερηφάνεια δεν θα δεχόμουν προσβολές, θα ένιωθα σαν ξένος και μισητός. Προσωπικά προτιμώ να μείνω Ελλάδα αλλά η χώρα είναι κυριολεκτικά άχρηστη, έχει συγκεκριμένους κανόνες και αν δεν τους καταλάβεις νωρίς απλά χάνεις. Αν καταλήξεις να είσαι μισθωτός ουσιαστικά είναι σαν να έχεις πεθάνει, δεν είναι καν θέμα τεμπελιάς, με 320e δε ζει κανείς απλά μαθηματικά, Δεν ξέρω πραγματικά αν αλλάξει αυτό το μοντέλο ποτέ. Όποιος έχει συμβουλές για μετανάστευση στα μέρη που λέω ας μου πει.

 

 

Πολύ ωραία δεν δικαιούμαι κανένα επίδομα, δε πειράζει δε περίμενα ποτέ ότι αυτή η  χώρα θα μου έδινε τίποτα πέρα από το να με γδέρνει όταν προσπαθώ να κάνω κάτι δικό μου, δεν είναι ότι δεν θέλω να προσφέρω αλλά εδώ είτε είσαι άρχοντας είτε είσαι σκλάβος, προφανώς δεν είμαι το 1ο αλλά δεν σκοπεύω να γίνω το 2ο, non serviam στο σάπιο σοσιαλιστικό σύστημα.

Ζεις στα 60s ή απλά βλέπεις ταινίες εποχής; :mellow:

 

Η Αμερική έχει πεθάνει για τους μη high skilled/senior-κάτι εργαζόμενους και στην Ευρώπη έχεις δεκάδες χιλιάδες εξαιρετικά καταξιωμένους ΕΛ επαγγελματίες. Αυτά που γράφεις δεν ισχύουν.

Το 2009-11 ίσως σε Γερμανία οι αναγνώστες της Bild να σε την έλεγαν, αλλά τώρα έχουν άλλα προβλήματα από ότι ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...