Προς το περιεχόμενο

παίρνουν κάποιο επίδομα οαεδ όσοι δεν έχουν εργαστεί ποτέ?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιο επίδομα για όσους δεν εργάστηκαν ποτέ η είναι μόνο για όσους εργάστηκαν και μετά γίνανε άνεργοι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπήρχε ένα με 80 ευρώ για 5 μήνες αλλά δεν θυμάμαι όρους και προϋποθέσεις.

Οπότε απ το να μπω εγω στην αναλυτικοτατη σελίδα του ΟΑΕΔ και να στα γράψω εδώ, μπορείς να το κάνεις εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε ένα με 80 ευρώ για 5 μήνες αλλά δεν θυμάμαι όρους και προϋποθέσεις.

Οπότε απ το να μπω εγω στην αναλυτικοτατη σελίδα του ΟΑΕΔ και να στα γράψω εδώ, μπορείς να το κάνεις εσύ.

 

Είσαι τρελός αγόρι μου? Θα βάλεις το παιδί να ψάχνει?

Άσε που μπορεί να θεωρηθεί και εργασία ο τόσος κόπος που θα καταβάλλει και στο τέλος να στερηθεί το συγκεκριμένο επίδομα!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δεν παιρνουν...Ταιζουμε συνταξιουχους που εργαστηκαν 15 χρονια σε ολη τους τη ζωη, αυτο ελειπε τωρα, να ταιζαμε κι αυτους που δεν εχουν συνεισφερει ουτε ευρω στα ασφαλιστικα ταμεια.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαπαξ ποσο, οχι επιδομα  για απόφοιτους μεχρι καποιας ηλικίας υπήρχε, δεν ξερω αν υπάρχει ακόμα. Καλύτερα επικοινώνησε με το ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε ένα που έπαιρνες νομίζω 70 ευρώ για 5 μήνες , εφόσον ήσουν έως 29 και είχες μόλις αποφοιτήσει ή απολυθεί από στρατό. Δε ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

 

Το θέμα είναι ο οαεδ να βοηθούσε ουσιαστικά στην ανεύρεση εργασίας και όχι να δίνει χαρτζιλίκια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε ένα που έπαιρνες νομίζω 70 ευρώ για 5 μήνες , εφόσον ήσουν έως 29 και είχες μόλις αποφοιτήσει ή απολυθεί από στρατό. Δε ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

 

 

Αυτό είναι τελείως απάτη, πρέπει να κάνεις αίτηση πριν πας στρατό για να το πάρεις όταν απολυθεις. Το 99% όσων το δικαιούνται το μαθαίνουν όταν δεν μπορούν πλέον να το διεκδικήσουν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δεν παιρνουν...Ταιζουμε συνταξιουχους που εργαστηκαν 15 χρονια σε ολη τους τη ζωη, αυτο ελειπε τωρα, να ταιζαμε κι αυτους που δεν εχουν συνεισφερει ουτε ευρω στα ασφαλιστικα ταμεια.

Οχι μόνο αυτό, βγήκαν στην σύνταξη με εισφορές 1500 δραχμές τον μήνα ενώ εμείς τώρα δίνουμε 350 ευρώ το λιγότερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανε δουλεψε.... μαθαμε ολοι οι αργοσχολοι να περνουμε επιδοματα και να μην κανουμε τιποτα... παροτι η χωρα ειναι ενα μηδενικο, να ξερετε πως για να δωσει κατι (επιδομα , παροχη, περιθελψη κ.ο.κ.) ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ για να τα δωσει... αν δεν εχεις δωσει εισφορες , ικα , ετεαμ και λοιπες απατες, απο που θα σου δωσει τι?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που εκπλήσσεστε πολλοί για το πως θα διεκδικήσει ένα επίδομα χωρίς να έχει δώσει εισφορές. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο λέγεται επίδομα, αλλιώς δεν θα είχε νόημα. Είναι μέρος κάθε σοβαρού κοινωνικού κράτους. Ας μην ξεχνάμε το μη-ισοσκελισμένο συνταξιοδοτικό σύστημα που προφανώς δίνει λεφτά χωρίς να τα έχει εισπράξει στο παρελθόν (και σίγουρα δεν τα εισπράττει σήμερα).

 

Δεν γνωρίζω εαν υπάρχει τέτοιο επίδομα. Αν μένεις σε σπίτι που είναι στο όνομά σου ή νοικιασμένο στο όνομά σου και είχες μηδενικό ή χαμηλό εισόδημα πέρισυ, μπορείς να κάνεις αίτηση για Κοινωνικό Επίδομα Αλληλεγγύης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...