Προς το περιεχόμενο

Άνεργος και αφορολογητο


mylo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν άνεργος με μηδέν εισόδημα για να χτίσει το αφορολογητο υποχρεούται στη χρήση τραπεζικής κάρτας; με τη λογική του 3000€ τεκμήριο διαβίωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν άνεργος με μηδέν εισόδημα για να χτίσει το αφορολογητο υποχρεούται στη χρήση τραπεζικής κάρτας; με τη λογική του 3000€ τεκμήριο διαβίωσης

 

Λογικα ναι, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος, ρωτα εναν λογιστη για σιγουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εισοδημα απο ταμειο ανεργιας χρειαζεται να συγκεντρωσεις αφορολογητο για αυτο?

 

Εμφανιζεται στην φορολογικη δηλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εισοδημα απο ταμειο ανεργιας χρειαζεται να συγκεντρωσεις αφορολογητο για αυτο?

 

δεν ειμαι λογιστής οπότε παίρνεις τα ρίσκα σου για την αξιοπιστία μου

το ταμείο ανεργίας φορολογείται μονο οταν ξεπεράσεις σε συνολικό ατομικό εισόδημα πάνω από 10.000 ευρω

αν δεν το ξεπερνάς, τότε δεν φορολογείται.

 

το αφορολόγητο ειναι για συνταξιούχους, μισθωτούς και κατα κύριο επάγγελμα αγρότες. οπότε λογικά δεν χρειάζεται να συγκεντρώσεις. βέβαια επειδή ειναι Ελλάδα , καλό ειναι να συμπληρώσεις ενα 10% (φίλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βασικο προβλημα ειναι πως αν ο ανεργος τυχαινει να εχει σπιτι ή αυτοκινητο ή να πληρωνει καποιο στεγαστικο, η εφορια τον χρεωνει με χιλιαδες ευρω φορο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βασικο προβλημα ειναι πως αν ο ανεργος τυχαινει να εχει σπιτι ή αυτοκινητο ή να πληρωνει καποιο στεγαστικο, η εφορια τον χρεωνει με χιλιαδες ευρω φορο...

Aυτό.

 

Ενα από τα παράλογα, που δεν ισχύουν μονο στην Ελλάδα, ειναι πως εφόσον έχεις περιουσία (ακίνητη ή αυτοκίνητο), θεωρείτε τεκμήριο άρα πρέπει να πληρώσεις.

Κανεις δεν σε ρωταει αν μπορείς να πουλήσεις τη περιουσία σου ή οχι, ή αν την απέκτησες λόγω μεταβίβασης, κληρονομιάς κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν αλλαξε ο νομος αλλα περσι που ειχα επιστροφη αν δεν εβαζα καθολου δαπανες παρολο ανεργος η επιστροφη θα ηταν μικροτερη. ειχα πληρωση προκαταβολη φορου για σπιτι που νοικιαζα και τωρα μενω εγω και χωρις δαπανες η επιστροφη ηταν 60 ευρω με δαπανες 160


Λοιπόν άνεργος με μηδέν εισόδημα για να χτίσει το αφορολογητο υποχρεούται στη χρήση τραπεζικής κάρτας; με τη λογική του 3000€ τεκμήριο διαβίωσης

 

νομιζω ναι ειμαι 80% σιγουρος μονο αν εισαι δικαιουχος κεα δεν μαζευεις για αφορολογητο και εχεις απαλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφελής ερώτηση των καιρών, αφού το εισόδημα ειναι μηδεν απο που θα ξοδέψεις :-D

μηδέν εισόδημα. Αφού όμως έχει 3000€ τεκμήριο διαβίωσης. Άρα το κράτος θεωρεί πως για να ζήσεις χρειάζεσαι αυτό το ποσό. Τώρα που θα το βρεις να το ξοδέψεις άλλη ιστορία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...