Προς το περιεχόμενο

Χρεώσεις cosmote απο Ελλαδα προς Ρουμανια .


giorgosxristou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,

θα ηθελα την γνωμη σας και τα φωτα σας,

λογο κάποιας δουλειάς έκανα κλείσεις σε κινητά στην Ρουμανία,απο Ελλαδα στην Ρουμανια και στην Ρουμανια που ημουν παλι σε κινητα Ρουμανιας, 

το θεμα ειναι πως η cosmote μου εχει κοψει ενα κουστουμι 50 ευρω εξτρα για αυτες τις κλείσεις.

Η ρουμάνια δεν είναι στην Ε.Ε ?τα εξτρα δεν εχουν καταργηθεί στην περιαγωγή?

Υ,Γ

Εχω παγιο στην κοσμοτε με τα 1500 λεπτα και δεν τα ειχα ξεπεραει τον χρονο ομιλιας μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,

θα ηθελα την γνωμη σας και τα φωτα σας,

λογο κάποιας δουλειάς έκανα κλείσεις σε κινητά στην Ρουμανία,απο Ελλαδα στην Ρουμανια και στην Ρουμανια που ημουν παλι σε κινητα Ρουμανιας, 

το θεμα ειναι πως η cosmote μου εχει κοψει ενα κουστουμι 50 ευρω εξτρα για αυτες τις κλείσεις.

Η ρουμάνια δεν είναι στην Ε.Ε ?τα εξτρα δεν εχουν καταργηθεί στην περιαγωγή?

Υ,Γ

Εχω παγιο στην κοσμοτε με τα 1500 λεπτα και δεν τα ειχα ξεπεραει τον χρονο ομιλιας μου.

 

 

1500 λεπτα προς cosmote η προς ολους?

 

αν ειναι 1500 λεπτα προς cosmote, σωστα σε χρεωσαν. Αν ειναι 1500 λεπτα προς ολους τοτε οχι, θα επρεπε οι κλησεις να καταναλωνουν ταα δωρεαν λεπτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1500 προς ολους....

τωρα μολις μιλαω με την comote  και μου λεει οτι:

περιαγωγη ειναι να παω εγω στο εξωτερικο και να παρω Ελλαδα ή αλλου στο εξωτερικο και οχι απο Ελλαδα στο εξωτερικο,

Απο Ελλαδα στο εξωτερικο ειναι διεθνης κλεισεις...

Ισχυει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1500 προς ολους....

τωρα μολις μιλαω με την comote  και μου λεει οτι:

περιαγωγη ειναι να παω εγω στο εξωτερικο και να παρω Ελλαδα ή αλλου στο εξωτερικο και οχι απο Ελλαδα στο εξωτερικο,

Απο Ελλαδα στο εξωτερικο ειναι διεθνης κλεισεις...

Ισχυει κατι τετοιο?

 

ισχυει, εγω μιλουσα γι'αυτο το κομματι

 

 στην Ρουμανια που ημουν παλι σε κινητα Ρουμανιας, 

 

 

 

αυτες οι κλησεις πρεπει κανονικα να αφαιρεθουν απο το υπολοιπο του χρονου ομιλιας προς τριτους

 

οι κλησεις απο Ελλαδα -> Ρουμανια προφανως ειναι διεθνεις κλησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προς όλους να ήταν, οι κλήσεις δεν ήταν προς ελληνικούς αριθμούς αλλά προς αριθμούς Ρουμανίας. Δεν νομίζω να καλύπτονται από κανένα πρόγραμμα και μάλλον χρεώθηκαν ως διεθνείς. Τουλάχιστο αυτές που έγιναν από Ελλάδα προς κινητά Ρουμανίας. Όταν ήσουν εκεί (και έκανες τοπικές κλήσεις) δεν γνωρίζω αν μπορούν να θεωρηθούν ως "προς όλους". Ας μας πει κάποιος που ξέρει.

 

τωρα μολις μιλαω με την comote και μου λεει οτι:

περιαγωγη ειναι να παω εγω στο εξωτερικο και να παρω Ελλαδα ή αλλου στο εξωτερικο και οχι απο Ελλαδα στο εξωτερικο,

Απο Ελλαδα στο εξωτερικο ειναι διεθνης κλεισεις...

Ισχυει κατι τετοιο?

Περιαγωγή σημαίνει ότι το δικό σου τηλέφωνο (με ελληνική κάρτα sim) συνδέεται σε ξένο δίκτυο ενώ εσυ βρίσκεσαι σε άλλη χώρα. Το που βρίσκεται το τηλέφωνο που καλείς δεν έχει σχέση με το αν εσύ βρίσκεσαι σε περιαγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όταν ήσουν εκεί (και έκανες τοπικές κλήσεις) δεν γνωρίζω αν μπορούν να θεωρηθούν ως "προς όλους". Ας μας πει κάποιος που ξέρει.

 

 

σας ειπα, εγω οσες φορες ειμαι εκτος ελλαδας οι κλησεις σε τοπικους αριθμους/κινητα αφαιρουνται απο το υπολοιπο που εχω για κλησεις προς 'ολους'

 

κλησεις απο ελλαδα προς το εξωτερικο ειναι προφανως διεθνεις κλησεις

 

edit: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/roaming_europe.html

 

Εξερχόμενες κλήσεις:  Όταν καλείς από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης προς την Ελλάδα ή προς οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ε.Ε:

  • χρησιμοποιείς, χωρίς επιπλέον χρέωση, τον δωρεάν χρόνο ομιλίας που έχεις διαθέσιμο προς τρίτα εθνικά δίκτυα, από το πρόγραμμα σου ή κάποιο πρόσθετο πακέτο.
  • αν δεν έχεις διαθέσιμο δωρεάν χρόνο ομιλίας προς τρίτα δίκτυα από το πρόγραμμα σου ή κάποιο πρόσθετο πακέτο, χρεώνεσαι σύμφωνα με τις χρεώσεις του προγράμματός σου προς τρίτα εθνικά δίκτυα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εβιβα μου....

προς ενημερωση όσων δεν το ξερουν ισσχυει το παρακατω,

Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις παντος!!!

http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/telecoms-internet/mobile-roaming-costs/index_el.htm

Κλήσεις από τη χώρα σας / περιαγωγή εκτός της ΕΕ

Η κλήση από τη χώρα σας προς άλλη χώρα της ΕΕ ή προς χώρα εκτός ΕΕ δεν θεωρείται περιαγωγή και ως εκ τούτου δεν εφαρμόζονται σ' αυτή οι κανόνες «περιαγωγής σαν στο σπίτι σας». Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι οι τιμές για τις κλήσεις αυτές δεν ρυθμίζονται νομοθετικά και μπορεί να είναι υψηλές.

Το κόστος περιαγωγής (ιδίως της περιαγωγής δεδομένων) εκτός ΕΕ μπορεί να είναι υψηλό. Για να αποφύγετε λοιπόν εξωφρενικούς λογαριασμούς ενημερωθείτε για το κόστος της περιαγωγής εκτός της ΕΕ από τον πάροχό σας προτού ταξιδέψετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...