Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αυστραλια


sofipara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως, να έχετε υπ' όψιν ότι ενώ οι μισθοί είναι μεγάλοι ονομαστικά, αντίστοιχα υψηλά είναι τα κόστη.

Δεν είναι ότι βγάζεις πολλά λεφτά και σου μένουν - πρέπει να χαλάσεις και πολλά λεφτά για να ζήσεις.

 

Το πλεονέκτημα του μετανάστη είναι ότι πηγαίνει κάπου συνειδητοποιημένα ότι πάει για να εργαστεί και μόνο, οπότε έχει μειωμένα κόστη διασκέδασης και πολυτέλειας, και έτσι κάνει και το κομπόδεμα.

 

Οπότε, το ερώτημα είναι: Είναι κάποιος έτοιμος να πάει κάπου όπου η ζωή του όλη θα είναι εργασία και μόνο εργασία, και μάλιστα σε μη-φιλικό περιβάλλον, μια και θα είναι μακριά από φίλους, συγγενείς και τις «μυρωδιές» της ζωής του μέχρι τότε;

Δύσκολη απόφαση και για αυτό και παλιά την έπαιρναν μόνο όσοι δεν είχαν άλλον τρόπο επιβίωσης στην Ελλάδα, ή μόνο όσοι πηγαίνουν στοχευμένα (π.χ. ένας γνωστός μου έφυγε στις ΗΠΑ επειδή εκεί θα γινόταν καλύτερος στην επιστήμη που λατρεύει, και επειδή μόνο αυτή την ενδιαφέρει).,

Σου περισσεύουν αρκετά φράγκα, εξάλλου και Ελλάδα να κάτσεις οικονομία στο καζανάκι θα κάνεις άρα; καλύτερα εκεί και να μαζεύεις όσα μπορείς.

 

Όσο για τις ΗΠΑ έχω και εκεί παράδειγμα...

Έφυγε από εδώ το 1985..πήγε εργάτης σε έναν Έλληνα πλούσιο γνωστό μας, λοιπόν ήταν άτυχος είχε εργατικό ατύχημα...

Από το 1990 παίρνει σύνταξη και κάνει αξιοπρεπή ζωή, όλα αυτά με 5 χρόνια δουλειά μόνο, πες μου εσύ αν αύριο χάσεις το χέρι σου το κράτος τι θα σε κάνει;

 

Πάρτε το χαμπάρι είμαστε η τσόντα των Βαλκανίων και η Αφρική της Ευρώπης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ε εντάξει αφού ο φίλος σου είχε εργατικό ατύχημα και χέστηκε στο χρήμα να πάμε όλοι εκεί να κάνουμε τους εργάτες, λογικό. Εσύ γιατί είσαι ακόμα εδώ και γκρινιάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει αφού ο φίλος σου είχε εργατικό ατύχημα και χέστηκε στο χρήμα να πάμε όλοι εκεί να κάνουμε τους εργάτες, λογικό. Εσύ γιατί είσαι ακόμα εδώ και γκρινιάζεις;

ρε συ πας καλα ; ποιος χεστηκε στο χρημα ; χχαχαχαχαχα απλα ζει λεμε ανετα , εδω αμα χτυπησεις θα ψοφησεις στη ψαθα μεγαλε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα kangaroo + us αν παιρνεις συνταξη απο ατυχημα,

εννοειται πως δεν ονομαζεται αυτο που βιωνεις ζωη. απλα υπαρχεις αξιοπρεπως.

 

αν το φταιξιμο ειναι αλλων παιρνεις καλη αποζημιωση αλλα ως εκει.

 

το ζω αξιοπρεπως με το ζω ανετα, ειναι καποια χιλιαρικα διαφορα.

 

επισης, το υπαρχω σαν αλβανος του 90 ή πακιστανος του 2000 στην ελλαδα

εχει διαφορα με το ζω σαν ανθρωπος σε οποιαδηποτε ηπειρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα kangaroo + us αν παιρνεις συνταξη απο ατυχημα,

εννοειται πως δεν ονομαζεται αυτο που βιωνεις ζωη. απλα υπαρχεις αξιοπρεπως.

 

αν το φταιξιμο ειναι αλλων παιρνεις καλη αποζημιωση αλλα ως εκει.

 

το ζω αξιοπρεπως με το ζω ανετα, ειναι καποια χιλιαρικα διαφορα.

 

επισης, το υπαρχω σαν αλβανος του 90 ή πακιστανος του 2000 στην ελλαδα

εχει διαφορα με το ζω σαν ανθρωπος σε οποιαδηποτε ηπειρο.

Παντως στην Ελλάδα αν χτυπήσεις η αν πάθεις έμφραγμα πάνω από 200 το μήνα Αντε 300 δύσκολα να πάρεις, άρα όχι Αλβανός ούτε πίθηκος δεν θα είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι πριν 1 χρονο που χρειαστηκε να μαθω, με 10 χρονια εργασια / ενσημα και εργατικο ατυχημα

ισουταν με 500€ το μηνα αρα για το συγκεκριμενο κρατος τα αναλογα με τα λεφτα που παιρνουν στα μερη που ανεφερες.

 

δεν ξερω γιατι εχεις παραμυθιαστει οτι ολα ειναι ροδινα εκει εξω αλλα το μονο που μπορω να σου πω

ως ανθρωπος που παλευει 3 χρονια να φυγει απο το ελλαδισταν, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως σου περιγραφουν.

 

ουτε ομορφα ειναι - ουτε απλα ειναι. εχει φυσικα τα θετικα του αλλα για καποιον που γεννηθηκε / μεγαλωσε με 

ελληνικη οικογενεια στην ελλαδα, ειναι απλα μετακομιση σε εξωγηινο μερος & απαιτει φοβερες θυσιες.

 

ακομη και στη γερμανια να παει ο συγχρονος ελληνας, παθαινει πολιτισμικο σοκ.

για να μην πω το πως νιωθει ή ζει το 50% των μεταναστων εκει.

(δε γραφω για τους παλιους λαζοντοιτς, που πηγαν + ηρθαν κ ακομη ταγαρια ειναι στο 90%)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι πριν 1 χρονο που χρειαστηκε να μαθω, με 10 χρονια εργασια / ενσημα και εργατικο ατυχημα

ισουταν με 500€ το μηνα αρα για το συγκεκριμενο κρατος τα αναλογα με τα λεφτα που παιρνουν στα μερη που ανεφερες.

 

δεν ξερω γιατι εχεις παραμυθιαστει οτι ολα ειναι ροδινα εκει εξω αλλα το μονο που μπορω να σου πω

ως ανθρωπος που παλευει 3 χρονια να φυγει απο το ελλαδισταν, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως σου περιγραφουν.

 

ουτε ομορφα ειναι - ουτε απλα ειναι. εχει φυσικα τα θετικα του αλλα για καποιον που γεννηθηκε / μεγαλωσε με

ελληνικη οικογενεια στην ελλαδα, ειναι απλα μετακομιση σε εξωγηινο μερος & απαιτει φοβερες θυσιες.

 

ακομη και στη γερμανια να παει ο συγχρονος ελληνας, παθαινει πολιτισμικο σοκ.

για να μην πω το πως νιωθει ή ζει το 50% των μεταναστων εκει.

(δε γραφω για τους παλιους λαζοντοιτς, που πηγαν + ηρθαν κ ακομη ταγαρια ειναι στο 90%)

Μα δεν είπα καν για Γερμανία και Ευρώπη, μιλάω μόνο για Αυστραλία που έχω τον παιδικό μου φίλο και που το σόι του ήταν εκεί.

Ευρώπη λογικά τα ίδια σκ@τ@ με Ελλάδα θα είναι σύμφωνα με τα έξοδα τους.

 

Επίσης στο άλλο θέμα με Τσεχία ο Λαρισαίος μας λέει είναι καλά, δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω.

 

Εργατικό ατύχημα δηλαδή αν σου κοπεί το πόδι θα παίρνεις Ελλάδα 500 το μήνα μέχρι να πεθάνεις; χλωμό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα καν για Γερμανία και Ευρώπη, μιλάω μόνο για Αυστραλία που έχω τον παιδικό μου φίλο και που το σόι του ήταν εκεί.

Ευρώπη λογικά τα ίδια σκ@τ@ με Ελλάδα θα είναι σύμφωνα με τα έξοδα τους.

 

Επίσης στο άλλο θέμα με Τσεχία ο Λαρισαίος μας λέει είναι καλά, δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω.

 

Εργατικό ατύχημα δηλαδή αν σου κοπεί το πόδι θα παίρνεις Ελλάδα 500 το μήνα μέχρι να πεθάνεις; χλωμό!!!

 

διαβαζεις επιλεκτικά. το παραδειγμα της γερμανιας ειναι ενδεικτικο.

 

με αμφισβητεις και λες χλωμό ή γνωριζεις κατι που μου απεκρυψαν σχετικα με τα 500€ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζεις επιλεκτικά. το παραδειγμα της γερμανιας ειναι ενδεικτικο.

 

με αμφισβητεις και λες χλωμό ή γνωριζεις κατι που μου απεκρυψαν σχετικα με τα 500€ ;

Οχι σε ρωτάω αν ισχύει, δεν έχω ιδέα αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι θεσμοί επιτρέπουν να δίνει η κυβέρνηση 500 σε κάποιον που έχει χάσει πόδι, χέρι, μάτι κλπ για όλη του την ζωή 500.

Αν είναι έτσι εγώ γιατί βλέπω ανθρώπους στα φανάρια με κομμένα πόδια και βγάζω ευρώ για να φάνε;

 

Εδώ λένε θα κόψουν απο πολύτεκνους λεφτά το πήρες χαμπάρι; τι να πούμε για τους πράσινο κόκκινους και μπλε; απαράδεκτοι είναι όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...