Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αυστραλια


sofipara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν υπαρχει περιπτωση να σε δεχθουν. ξεχασε το !

 

με οσα γραφεις, καταληγω στο συμπερασμα οτι δεν εχεις καποια ειδικοτητα που να τους ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η Αυστραλια ειναι πολυ αυστηρη σε θεματα μεταναστευσης. Αν και μονο αν πληροις τα τυπικα προσοντα να προχωρησεις (συμβουλευομενη καλυτερα immigration laywer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αυστραλια ειναι πολυ αυστηρη σε θεματα μεταναστευσης. Αν και μονο αν πληροις τα τυπικα προσοντα να προχωρησεις (συμβουλευομενη καλυτερα immigration laywer)

 

τον οποιο δε φαινεται να μπορει ή θελει να πληρωσει !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Αυστραλία μισθός θα πω για εργάτη φίλο μου στην Καμπερα...

300 δολάρια την ημέρα για 6 ημέρες δουλειά...

Ενοίκιο σε καλή πολυκατοικία 800 δολάρια την εβδομάδα.

Άνετα Δηλαδή την βγάζει πολύ άνετα και μαζεύει συνέχεια.

 

Οπότε αν κάποιος από εσάς ξέρει και γράμματα θα πάρει γύρω στα 6000-10000 δολάρια το μήνα. Ο δικός μου έβγαλε γυμνάσιο με το ζόρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άσχημο είναι ότι ενώ φέυγουν κατά 100άδες χιλιάδες οι Έλληνες για να ξεφύγουν από τον κρατισμό (τον οποίο βέβαια οι ίδιοι επιλέγουν) με τα συνεχή δάνεια κρατιέται μια χαρά ο κρατισμός, δηλαδή αντί να υποχωρεί αυξάνει κιόλας ως ποσοστό του ΑΕΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Αυστραλία μισθός θα πω για εργάτη φίλο μου στην Καμπερα...

300 δολάρια την ημέρα για 6 ημέρες δουλειά...

Ενοίκιο σε καλή πολυκατοικία 800 δολάρια την εβδομάδα.

Άνετα Δηλαδή την βγάζει πολύ άνετα και μαζεύει συνέχεια.

 

Οπότε αν κάποιος από εσάς ξέρει και γράμματα θα πάρει γύρω στα 6000-10000 δολάρια το μήνα. Ο δικός μου έβγαλε γυμνάσιο με το ζόρι.

κάτι τέτοια υπεραπλουστευμένα γράφονται και μετά εμφανίζονται άτομα που ψάχνουν πως θα πάνε μετανάστες!! στην Αυστραλία!!!..ρωτώντας στο insomnia!!!

λες και κανονίζουμε ΠΣΚ στο Μπάνσκο.. :P
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι τέτοια υπεραπλουστευμένα γράφονται και μετά εμφανίζονται άτομα που ψάχνουν πως θα πάνε μετανάστες!! στην Αυστραλία!!!..ρωτώντας στο insomnia!!!

λες και κανονίζουμε ΠΣΚ στο Μπάνσκο.. :P

Αυτά μου λέει αυτά μεταφέρω εσύ πες τα διαφορετικά άμα έχεις πατήσει το πόδι σου εκεί

 

Παράδεισος η Αυστραλία δεν είναι με τίποτα, υγρασία και ζέστη σε κάνουν να θες να πεθάνεις, λεφτά όμως έχει αν δουλέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά μου λέει αυτά μεταφέρω εσύ πες τα διαφορετικά άμα έχεις πατήσει το πόδι σου εκεί

 

Παράδεισος η Αυστραλία δεν είναι με τίποτα, υγρασία και ζέστη σε κάνουν να θες να πεθάνεις, λεφτά όμως έχει αν δουλέψεις.

 

Ενας γνωστός μου κάνει 3 δουλειές εκεί και μένει μαζί με άλλους.

Αυτά έμαθα εγώ.

Πάντως όταν πηγαίνουν από τον κομμουνισμό στον καπιταλισμό οι άνθρωποι περνάνε καλύτερα συνήθως.

Για αυτό και η μόνη ιστορικά ανθρώπινη ροή είχε αυτήν την κατεύθυνση.

Δεν έφυγε δηλαδή ποτέ άνθρωπος από καπιταλιστική χώρα να πάει σε κομμουνιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Αυστραλία μισθός θα πω για εργάτη φίλο μου στην Καμπερα...

300 δολάρια την ημέρα για 6 ημέρες δουλειά...

Ενοίκιο σε καλή πολυκατοικία 800 δολάρια την εβδομάδα.

Άνετα Δηλαδή την βγάζει πολύ άνετα και μαζεύει συνέχεια.

 

Οπότε αν κάποιος από εσάς ξέρει και γράμματα θα πάρει γύρω στα 6000-10000 δολάρια το μήνα. Ο δικός μου έβγαλε γυμνάσιο με το ζόρι.

Αφού εδώ όπως λες είναι χάλια και χρωστάς σε όποιον μιλάει ελληνικά , γιατί δεν πας και εσυ Αυστραλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας γνωστός μου κάνει 3 δουλειές εκεί και μένει μαζί με άλλους.

Αυτά έμαθα εγώ.

Πάντως όταν πηγαίνουν από τον κομμουνισμό στον καπιταλισμό οι άνθρωποι περνάνε καλύτερα συνήθως.

Για αυτό και η μόνη ιστορικά ανθρώπινη ροή είχε αυτήν την κατεύθυνση.

Δεν έφυγε δηλαδή ποτέ άνθρωπος από καπιταλιστική χώρα να πάει σε κομμουνιστική.

Πότε προλαβαίνει και κάνει 3; δεν στέκει αυτό που λες φίλε. Καταρχήν αν έχεις γεννηθεί εκεί όπως ο φίλος μου έχεις πολλά να πάρεις από το κράτος..

Τώρα αν μιλάμε ότι είσαι ξεκάρφωτος από το πουθενά δεν ξέρω τι παίζει.

Αφού εδώ όπως λες είναι χάλια και χρωστάς σε όποιον μιλάει ελληνικά , γιατί δεν πας και εσυ Αυστραλία?

Πώς θα πάω; δεν πας βόλτα, ο δικός μου γεννήθηκε εκεί έχει διαβατήριο.

Τι νομίζεις δέχονται τον κάθε βλακα εκεί πέρα;

 

Άσε που να πας η βίζα είναι ακριβή για 4 άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογίστρια είμαι εγώ αν δεν βρω κάτι στο στοιχείο μου.θα κοιτάξω για κάτι άλλο..σιγουρα είναι δυσκολη η μεταναστευση.και η προσαρμογή γενικα..αλλα΄αν το παλεψεις θα επιτύχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογίστρια είμαι εγώ αν δεν βρω κάτι στο στοιχείο μου.θα κοιτάξω για κάτι άλλο..σιγουρα είναι δυσκολη η μεταναστευση.και η προσαρμογή γενικα..αλλα΄αν το παλεψεις θα επιτύχεις.

Καλά λογιστρια στην Αυστραλία λίγο απίθανο να μην βρίσκουν... Αυστραλία θέλουν χέρια, βαριούνται που ζουν οι μάγκες εκεί.

Ψάχνουν άτομα να κουβαλανε και γενικά χειρονακτικες εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά μου λέει αυτά μεταφέρω εσύ πες τα διαφορετικά άμα έχεις πατήσει το πόδι σου εκεί

 

Παράδεισος η Αυστραλία δεν είναι με τίποτα, υγρασία και ζέστη σε κάνουν να θες να πεθάνεις, λεφτά όμως έχει αν δουλέψεις.

 

το ζήτημα δεν είναι αν έχω πατήσει εγώ το πόδι μου εκεί, ούτε λέω πως όσα μεταφέρεις εσύ ή ο φίλος σου είναι λάθος ή σωστά...απλά είναι δεκάδες πράγματα που πρέπει πρώτα να ψάξει/ ξεκαθαρίσει/ διασαφηνίσει καποιος, επίσημα για το ΑΝ & ΠΩΣ μπορεί να πάει...από το οτι θα πάρνει 10Κ/μήνα.. ΑΝ και όποτε καταφέρει να βρεθεί εκει.

 
 το να ψάχνεσαι στα σοβαρά να πας μετανάστης, στην Αυστραλία  μάλιστα, και ψάχνεις να βρείς άκρη στο insomnia δε βγάζει πουθενά.
 

 Καταρχήν αν έχεις γεννηθεί εκεί όπως ο φίλος μου έχεις πολλά να πάρεις από το κράτος..

 

ένα ένα τα ξεφουρνίζεις... :-D
Γι αυτό ειπα  πριν οτι κάτι απλοικά γράφονται(όπως το προηγούμενο)...και έχει την εντύπωση μετά ο καθένας οτι θα πάρει αύριο την πρώτη πτήση για Αυστραλία και θα φτιάξει η ζωή του.
Ακούει Αυστραλία/ 6-10 χιλιάρικα/καλό σπίτι...άντε πάμε.
 
PS
Δεν αναφέρομαι στην @sofipara..γενικά μιλάω με όσα έχουμε διαβάσει σε παρόμοια θέματα εδώ μέσα κατά καιρούς
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζήτημα δεν είναι αν έχω πατήσει εγώ το πόδι μου εκεί, ούτε λέω πως όσα μεταφέρεις εσύ ή ο φίλος σου είναι λάθος ή σωστά...απλά είναι δεκάδες πράγματα που πρέπει πρώτα να ψάξει/ ξεκαθαρίσει/ διασαφηνίσει καποιος, επίσημα για το ΑΝ & ΠΩΣ μπορεί να πάει...από το οτι θα πάρνει 10Κ/μήνα.. ΑΝ και όποτε καταφέρει να βρεθεί εκει.

 

 

 

το να ψάχνεσαι στα σοβαρά να πας μετανάστης, στην Αυστραλία μάλιστα, και ψάχνεις να βρείς άκρη στο insomnia δε βγάζει πουθενά.

 

 

ένα ένα τα ξεφουρνίζεις... :-D

Γι αυτό ειπα πριν οτι κάτι απλοικά γράφονται(όπως το προηγούμενο)...και έχει την εντύπωση μετά ο καθένας οτι θα πάρει αύριο την πρώτη πτήση για Αυστραλία και θα φτιάξει η ζωή του.

Ακούει Αυστραλία/ 6-10 χιλιάρικα/καλό σπίτι...άντε πάμε.

 

PS

Δεν αναφέρομαι στην @sofipara..γενικά μιλάω με όσα έχουμε διαβάσει σε παρόμοια θέματα εδώ μέσα κατά καιρούς

Τόσα δίνουν εκεί στους εργάτες, δεν είναι πολλα και Δενν είναι ευρώ.

Αν είσαι επιστήμονας ίσως βγάζεις και περισσότερα εννοείται, ειδικά αν μιλάμε για ιατρό.

Άμα θες δες στο ίντερνετ για τους μισθούς τους.

 

Επίσης Αυστραλία θέλει πολλά το άτομο για βίζα λέμε πάρα πολλα, αλλιώς θέλει να είσαι γεννημένος εκεί.

 

 

http://www.fortunegreece.com/article/i-chora-me-ton-megalitero-katotato-mistho-tou-kosmou/

 

Ορίστε με ένα πρόχειρο ψάξιμο.

 

16 δολάρια την ώρα κύριοι!!!

 

Και επειδή αυτόν που είναι τώρα Αυστραλία τον ξέρω από τα 14 μας, ο πατέρας του ήταν Αυστραλία το 1970 έως 1985...έχτισε πολλά κτήρια στην Καμπερα, έβγαλε πολλά λεφτά, ήρθαν Ελλάδα και σήκωσε πολυκατοικίες στη Θεσσαλονίκη, μόλις μπήκαμε στο ευρώ μπήκε μέσα ο άνθρωπος για φυλακή.

Πήρε σύνταξη από Αυστραλία 2000 ευρώ και ευτυχώς μπόρεσε να ζήσει μέχρι τον θάνατο κάποια χρόνια σαν άνθρωπος.

Τεσπα η Αυστραλία αξίζει αλλά θέλει δουλειά όχι χαζομάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, να έχετε υπ' όψιν ότι ενώ οι μισθοί είναι μεγάλοι ονομαστικά, αντίστοιχα υψηλά είναι τα κόστη.

Δεν είναι ότι βγάζεις πολλά λεφτά και σου μένουν - πρέπει να χαλάσεις και πολλά λεφτά για να ζήσεις.

 

Το πλεονέκτημα του μετανάστη είναι ότι πηγαίνει κάπου συνειδητοποιημένα ότι πάει για να εργαστεί και μόνο, οπότε έχει μειωμένα κόστη διασκέδασης και πολυτέλειας, και έτσι κάνει και το κομπόδεμα.

 

Οπότε, το ερώτημα είναι: Είναι κάποιος έτοιμος να πάει κάπου όπου η ζωή του όλη θα είναι εργασία και μόνο εργασία, και μάλιστα σε μη-φιλικό περιβάλλον, μια και θα είναι μακριά από φίλους, συγγενείς και τις «μυρωδιές» της ζωής του μέχρι τότε;

Δύσκολη απόφαση και για αυτό και παλιά την έπαιρναν μόνο όσοι δεν είχαν άλλον τρόπο επιβίωσης στην Ελλάδα, ή μόνο όσοι πηγαίνουν στοχευμένα (π.χ. ένας γνωστός μου έφυγε στις ΗΠΑ επειδή εκεί θα γινόταν καλύτερος στην επιστήμη που λατρεύει, και επειδή μόνο αυτή την ενδιαφέρει).,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...