Προς το περιεχόμενο

Άγρια μανιτάρια!


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία παρατήρησα ότι έχουν αρχίσει να βγαίνουν πολλά μανιτάρια σε δέντρα στη περιοχή.

Πόσα χρόνια μένω εδώ, δεν υπήρχαν. Για κάποιο λόγο όμως άρχισαν να βγαίνουν πολλά!

Τα αναγνωρίζει κανείς ?

 

pP5SUzM.jpg

 

0qZjGvn.jpg

 

 

0NskJD9.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος πτώμα θα έχει θαφτεί από κάτω και ευδοκιμεί ο μύκητας.

:shock: Μη μου λες τέτοια ?

Γιατί, βγαίνουν μανιτάρια κοντά στους πεθαμένους ?

 

 

Αν έχεις πεθερά και θες να την ξεκάνεις μάζεψε και κάνε της μία τηγανιά. :P

χαχα. όχι δεν έχω. είναι δηλητιριώδη, ή επειδή είναι μέσα στη πόλη και τη βρώμα το λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα φαει μια φορα κατι αγρια μανιταρια. Λυκουμια ηταν. Δεν ξερω ομως που τα βρισκεις γιατι μου τα εδωσε καποιος.

Αυτός ο κάποιος μήπως Εντελώς συμπτωματικα σιχτιρησε μόλις ρευτηκες ευτυχισμένος και την επόμενη μερα τον είδες με ενα ψαλίδι κατω απο τα φρένα του αυτοκινήτου σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τρώτε άγρια μανιτάρια! Είναι πεντανοστιμα κ κάνουν καλό! Όσο πιο περίεργο και φανταχτερο το χρωμα κ σχήμα τους, τόσο πιο νόστιμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις με το ψαλιδι στα φρενα;λες για διακοσμητικες κορδελιτσες;ή για ψαλιδι οικοδομικο;

 

Εννοώ ψαλιδι στα επικίνδυνα για την δημόσια υγεια ποστ του ντεθ λορντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δεν είναι όλα τα μανιτάρια εδώδιμα τα πλείστα είναι δηλητηριώδη μέχρι θανατηφόρα,οποτε μην δοκιμάσετε να μαζεψετε οτι σας κατέβει και να το φάτε, παιζετε ρουλέτα .Τώρα για τα άγρια που τρώγονται υπαρχουν οδηγοί,κάποια μπορείς να καταλάβεις εύκολα οτι τρώγονται και κάποια όχι διότι μοιάζουν πολύ με τα δηλητηριώδη. Όπως είπα ποτε δεν τρώμε αν δεν ξέρουμε ,μπορείς να το πληρώσει απο ευκοιλιοτητα ,νεφρική ανεπάρκεια μέχρι και θάνατο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και επαυξανω. Ειναι ο,τι πιο επικινδυνο να τρωτε μανιταρια που τα βρισκετε μονοι σας. Αν δεν εχετε χρηματα για αγοραστα, καλυτερα να μην φατε καθολου. Ειναι πολυ δυσκολο να ξεχωρίσεις τα φαγωσιμα ακομα κ για τους γνωστες εγκυμονει παντα κινδυνος. Στο χωριο μου ξεκληριστηκε οικογένεια (μπαμπας, μαμα, παιδί) απο μανιταρια και ο μπαμπας μαζευε χρονια μανιταρια, δεν ηταν ασχετος δηλαδη, ισα-ισα μια ζωη αυτο εκανε, αλλα παντα υπάρχει το ενδεχομενο ακομα και ακινδυνο ειδος μανιταριου υπο συνθηκες να εχει "μετατραπεί" σε δηλητηριωδες. Μην παίζετε με αυτα τα πραγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και επαυξανω. Ειναι ο,τι πιο επικινδυνο να τρωτε μανιταρια που τα βρισκετε μονοι σας. Καλυτερα να μην φατε καθολου. Ειναι πολυ δυσκολο να ξεχωρίσεις τα φαγωσιμα ακομα κ για τους γνωστες εγκυμονει παντα κινδυνος. Στο χωριο μου ξεκληριστηκε οικογένεια (μπαμπας, μαμα, παιδί) απο μανιταρια και ο μπαμπας μαζευε χρονια μανιταρια, δεν ηταν ασχετος δηλαδη, ισα-ισα μια ζωη αυτο εκανε, αλλα παντα υπάρχει το ενδεχομενο ακομα και ακινδυνο ειδος μανιταριου υπο συνθηκες να εχει "μετατραπεί" σε δηλητηριωδες. Μην παίζετε με αυτα τα πραγματα

το ακινδυνο δεν μετατρεπεται  σε επικινδυνο αλλα το ρισκο εγκειται παραπλησιο μανιταρι να μπερδεψει τον συλλεκτη πχ σε περιστατικο ειδος μανιταριου δηλητηριωδη εχει διαφορα απο το μη δηλητηριωση την αποκλιση σε χρωμα σε πολυ ελαχιστο βαθμο ,την πατησε καποιος περσι και εμεινε νοσοκομειο 10 μερες . εγω προσωπικα μαζευω οτι ειναι εμφανες οτι ειναι εδωδιμο,( το αντικειμενο εργασιας μου και το πτυχιο μου εν μερει επιτρεπει την αναγνωριση καποιων γενικα ειδων)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τρώτε άγρια μανιτάρια! Είναι πεντανοστιμα κ κάνουν καλό! Όσο πιο περίεργο και φανταχτερο το χρωμα κ σχήμα τους, τόσο πιο νόστιμα!

 

εισαι επικινδυνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...