Προς το περιεχόμενο

Μεσοτοιχια


Krol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

Ηθελα να ρωτησω ενα τεχνικο θεμα οσο απο τον κατασκευαστικο κλαδο ακινητων. Αν γνωρίζει καποιος θα ειμαι ευγνωμων!

 

Το σπιτι μου ειναι κολλητα με ενα αλλο διπλα και ουσιαστικα μας χωριζει μια μεσοτοιχια. Ενας και μοναδικος τοιχος , όπως και παρα πολλα σπιτια. Η μεσοτοιχια αυτη ειναι ( δυστυχως ) μονο 20cm. Χθες ο γειτονας ( αγορασε το διπλανο σπιτι ) εχει ξεκινησει εργασιες και εβαλε υδραυλικη εγκατασταση στην μεσοτοιχια αλλα δεν ξερω ποσο βαθεια εσκαψε και μου προξενησε ζημια στο δικο μου κομματι του τοιχου!! Του ειπα το συμβαν και τον ρωτησα μηπως θα ηταν καλυτερα να τον βαλει στον απέναντι τοιχο γιατι και εγω οταν το κατασκευζα το δικο μου δεν εκανα τιποτα απολυτως στην μεσοτοιχια ( εκτος απο ηλεκτρολογικα ) γιατι φοβοβουν μηπως στο μελλον εχω καποια ζημια και βγει στο διπλα σπιτι. Μου απαντησε οτι τι με νοιαζει θα το φτιαξει και οτι θα κανει οτι γουσταρει οπως ακριβως το γραφω! Γενικα ο τροπος του ηταν αθλιος και αγενεστατος! Με εξοργισε παρα πολυ. Αν μου μιλουσε σωστα και ομορφα πιθανος και να εφτιαχνα την ζημια μονος μου χωρις να εχω απαιτησει αποζημιωσεις. Κατανοηση πανω απο ολα, αλλα οχι σε τετοια ζωα! Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ψαχνω παρα πολυ οτιδηποτε βρω στο net που εχει να κανει με μεσοτοιχιες. Κατεβασα κτιριακους κανονισμους κλπ. Ξερει καποιος αν υπαρχει καποιος νομος ή εγκυκλιος που να αναφερει κατι για μεσοτοιχιες? Οτιδηποτε που μπορει να με βοηθησει με τον ψευτομαγκα διπλα μου! Δυστυχως πολιτικος μηχανικος δεν ειμαι και δεν εχω και κανενα γνωστο και ο ανθρωπος που μου εκανε το σπιτι εφυγε απο την ζωη πριν αρκερα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεσοτοιχία λέμε τον τοίχο που χωρίζει δύο οικόπεδα και παλιά είχε πλάτος 50 εκ και παραπάνω.

Αυτόν τον τοίχο τον έκτιζε ο 1ος συνοριάτης και ο διπλανός όφειλε να πληρώσει την αξία του μισού στον 1ο, αν ήθελε να ακουμπήσει τον τοίχο ή να τον κατεδαφίσει, αν ήθελε να κτίσει το σπίτι του στο όριο του οικοπέδου του.

 

Από αρκετές δεκαετίες, η μεσοτοιχία έχει καταργηθεί και κάθε οικοπεδούχος κτίζει τον δικό του με πλάτος 20εκ τουλάχιστον.

Επομένως, πρέπει να γνωρίζεις ποιος έκτισε αυτόν τον τοίχο των 20εκ για να ξεκαθαρίσεις σε τίνος το οικόπεδο έχει κτιστεί.

Εάν ανήκει στο δικό σου οικόπεδο τον υποχρεώνεις, μέσω της πολεοδομίας, να ξηλώσει ότι έχει πάνω σ' αυτόν, ενώ αν ανήκει στο διπλανό οικόπεδο δεν έχεις δικαίωμα να ακουμπήσεις σ' αυτόν, αλλά μόνο να κτίσεις τον δικό σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον σου εκανε ζημια απο το δικο του σκαψιμο για υδραυλικα κτλπ και '''μπηκε'' στον δικο σου χωρο,αφου δεν παιρνει απο λογια, φωναζεις αστυνομια και κανεις μηνυση

 

επισεις ελπιζω ο υδραυλικος του να βαλει σωλήνες για υδρευση με μονωση αλλιως θα σ σπασουν τα νευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον σου εκανε ζημια απο το δικο του σκαψιμο για υδραυλικα κτλπ και '''μπηκε'' στον δικο σου χωρο,αφου δεν παιρνει απο λογια, φωναζεις αστυνομια και κανεις μηνυση

 

επισεις ελπιζω ο υδραυλικος του να βαλει σωλήνες για υδρευση με μονωση αλλιως θα σ σπασουν τα νευρα.

 

Σοβαρά τώρα, από έβγαλες το συμπέρασμα ότι ο διπλανός μπήκε στο δικό του οικόπεδο;

Πήγες και έκανες αυτοψία;

Μέτρησες τις φάτσες των οικοπέδων και κατάλαβες ότι ο τοίχος των 20 εκ. είναι του TS;

Απάντησε ο TS και είπε ότι ο τοίχος είναι δικός του;

 

 

Μπορεί να είσαι υδραυλικός, αλλά εξήγησέ μας αυτές τις απορίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσοτοιχία λέμε τον τοίχο που χωρίζει δύο οικόπεδα και παλιά είχε πλάτος 50 εκ και παραπάνω.

Αυτόν τον τοίχο τον έκτιζε ο 1ος συνοριάτης και ο διπλανός όφειλε να πληρώσει την αξία του μισού στον 1ο, αν ήθελε να ακουμπήσει τον τοίχο ή να τον κατεδαφίσει, αν ήθελε να κτίσει το σπίτι του στο όριο του οικοπέδου του.

 

Από αρκετές δεκαετίες, η μεσοτοιχία έχει καταργηθεί και κάθε οικοπεδούχος κτίζει τον δικό του με πλάτος 20εκ τουλάχιστον.

Επομένως, πρέπει να γνωρίζεις ποιος έκτισε αυτόν τον τοίχο των 20εκ για να ξεκαθαρίσεις σε τίνος το οικόπεδο έχει κτιστεί.

Εάν ανήκει στο δικό σου οικόπεδο τον υποχρεώνεις, μέσω της πολεοδομίας, να ξηλώσει ότι έχει πάνω σ' αυτόν, ενώ αν ανήκει στο διπλανό οικόπεδο δεν έχεις δικαίωμα να ακουμπήσεις σ' αυτόν, αλλά μόνο να κτίσεις τον δικό σου.

Τον ενδιαμεδο τοιχο που χωριζει 2 κολλητα διαμερίσματα πως τον χαρακτηρίζουμε? Δεν ειναι μεσοτοιχια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εννοείς ότι αυτό που περιγράφεις αφορά σε διαμερίσματα πολυκατοικίας, τότε δεν πρόκειται για μεσοτοιχία.

Ξεκαθάρισε σωστά, περί τίνος πρόκειται, για να σου απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα αναφερεσαι σε μεσοτοιχια διαμερισματος , οπου ειναι ενας κοινος τοιχος και οχι σε διπλανες μονοκατοικιες οπου εφαπτονται δυο τοιχοι.

Ακομη και να ισχυει το πρωτο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα γιατι και για τα υδραυλικα σκαβεις οσο σκαβεις και για τα καναλια των καλωδιων. Τα καναλια αυτα εχουν την ιδια διαμετρο με τις υδραυλικες σωληνες.

Υποθετω οτι 20εκ που λες οτι ειναι το παχος του τοιχου εινα αυθαιρετο, καθως δεν μπορεις να ξερεις ποσο ειναι παρα μονο αν ανοιξεις μια διαμπερη τρυπα. Συνηθως οι τοιχοι που χωριζουν δυο διαμερισματα ειναι πιο παχυς απο οτι οι εσωτερικοι διαχωριστικοι τοιχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εννοείς ότι αυτό που περιγράφεις αφορά σε διαμερίσματα πολυκατοικίας, τότε δεν πρόκειται για μεσοτοιχία.

Ξεκαθάρισε σωστά, περί τίνος πρόκειται, για να σου απαντήσω.

Τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση ?

Ειναι μεζονετες κολλητα η μια με την αλλη. Μας χωρίζει ενας τοιχος. Δηλαδη αν παρω και σπασω τον τοιχο , μπαινω στο σπιτι του διπλανου και ο αλλος αντιστοιχα σε εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση ? 

 

Εάν μιλάμε για τον τοίχο που χωρίζει 2 διαμερίσματα, όσο και αν είναι το πλάτος του, αυτός, συνήθως, ανήκει εξ ημισείας σε κάθε οριζόντια ιδιοκτησία.

 

Επομένως, κάθε ιδιοκτήτης μπορεί να διαχειριστεί το τμήμα που του ανήκει, όπως θέλει, εκτός αν αυτό που θέλει να κάνει αντίκειται στον Κανονισμό της πολυκατοικίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα αναφερεσαι σε μεσοτοιχια διαμερισματος , οπου ειναι ενας κοινος τοιχος και οχι σε διπλανες μονοκατοικιες οπου εφαπτονται δυο τοιχοι.

Ακομη και να ισχυει το πρωτο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα γιατι και για τα υδραυλικα σκαβεις οσο σκαβεις και για τα καναλια των καλωδιων. Τα καναλια αυτα εχουν την ιδια διαμετρο με τις υδραυλικες σωληνες.

Υποθετω οτι 20εκ που λες οτι ειναι το παχος του τοιχου εινα αυθαιρετο, καθως δεν μπορεις να ξερεις ποσο ειναι παρα μονο αν ανοιξεις μια διαμπερη τρυπα. Συνηθως οι τοιχοι που χωριζουν δυο διαμερισματα ειναι πιο παχυς απο οτι οι εσωτερικοι διαχωριστικοι τοιχοι.

Γνωρίζω ποσα cm ειναι γιατι παλαιοτερα υπηρχε ενας σωληνας ακριβως στο μεσο του τοιχου και αναγκαστηκε ο τοτε μηχανικος να τον ακυρωση διοτι σκαβοντας την δικη μου μερια του τοιχου αυτου ( για να περασουμε ηλεκτρολογικα ) φσνηκε ο σωληνας. Μετρησαμε με μετρο την αποσταση που ειχε ο σωληνας μεχρι το σημειο που βγαινει στο σπιτι μου και ηταν 6-8cm. Οποτε τα cm αυτα συν την αποσταση του σωληνα μεχρι το σημειο που βγαινει στο σπιτι μου συν την δικη του την μερια μας κανει 20cm. Ασε που παλαιοτερα ειχσ μπει διπλα και φυσικα ο προηγουμενος μηχανικος καταλαβε οτι ηταν λαθος και το ακυρωσε. Εχω και φωτο, θα την ψαξω να την ανεβασω!

Εάν μιλάμε για τον τοίχο που χωρίζει 2 διαμερίσματα, όσο και αν είναι το πλάτος του, αυτός, συνήθως, ανήκει εξ ημισείας σε κάθε οριζόντια ιδιοκτησία.

 

Επομένως, κάθε ιδιοκτήτης μπορεί να διαχειριστεί το τμήμα που του ανήκει, όπως θέλει, εκτός αν αυτό που θέλει να κάνει αντίκειται στον Κανονισμό της πολυκατοικίας.

Ειναι μεζονετες κολλητα η μια με την αλλη. Μας χωρίζει ενας τοιχος. Δηλαδη αν παρω και σπασω τον τοιχο , μπαινω στο σπιτι του διπλανου και ο αλλος αντιστοιχα σε εμενα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το διαμέρισμα είναι δικό σου και έχεις τα σχέδια της κάτοψης (εάν δεν τα έχεις μπορείς να βγάλεις αντίγραφα από την πολεοδομία), θα δεις ότι το όριο μεταξύ των δύο οριζόντιων ιδιοκτησιών είναι σχεδιασμένο στη μέση του διαχωριστικού τοίχου.

 

Επομένως, ο μισός τοίχος ανήκει στο δικό σου διαμέρισμα και ο άλλος μισός στο διπλανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τοίχος που χωρίζει δύο διαμερίσματα/οριζόντιες ιδιοκτησίες και όντως συνήθως είναι 20 εκ. Το μισό στον έναν, το άλλο μισό στον άλλον. Δεν ξέρω να υπάρχει κάποιος περιορισμός στο τι μπορεί να κάνει ο καθένας στη πλευρά του. Ότι θέλει μπορεί να περάσει ο καθένας. Το μόνο που μπορείς να διεκδικήσεις είναι να σου φτιάξει τι ζημιά που έγινε στην πλευρά σου.

Δεν δικαιολογώ τον άσχημο τρόπο που σου μίλησε (ούτε μπορώ να κρίνω γιατί δεν ήμουν παρών) αλλά και εσύ ουσιαστικά του έκανες σύσταση στο τι θα κάνει στο σπίτι του (ακόμα και αν ήταν με όμορφο τρόπο). Για να τα περάσει εκεί θα είχε και αυτός τους λόγους του.

Καλές προθέσεις και καλούς τρόπους και από τις δύο πλευρές. Να λυθεί και η παρεξήγηση γιατί θα είστε γείτονες για μια ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το διαμέρισμα είναι δικό σου και έχεις τα σχέδια της κάτοψης (εάν δεν τα έχεις μπορείς να βγάλεις αντίγραφα από την πολεοδομία), θα δεις ότι το όριο μεταξύ των δύο οριζόντιων ιδιοκτησιών είναι σχεδιασμένο στη μέση του διαχωριστικού τοίχου.

 

Επομένως, ο μισός τοίχος ανήκει στο δικό σου διαμέρισμα και ο άλλος μισός στο διπλανό.

Πολυ σωστα. Τα εχω ολα θα τα τσεκαρω. Οποτε απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει κατι που να οριζει τι θα εγκαταστησεις και τι οχι σε μια τετοια περιπτωση. Ο καθενας κατι οτι θελει στην δικη του την μερια χωρις φυσικα να δημιουργει προβληματα στον διπλανο του και χωρις να καταλαμβανει τον χωρο του. Ξερετε οτι το 95% μιας οποιαδηποτε σχεσης ειναι η συμπεριφορα. Ειτε σε θετικα ειτε αρνητικα. Τελικα ομως πως θα χαρακτηρίζατε εσεις τον τοιχο αυτο? Απλα ετσι να μου λυθει η απορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, από έβγαλες το συμπέρασμα ότι ο διπλανός μπήκε στο δικό του οικόπεδο;

Πήγες και έκανες αυτοψία;

Μέτρησες τις φάτσες των οικοπέδων και κατάλαβες ότι ο τοίχος των 20 εκ. είναι του TS;

Απάντησε ο TS και είπε ότι ο τοίχος είναι δικός του;

 

 

Μπορεί να είσαι υδραυλικός, αλλά εξήγησέ μας αυτές τις απορίες..

 

ειδες ότι λεει ότι εκανε ζημια στο δικο του κομματι του τοιχου? oτι απλα είναι ο τοιχος που χωριζει τα δυο διαμερίσματα

 

oποτε ο μαστορας του διπλα διαμερίσματος προχωρησε και στο υπολοιπο μισο του δικου του τοιχου,οποτε εκανε ζημια στο σπιτι του ts.

 

εκει βασίζομαι,σε ότι μας ειπε ο ts

 

εκτος και αν καταλαβαίνω κατι λαθος.

 

 

 

 

 

και επισης μια ειρωνια και επιθετικοτητα χωρις λογο δεν την καταλαβαίνω αλλα οκ.. να βοηθησω απλα θελω όχι να το παιξω εξυπνος η οτιδήποτε...

 

​αν ειστε δικηγοροι,αρχιτεκτονες,πολιτικοι μηχανικοι η στην πολεοδομια και καταλαβαίνετε αλλα οκ,δεν χρειαζεται επιθετικοτητα... μπορούμε να βρουμε ακρη και με ομορφο τροπο,μπαινω για να βοηθησω με καποιες γνωσεις που εχω όχι για να τσακωθω ουτε να το παιξω εξυπνος στους αλλους.

 

​χρονια ολοκληρα τα παμε καλα..μην το χασουμε τωρα ;)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...