Προς το περιεχόμενο

μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα φωτα σας. Εκανα μεταβαση απο δεη προς ηρων και λιγο αργοτερα αιτηση για νυχτερινο το οποιο και εγκατασταθηκε. 
Το προβλημα εντοπιζεται στους λογαριασμους και στο οτι ο ηρων δεν με εχει περασει σε νυχτερινο ενω μου στελνει εναντι παρολο που εχει γινει η μεταβαση. Προσπαθω να καταλαβω πχ στη περιπτωση της ΔΕΗ πως θα γινοταν η μετρηση.

Οι λογαριασμοι εχουν ως εξης:

λογαριασμος δεη εκκαθαριστικος(μετρησεις δεδδηε ) 20/01/2017 - 22/05/2017 - 20039kw
λογαριασμος δεη εκκαθαριστικος(μετρησεις πελατη): 23/05/2017 - 14/07/2017 - 20300kw
 λογαριασμος δεη τελικος 15/07/2017 - 09/08/2017 - 20437kw

αιτηση ηρων: ημερομηνια εναρξης: 10/08/2017
λογαριασμος ηρων εκκαθαριστικος (απο μετρησεις δεδδηε): 10/08/2017 - 21/09/2017  - 20836kw
ενεργοποιηση νυχτερινου μετρητη: 23/10/2017 - 0kw κανονικο - 0kw νυχτειρνο

και εδω ερχομαστε στο προβλημα:

λογαριασμος ηρων εναντι 
21/09/2017 - 01/11/2017

Δεν θα επρεπε ο ηρων να παρει τελευταια μετρηση απο το παλιο ρολοι (στις 23/10) ωστε να προβει σε εκκαθαριση και να μεταβω σε νυχτερινο τιμολογιο;

Οπως το εχω υπολογισει, επομενος εκκαθαριστικος λογαριασμος του ηρων θα ειναι τελος Ιανουαριου. Μεχρι τοτε θα πληρωνω εναντι με απλο τιμολογιο ενω ειμαι ηδη σε νυχτερινο; Και πως στην ευχη θα κανει εκκαθαριστη οταν πχ ο δεδδηε θα του στειλει πχ μετρησεις που θα ξεκινανε απο το 0;

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια μεταβασης νυχτερινου τι παιχτηκε με τους λογαριασμους του στη ΔΕΗ;

θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μπορουσαμε να δουμε πως παει η μεταβαση στους λογαριασμους της δεη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα ειναι υπο διάλυση ολοι κυρίως ο δεδδηε, εγω για αυτον το λογο(αλλαγή μετρητή σε νυχτερινό) εφτασα μεχρι τον συνήγορο του καταναλωτή, οπου βεβαια εκει τα μάζεψαν ολοι και ο δεδδηε και η δεη

 

Στο λεω για να ξερεις τι μπορεί να αντιμετωπίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα ειναι υπο διάλυση ολοι κυρίως ο δεδδηε, εγω για αυτον το λογο(αλλαγή μετρητή σε νυχτερινό) εφτασα μεχρι τον συνήγορο του καταναλωτή, οπου βεβαια εκει τα μάζεψαν ολοι και ο δεδδηε και η δεη

 

Στο λεω για να ξερεις τι μπορεί να αντιμετωπίσεις

 

καλα δεν αμφιβαλλω. 

Για πες, τι παιχτηκε με εσενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αστα ειναι υπο διάλυση ολοι κυρίως ο δεδδηε, εγω για αυτον το λογο(αλλαγή μετρητή σε νυχτερινό) εφτασα μεχρι τον συνήγορο του καταναλωτή, οπου βεβαια εκει τα μάζεψαν ολοι και ο δεδδηε και η δεη

 

Στο λεω για να ξερεις τι μπορεί να αντιμετωπίσεις

Εμείς πιάσαμε σχεδόν 1.5 χρόνο από τότε που δηλώσαμε ότι έχουμε χαλασμένο το νυχτερινό. Φέεεεεετααααα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίρνει ο ΗΡΩΝ την μέτρηση, ο ΔΕΔΔΗΕ την παίρνει και την στέλνει. Ωστόσο, με την ΗΡΩΝ έκανες σύμβαση για νυχτερινό; Γιατί αν δεν έκανες, αυτή θα σε χρεώνει ίδια χρέωση για όλες τις kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ανεφερα αν θα επρεπε ο ηρων να παρει μετρησεις, εννοουσα απο τον δεδδηε. 

Ο ηρων εχει ηδη ενημερωθει για μεταβαση σε Γ1Ν την ιδια μερα που εγκατασταθηκε το ρολοι,  απλα δεν εχουν κανει τιποτα. Με ενημερωσαν πως και αυτοι θα ενημερωθουν απο τον δεδδηε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ανεφερα αν θα επρεπε ο ηρων να παρει μετρησεις, εννοουσα απο τον δεδδηε. 

Ο ηρων εχει ηδη ενημερωθει για μεταβαση σε Γ1Ν την ιδια μερα που εγκατασταθηκε το ρολοι,  απλα δεν εχουν κανει τιποτα. Με ενημερωσαν πως και αυτοι θα ενημερωθουν απο τον δεδδηε. 

Aυτο που το ξερεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τους εστειλα εγω ενημερωση οτι πλεον εχει εγκατασταθει νυχτερινο ρολοι.

 

Τα νεώτερα. Εκδοσαν και νεο λογαριασμο μετα απο το κραξιμο που επεσε. 

 

Ο γνωστος ακυρος λογαριασμος που προανεφερα και πριν.

εναντι 21/09/2017 - 01/11/2017 - εκδοση 31/10

Και με 3 ημερες διαφορετικη ημερομηνια εκδοσης:

εκκαθαριστικος 21/09/2017 - 23/10/2017 - εκδοση 3/11 .Ετσι οπως θα επρεπε αφου 23/10 ειναι η τελευταια μερα λειτουργιας του παλιου ρολογιου με τιμολογιο Γ1 οποτε εγινε και η εκκαθαριση

Το τραγικο ειναι πως στον εκκαθαριστικο λογαριασμο εμφανιζεται ως υπολοιπο ανεξοφλητο ποσο αυτο του εναντι λογαριασμο το οποιο εχει ημερομηνια ληξης 27/11. Και ο οποιος ειναι λαθος αφου την ιδια σχεδον περιοδο εχω 2 λογαριασμους, ενα εναντι και ενα εκκαθαριστικο.

 

bottom line. Μεγαλη προσοχη στους λογαριασμους απο τους εναλλακτικους. Το κομματι λογαριασμων ειναι για τα πανηγύρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Για δυνατους λύτες  μονο λογαριασμων δεη/παροχων ρευματων:

οι αρχικοι μου λογαριασμοι απο ποτε που πηγα σε ηρων.

 

23.10 εγινε μεταβαση σε νυχτερινο. Και τοτε προεκυψε το θεμα με τους λογαριασμους. 

 

Βλεπετε κατι λαθος; Δεν θα επρεπει να αφαιρεσουν το εναντι καταναλωσης της περιοδου 21/09/2017 - 23/10/2017 στον εκκαθαριστικο που ακολουθησε; Συνεχιζουν να μεταφερουν το ποσο αυτο απο μηνα σε μηνα και αρνουνται να το αφαιρεσουν. Συγκεκριμενα μου ανεφεραν τηλεφωνικα πως το μονο το εναντι της περιοδου 23/10 - 03/11 και μετα θα μπορουν να μου εκκαθαρίσουν αγνοώντας το εναντι για το διαστημα 21/09/2017 - 23/10/2017 λεγοντας μου οτι εχει γινει εκκαθαριση, που ναι οντως εχει γινει αφου εκδοσαν 2 λογαριασμους για την ιδια περιοδο αλλα δεν αφαιρεσαν το εναντι καταναλωσης.

 

αρχικος λογαριασμος  27/09

27_09_2017.jpg

 

ματαβαση σε Γ1Ν  23.10

 

εναντι 31/10

 

31_10_2017.jpg

 

εκκαθαριστικος  03/11

 

03_11_2017.jpg

 

εναντι 30/11

 

30_11_2017.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω [email protected] στείλε καταγγελία

 

Εγω τους εχω κανει τρεις καταγγελίες (δεη), όλοι κολ@χανια είναι, με αρχηγό τον δεδδηε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αστα ειναι υπο διάλυση ολοι κυρίως ο δεδδηε, εγω για αυτον το λογο(αλλαγή μετρητή σε νυχτερινό) εφτασα μεχρι τον συνήγορο του καταναλωτή, οπου βεβαια εκει τα μάζεψαν ολοι και ο δεδδηε και η δεη

 

Στο λεω για να ξερεις τι μπορεί να αντιμετωπίσεις

 

 

Εμείς πιάσαμε σχεδόν 1.5 χρόνο από τότε που δηλώσαμε ότι έχουμε χαλασμένο το νυχτερινό. Φέεεεεετααααα...

 

Woot, το φτιάξανε επιτέλους χθες, δεν χρειάστηκε να αλλάξουμε χρονιά  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...