Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για οδοντίατρους


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα εξαγωγή φρονιμίτη και μου έδωσε ο γιατρός ένα χαρτάκι με μια λίστα τι να αποφύγω και πώς να προσέξω τις επόμενες μέρες. Μέσα σε αυτά και "όχι καφέ". (και όχι σε αλκοόλ-νικοτίνη, αλλά δεν με αφορούν). Για ποιο λόγο δε μπορεί να πιει κάποιος καφέ; Ούτε με καλαμάκι; Δηλαδή να μην ακουμπήσει το υγρό πάνω στην πληγή, ούτε να είναι καυτός ο καφές, και φυσικά να έχουν περάσει 24 ώρες από την επέμβαση. Δηλαδή αύριο το πρωί, δεδομένου ότι ξυπνάω και δεν παίζει κάτι ασυνήθιστο με την πληγή, σε τι κάνει κακό να πιω έναν εσπρέσο;

 

υ.γ.αν τυχόν κλειδωθεί, στείλε μου πμ, οδοντίατροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χαρτί με τις οδηγίες λέει "όχι καφέ/νικοτίνη/αλκοόλ/μαύρο τσάι για 3 μέρες"

δεν μίλησα με το γιατρό γιατί το διάβασα αφού έφυγα

 

στο μεταξύ ακόμα να φύγει η νάρκωση εντελώς, και έχω πεθάνει της πείνας και της δίψας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χαρτί με τις οδηγίες λέει "όχι καφέ/νικοτίνη/αλκοόλ/μαύρο τσάι για 3 μέρες"

δεν μίλησα με το γιατρό γιατί το διάβασα αφού έφυγα

 

 

Εμένα πάντως μου είπε καφέ κρύο κανονικά από την ίδια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό λέω ας ενημερώσει κάποιος οδοντίατρος για τα αίτια αυτής της υποχρεωτικής 3ήμερης αποχής απ'΄τον καφέ, γιατί από αύριο θα έχω ένα θεματάκι χωρίς καφεϊνη (έναν χρειάζομαι μόνο το πρωί, δεν είμαι πλεονέκτης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λενε οι γιατροί, αλλά οντως ένας εσπρέσο βοηθάει πολυ στην πρωινή εξαγωγή

χαχα καλό.

εγώ για το ξύπνημα και τα νευράκια εννοώ, που θα είμαι όλη μέρα σαν πρεζάκι, φάντασμα και μανιακός δολοφόνος εναλλάξ αν δεν πάρω τη δόση μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καφες προκαλεί διαστολή των αιμοφόρων αγγείων , γι αυτο σου λενε να μην πιεις γιατι μπορει να εχεις περισσοτερη αιμοραγια.

Εγω εχω βγαλει 3 φρονιμιτες και καπνισα και ηπια και καφε μετα απο λιγο, δεν ειχα κανα θεμα. Δεν σου λεω να κανεις το ιδιο γιατι απλα ο καθενας ξερει τον οργανισμο του. Αυτα παντα στα λενε προληπτικα . Οσο για το φαγητο λογικο ειναι να προσεχεις να μην παει τιποτα στην τρυπα που αφησε η εξαγωγη για τυχον μολυνσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καφες προκαλεί διαστολή των αιμοφόρων αγγείων , γι αυτο σου λενε να μην πιεις γιατι μπορει να εχεις περισσοτερη αιμοραγια.

Εγω εχω βγαλει 3 φρονιμιτες και καπνισα και ηπια και καφε μετα απο λιγο, δεν ειχα κανα θεμα. Δεν σου λεω να κανεις το ιδιο γιατι απλα ο καθενας ξερει τον οργανισμο του. Αυτα παντα στα λενε προληπτικα . Οσο για το φαγητο λογικο ειναι να προσεχεις να μην παει τιποτα στην τρυπα που αφησε η εξαγωγη για τυχον μολυνσεις.

ωραίος, ευχαριστώ, αυτή είναι μια λογική εξήγηση. Δεν σκοπεύω καν να πιω από σήμερα. 3 μέρες όμως το θεωρώ μαρτύριο. Θα δω πώς θα πάει η ίαση και κάποια στιγμή μετά τις πρώτες 24 ώρες, και πριν γίνω έτσι

 

 

nintchdbpict000277992643.jpg?strip=all&w

 

 

θα ενδώσω σε μερικές γουλιές.

Για το καλό της ανθρωπότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το θέμα του op αλλά γενικά μετά από εξαγωγές απαγορεύουν το κάπνισμα και το καλαμάκι (καφέ ή οτιδήποτε) όχι για να μην πάει ο καπνός ή το υγρό στην πληγή, αλλά γιατί με το ρούφηγμα δημιουργείται αρνητική πίεση, μπορεί να ανοίξει η πληγή και να πάει σε ξηρό φατνίο ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη νομίζεις δεν είναι και απαραίτητο, απλά όταν υπάρχει πίεση μπορεί να διαλυθεί ο θρόμβος που σχηματίζεται με την εξαγωγή. Για να παραθέσω την οδοντίατρο μου, «σπάνια, αλλά μπορεί να γίνει». Για μια δυο μέρες καλό θα είναι να τα αποφεύγεις.

 

Φαντάζομαι για τον ίδιο λόγο (θρόμβος) αποφεύγονται ζεστά καθώς και η καφεϊνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...