Προς το περιεχόμενο

Τη συγχώνευση ανθρώπου-μηχανής σε 20 χρόνια προβλέπει “γκουρού” της τεχνητής νοημοσύνης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπε να πει και αυτός την μ@λακια του. Εγώ το Harlan Ellison παραδέχομαι από τους "μελλοντολόγους" (συγγραφέας είναι ο άνθρωπος και μεγάλο μυαλό) και αυτός ούτε καν smartphone δεν θέλει να έχει κοντά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια τώρα χρειαζόμαστε ένα γκουρού της τεχνολογίας να μας το διαπιστώσει? Αλήθεια χρειάζεται να αναρτήσω την εργασία της σχολής Πληροφορικής που πήγα πριν χρόνια που η ομάδα μας αναφέρθηκε επιτυχώς σε ανάλογα θέματα? Η πραγματικότητα είναι ότι εδώ και χρόνια απλά το έχουν προβλέψει μέχρι οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας εκτός από το Στάρτ τρέκ και τόσες άλλες. Επομένως όλα είναι απλά χιλιοειπωμένα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς δεν θα ανήκω στον εργατικό δυναμικό μέχρι τοτε, μπορεί ακόμα και να μην είμαι στον πλανήτη. Οπότε μάλλον δεν θα το ζήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2029 παιζει να μην έχει ωριμασει πληρως η AR τεχνολογία ακομα, στα εμφυτευμενα τσιπακια στον εγκεφαλο εφτασε ο μπάρμπας. Βαλτε αρκετες δεκαετιες ακομα (αν ολα πανε καλα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμενα  προσωπικά με τρομάζει η ιδέα να έχω ενα τσίπ στο κεφάλι μου που να διαβάζει την σκέψη μου...Σε λίγο καιρό θα μπορεί και να την ελέγχει και μόνο καλό αυτό  δεν θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Kurzweil δεν είναι κανένας τυχαίος. Ήταν παιδί θαύμα από μικρός. Αυτή τη θεωρία του τη διατύπωσε στο βιβλίο του The Singularity Is Near: When Humans Transcend Biology το 2005. Ψάξτε να βρείτε να δείτε το ντοκυμαντέρ και διαβάστε το βιβλίο του. Ανάμεσα στις διάφορες εταιρείες που έχει ιδρύσει, έχει φτιάξει και φαρμακοβιομηχανεία που παράγει χάπια. Ο ίδιος καταναλώνει δεκάδες χάπια κάθε μέρα για να διατηρήσει το σώμα του σε καλή κατάσταση και να μπορέσει να είναι υγιής την εποχή που υπολογίζει πως θα είναι εφικτό να μεταφέρει το μυαλό του σε υπολογιστή και να γίνει αθάνατος. Όσοι ενδιαφέρεστε για το θέμα ψάξτε τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Kurzweil δεν είναι κανένας τυχαίος. Ήταν παιδί θαύμα από μικρός. Αυτή τη θεωρία του τη διατύπωσε στο βιβλίο του The Singularity Is Near: When Humans Transcend Biology το 2005. Ψάξτε να βρείτε να δείτε το ντοκυμαντέρ και διαβάστε το βιβλίο του. Ανάμεσα στις διάφορες εταιρείες που έχει ιδρύσει, έχει φτιάξει και φαρμακοβιομηχανεία που παράγει χάπια. Ο ίδιος καταναλώνει δεκάδες χάπια κάθε μέρα για να διατηρήσει το σώμα του σε καλή κατάσταση και να μπορέσει να είναι υγιής την εποχή που υπολογίζει πως θα είναι εφικτό να μεταφέρει το μυαλό του σε υπολογιστή και να γίνει αθάνατος. Όσοι ενδιαφέρεστε για το θέμα ψάξτε τον.

Ναι...δεν ξέρω για εσένα, αλλά προσωπικά αυτά είναι ενδεικτικά μιας....ιδιάζουσας περίπτωσης.

Να το πω ωραία.

 

Φυσικά δεν μας είπε τίποτα νέο, εδώ και μισό αιώνα είναι γνωστά.

Δεν είναι ο εφευρέτης της βιονικής-κυβερνητικής, ούτε ο πρώτος που φαντάστηκε την αιώνια ζωή μέσω μεταφοράς "προσωπικότητας" σε κάποιο ηλεκτρομηχανικό μέσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​Πωωω, "το όραμα" είναι Ctr-C/Ctr-V από το "Black Mirror: The entire history of you", 2011!!! Μια από τις ωραιότερες σειρές για την τεχνολογία και την επίδρασή της στην ανθρώπινη κοινωνία, σε ένα - όχι και τόσο - μακρινό μέλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...