Προς το περιεχόμενο

Νέος κoντινός εξωπλανήτης “εξαιρετικός στόχος" για την αναζήτηση ζωής


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βλέπω να προλαβαίνουμε.... κρίνοντας από την κατάσταση της Γης και την πρόοδο της τεχνολογίας μας.

Καλά, μην το παίρνεις και τόσο βαριά. ΕΣΥ ούτως ή άλλως δεν θα ζεις μέχρι τότε όπως και κάτι χιλιάδες γενεές.

Νομίζω τέτοια τέρατα της φύσης που καταντήσαμε Χάρι θα μας κάνει το σύμπαν εκτός και αν μας προλάβει ο ίδιος ο πλανήτης μας.

Να πάμε σε άλλο πλανήτη και να κάνουμε τα ίδια; Ας μας ξεράσει η γη τώρα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ετη φωτος και αν υπολογισουμε την διαστολη του συμπαντος θα φτασουμε σε 15 ετη φωτος . Μια χαρα

Πώς προέκυψε αυτό το νούμερο; 

 

@christos1414 

 

ftl== faster than light

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα χα εδω θελουμε 3 μερες μεχρι την σεληνη και 7 μηνες μεχρι τον αρη εκει θα φτανουμε σε 500 χρονια με τα υπαρχουσα πλοια. Οποτε μαλλον σκονη θα εχουμε γίνει.

 

Για 11 έτη φωτός με το γρηγορότερο αντικείμενο που έχουμε (Juno που τρέχει με 265.000km/h) θα χρειαστούμε 44.830 χρόνια..Ναι 44 χιλιάδες

 

Για 1 έτος φωτός, θα χρειαστούμε μόνο 4 χιλιάδες χρόνια.

 

Με λίγα λόγια δεν είναι και τόσο κοντά!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ετη φωτος και αν υπολογισουμε την διαστολη του συμπαντος θα φτασουμε σε 15 ετη φωτος . Μια χαρα

 

Κάτι δεν μου ταιριάζει σε αυτή την πρόταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά το έχω μεγάλη απορία πως θα αντιδράσουν αν όντως βρουν νοήμων και τεχνολογικά εξελιγμένη ύπαρξη ζωής σε κάποιον από τους πλανήτες που έχουν λυσάξει να ψάχνουν. Θα ήθελα να είμαι σε μια μεριά να δω τον πανικό να τους κυριεύει (γιατί σιγά μην το ανακοινώσουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ετη φωτος και αν υπολογισουμε την διαστολη του συμπαντος θα φτασουμε σε 15 ετη φωτος . Μια χαρα

 

Μπορεί να κάνω κ λάθος αλλά νομίζω το σύμπαν δε διαστέλλεται στο εσωτερικό του γαλαξία, όπως διαστέλλεται στο διαστημικό κενό μεταξώ των γαλαξιών. Αν ήταν έτσι ο γαλαξίας σιγά σιγά θα μεγάλωνε τόσο που η βαρυτικές δυνάμεις που επικρατούν δεν θα επαρκούσαν να τον κρατήσουν ενωμένο.

 

 

Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα ας μας πει

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 11 έτη φωτός με το γρηγορότερο αντικείμενο που έχουμε (Juno που τρέχει με 265.000km/h) θα χρειαστούμε 44.830 χρόνια..Ναι 44 χιλιάδες

Για 1 έτος φωτός, θα χρειαστούμε μόνο 4 χιλιάδες χρόνια.

Με λίγα λόγια δεν είναι και τόσο κοντά!

 

 

Εεεε δεν ειναι ετσι ακριβως...το juno πιανει αυτες τις ταχυτητες στα κοντινα περασματα απο τον δια και αυτο οφειλεται αποκλειστικα στην τεραστια βαρυτικη ελξη που δεχεται απο τον γιγαντα πλανητη.Σε καμια περιπτωση η τεχνολογια μας δεν εχει τη δυνατοτητα να επιταχυνει διαστημοπλοιο η αλλο αντικειμενο σε τετοια ταχυτητα.

Επισης το juno για να παει στον δια εκανε 5 ολοκληρα χρονια(με καποιες μανουβρες για να αποκτησει επιπλεον ωθηση)ενω το φως κανει περιπου 40 λεπτα.

 

Οποτε do the math και θα καταλαβουμε οτι 11 ετη φωτος ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ αποσταση!!!!

 

Τελος οχι σε αλλο ηλιακο συστημα....ουτε στον αρη δεν μπορεσαμε να παμε.Η ευρωπαικη διαστημικη υπηρεσια περυσι εστειλε ενα διαστημοπλοιο στον αρη αλλα δεν καταφερε να προσεδαφιστει σωστα διοτι δεν λειτουργησε το συστημα προσγειωσης και ετσι απλα εκανε ελευθερη πτωση στον αρη με καταστροφικα αποτελεσματα.Και ο αρης ειναι "διπλα μας" μονο 3 λεπτα περιπου φωτος στα κοντινα περασματα του απο τη γη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...