Προς το περιεχόμενο

Νέος κoντινός εξωπλανήτης “εξαιρετικός στόχος" για την αναζήτηση ζωής


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά το έχω μεγάλη απορία πως θα αντιδράσουν αν όντως βρουν νοήμων και τεχνολογικά εξελιγμένη ύπαρξη ζωής σε κάποιον από τους πλανήτες που έχουν λυσάξει να ψάχνουν. Θα ήθελα να είμαι σε μια μεριά να δω τον πανικό να τους κυριεύει (γιατί σιγά μην το ανακοινώσουν).

Δεν γίνεται να ανακαλύψεις κάτι τέτοιο για τόσο μακρινό αντικείμενο. Το ζητούμενο είναι να δούνε με βάση την σύσταση της ατμόσφαιρας το αν υπάρχουν ευνοϊκές συνθήκες για την δημιουργία ζωής όπως την ξέρουμε εμείς. Στην ουσία εμείς θα πούμε ένα απλό "ΝΑΙ υπάρχουν οι συνθήκες", και ακόμη και αν εκεί υπάρχουν ουρανοξύστες και ιπτάμενα αυτοκίνητα δεν θα μπορούμε να το γνωρίζουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κάνω κ λάθος αλλά νομίζω το σύμπαν δε διαστέλλεται στο εσωτερικό του γαλαξία, όπως διαστέλλεται στο διαστημικό κενό μεταξώ των γαλαξιών. Αν ήταν έτσι ο γαλαξίας σιγά σιγά θα μεγάλωνε τόσο που η βαρυτικές δυνάμεις που επικρατούν δεν θα επαρκούσαν να τον κρατήσουν ενωμένο.

 

 

Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα ας μας πει

Έχεις απόλυτο δίκιο και μου θύμησες ένα πρόσφατο blog post από την δόκτορα Χοσενφελντερ που εξηγεί τα σχετικά με απλό τρόπο. 

http://backreaction.blogspot.gr/2017/08/you-dont-expand-just-because-universe.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κάνω κ λάθος αλλά νομίζω το σύμπαν δε διαστέλλεται στο εσωτερικό του γαλαξία, όπως διαστέλλεται στο διαστημικό κενό μεταξώ των γαλαξιών. Αν ήταν έτσι ο γαλαξίας σιγά σιγά θα μεγάλωνε τόσο που η βαρυτικές δυνάμεις που επικρατούν δεν θα επαρκούσαν να τον κρατήσουν ενωμένο.

 

 

Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα ας μας πει

Το σύμπαν διαστέλλεται παντού και με ομοιόμορφο τρόπο. Τουλάχιστον εξ όσων γνωρίζουμε. Το θέμα είναι ότι η κλίμακα της διαστολής είναι πολύ μεγαλύτερη για να μας απασχολεί όταν μιλάμε για αποστάσεις εντός του ηλ. συστήματος ή του γαλαξία. Βέβαια δεν είναι απίθανο μελλοντικά η διαστολή να οδηγήσει στο "ξεχείλωμα" του σύμπαντος. Υπάρχει μια κρίσιμη πυκνότητα η τιμή της οποίας μας λέει το όριο μεταξύ βαρύτητας και διαστολής. Όσο για το προηγούμενο quote με τα 15 ly δεν νομίζω ότι έχει κάποια βάση/λογική :P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το  μονο που μου προκαλει εντυπωση, οχι καχυποψια, ειναι το γεγονος πως ολοι οι πλενητες που ειναι πιθανης ιδιας καταστασης με την γη (Ατμοσφαρικα) ειναι σε τοσο μεγαλη αποσταση...Εννοω ποσο φοβερη ανακαλυψη θα ηταν να ειχαμε εναν πιθανο πλανητη σε αποσταση ας πουμε  10 ετων με τα μεσα που εχουμε τωρα απο τον πλανητη μας...αυτο θα ηταν μια φοβερη ειδηση...

 

Καθε ανακαληψη φυσικα δεν μπορει παρα να ειναι καλοδεχουμενη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το  μονο που μου προκαλει εντυπωση, οχι καχυποψια, ειναι το γεγονος πως ολοι οι πλενητες που ειναι πιθανης ιδιας καταστασης με την γη (Ατμοσφαρικα) ειναι σε τοσο μεγαλη αποσταση...Εννοω ποσο φοβερη ανακαλυψη θα ηταν να ειχαμε εναν πιθανο πλανητη σε αποσταση ας πουμε  10 ετων με τα μεσα που εχουμε τωρα απο τον πλανητη μας...αυτο θα ηταν μια φοβερη ειδηση...

 

Καθε ανακαληψη φυσικα δεν μπορει παρα να ειναι καλοδεχουμενη!

Για να περασουμε τα όρια του δικού μας ηλιακού συστήματος θέλουμε >10 y. Άρα θα έπρεπε να είναι στα όρια του δικού μας ηλ. συστ. Όμως αυτή η περιοχή είναι έξω από τη ζώνη κατοίκησης του άστρου μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να ανακαλύψεις κάτι τέτοιο για τόσο μακρινό αντικείμενο. Το ζητούμενο είναι να δούνε με βάση την σύσταση της ατμόσφαιρας το αν υπάρχουν ευνοϊκές συνθήκες για την δημιουργία ζωής όπως την ξέρουμε εμείς. Στην ουσία εμείς θα πούμε ένα απλό "ΝΑΙ υπάρχουν οι συνθήκες", και ακόμη και αν εκεί υπάρχουν ουρανοξύστες και ιπτάμενα αυτοκίνητα δεν θα μπορούμε να το γνωρίζουμε. 

Ο χρόνος στην ουσία σε σύγκριση με την ανθρώπινη παρουσία είναι άπειρος, πράγμα που σημαίνει τι? Πολύ απλά οτι σε κάποια χρονική στιγμή υπήρχαν πλανήτες με ζωή που εξαφανίστηκε, σε κάποιους άλλους πλανήτες θα δημιουργηθεί για παράδειγμα. Χρονικές στιγμές τις οποίες λόγω του άπειρου timeline η ανθρωπότητα ζεί και δεν θα προλάβει ποτέ να τις δεί. Κατά τη γνώμη μου το μόνο που ίσως καταφέρει η ανθρωπότητα και θα θεωρηθεί η μεγαλύτερη επιτυχία μας θα είναι ο εντοπισμός μικροβιακής ζωής σε άλλο πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mars_2.jpgΝα μαντέψω. Επίπεδη γη, NASA conspiracy, μασώνοι.

Έπεσα μέσα?

Εφόσον μου πεις αν αυτή η φωτογραφία του πλανήτη Άρη σου μοιάζει έστω και στο ελάχιστο πραγματική, δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσουμε καν συζήτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από τα άρθρα που είναι τέλειος άχρηστα και δεν προσφέρουν τίποτα για τον απλούστατο λόγο γιατί εδώ δεν ξέρουμε αν υπάρχει ζωή στον αρη ακόμα, που έχουνε «προςαρηστει» 10 φορές, θα ξέρουμε σε αυτόν των πλανήτη ? Πάμε καλά ? Ότι νάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μου πεις αν αυτή η φωτογραφία του πλανήτη Άρη σου μοιάζει έστω και στο ελάχιστο πραγματική, δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσουμε καν συζήτηση.

Τι εννοείς φίλε μου? Με βάση τι πράγμα θα κρίνουμε αν είναι πραγματική ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε βρουμε πλανητη σε 1-2 ετη φωτος μακρυα δε γινεται δουλεια.

Πιο πιθανό να φτιάξουμε τον Αρη η την Σελήνη , ακομα και 1-2 ετη φωτός είναι με την παρούσα τεχνολογία ειναι φραγμα. Παντως αντι να κοιτάμε τα αστρα και πως θα πάμε σε αυτά θα ήταν καλύτερα να δούμε και τι μπορούμε να κάνουμε για τη Γη οπου προφανώς εχουμε απειρα προβλήματα να λύσουμς . Δεν ξερω πιο απο τα δυο είναι μεγαλύτερο sci-fi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφέρεις να επιταχύνεις σε ταχύτητα Α μετά το κενό του διαστήματος δε θα σε πάει στον προορισμό χωρις ανάγκη για καύσιμα και με την ίδια ταχύτητα Α;

Επίσης αν υπηρχε εξελιγμένος πολιτισμός εκεί δε θα είχαμε λάβει τα ραδιοκύματα του και αυτοί τα δικά μας;

Εκπέμπουμε λίγο καιρό αλλα για εκεί αρκεί.

Το ότι εκπέμπουμε λίγο βέβαια ειναι σαν ασφαλιστηρίο συμβόλαιο οτι εμείς θα δούμε πρώτοι εναν εξελιγμένο πολιτισμό και οχι αυτος εμας για να μας πάρει πρέφα και να έρθει να μας κάνει τα μούτρα ψηφιδοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς φίλε μου? Με βάση τι πράγμα θα κρίνουμε αν είναι πραγματική ή όχι?

Kατ' αρχήν με βάση τα μάτια σου και κατα δεύτερον με βάση την αντίληψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφέρεις να επιταχύνεις σε ταχύτητα Α μετά το κενό του διαστήματος δε θα σε πάει στον προορισμό χωρις ανάγκη για καύσιμα και με την ίδια ταχύτητα Α;

 

Ναι. Δεν υπάρχει επιβράδυνση στο κενό. 

 

 

Είμαστε ακόμα βρεφικός πολιτισμός. Το γεγονός ότι 11 έτη φωτός που για τα κοσμικά δεδομένα είναι μηδαμινή απόσταση για την ανθρωπότητα είναι ασύλληπτο εμπόδιο τα λέει όλα. Είμαστε εγκλωβισμένοι σ' ένα μικρό βράχο στη μέση του πουθενά, με μια επιστήμη που παλεύει να καταλάβει το 5% του σύμπαντος και αγνοεί τελείως τί είναι το υπόλοιπο. Νομίζουμε ότι η επιστήμη μας είναι προοδευμένη, όπως ακριβώς νόμιζαν και στα τέλη του 18ου αιώνα που θεωρούσαν τους εαυτούς τους προοδευμενους λόγω της ατμομηχανής και της ανακάλυψης των νόμων του ηλεκτρομαγνητισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...