Προς το περιεχόμενο

TD-W9980 απο 50 σε 12 !!! Με το ρούτερ της forthnet/nova 50!!


Tsoumi84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

 

Εχω forthnet/nova vdsl 50 απο καφάο πάνω σε TD-W9980. (σε καφάο άλλαξα πριν δυο μήνες)

 

Ολα κάλα εδω και 2,5 χρονια που ειμαι πελάτης σε αυτην την εταιρεία.

 

Τώρα εδώ και 5-6 ημέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

το TD-W9980 απο εκει που συγχρονιζε 50/5 συγχρονιζει 12/1. Βαζω της εταιρείας το technicolor 50/5!!!

 

Μπορεί καποιος να με βοηθήσει να συγχρονισω το TD-W9980; η μήπως τελικά τα έπαιξε και θέλω καινουργιο;

 

Το technicolor δεν το βάζω πανω για κανένα λόγο :mellow:

 

Ευχαριστώ πολύ

Μιχάλης

post-322843-0-30304100-1511510796_thumb.png

post-322843-0-63603400-1511510800_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σου Μπιλ και σε ευχαριστω,

 

Λίγο που το εξαψα δεν νομιζω να υποστηρίζει vectoring.

 

Σε αυτην την περιπτωση κανω κάτι αλλο?


Μιλαω με το support της tp link μαλλον με την κακοκαιρια λογο ασταθειας ρευματος κλπ κλπ μαλλον τα επαιξε το ρουτερ. :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

http://forum.tp-link.com/showthread.php?83295-Will-N600-W9980-will-have-a-G.Vector-standart-support-in-the-future

 

Από ότι βλέπω έχει επιβεβαιωθεί από TP-Link ότι δεν υποστηρίζει Vectoring ούτε θα υποστηρίξει.

 

Οπότε αυτό είναι το πρόβλημά σου.

 

 

Το TD-W9970 υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ήττα πάντως, άντε τώρα να το ξεφορτωθείς, μόνο αυτοί που παίρνουν VDSL από Αστικό Κέντρο δεν θα έχουν πρόβλημα μιας και δεν θα ενεργοποιηθεί Vectoring σε αυτούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμβατά, όχι αναγκαστικά δικά τους. 

 

Πχ το δικό μου Draytek Vigor 2760n υποστηρίζει Vectoring μετά από firmware update.

 

 

Άντε πες το VoIP έχει τα αρνητικά του, αλλά να γκρινιάζουμε για το Vectoring? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 9980 δεν υποστηρίζει Vectoring και ούτε πρόκειται στο μέλλον με αναβάθμιση του firmware να το κάνει, αφού η εταιρεία έχει άλλα μοντέλα με αυτή την δυνατότητα και επιζητεί το κέρδος πουλώντας τα.

 

Το υποστηρίζει όμως με εναλλακτικό firmware (OpenWRT, Lede), αρκεί ο κάτοχος να έχει κάποιες σχετικές γνώσεις πως θα το περάσει.

Άλλη λύση, εφόσον κάποιος είναι ευχαριστημένος με την συσκευή, να βάλει αυτή του παρόχου στη γραμμή σε Bridge mode, ώστε να δουλεύει μόνο ως modem και πίσω το 9980 ως κανονικό router κάνοντας την κλήση ΡΡΡ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έτσι την έπαθα φίλε μου. Στις 16/11 πιάσαμε πάτο με 10/1 (down/up) από το στρόγγυλο 50/5 που είχα. Ακρη με τον ΟΤΕ δεν βγήκε και καταλήξαμε στο ότι το φάγαμε. Βρήκα ένα tplink VR600 στα 89.9€ που το είχε black friday το πλαίσιο και έστρωσα.

 

Τουλάχιστον απογειώθηκε το Wifi στα 5Ghz, στα 867mbps οπότε βγήκε και κάτι καλό και δεν ήταν 100% πεταμένα τα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έτσι την έπαθα φίλε μου. Στις 16/11 πιάσαμε πάτο με 10/1 (down/up) από το στρόγγυλο 50/5 που είχα. Ακρη με τον ΟΤΕ δεν βγήκε και καταλήξαμε στο ότι το φάγαμε. Βρήκα ένα tplink VR600 στα 89.9€ που το είχε black friday το πλαίσιο και έστρωσα.

 

Τουλάχιστον απογειώθηκε το Wifi στα 5Ghz, στα 867mbps οπότε βγήκε και κάτι καλό και δεν ήταν 100% πεταμένα τα λεφτά

η βαζεις του παροχου bridge και το 9980 σαν ρουτερ, αλλιως μετα με custom firmwwre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βαζεις του παροχου bridge και το 9980 σαν ρουτερ, αλλιως μετα με custom firmwwre

 

Οταν είδα τι διαδικασία έχει το φλασάρισμα με custom firmware, πολύ απλά το ξέγραψα γιατί δεν το έχω (θέλει γνώσεις)

 

Το bridge είναι μια λύση για κάποιον που δεν θέλει να τα σκάσει για νέο μηχάνημα (εμένα χωροταξικά δεν με βόλευε με τίποτα γιατί ήδη με το ένα ρούτερ είμαστε πήχτρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις αφου ετσι και αλλιως θα ειναι λιγο αχρηστο το 9980 εκτος αν το πουλησεις που δεν ξερω ποσο ευκολο θα ειναι αφου δεν υποστηριζει vectoring.εκτος αν θελει να το κανει firmware update ο επομενος.ναι αν δεν θες δευτερο ρουτερ τοτε απλα παιρνεις αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...