Προς το περιεχόμενο

Ι5 από δημόσιο ψυχίατρο ή ιδιωτικό? Έχει διαφορά?


sokratis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα θέλω να απορώ απαλλαγή από το στρατό πήγα πριν δυο βδομάδας σε δημόσιο νοσοκομείο της Αθηνας μετά από ραντεβού. Είπα εν άσωτο προβλήματα ότι έχω, κρίσεις πανικού δύσπνοια κατάθλιψη κλπ και της είπα πήγα και σε ιδιωτικό ψυχίατρο και μου έδωσε κάποια αγωγή αλλά ο γιατρός αρνήθηκε να μου γράψει φάρμακα με το ζόρι πήγε να μου γράψει ένα που σου φτιάχνει τη διάθεση όπως λέει! Εν τελεί ούτε αυτό. Με παρέπεμψε σε ψυχολόγο και μ είπε ότι δεν κάνει συνταγογραφήσεις και υπόδειξη. Έχω αγχωθεί διότι χρειάζομαι χαρτι από δημόσιο για το στρατό απ ότι μ είπαν. Έχει κάποιος κάποια συμβουλή ή εμπειρία? Να πάω σε ιδιώτη τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχεις φάει φρίκη με τον στρατό??? Ξέρεις δεν τρώνε εκεί...

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να πάω. Γι αυτό ζητάω λύση. Δεν θέλω κάποιον να με μεταπείσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν αξιζει πλεον να πολεμησεις για τουτο το εθνος,χαραμι στο ονομα που σε εδωσαν.τουλαχιστων να εγραφες οτι εχεις καποιους λογους ηθικους κλπκλπ,,για την φουκαριαρα την γκομινα,για την μπαμπεσα την εργασια......με το ετσι θελω ,να μην πας,μονο αντιρησιας κλπκλπ,αλλα παλι κατι θα χασεις,χρημα ,χρονο..........

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε ετσι μια επιστολή, με την ορθογραφία και το συντακτικό σου, θα πάρεις την απαλλαγή.

 

Για το άλλο, συγνώμη, παράνομα πράγματα δεν μπορώ να σε βοηθήσω να κανεις.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχεις φάει φρίκη με τον στρατό??? Ξέρεις δεν τρώνε εκεί...

Τωρα οτι θα μας εβγαινες commando εσυ δεν το περιμενα. Παιζει να εμφανιστει ο Pablo ως Αντισυνταγματαρχης Ειδικων Δυναμεων και να μας αφησει ολους μ@λ@κες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να φαινεται οτι σε παρακολουθει ιδιωτικος η'δημοσιος ψυχιατρος καποιο διαστημα και οτι σου γραφει καποια φαρμακα στο βιβλιαριο υγειας που αγοραζονται μονο με ειδικη συνταγη (κοκκινης γραμμής) Παιρνεις το χαρτι που σου γραφει ο γιατρος με την διαγνωση και πας στο στρ. νοσοκομειο οπου ο εκει γιατρος θα τα δει, θα σε ρωτησει καποια πραγματα και θα αποφασισει αυτος αν παρεις απαλλαγη Ι5 η' Ι4 ψυχολογικο. Υπαρχει μια κατηγορια φαρμακων που αμα το δουν στο στρ.νοσοκομειο οτι τα παιρνεις ειναι σιγουρο το Ι5(αντιψυχωσικα) Εαν δεν εχεις παει ποτε σε ψυχιατρο και δεν φαινονται φαρμακα στο βιβλιαριο σου το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις αναβολη για 2χρονια για οικογενειακους λογους και να ξεκινησεις επισκεψεις σε ψυχιατρο,πουλα του παραμυθι οτι εχεις εφιαλτες οτι ακους φωνες κτλ και να σου γραψει φαρμακα.Η αλλη λυση ειναι να πας η' στο στρ. νοσοκομειο η' ακομα και να παρουσιαστεις στην μοναδα σου και να πουλας τρελα, απλα αν το παρακανεις υπαρχει το ενδεχομενο να περασεις στρατοδικιο(σπανιο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα οτι θα μας εβγαινες commando εσυ δεν το περιμενα. Παιζει να εμφανιστει ο Pablo ως Αντισυνταγματαρχης Ειδικων Δυναμεων και να μας αφησει ολους μ@λ@κες

XAXAXAXAXAXA...  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που ακολουθείται προκειμένου να πάρεις Ι5 ψυχολογικό και πολύ πιο εξειδικευμένα forums που μπορείς να βρεις αναλυτικές οδηγίες. Κακώς ψάχνεις εδώ που ο καθένας θα πει το μακρύ του και το κοντό του.

 

Καταρχήν, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Καλώς, κακώς, δεν το εξετάζω, όποιος δεν θέλει να πάει στρατό σήμερα, ΔΕΝ πάει.

Η δε ταλαιπωρία, είναι σχετικά ελάχιστη και ούτε αντιψυχωτικά φάρμακα χρειάζεται να παίρνεις, ούτε να σε παρακολουθεί μόνιμα ψυχίατρος.

 

Φυσικά, τόσο απλό του στυλ "θα πάρω ένα χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο/ψυχολόγο και τέλος" δεν είναι.

Θα περάσεις πρώτα από έναν ψυχολόγο του στρατού, θα του πεις τι και πως και γιατί δεν νιώθεις άνετα να πας στρατό, θα πάρεις αναβολή για 1 χρόνο (μου φαίνεται, αν ΔΕΝ κάνω λάθος), ξαναπάς μετά το διάστημα αυτό να σε ξαναδεί, ξαναπαίρνεις αναβολή για άλλον 1 χρόνο (και καλά μπας και συνέλθεις ή αλλάξεις γνώμη) και μετά την 3η φορά περνάς από επιτροπή όπου ουσιαστικά είναι ένα μικρό interview για να δούνε αν πουλάς τρέλα ή όχι. Την τελευταία φορά αποφασίζουν και οριστικά για το αν θα σου δώσουν Ι5, μετά καθαρίζεις.

 

Δεν χρειάζεται να πεις ψέμματα για κάτι, αυτά που έγραψες εδώ να πεις, θα πάρεις το Ι5 και καθάρισες. Ουσιαστικά κάποια πρωινά μέσα σε 3 χρόνια θα χάσεις. Ψυχραιμία και κάνε την έρευνα σου για την προβλεπόμενη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις.

 

Ούτε αντιρρησίας συνείδησης χρειάζεται να δηλώσεις, ούτε ψυχάκιας, ούτε τίποτα. Το "δεν την παλεύω, θα τρελαθώ εκεί μέσα" είναι αρκετό αν δούνε ότι όντως το εννοείς και απλά δεν πας να την σκαπουλάρεις επειδή βαριέσαι.

 

Ξανά, καλώς ή κακώς, δεν το εξετάζω καν, αλλά από την στιγμή που προβλέπεται από τον νόμο, για άτομα σαν εσένα προβλέπεται.

Ψάξου σε κάποιο πιο εξειδικευμένο φόρουμ, θα βρεις όλες τις πληροφορίες που θες, δεν υπάρχει λόγος άγχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμω οτι δεν θελεις να σε μεταπεισουμε,αλλα εκτος και αν εισαι πολυ πειστικος θα χρειαστει οπως ειπε καποιος να παρεις 2 χρονια αναβολη και στο ενδιαμεσο να πηγαινεις σε ψυχολογους-ψυχιατρους να πουλας το παραμυθι κτλ.Ενω η θητεια ειναι μονο(μπροστα στα 2 χρονια) 9 μηνες..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που ακολουθείται προκειμένου να πάρεις Ι5 ψυχολογικό και πολύ πιο εξειδικευμένα forums που μπορείς να βρεις αναλυτικές οδηγίες. Κακώς ψάχνεις εδώ που ο καθένας θα πει το μακρύ του και το κοντό του.

 

Καταρχήν, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Καλώς, κακώς, δεν το εξετάζω, όποιος δεν θέλει να πάει στρατό σήμερα, ΔΕΝ πάει.

Η δε ταλαιπωρία, είναι σχετικά ελάχιστη και ούτε αντιψυχωτικά φάρμακα χρειάζεται να παίρνεις, ούτε να σε παρακολουθεί μόνιμα ψυχίατρος.

 

Φυσικά, τόσο απλό του στυλ "θα πάρω ένα χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο/ψυχολόγο και τέλος" δεν είναι.

Θα περάσεις πρώτα από έναν ψυχολόγο του στρατού, θα του πεις τι και πως και γιατί δεν νιώθεις άνετα να πας στρατό, θα πάρεις αναβολή για 1 χρόνο (μου φαίνεται, αν ΔΕΝ κάνω λάθος), ξαναπάς μετά το διάστημα αυτό να σε ξαναδεί, ξαναπαίρνεις αναβολή για άλλον 1 χρόνο (και καλά μπας και συνέλθεις ή αλλάξεις γνώμη) και μετά την 3η φορά περνάς από επιτροπή όπου ουσιαστικά είναι ένα μικρό interview για να δούνε αν πουλάς τρέλα ή όχι. Την τελευταία φορά αποφασίζουν και οριστικά για το αν θα σου δώσουν Ι5, μετά καθαρίζεις.

 

Δεν χρειάζεται να πεις ψέμματα για κάτι, αυτά που έγραψες εδώ να πεις, θα πάρεις το Ι5 και καθάρισες. Ουσιαστικά κάποια πρωινά μέσα σε 3 χρόνια θα χάσεις. Ψυχραιμία και κάνε την έρευνα σου για την προβλεπόμενη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις.

 

Ούτε αντιρρησίας συνείδησης χρειάζεται να δηλώσεις, ούτε ψυχάκιας, ούτε τίποτα. Το "δεν την παλεύω, θα τρελαθώ εκεί μέσα" είναι αρκετό αν δούνε ότι όντως το εννοείς και απλά δεν πας να την σκαπουλάρεις επειδή βαριέσαι.

 

Ξανά, καλώς ή κακώς, δεν το εξετάζω καν, αλλά από την στιγμή που προβλέπεται από τον νόμο, για άτομα σαν εσένα προβλέπεται.

Ψάξου σε κάποιο πιο εξειδικευμένο φόρουμ, θα βρεις όλες τις πληροφορίες που θες, δεν υπάρχει λόγος άγχους.

Κατατοπιστικοτατος δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω

Πρεπει να φαινεται οτι σε παρακολουθει ιδιωτικος η'δημοσιος ψυχιατρος καποιο διαστημα και οτι σου γραφει καποια φαρμακα στο βιβλιαριο υγειας που αγοραζονται μονο με ειδικη συνταγη (κοκκινης γραμμής) Παιρνεις το χαρτι που σου γραφει ο γιατρος με την διαγνωση και πας στο στρ. νοσοκομειο οπου ο εκει γιατρος θα τα δει, θα σε ρωτησει καποια πραγματα και θα αποφασισει αυτος αν παρεις απαλλαγη Ι5 η' Ι4 ψυχολογικο. Υπαρχει μια κατηγορια φαρμακων που αμα το δουν στο στρ.νοσοκομειο οτι τα παιρνεις ειναι σιγουρο το Ι5(αντιψυχωσικα) Εαν δεν εχεις παει ποτε σε ψυχιατρο και δεν φαινονται φαρμακα στο βιβλιαριο σου το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις αναβολη για 2χρονια για οικογενειακους λογους και να ξεκινησεις επισκεψεις σε ψυχιατρο,πουλα του παραμυθι οτι εχεις εφιαλτες οτι ακους φωνες κτλ και να σου γραψει φαρμακα.Η αλλη λυση ειναι να πας η' στο στρ. νοσοκομειο η' ακομα και να παρουσιαστεις στην μοναδα σου και να πουλας τρελα, απλα αν το παρακανεις υπαρχει το ενδεχομενο να περασεις στρατοδικιο(σπανιο)

Σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει βιβλιάριο τι γίνετε? Επίσης μπορούν να κοιτάξουν το ιστορικό μου? Δεν είναι ιατρικό απόρρητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που ακολουθείται προκειμένου να πάρεις Ι5 ψυχολογικό και πολύ πιο εξειδικευμένα forums που μπορείς να βρεις αναλυτικές οδηγίες. Κακώς ψάχνεις εδώ που ο καθένας θα πει το μακρύ του και το κοντό του.

 

Καταρχήν, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Καλώς, κακώς, δεν το εξετάζω, όποιος δεν θέλει να πάει στρατό σήμερα, ΔΕΝ πάει.

Η δε ταλαιπωρία, είναι σχετικά ελάχιστη και ούτε αντιψυχωτικά φάρμακα χρειάζεται να παίρνεις, ούτε να σε παρακολουθεί μόνιμα ψυχίατρος.

 

Φυσικά, τόσο απλό του στυλ "θα πάρω ένα χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο/ψυχολόγο και τέλος" δεν είναι.

Θα περάσεις πρώτα από έναν ψυχολόγο του στρατού, θα του πεις τι και πως και γιατί δεν νιώθεις άνετα να πας στρατό, θα πάρεις αναβολή για 1 χρόνο (μου φαίνεται, αν ΔΕΝ κάνω λάθος), ξαναπάς μετά το διάστημα αυτό να σε ξαναδεί, ξαναπαίρνεις αναβολή για άλλον 1 χρόνο (και καλά μπας και συνέλθεις ή αλλάξεις γνώμη) και μετά την 3η φορά περνάς από επιτροπή όπου ουσιαστικά είναι ένα μικρό interview για να δούνε αν πουλάς τρέλα ή όχι. Την τελευταία φορά αποφασίζουν και οριστικά για το αν θα σου δώσουν Ι5, μετά καθαρίζεις.

 

Δεν χρειάζεται να πεις ψέμματα για κάτι, αυτά που έγραψες εδώ να πεις, θα πάρεις το Ι5 και καθάρισες. Ουσιαστικά κάποια πρωινά μέσα σε 3 χρόνια θα χάσεις. Ψυχραιμία και κάνε την έρευνα σου για την προβλεπόμενη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις.

 

Ούτε αντιρρησίας συνείδησης χρειάζεται να δηλώσεις, ούτε ψυχάκιας, ούτε τίποτα. Το "δεν την παλεύω, θα τρελαθώ εκεί μέσα" είναι αρκετό αν δούνε ότι όντως το εννοείς και απλά δεν πας να την σκαπουλάρεις επειδή βαριέσαι.

 

Ξανά, καλώς ή κακώς, δεν το εξετάζω καν, αλλά από την στιγμή που προβλέπεται από τον νόμο, για άτομα σαν εσένα προβλέπεται.

Ψάξου σε κάποιο πιο εξειδικευμένο φόρουμ, θα βρεις όλες τις πληροφορίες που θες, δεν υπάρχει λόγος άγχους.

Καλο θα ηταν να μην παραπληροφορειται ο κοσμος.

2 χρονια αναβολης για λογους υγειας δικαιολογειται μονο, ειτε αυτα τα 2 χρονια τα παρεις μονομιας, σπαστα σε 1 και 1 η σε εξαμηνες αναβολες, αυτο εξαρταται απο τον στρατιωτικο ιατρο.

Εξαρταται επισης απο την κατασταση της επιτροπης απαλλαγων. Εχω δει μπροστα μου ατομα να παιρνουν Ι5 πανευκολα και αλλα να μην τους αφηνουν και να τους φωναζουν να μη παιζουν θεατρο.

Εαν δεν εχεις ''βυσμα'' η διαδικασια ειναι να εχεις διαγνωση απο ψυχιατρο δημοσιου νοσοκομειου και συνταγη χρησης ψυχοφαρμακων.

Σε 2-3 λεπτα εισαι ελευθερος ''ψυχασθενης''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αγχωνεσε? Εγω δεν εχω καμοια αμφίβολια οτι εισαι Ι5.

 

Θρεντ με 1 εκατομμυριο+ προβολες και εσυ ανοιγεις καινουριο.

 

 

Υ.Γ Θα σου σύστηνα να περασεις και απο εναν οφθαλμιατρο κατα την διαρκεια της αναμονης σου για το γιοτοχαρτο.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ηταν να μην παραπληροφορειται ο κοσμος.

2 χρονια αναβολης για λογους υγειας δικαιολογειται μονο, ειτε αυτα τα 2 χρονια τα παρεις μονομιας, σπαστα σε 1 και 1 η σε εξαμηνες αναβολες, αυτο εξαρταται απο τον στρατιωτικο ιατρο.

Εξαρταται επισης απο την κατασταση της επιτροπης απαλλαγων. Εχω δει μπροστα μου ατομα να παιρνουν Ι5 πανευκολα και αλλα να μην τους αφηνουν και να τους φωναζουν να μη παιζουν θεατρο.

Εαν δεν εχεις ''βυσμα'' η διαδικασια ειναι να εχεις διαγνωση απο ψυχιατρο δημοσιου νοσοκομειου και συνταγη χρησης ψυχοφαρμακων.

Σε 2-3 λεπτα εισαι ελευθερος ''ψυχασθενης''

 

Η παραπληροφόρηση ποια ήταν ακριβώς;

 

Λόγος υγείας θεωρείται και το να έχω ψυχολογικά προβλήματα και να πω άμα μπω μέσα στο στρατόπεδο θα πεθάνω.

Νομίζω αυτονόητο είναι αυτό, διαφωνείς στο ότι ο ψυχίατρος του στρατού μπορεί να σου δώσει 2 χρόνια αναβολή (ή 1+1)

για ψυχολογικούς λόγους; Ούτε βύσμα χρειάζεται, ούτε τίποτα απολύτως.

 

Προφανέστατα και αν είσαι τρελός με την βούλα και παίρνεις φάρμακα/σε παρακολουθεί μόνιμα ψυχίατρος, κτλ. δεν θα σε βάλουν στην διαδικασία να περιμένεις 2 και 3 χρόνια μπας και γίνεις καλά, θα πάρεις το Ι5 αυτομάτως, αλλά όταν μιλάμε για ένα νορμάλ άτομο

που δεν έχει τέτοια θέματα απλά τρομερό άγχος με το να πάει στρατό, η διαδικασία είναι αυτή ακριβώς που είπα. Η λύση δεν είναι να το παίξει ψυχάκιας και να ψάχνει γιατρό να του συνταγογραφήσει ψυχοφάρμακα.

 

Και η διαδικασία αυτή δουλεύει μια χαρά, η επιτροπή που εξετάζει στο τέλος δίνει ακριβώς σε κάποιους Ι5 πανεύκολα και σε άλλους τους λέει να μην παίζουν θέατρο επειδή έχει εμπειρία και δεν είναι χαζοί, αν πάω εγώ επειδή "ρε μπας και την σκαπουλάρω, δεν γαμείς, γιατί να μην το δοκιμάσω;" θα με πάρουν χαμπάρι και θα μου πούνε "άντε αγόρι μου τράβα πάνε 9 μήνες και κόψε την τρέλα", άμα πάει ο OP και είναι μέσα στο άγχος και ιδρώνει και ξειδρώνει, μια χαρά θα το πάρει το Ι5 από την στιγμή που δούνε ότι δεν λέει ψέμματα.

 

Η λογική μου είναι ότι από την στιγμή που μπορώ ΝΟΜΙΜΑ και χωρίς να πω το παραμικρό ψέμα να πάρω το Ι5, ας χάσω και 3 πρωινά μέσα σε 3 χρόνια. Και αν νομίζεις ότι με αυτόν τον δρόμο υπάρχει περίπτωση να σε στείλουν με το στανιό στρατό και να σε δεχτούνε, κάνεις πολύ απλά λάθος. Αν ο άλλος έχει τον γνωστό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο και θέλει να παρανομήσει και να το παίζει τρελός, γούστο του και καπέλο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...