Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα


Ilia Fragk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά Καλησπέρα σας. Μπήκα και εγώ στην πλατφόρμα για το κοινωνικό μέρισμα και μου γράφει οτι δεν μπορώ να κάνω αίτηση λόγω του οτι είμαι φιλοξενούμενη. Έλα ντε που δεν είμαι διότι ενοικιάζω κανονικά διαμέρισμα με δηλωμένο μισθωτήριο στο Ε1 μου, και ο *#!%@ ο λογιστής έχει δηλώσει οτι να ναι. Πώς μπορώ να κάνω τροποποιητική (εαν γίνεται) και θα διορθωθεί άμεσα ή δεν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ εγώ έχω δηλώσει ότι νοικιάζω σπίτι και με δείχνει φιλοξενούμενο... Τα παράπονα στον Αλέξη. Στα αγγλικά... Τα καταλαβαίνει καλύτερα!

Αν είσαι φοιτητής τσέκαρε αυτό που σου κάνω paste είναι απο την ιστοσελίδα του κοινωνικού μερίσματος, γιατί μου λύθηκε η απορία και λογικά είσαι και εσυ στην ίδια κατηγορία.

 
''Όσοι σπουδάζουν (μέχρι την ηλικία των 25 ετών) θεωρούνται προστατευόμενα μέλη και
συμπεριλαμβάνονται στη φορολογική δήλωση των γονέων τους ανεξαρτήτως τόπου
διαμονής. Συνεπώς, δε μπορούν να υποβάλλουν ξεχωριστή αίτηση''
 
 
Εγώ κάνω δική μου φορολογική και ενοικιάζω κιόλας αλλά με έβαλε αυτόματα στην φορολογική των δικών μου ως κάτω των 25 κ φοιτήτρια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν φιλοξενούμενος με τον αδερφό μου πρέπει να συναινέσω στην αίτηση της μάνας μου. Δεν έχω όμως λογαριασμό στο taxis γιατί δεν είχα εισόδημα και ήμουν προστατευόμενο μέλος (ως φοιτητής). Οπότε έκανα ηλεκτρονική αίτηση και αύριο θα πάω να πάρω κλειδάριθμο από την εφορία. Γνωρίζετε αν θα μπορώ να συνδεθώ απευθείας μετά στο taxis και κατά συνέπεια στην σελίδα του κοινωνικού μερίσματος ώστε να συναινέσω άμεσα στην αίτηση της μητέρας μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν φιλοξενούμενος με τον αδερφό μου πρέπει να συναινέσω στην αίτηση της μάνας μου. Δεν έχω όμως λογαριασμό στο taxis γιατί δεν είχα εισόδημα και ήμουν προστατευόμενο μέλος (ως φοιτητής). Οπότε έκανα ηλεκτρονική αίτηση και αύριο θα πάω να πάρω κλειδάριθμο από την εφορία. Γνωρίζετε αν θα μπορώ να συνδεθώ απευθείας μετά στο taxis και κατά συνέπεια στην σελίδα του κοινωνικού μερίσματος ώστε να συναινέσω άμεσα στην αίτηση της μητέρας μου;

Ναι θα μπορείς αφού πρώτα κάνεις ενεργοποίηση λογαριασμού στο taxis. (επισυνάπτω link) 

https://www1.gsis.gr/registration/registration-flow.htm;jsessionid=3Bvyhh2GnTmf1tVMQGftFGndXn9FZ9bnW0Tfnqg2y4X6RkqFQxgn!743255139?_flowExecutionKey=_cE202973E-6D9F-1AA9-51F4-48854F2C6E11_k5C0CFEFA-E31E-D3CA-A082-AFD8E5DFC4BB

 

 

Μετά την ενεργοποίηση μπαίνεις κανονικά στην ιστοσελίδα του μερίσματος με τους κωδικούς που θα έχεις ορίσει. good luck

Εμφανίζονται τα στοιχεία με βάση τη δήλωση για το έτος 2016. Πότε νοικιασες ;

το 2016  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν είσαι φοιτητής τσέκαρε αυτό που σου κάνω paste είναι απο την ιστοσελίδα του κοινωνικού μερίσματος, γιατί μου λύθηκε η απορία και λογικά είσαι και εσυ στην ίδια κατηγορία.

 
''Όσοι σπουδάζουν (μέχρι την ηλικία των 25 ετών) θεωρούνται προστατευόμενα μέλη και
συμπεριλαμβάνονται στη φορολογική δήλωση των γονέων τους ανεξαρτήτως τόπου
διαμονής. Συνεπώς, δε μπορούν να υποβάλλουν ξεχωριστή αίτηση''
 
 
Εγώ κάνω δική μου φορολογική και ενοικιάζω κιόλας αλλά με έβαλε αυτόματα στην φορολογική των δικών μου ως κάτω των 25 κ φοιτήτρια.

 

Σε ποιο σταδιο της αιτησης σου το βγαζει αυτο?Οτι εισαι στην φορολογικη των γονιων σου εννοω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν είσαι φοιτητής τσέκαρε αυτό που σου κάνω paste είναι απο την ιστοσελίδα του κοινωνικού μερίσματος, γιατί μου λύθηκε η απορία και λογικά είσαι και εσυ στην ίδια κατηγορία.

 
''Όσοι σπουδάζουν (μέχρι την ηλικία των 25 ετών) θεωρούνται προστατευόμενα μέλη και
συμπεριλαμβάνονται στη φορολογική δήλωση των γονέων τους ανεξαρτήτως τόπου
διαμονής. Συνεπώς, δε μπορούν να υποβάλλουν ξεχωριστή αίτηση''
 
 
Εγώ κάνω δική μου φορολογική και ενοικιάζω κιόλας αλλά με έβαλε αυτόματα στην φορολογική των δικών μου ως κάτω των 25 κ φοιτήτρια.

 

 

Δεν είμαι φοιτητής. Έμενα μέχρι τον Οκτώβριο στην επαρχία και Νοέμβριο ήρθα Αθήνα για δουλειά. Το σπίτι το νοίκιασα κανονικά, δηλωμένο στο taxis net και στην φορολογική δήλωση, αλλά το σύστημα με θεωρεί φιλοξενούμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι φοιτητής. Έμενα μέχρι τον Οκτώβριο στην επαρχία και Νοέμβριο ήρθα Αθήνα για δουλειά. Το σπίτι το νοίκιασα κανονικά, δηλωμένο στο taxis net και στην φορολογική δήλωση, αλλά το σύστημα με θεωρεί φιλοξενούμενο...

Αν νοίκιασες φέτος θα φανεί στην φορολογική δήλωση του 2018. Πάμε ένα χρόνο πίσω στην φορολογική δήλωση και δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι. 

Σε ποιο σταδιο της αιτησης σου το βγαζει αυτο?Οτι εισαι στην φορολογικη των γονιων σου εννοω..

Αυτό που έγραψα το λέει στο FAQ του μερίσματος, Εγώ οταν μπαίνω με κωδικούς μου ζητάει ΑΜΚΑ, το βάζω και μου γράφει 

''Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΑΑΔΕ από τις φορολογικές δηλώσεις του 2017 είστε φιλοξενούμενος.

 

Η αξιολόγηση της επιλεξιμότητας σας για το κοινωνικό μέρισμα του 2017 μπορεί να γίνει μόνο στα πλαίσια του νοικοκυριού που σας φιλοξενεί.''
και με πετάει έξω απο αιτήσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα βγαζει ακριβως οτι δηλωσα στο ε1

Δεν κατάλαβες... Τεκμαρτό έβαλαν μέσα..

Αν δεν το έβαζαν θα το έπαιρνα εγώ και ακόμα 1.000.000 άτομα.

 

Αυτό σημαίνει σαλάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...