Προς το περιεχόμενο

Απορια για ΑΣΕΠ και γραπτο διαγωνισμο


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδα πριν λιγο οτι  θα παρουν εφοριακους μεσω ασεπ και θα δωσουν γραπτες εξετασεις, ας μου πει καποιος που ξερει γιατι οι εφοριακοι και καποιες αλλες κατηγοριες πχ δασκαλοι δινουν γραπτο διαγωνισμο ενω οι αλλες προσληψεις γινονται με μοριοδοτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ.

 

Πρωτον, να ξερεις οτι αυτο το αρχειο ειναι μονο ο πινακας θεσεων, ολοκληρη η προκυρηξη θα βγει αργοτερα (πρεπει να βγει ΦΕΚ).

Δευτερον, ο ΑΣΕΠ εχει διαφορους τροπους να αξιολογει υποψηφιους, οι πιο συνηθισμένοι τροποι ειναι δυο:
1) Κατα σειρα προτεραιοτητας. Με αυτον τον τροπο υπολογιζονται μορια βασει καποιων κριτηρίων (πτυχια, βαθμοι πτυχιων, προυπηρεσια κ.α.) και οι υποψήφιοι κρινονται βαση αυτων των μοριων και τοποθετουνται στην καθε θεση προτίμησης με φθινουσα σειρα και οι πρωτοι Χ (οπου Χ ο αριθμος θεσεων για καθε ειδικότητα) προσλαμβανονται.

2) Γραπτος διαγωνισμος. Με αυτον τον τροπο τα μορια απο πτυχια κλπ εχουν λιγη ή ελαχιστη σημασια και τον κυριο ρολο για την επιλογη παιζουν οι γραπτες εξετασεις.

 

Υπαρχουν και αλλοι τροποι, π.χ. σειρα προτεραιοτητας με βαση τα μορια ενος παλιοτερου διαγωνισμου, αλλα οι δυο που ανεφερα παραπανω ειναι οι πιο συνηθισμένοι.

 

Δεν υπαρχει καποιος κανονας που να λεει οτι καποιες ειδικότητες  θα μπαινουν με γραπτο διαγωνισμο και καποιες αλλες με σειρα προτεραιοτητας, ειναι αναλογα την περιπτωση (ειδικοτητα, αναγκη, βιασυνη κλπ).

 

Εχε υποψην οτι γραπτοι διαγωνισμοι δεν γινονται συχνα, μπορει να γινεται ενας καθε 2-3+ χρονια (ενας γενικα, για μια και μονο προκήρυξη, οχι ενας για καθε τομεα του δημοσιου που εχει αναγκες) και μπορει να παρει ακομη και 2+ χρονια εως οτου τελειωσει η διαδικασία αξιολογησης.

 

ΥΓ. Και για τους δασκαλους και τους καθηγητες αστο, ειναι πονεμένη ιστορια, εχουν να κανουν κανονικες προσληψεις κοντα 10ετια, με αναπληρωτες και ωρομισθιους την βγαζουνε. Σκεψου οτι ο τελευταίος γραπτος διαγωνισμος ειχε γινει το 2008 και δεν ξερω αν μεχρι και σημερα εχουν προσληφθει ολοι οι επιτυχοντες (μεχρι πριν 2-3 χρονια υπηρχαν λιγες εκατονταδες που ακομα δεν ειχαν προσληφθει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βγηκε και επισημα.

https://www.asep.gr/webcenter/portal/asep/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7?var=ucmserver%23dDocName%3AVDCCMS01.ASEP.020045&_afrLoop=6791199438430666&_adf.ctrl-state=1dsulh7xxk_71#!%40%40%3Fvar%3Ducmserver%2523dDocName%253AVDCCMS01.ASEP.020045%26_afrLoop%3D6791199438430666%26_adf.ctrl-state%3D1dsulh7xxk_75

 

Εγω πιστευω οτι οι γραπτοι εχουν πιο πολυ βαβουρα γι` αυτο τους αποφευγουν, αλλιως ειναι πιο διαφανεις. Καποτε εκαναν για τα παντα, υπουργεια, δεκο, τραπεζες, πρεσβειες. Θυμαμαι μια καθηγητρια ΤΕΕ στο voucher μας ελεγε οτι συμμετειχε σε 7 γραπτους μεχρι να την παρουν. Και για εφοριακους η προηγουμενη ηταν με μορια. Για εκπαιδευτικους λογικο ειναι να συνεχιζουν ετσι, μετα το χαμο με την καταργηση της επετηριδας για οσους θυμουνται. Τωρα πως τους ηρθε να κανουν γραπτο για την εφορια, αγνοω. Φανταζομαι οτι ειναι καλο τυρακι για τους δεκαδες χιλιαδες ανεργους οικονομολογους, τη βιομηχανια των φροντιστηριων και επιπλεον θα θελουν να δωσουν εναν αερα διαφανειας σε αυτο τον ευαισθητο τομεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε και επισημα.

https://www.asep.gr/webcenter/portal/asep/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7?var=ucmserver%23dDocName%3AVDCCMS01.ASEP.020045&_afrLoop=6791199438430666&_adf.ctrl-state=1dsulh7xxk_71#!%40%40%3Fvar%3Ducmserver%2523dDocName%253AVDCCMS01.ASEP.020045%26_afrLoop%3D6791199438430666%26_adf.ctrl-state%3D1dsulh7xxk_75

 

Εγω πιστευω οτι οι γραπτοι εχουν πιο πολυ βαβουρα γι` αυτο τους αποφευγουν, αλλιως ειναι πιο διαφανεις. Καποτε εκαναν για τα παντα, υπουργεια, δεκο, τραπεζες, πρεσβειες. Θυμαμαι μια καθηγητρια ΤΕΕ στο voucher μας ελεγε οτι συμμετειχε σε 7 γραπτους μεχρι να την παρουν. Και για εφοριακους η προηγουμενη ηταν με μορια. Για εκπαιδευτικους λογικο ειναι να συνεχιζουν ετσι, μετα το χαμο με την καταργηση της επετηριδας για οσους θυμουνται. Τωρα πως τους ηρθε να κανουν γραπτο για την εφορια, αγνοω. Φανταζομαι οτι ειναι καλο τυρακι για τους δεκαδες χιλιαδες ανεργους οικονομολογους, τη βιομηχανια των φροντιστηριων και επιπλεον θα θελουν να δωσουν εναν αερα διαφανειας σε αυτο τον ευαισθητο τομεα.

 

 

και εγω πιστευω οτι ο γραπτος ειναι καλυτερος γιατι ο βαθμος πτυχιου δεν λεει τιποτα για παραδειγμα εχω το 2001 για να παρω απολυτηριο λυκειου μου βγηκε ο πατος και εδωσα 2 φορες πανελληνιες στην β και γ λυκειου ενω ο ξαδερφος μου που το πηρε πριν 2 χρονια δεν ειχε σχεση το απολυτηριο με τις πανελληνιες και εκτος αυτου του περναγαν στο χαλαρο ειδικα σε μαθηματα που δεν ηταν βασικα.

 

βιομηχανια δεν λες τιποτα γνωστη για 4 μαθηματα που θα κανει σε φροντιστήριο για την προκυριξη θα δωσει 1500 ευρω μιλαμε για τρελη εκμεταλλευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...