Προς το περιεχόμενο

Με τιμή $400 το κόστος του Essential PH-1 συμπεριλαμβανομένου και της 360 κάμερας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Essential PH-1 smartphone παρουσιάστηκε πριν μερικούς μόλις μήνες δημιουργώντας αρκετό θόρυβο γύρω από το όνομα του, από τη στιγμή που πίσω από την εταιρεία βρίσκεται ο Andy Rubin, ο δημιουργός του Android.

Αν και με αρκετά θετικά σχόλια, η εμπορική πορεία του Essential PH-1 στην αγορά δεν είναι επιτυχημένη μέχρι στιγμής, με την εταιρεία να προχωρά σε συνεχείς μειώσεις στην τιμή της συσκευής, με την τελευταία να ρίχνει πλέον το κόστος στα $400. Με αρχική τιμή $700, το PH-1 πλέον αποκτά τη χαμηλότερη τιμή στην οποία έχει διατεθεί, με το όλο «πακέτο προσφοράς» να γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον από τη στιγμή που σ' αυτό συμπεριλαμβάνεται η κάμερα 360 μοιρών που συνδέεται πάνω στη συσκευή.

 

Πλέον με κόστος $400, το Essential PH-1 γίνεται το φθηνότερο android smartphone που στηρίζεται στο Snapdragon 835 chipset της Qualocmm αν και διατίθεται μόνο στην Αμερικανική αγορά, χωρίς να υπάρχει στα σχέδια της εταιρείας επέκταση της κυκλοφορίας και στην Ευρώπη.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα δε θα ήταν να το είχαν βγάλει εξαρχής με τέτοια τιμή? Θα είχε κάνει πάταγο όπως η Oneplus με το 1ο της μοντέλο...

 

Άλλες βέβαια οι εποχές με τα Nexus στα 299 δολλάρια...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα ή τωρα το πουλα με απιστευτη χασουρα, ή απο την αρχη ηταν εκτος τοπου και χρονου η τιμολογιακη της πολιτικη.

 

μια ή αλλη, αφενως εχασε την εμπιστοσυνη που της εδειξαν οσοι το αγορασαν απο την αρχη (λιγοι αλλα «κοροιδα»), απο την αλλη κανεις δεν παιζει να την παρει στα σοβαρα πλεον.

 

αλλη μια τετοια περιπτωση μπορω να σκεφτω με αντιατοιχη πορεια, αλλα εκει ο bezos ειχε το μεγαλυτερο online store απο πισω του, οπως klein.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 400 δολλάρια μάλιστα. καλή πρόταση ακόμα και με τη σάπια κάμερα που έχει. Για 400$ την παραβλέπω και αυτή. Αυτό το πράμα στη μεση της οθονης δεν παραβλέπεται ομως με τίποτα. Κρίμα, γιατι είχε τα φόντα σε τέτοια τιμή να κάνει αξιόλογη πορεία. 

 

Τη φάτσα αυτών που εσκασαν τα 700 θέλω να δώ, που θα τη βγάλουν με...κουπονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 400 δολλάρια μάλιστα. καλή πρόταση ακόμα και με τη σάπια κάμερα που έχει. Για 400$ την παραβλέπω και αυτή. Αυτό το πράμα στη μεση της οθονης δεν παραβλέπεται ομως με τίποτα. Κρίμα, γιατι είχε τα φόντα σε τέτοια τιμή να κάνει αξιόλογη πορεία. 

 

Τη φάτσα αυτών που εσκασαν τα 700 θέλω να δώ, που θα τη βγάλουν με...κουπονια.

 

Μονο εμενα δεν αρεσει η οθονη τερμα ψηλα και σκαλοκομμα στην καμερα, ή ειναι και αλλοι?

 

έτσι ακριβώς και όπως φαίνεται μικρό ή μεγάλο notch, είναι μια απαράδεκτη μ***κία...

 

Απορώ με το θράσος μικρών και μεγάλων εταιρειών και με την ακόμα μεγαλύτερη ηλιθιότητα όσων δεν παραπονιούνται για αυτή τη νέα σάπια τάση. Ξεκάθαρα βολεύεται η εταιρεία σε βάρος της εργονομίας του τελικού χρήστη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα το έπαιρνα αν μπορούσα να το πάρω από Ευρώπη, εμένα μου μοιάζει πανέμορφο και με αυτό το notch. Αν ξέρει κανείς τρόπο να το πάρω ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή προσφορά και κινητάρα, και τα πιο πολλα σχολια αρνητικα... Are you going well amigos?

 

Τελικα η καλυτερη προσφορα Black Friday - Cyber Monday στη USA ηταν το Essential, και Ελλαδα το Sony XZ1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το έχω στα χέρια μου σε λίγες μέρες, η τιμή είναι σούπερ για snap 835 + τέτοια αισθητική κατασκευής.

 

Να σημειωθεί ότι η amazon έχει επενδύσει στην Essential (δεν ξέρω με ποιόν τρόπο, εικάζω έχοντας εξαγοράσει ένα ποσοστό της εταιρείας) και θα θέλουν να πάει καλά το όλο εγχείρημα του Rubin. Και ένα από τα πράγματα που έχουμε μάθει τα τελευταία χρόνια είναι ότι η άμαζον πετυχαίνει ακόμα κι εκεί που δεν την περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή προσφορά και κινητάρα, και τα πιο πολλα σχολια αρνητικα... Are you going well amigos?

 

Τελικα η καλυτερη προσφορα Black Friday - Cyber Monday στη USA ηταν το Essential, και Ελλαδα το Sony XZ1.

 

mate μιλάμε για android, όχι για ios που έχεις 2 επιλογές. Οι υλοποιήσεις είναι (καλώς ή κακώς) πολύ περισσότερες, για αυτό και δεν το προτίμησε ο κόσμος (παρά το hype), επειδή υπάρχει αυτό: https://www.skroutz.gr/s/11860397/OnePlus-5-8GB-128GB.html

 

 

^ Επίσης στο φοβερό review που ανέβασε πιο πάνω ο "Vak69", φαίνεται πως έχει bugs από το πόσο καλό σήμα πιάνει, μέχρι την τεράστια συχνότητα κρασαρισμάτων σε apps και το native app της κάμερας έχει από χάλια ποιότητα μέχρι.... bugs :P (αν και διορθώνονται με "hacky" εγκατάσταση του Google hdr camera app).

 

Πέρα από τα specs, το op5 είχε χαμηλότερη τιμή και ορθολογικό design. Τώρα που έπεσε η τιμή του στα 400 ίσως πάει καλύτερα, αν μπορούσε να κυκλοφορήσει και στον υπόλοιπο κόσμο, σίγουρα πολύ καλύτερα.

 

Αλλά οι πωλήσεις είναι αδιάφορες. Πραγματικά το να γίνεται αποδεκτό το notch λόγο τιμής και specs είναι απλά συμβιβασμός.

 

Βέβαια γούστα είναι αυτά, σε κάποιους αρέσει το κουλό, σε άλλους όχι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πα να χεις σπεκς και να το δίνεις τσάμπα, άμα δεν έχεις μάρκετινγκ δεν πας πουθενά.

Και το νοτς πρέπει να ξέρεις πως να το βάλεις αλλιώς απλά έχεις ένα σπυρί στην οθόνη.

Όπως και να βάλεις το notch, απαράδεκτο είναι. Είτε σαν σπυρί, είτε σαν μια γόμα πάνω στην οθόνη σου.

Θυσιάζουν το πανέμορφο design μιας συσκευής που είναι κατασκευασμένη και από πολύ καλά υλικά, για να μη βάλουν ένα πόντο bezel.

 

Μου θυμίζει τη μόδα που κάνανε αγώνα ποιος θα βγάλει το πιο λεπτό κινητό, και μας αφήνανε με μπαταρίες 2000mah για να το κάνουν λεπτό.

 

Επίσης μάρκετινγκ είχε άνω του μετρίου η essential για σταρταπ, λόγω Rubin. Ούτε η oneplus ακούμπησε λεφτά σε διαφήμιση. Τέτοια χαρακτηριστικά σε τέτοια τιμή διαφημιστηκαν μόνα τους :)

 

Όπως δεν πρόκειται να πάρω κινητό χωρίς θύρα ακουστικών , πάρα μόνο όταν ξεμεινω από επιλογές, έτσι και δεν πρόκειται να πάρω κινητό με μια τρύπα στην οθόνη μου, όσο υπάρχουν φυσιολογικές συσκευές.

 

Ευτυχώς είναι τόσο άσχημα τα notch όμως που μπήκαν ξεκάθαρα εξ'αναγκης, και θα εξαφανιστούν σύντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι tech gurus του insomia ξαναχτύπησαν! Δώστε όλοι email και τηλ σας ώστε την επόμενη φορά που η essential θα βγάλει τηλέφωνο να ζητήσει τη γνώμη σας...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι tech gurus του insomia ξαναχτύπησαν! Δώστε όλοι email και τηλ σας ώστε την επόμενη φορά που η essential θα βγάλει τηλέφωνο να ζητήσει τη γνώμη σας...

Μπορεί να βγάλει όσα θέλει, αλλά αν δεν ακούσει την γνώμη των χρηστών από το insomnia , και κάθε insomnia το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει.

 

Λέγεται feedback και κάθε σοβαρή εταιρία το λαμβάνει πολύ σοβαρά υπόψιν της.

 

Εκτός αν τα φτιάχνει για να μην τα αγοράζουμε, οπότε πάσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...