Προς το περιεχόμενο

Αποφυγή ΕΤΜΕΑΡ


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ρε εντάξει, μέχρι εκεί το κατάλαβα.

Το παρακάτω δεν έχω πιάσει πώς ακριβώς λειτουργεί. Αν θα υπάρξει διαφορά στα ποσά που δίνω δηλαδή.

Τα τελικά όχι, δεν νομίζω, απλά δεν θα πληρώνεις προκαταβολικά στην περίπτωση σου το extra ποσό του άδικου έναντι που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό εννοώ με το «αν θα υπάρξει διαφορά στα ποσά που δίνω», αν θα δω διαφορά στην τσέπη μου σε τελική ανάλυση.

 

απλά δεν θα πληρώνεις προκαταβολικά στην περίπτωση σου το extra ποσό του άδικου έναντι που έχεις.

 

Κάτσε γιατί έκανες edit.

Προκαταβολικά δε θα το πληρώνω. Θα το πληρώνω μετά όμως; Άρα δε θα αλλάξει τίποτα;

Όλα τα (τελικά, εννοώντας τι θα έχω δώσει σε τελική ανάλυση) ποσά θα παραμείνουν ακριβώς τα ίδια, ή μπορώ να γλιτώσω κάτι; Εμένα αυτό μ' ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ρε εντάξει, μέχρι εκεί το κατάλαβα.

Το παρακάτω δεν έχω πιάσει πώς ακριβώς λειτουργεί. Αν θα υπάρξει διαφορά στα ποσά που δίνω δηλαδή.

 

Γι' αυτό έθεσα συγκεκριμένο παράδειγμα πιο πάνω.

Αυτές οι 1052kWh δε θα μοιράζονταν, άρα και η αξία τους αντίστοιχα;

Δε θα πλήρωνα δηλαδή αυτά τα 95.29€ τμηματικά; Αν ναι, τα 73.13€ (εξηγώ παρακάτω ότι έκανα λάθος με τα 100€) του προηγούμενου έναντι, πώς ακριβώς θα συγχωνεύονταν;

 

Παιδιά στ' αλήθεια ρωτάω, επειδή δεν το έχω καταλάβει.

 

Edit:

Τώρα που το ξαναδιαβάζω βέβαια (sorry αλλά είμαι στη δουλειά), λογικά εννοείς ότι θα εξακολουθήσω να πληρώνω έναντι, σε κάθε εκκαθαριστικό.

 

 

Όχι, έχεις δίκιο, 73.13€ ήταν το έναντι κατανάλωσης.

Με χρεώσεις Δήμου, ΕΡΤ και ΦΠΑ, και μείον την έκπτωση συνέπειας βγήκαν τα 100€.

Ε οκ, άρα θα πληρώσεις στον εκκαθαριστικό λιγότερα 

 

Μετά από 2 τετράμηνα (άρα 2 έναντι λογαριασμούς ακόμα), θα σε χρεώνουν βάσει των δικών σου καταναλώσεων

 

Μήπως θες να πεις (αλλά δε το γράφεις καθόλου σωστά) τι γίνεται με τις κλιμακωτές χρεώσεις ; 

 

Γιατί έχω την αίσθηση ότι αυτές είναι εξ ορισμού στο τετράμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάτσε γιατί έκανες edit.

Προκαταβολικά δε θα το πληρώνω. Θα το πληρώνω μετά όμως; Άρα δε θα αλλάξει τίποτα;

Όλα τα (τελικά, εννοώντας τι θα έχω δώσει σε τελική ανάλυση) ποσά θα παραμείνουν ακριβώς τα ίδια, ή μπορώ να γλιτώσω κάτι; Εμένα αυτό μ' ενδιαφέρει.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπερδεύεσαι.

 

Πληρώνεις ένα Χ ποσό στον έναντι, το οποίο όμως υπολογίζεται πάνω στην μεγαλύτερη κατανάλωση που είχε ο προηγούμενος ενοικιαστής. Αρα βγαίνει μεγαλύτερο το ποσό της προκαταβολής/έναντι από αυτό που θα έπρεπε να βγαίνει κανονικά σε σένα. Άρα πληρώνεις μεγαλύτερη προκαταβολή.

 

Αν κάνεις μόνος σου την καταμέτρηση θα πληρώνεις μόνο το Υ ποσό του εκκαθαριστικού χωρίς να αφαιρείται το Χ ποσό της προκαταβολής/εναντι.

 

Στην τελική κάθε χρόνο θα έχεις δώσει το ίδιο συνολικό ποσό που θα έδινες και πριν, προφανώς δεν αλλάζει αλλιώς όλοι θα κάναμε την καταμέτρηση μόνοι μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δίνεις την μέτρηση θα μοιράζεται σωστά το ποσό.

Δεν θα σου έρχεται δηλαδή π.χ. 150€ έναντι και 50€ εκκαθαριστικός αλλά 2 εκκαθαριστικοί των 100€.

 

Νομίζω είναι καλύτερα έτσι. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣ MODERATORS!

 

Δε νομίζετε ότι ήρθε η ώρα να κλείσετε το παρόν νήμα; Κάπου πριν τελειώσει η πρώτη σελίδα έχει φύγει ήδη εκτός θέματος. Μήπως με κάποιον τρόπο πρέπει να καταφέρετε να κάνετε τον κόσμο να καταλάβει ότι δεν είναι εδώ μέσα ομαδικό chat, αλλά forum. Το έχετε χάσει πολύ άσχημα εδώ και καιρό και ίσως εσκεμμένα. Δεν μιλάμε για κάνα μπακάλικο. Για το μεγαλύτερο τεχνολογικό φόρουμ πανελλαδικά μιλάμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάπου πριν τελειώσει η πρώτη σελίδα έχει φύγει ήδη εκτός θέματος.

Η απορία σου απαντήθηκε πάντως, δεν υπάρχει τρόπος να γλυτώσεις ΕΤΜΕΑΡ, ακόμα κι αν ήσουν εργαζόμενος/συνταξιούχος ΔΕΗ.

 

Από εκεί και πέρα περίμενες πχ να κράξουμε τις χρεώσεις ή αυτούς που οφελούνται πχ από το ΥΚΩ ώστε να είμαστε "εντός θέματος"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που απαντήθηκε το ερώτημά μου όλα τα υπόλοιπα τα άσχετα που κολλάνε; Πρέπει αναγκαστικά να γράφουμε κάτι μόνο και μόνο για να μένει το θέμα ενεργό; Αυτό είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θες να πεις (αλλά δε το γράφεις καθόλου σωστά) τι γίνεται με τις κλιμακωτές χρεώσεις ; 

 

Γιατί έχω την αίσθηση ότι αυτές είναι εξ ορισμού στο τετράμηνο

 

Αν εννοείς τις τιμές της κιλοβατώρας ανάλογα με το σύνολό τους, όχι, δεν αναφέρομαι σε αυτό.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπερδεύεσαι.

 

Πληρώνεις ένα Χ ποσό στον έναντι, το οποίο όμως υπολογίζεται πάνω στην μεγαλύτερη κατανάλωση που είχε ο προηγούμενος ενοικιαστής. Αρα βγαίνει μεγαλύτερο το ποσό της προκαταβολής/έναντι από αυτό που θα έπρεπε να βγαίνει κανονικά σε σένα. Άρα πληρώνεις μεγαλύτερη προκαταβολή.

 

Πες ότι είμαι χαζός, πες ότι είμαι στη δουλειά και κάνω κι άλλα πράγματα, πες ότι έχει κολλήσει κάπου η μυαλούμπα μου, πες ό,τι θες, δεν είναι εκεί το θέμα.

 

Ωραία, ας σταθούμε στο «Αρα βγαίνει μεγαλύτερο το ποσό της προκαταβολής/έναντι από αυτό που θα έπρεπε να βγαίνει κανονικά σε σένα. Άρα πληρώνεις μεγαλύτερη προκαταβολή.»

Ας υποθέσουμε, αν είναι βάσιμο, ότι τώρα δίνω π.χ. 20€ περισσότερα απ' όσα θα έδινα αν δήλωνα μόνος μου την κατανάλωση.

Αυτά τα 20€, τα παίρνω/θα τα πάρω πίσω με κάποιο τρόπο, ή έγιναν «αέρας»/μπήκαν στην τσέπη κάποιου άλλου;

Μη μου πεις «μα αφαιρούνται απ' τον εκκαθαριστικό». Αφού τα έχω ήδη δώσει, έχουν φύγει απ' το πορτοφόλι μου.

 

Για να βάλουμε λίγο τις σκέψεις μας (τη δική μου) σε μια τάξη, μάλλον στην ουσία αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι η ανάλυση των χρεώσεων.

Θεωρώ ότι αφού έρχεται ο εκκαθαριστικός στον οποίο πληρώνω ακριβώς τις κιλοβατώρες που έκαψα, δε «χωράει» κάποια χρεώση έναντι κατανάλωσης.

Έκαψα 1052kWh; Θα τις πληρώσω; Τέλος. Δε «χωράει» δηλαδή στο ηλίθιο μυαλό μου έξτρα χρέωση «έναντι», και μάλιστα βάσει προηγούμενων ετών, που άντε πες ότι αυτό λύνεται όπως ειπώθηκε.

 

Στους λογαριασμούς ΕΥΔΑΠ/τηλεφωνίας κ.λπ. πληρώνουμε έναντι;

Δεν πληρώνουμε ό,τι καταναλώσαμε και τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας υποθέσουμε, αν είναι βάσιμο, ότι τώρα δίνω π.χ. 20€ περισσότερα απ' όσα θα έδινα αν δήλωνα μόνος μου την κατανάλωση.

Αυτά τα 20€, τα παίρνω/θα τα πάρω πίσω με κάποιο τρόπο, ή έγιναν «αέρας»/μπήκαν στην τσέπη κάποιου άλλου;

Μη μου πεις «μα αφαιρούνται απ' τον εκκαθαριστικό». Αφού τα έχω ήδη δώσει, έχουν φύγει απ' το πορτοφόλι μου.

 

 

Αφού το θέτεις έτσι, απλά τα προπληρώνεις στη ΔΕΗ 

 

Αέρας πάντως δε γίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό, έχω δώσει 48€ εγγύηση. Αυτά ξέρω ότι (λογικά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις σε αυτή τη χώρα) θα τα πάρω όταν τερματίσω τη σύμβαση/συμβόλαιο.

Αυτό το καταλαβαίνω, μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό μου.

 

Αυτά τα «20€» δεν έχω καταλάβει πότε θα τα πάρω πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι:

 

Καταναλώνεις 100 € ρεύμα το 4μηνο

 

Στον έναντι, αντί να πληρώσεις 50€, δίνεις 70€

 

Στον εκκαθαριστικό, αντί να πληρώσεις 50€, δίνεις 30€

 

Κατανοητό ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...