Προς το περιεχόμενο

Σημαντικό πρόβλημα ασφαλείας στο macOS δίνει πλήρη πρόσβαση στο σύστημα [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό ακριβώς το bug το θυμάμαι σε μια έκδοση του linux το 1999 περίπου. έγραφες root και πάταγες αρκετές φορές enter στο password. Πως το ξέχασαν μέσα ή ποιος τους το πέρασε ξανά, για να τους κάνει πλάκα; Έτσι κι αλλιώς ο κώδικας του ΜacOS έχει φτιαχτεί πάνω σε linux, το βλέπεις με το BASH κλπ...

Unix....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω iMac εδώ και 8 χρόνια που πλέον χρησιμοποιώ στο γραφείο μου. Κάθε φορά που έπρεπε να χρησιμοποιήσω Windows στο pc στο σπίτι σιχτίριζα μέχρι που έβαλα Linux και ησύχασα. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να μην παρατηρήσω τη σταδιακή, χρόνο-με-το-χρόνο, έκπτωση της ποιότητας του MacOs. Όσο ζούσε ο συγχωρεμένος Steve το σύστημα πέταγε! Ούτε bugs, ούτε τέτοιου είδους (σοβαρά) κενα ασφαλείας, ούτε τίποτα. Εδώ και τρία χρόνια κάθε νέο λειτουργικό είναι απλά πιο ραφηναρισμένο αισθητικά, χάνει όμως λίγο-λίγο σε ποιότητα.

 

Τέλος πάντων, όπως και να έχει ακόμα δουλεύει μακράν καλύτερα από Windows και από του χρόνου που επίσημα θα σταματήσει να υποστηρίζεται το μηχάνημά μου (9 χρονών είναι, γέρασε πια) θα του περάσω πάνω Linux και όλα καλά. Αποκλείεται πάντως δια ροπάλου να έχω Windows και να δεσμεύω πόρους για anti-virus ή να σκάω μύτη στο γραφείο όπου με περιμένουν 10 πελάτες και να τους λέω "Όπα, όπα, περιμένετε κανένα μισάωρο γιατί ο υπολογιστής κάνει update".

Άμα δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς ένα λειτουργικό σύστημα, τότε το πρόβλημα δεν είναι το λειτουργικό, αλλά εσύ.

 

Δηλαδή αν έχεις ένα πισι 300 ευρώ και κολλάει και σου φταίει το software, αλλά το το Mac πετάει σε hardware αξίας 1500 ευρώ, τότε κάτι κάνεις λάθος στην συλλογιστική σου. Πες ότι απλά έχω μάθει να χρησιμοποιώ MacOS και με βολεύει... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απιστευτα σοβαρο bug. Ουσιαστικα καθε mac που ετρεχε high sierra μπορει εδω και 2 μηνες που υφισταται το bug να ειχε γινει compromised χωρις να το γνωριζει ο χρηστης.

 

Σε εταιρεια συναδελφου μου θα προχωρησουν αυριο σε format και clean install στα μηχανηματα που ετρεχαν high sierra, δεν μπορουν να εμπιστευθουν μηχανηματα που εν αγνοια τους μπορει να ηταν compromised.

Update:

 

Το fix της Apple δεν ηταν και οτι καλυτερο, φαινεται να ηταν προχειροδουλεια, γιατι εσπασε το file sharing.

 

Και οκ, στον χωρο εργασιας τις απαιτουμενες ενεργειες για να διορθωθει το flie sharing τις κανει το IT τμημα, στον απλο χρηστη πως θα πεις να τρεξει terminal και εντολη sudo?

 

Οδηγιες απο την apple:

Repair file sharing after Security Update 2017-001 for macOS High Sierra 10.13.1

If you experience issues with authenticating or connecting to file shares on your Mac after you install Security Update 2017-001 for macOS High Sierra 10.13.1, follow these steps to repair file sharing:

  1. Open the Terminal app, which is in the Utilities folder of your Applications folder.
  2. Type sudo /usr/libexec/configureLocalKDC and press Return. 
  3. Enter your administrator password and press Return.
  4. Quit the Terminal app. 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω iMac εδώ και 8 χρόνια που πλέον χρησιμοποιώ στο γραφείο μου. Κάθε φορά που έπρεπε να χρησιμοποιήσω Windows στο pc στο σπίτι σιχτίριζα μέχρι που έβαλα Linux και ησύχασα. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να μην παρατηρήσω τη σταδιακή, χρόνο-με-το-χρόνο, έκπτωση της ποιότητας του MacOs. Όσο ζούσε ο συγχωρεμένος Steve το σύστημα πέταγε! Ούτε bugs, ούτε τέτοιου είδους (σοβαρά) κενα ασφαλείας, ούτε τίποτα. Εδώ και τρία χρόνια κάθε νέο λειτουργικό είναι απλά πιο ραφηναρισμένο αισθητικά, χάνει όμως λίγο-λίγο σε ποιότητα.

Ο συγχωρεμενος παντως εριχνε παν... στους εργαζομενους του. Δεν υπολογισε τα αισθηματα τους, τους ξεφτίλιζε υστερα απο λαθη που εκαναν ή καμια ασχημια στο GUI κτλπ ειχε αντισυμβατικους μεθοδους αλλα τους εκανε παραγωγικους εν τελη.

Πηρε και την εταιρια (ξανα) απο το χειλος του γκρεμου και την ανεβασε. Τωρα μια ηδη ανεβασμενη εταιρια με κερδη και υψηλη κεφαλιαοποιηση και με CEO καλο και ηρεμο παιδι τι να πρωτοκανουν;

Καποιοι θελουν το λοχαγό τους να τους βαζει χερι αλλιως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς ένα λειτουργικό σύστημα, τότε το πρόβλημα δεν είναι το λειτουργικό, αλλά εσύ.

 

Δηλαδή αν έχεις ένα πισι 300 ευρώ και κολλάει και σου φταίει το software, αλλά το το Mac πετάει σε hardware αξίας 1500 ευρώ, τότε κάτι κάνεις λάθος στην συλλογιστική σου. Πες ότι απλά έχω μάθει να χρησιμοποιώ MacOS και με βολεύει... 

Α, δηλαδή ένας i7 δύο χρόνων είναι αργός και πρέπει να τον αναβαθμίσω, έτσι; Ή όταν αρχίζει να κετεβάζει updates και μου τρώει όλο το bandwith, ή έχει κατεβάσει τα updates και όταν πάω να τον ξεκινήσω κάνει μισή ώρα εγκατάσταση είναι γιατί δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ, ε; Ή όταν πάω να αντιγράψω ένα μεγάλο αρχείο και την ώρα που αντιγράφει κάνω drag και 2ο αρχείο και κρεμμάει όλο το σύστημα (το ίδιο συμβαίνει σε 4 υπολογιστές με windows 10), μήπως πάλι φταίω εγώ που δεν πάω με τα νερά του; Να ζητήσω τότε συγνώμη από τα καημένα τα Windows που είμαι τόσο απαιτητικός και τα κακολογώ... Να με συγχωρούν που θέλω να κάνω ότι θέλω εγώ όταν το θέλω εγώ!

 

Και όχι, δεν με βολεύουν και τόσο τα Mac γιατί ενίοτε θα ήθελα μεγαλύτερη συμβατότητα με τους υπόλοιπους υπολογιστές. Απλά τα Windows προσωπικά δεν τα παλέυω. Αν ήταν έτσι όπως λες θα έβαζα hackintosh στο pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To φτιαξαν και χαλασαν το file sharing.

No comment απλα!

 

 

no comment

 

και εμένα αυτό μου δημιουργεί την υπoψία ότι πρέπει και η απομακρυσμένη πρόσβαση να είχε τρύπα ή τουλάχιστον το file sharing, μάλλον σαν root θα συνδεόσουνα με 2 enter,

δεν εξηγείται αλλοιώς,

 

αλλά διορθώνεται , με κονσόλα και sudo,

 

it just works !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ήταν χοντρό το κενό ασφαλείας αλλά διορθώθηκε αμέσως για να λέμε και του στραβού το δίκιο (και δεν χρησιμοποιώ mac).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό δεν διορθώνει το μέγεθος της πατάτας και το τσαλάκωμα της μόστρας... και έχω Μακ, να εξηγούμαι...

 

δε πρόκειται για περίεργο περίπλοκο μπαγκ πιασταυγοκαικούρευτο αλλά για στοιχειώδη αβλεψία Δημοτικού

 

νομίζω ότι η M$ με τις μύριες χοντράδες ΤΟΣΟ χοντρή δεν έχει κάνει, μιλάμε η Μήλο χτύπησε ΧάιΣκορ με τη μία...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ήταν χοντρό το κενό ασφαλείας αλλά διορθώθηκε αμέσως για να λέμε και του στραβού το δίκιο (και δεν χρησιμοποιώ mac).

Και μετά το επανέφεραν με ένα update  :lol:

https://www.wired.com/story/macos-update-undoes-apple-root-bug-patch/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...