Προς το περιεχόμενο

μετατροπή από μονοφασικό σε τριφασικό


Mankon7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά

μένω σε πολυκατοικία και θέλω να βάλω τριφασικό ρεύμα στο διαμέρισμά μμου.  Μπορώ να το κάνω ή πρέπει να πάρω την άδεια και των υπολοίπων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει ουσιαστικά να φέρεις 2 επιπλέον φάσεις μέσα στο σπίτι, η ΔΕΗ κάτι θα κάνει στο ρολόι για να σου συνδέσει τις φάσεις με τον μετρητή, μπορεί να αλλάξει ρολόι κιόλας δεν είμαι σίγουρος, από εκεί και πέρα αφού πάρεις έγκριση απ' την ΔΕΗ και γίνει η απαραίτητη δουλειά στο ρολόι, εσύ καλείσαι να τραβήξεις 2 επιπλέον γραμμές από το ρολόι στον πίνακά σου, να αλλάξεις πίνακα γενικούς τριφασικό RCD και μετά να διανύμεις όπως θέλεις τις φάσεις στην εσωτερική εγκατάσταση. Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν νομίζω οτι τους πέφτει λόγος ούτε χρειάζεται να κάνουν κάτι, είναι θέμα που αφορά εσένα και δεν επηρεάζει σε κάτι τα υπόλοιπα διαμερίσματα.

 

Καταρχήν θα πληρώνεις πιο πολλά το ξέρεις;
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.

 

Ποιο πολλά σε τι πράγμα; Στο πάγιο του λογαριασμού; Δεν νομίζω οτι είναι κάτι φοβερό αυτό.

 

Έχω τριφασικό και δεν έχω διαπιστώσει κάποια επιπλέον ιδιαίτερη επιβάρυνση σε σχέση με τους μονοφασικούς.


το γνωρίζω για τα έξοδα, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος για το αν μπορώ να το βάλω. (μην φάω και καμιά καταγγελία από κανένα παράξενο!!!!)

 

Καμιά καταγγελία και πίπες. Κάνεις αίτηση στην ΔΕΗ, αν εγκριθεί έρχονται κάνουν τις απαραίτητες εργασίες και σου φέρνουν. Θα χρειαστεί μάλλον να βγάλεις και υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου, γενικά έχει έξοδα και θέλει δουλειά, από εκεί και πέρα αν εγκριθεί δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά θέλω να αυτονομηθώ από την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας βάσει του καινούριου νόμου που βγήκε.

λίγο που το διάβασα, θα πρέπει η ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης να βελτιώνει την ενεργειακή αποδοτικότητα της ιδιοκτησίας σύμφωνα με τις διατάξεις του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά θέλω να αυτονομηθώ από την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας βάσει του καινούριου νόμου που βγήκε.

λίγο που το διάβασα, θα πρέπει η ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης να βελτιώνει την ενεργειακή αποδοτικότητα της ιδιοκτησίας σύμφωνα με τις διατάξεις του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων???

 

Κάτσε γιατί το έχεις μπερδέψει τώρα.

 

Άλλο πράγμα η ενεργειακή κατάταξη που θα έχει η ιδιοκτησία σου (αν και όταν χρειαστεί να εκδόσετε ΠΕΑ).

Άλλο πράγμα η διαδικασία για να αυτονομηθείς από την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας.

Άλλο πράγμα η διαδικασία από 1Φ σε 3Φ.

 

Τώρα πως συνδέονται αυτά μεταξύ τους. Αν ο σκοπός σου να πας σε 3Φ είναι επειδή αναζητείς θέρμανση με χρήση ηλεκτρικού ρεύματος αφού πρώτα αυτονομηθείς από την κεντρική θέρμανση.

 

Πρώτα ξεκίνα διαδικασία και δες τι θα κάνεις για να αυτονομηθείς (έγκριση από ΓΣ, νομοθεσία και δεν ξέρω τι άλλο).

Αφού επιτευχθεί το πρώτο κοιτάς τα υπόλοιπα.

 

Η θέρμανση με ηλεκτρική ενέργεια μειώνει την ενεργειακή κατάταξη του ακινήτου. Ο κανονισμός ορίζει οτι πρέπει να ειναι Β. Αυτό δεν έχει προς το παρόν κάποια επίπτωση ούτε σε αναγκάζει προς το παρόν κανείς να ανεβείς σε κατηγορία Β. Μόνο αν θες να μπεις σε κανένα παρόγραμμα εξοικονόμηση κατ' οίκον ή να βάλεις θερμομόνωση στο σπίτι εκεί θα τα κοιτάξεις αυτά.

 

Για θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα, αν δεν θες θερμομόνωση που είναι το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις, να αναζητήσεις κλιματιστικά ή αντλίες θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν θέλω να βάλω 3φ στο διαμέρισμα,γιατί η θέρμανση που θα χρησιμοποιήσω θα είναι μέσω ηλεκτρικού ρεύματος.

Στην συνέχεια θέλω να απομονωθω από την κεντρική θερμανση(πετρέλαιο) του κτηρίου,γιατί η μονάδα που θα χρησιμοποιήσω είναι κάτι σαν καυστηρας, ο όποιος συνδέεται με την ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση στο σπίτι και ζεσταίνει τα σώματα με νερό.

Για να τα κάνω αυτά πρέπει να έχω την σύμφωνη γνώμη και των άλλων ιδιοκτητών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που πρέπει να έχεις την σύμφωνη γνώμη είναι η αποχώρηση απ' την κεντρική θέρμανση και η αυτονόμηση. Στα υπόλοιπα δύο δεν χρειάζεσαι καμιά γνώμη κανενός συνιδιοκτήτη.

 

Πάντως επειδή μιλάς για καυστήρα και χρήση ηλεκτρικής ενέργειας, μυρίζομαι κάτι σε στυλ λέβητα ιόντων και χρήση αντίσταση για θέρμανση νερού, ξανασκέψου το γιατί είναι εντελώς ασύμφορο. Εκτός αν σκοπεύεις να βάλεις δικό σου καυστήρα με χρήση Α/Θ, βέβαιως και να προχωρήσεις σε τέτοια περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν θυμάμαι καλά 700€ είχα δώσει!

πριν κανα χρονο που καναμε αλλαγη στο ονομα η εγγυηση που ζητησαν ηταν 130 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κανα χρονο που καναμε αλλαγη στο ονομα η εγγυηση που ζητησαν ηταν 130 ευρω

Τι να πω, ήταν πριν κάποια χρόνια και για επαγγελματικό χώρο. Ίσως κάτι να άλλαζε ή μπορεί να θυμάμαι και λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...