Προς το περιεχόμενο

μετατροπή από μονοφασικό σε τριφασικό


Mankon7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Τι να πω, ήταν πριν κάποια χρόνια και για επαγγελματικό χώρο. Ίσως κάτι να άλλαζε ή μπορεί να θυμάμαι και λάθος!

Το μυστικο ειναι οτι ηταν για επαγγελματικο εκει ειναι παραπανω σιγουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκεί που πρέπει να έχεις την σύμφωνη γνώμη είναι η αποχώρηση απ' την κεντρική θέρμανση και η αυτονόμηση. Στα υπόλοιπα δύο δεν χρειάζεσαι καμιά γνώμη κανενός συνιδιοκτήτη.

 

Άρα στην ουσία για να μπορέσω να τοποθετήσω αυτό το σύστημα θα πρέπει να έχω την σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων, αφού ο καυστηρας συνδέεται στους σωλήνες του καλοριφέρ.

https://sieline.gr/pages/gr/products/heating_without_oil/electrical_boilers.php

 

Κάτι τέτοιο θέλω να εγκαταστήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, ήταν πριν κάποια χρόνια και για επαγγελματικό χώρο. Ίσως κάτι να άλλαζε ή μπορεί να θυμάμαι και λάθος!

 

Η εγγύηση για τριφασικό σε σπίτι είναι 128€ άσχετα με τα τετραγωνικά, η εγγύηση για τριφασικό σε επαγγελματικό χώρο πάει ανάλογα με τα τετραγωνικά(δε θυμάμαι πως) με ελάχιστο ποσό τα 300€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μονοφασικη παροχη στοιχιζει περιπου 300 ευρω ενω η τριφασικη 1000 ευρω

 

Μια ανεξοδη "επαυξηση" ειναι η ασφαλεια 1*63

 

Δωρεαν αρκει να την σηκωνει ο πινακας του σπιτιου

 

Εχω 120τμ μετρα σπιτι , μενουμε 5 ατομα και μου ειναι μια χαρα .

 

Για πολυκατοικιες δεν ξερω αν επιτρεπει ο κανονισμος κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα στην ουσία για να μπορέσω να τοποθετήσω αυτό το σύστημα θα πρέπει να έχω την σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων, αφού ο καυστηρας συνδέεται στους σωλήνες του καλοριφέρ.

https://sieline.gr/pages/gr/products/heating_without_oil/electrical_boilers.php

 

Κάτι τέτοιο θέλω να εγκαταστήσω

Έχεις μιλήσει με κάποιον ειδικό για αυτό που θέλεις να κάνεις; Τι σύστημα θέρμανσης έχετε τώρα; Ανεξάρτητο με κοινό λέβητα ή με κάθετους σωλήνες; Αν έχεις με κάθετους σωλήνες δεν μπορείς να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι. Θέλει καινούργια σωλήνωση. Αν έχεις ανεξάρτητη σωλήνωση μπορεί (θεωρητικά) να γίνει αλλά πρέπει να γίνουν κάποιες δουλειές και μετατροπές για να το συνδέσεις.

Αυτό που βλέπεις, από τι κατάλαβα, είναι ένας ηλεκτρικός λέβητας που ζεσταίνει το νερό με αντίσταση. Ο λογαριασμός ρεύματος λογικά θα είναι μια δυσάρεστη έκπληξη. Τα έχεις υπολογίσει όλα αυτά; Το κόστος αγοράς, μετατροπής και λειτουργίας μιας τέτοιας εγκατάστασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα στην ουσία για να μπορέσω να τοποθετήσω αυτό το σύστημα θα πρέπει να έχω την σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων, αφού ο καυστηρας συνδέεται στους σωλήνες του καλοριφέρ.

https://sieline.gr/pages/gr/products/heating_without_oil/electrical_boilers.php

 

Κάτι τέτοιο θέλω να εγκαταστήσω

 

Απλά ξέχνα το, θα σας ξεσκίσει η ΔΕΗ. Ηλεκτρική αντίσταση, 1W ηλεκτρικής ενέργειας = 1W θερμότητας, βγαίνει πολύ παραπάνω από το πετρέλαιο.

 

Πολύ σωστό αυτό που είπε και ο vasilk, αν είστε στο παλαιό δισωλήνιο σύστημα με τους κάθετους σωλήνες μέσα στα διαμερίσματα εκεί που βρίσκονται τα σώματα και πάλι το ξεχνάτε, η όποια συζήτηση μόνο για μονοσωλήνιο που κάθε διαμέρισμα έχει ανεξάρτητο κύκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σύμφερε κάποτε όταν το πετρέλαιο ήταν στο θεό (2012?2013?) τώρα που είναι πάλι κάτω από 1 euro, δεν αξίζει ούτε για αστείο ηλεκτρικός λέβητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες κάνα 700 διαφορά στη ΔΕΗ άπο 1φ σε 3φ σχέδιο Ηλεκτρολόγου από 60 ως 150 ευρώ λογικά θα το βρεις και καινούριο παροχή κι πίνακα. Άρα θά σε βγει αρκετά το μαλλί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην κάνω άλλο θέμα οι όλοι εγκατάσταση από μονοφασικό σε τριφασικό πόσο κοστίζει?? επίσης τι χαρτούρα θα θέλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα ηλκετρολογου εγκαταστασεων αν θελει που μαλλον κατι θελει ο πινακας σου και μετα πιστοποιητικο ηλεκτρολογου (η μονη χαρτουρα αλλα ευκολη) καπου στα 70 ευρω και 700 ευρω σε ΔΕΔΔΗΕ.

 

Αν ο πινκας δεν εχει ρελε διαφυγης πρεπει να μπει με κοστος στον ηλεκτρολογο εγκαταστασης καπου στα 50-60 ευρω.

 

Σε ακραιες περιπτωσεις για θερμανση χρειαζεται  τριφασικο ή για ασανσερ .

 

Αλοιως χωρις εξοδα για ΔΕΔΔΗΕ αλλαγη ασφαλεια σε 1Χ63 οπως εχω κανει εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να περάσω τα καλώδια για το τριφασικό ρεύμα από τον κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας εξωτερικά του κτιρίου?

Είναι νόμιμο ή πρέπει να πάρω κάποια αδεία?(πολεοδομία, γενική συνέλευση ενοίκων, κ.α.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να περάσω τα καλώδια για το τριφασικό ρεύμα από τον κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας εξωτερικά του κτιρίου?

Είναι νόμιμο ή πρέπει να πάρω κάποια αδεία?(πολεοδομία, γενική συνέλευση ενοίκων, κ.α.)

 

Αυτο θα στο πει ηλεκτρολογος εγκαταστασεων αν γινεται και αν ειναι νομιμο .Για νομιμο με επιφυλλαξη αλλα δεν θα ειναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...