Προς το περιεχόμενο

Xbox One X Review


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά πάντως είσαι φοβερή βελτίωση. Έχω μια 55αρα 4k χωρίς HDR και η απόδοση σε σχέση με το απλό αλλά και το PS4 pro είναι μέρα.με νύχτα. Πραγματικά νομίζω ότι θα το κρατήσω μέχρι να βγει η επόμενη γενιά, είναι κτήνος, αθόρυβο και δεν έχω δει ούτε ίχνος προβλήματος ή καθυστέρησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη σκεφτομαι πολυ σοβαρα εδω και καιρο να παρω Xbox One X μπορειται πρωτα να μου λυσετε καποιες ανασφαλειες που με φρεναρουν?

 

1) Τι εγινε τελικα με τις Scorpio συσκευες που πεθαιναν μετα απο 2 ωρες χρησης στο λανσαρισμα της συσκευης?

 

2) Το HDR που προβαλλει λαθος τα χρωματα και την φωτεινοτητα στις 4k ταινιες, ειναι απλα θεμα update να φτιαχτει?

 

3) Οταν θελω να αγορασω ενα παιχνιδι για το Xbox One X εχει κατι διαφορετικο στο εξωφυλλο που να δειχνει οτι εχει φτιαχτει για το Xbox One X η παιρνω το απλο και μολις το βαλλω στην κονσολα θα δει πως εχω το Xbox One X και θα κατεβασει τα αναλογα updates?

 

Ρωταω γιατι θελω να αγορασω το Need For Speed Payback για πρωτο παιχνιδι αλλα δεν ελεγε πουθενα για Xbox One X oυτε Χ Enhanced η 4k HDR η κατι τετοιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη κονσολα και αν παλιος κατοχος Xbox Θα παραμείνω με τον Ps4 ο μονος λογος ειναι οτι οικονομικά με της "πατεντες" που εχεις στο ps4 τα λεφτα θα θα δαπανήσεις για τα ιδια ακριβώς πράγματα ,ειναι τα μισα απο αυτα του Xbox και μιλαω παντα για της online αγορες σε παιχνίδια και συνδρομές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS4 PRO και ξερό ψωμί.

Και ναι προτιμώ PS4 γιατί τα exclusive είναι πιο ενδιαφέρον.

 

Θα τα πούμε όταν θα βγεί Final Fantasy VII Remake, Kingdom Hearts 3 καινούργια Uncharted, Last of Us 2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κονσόλα είναι εξαιρετική. Σε αυτά τα χρήματα ποτέ δεν υπήρχε κάτι δυνατότερο και ποιοτικότερο!

 

Hardware: Σαφώς ότι δυνατότερο κυκλοφορεί σήμερα, αγγίζει δυνατότητες πολύ ακριβότερων PC. Βελτιώση των παιχνιδιών ακόμα και των μη enhanced, και στα γραφικά (ακόμα και σε FullHD τηλεόραση), αλλά και στους χρόνους φορτώματος! Και όλα αυτά από την άνεση του καναπέ, σε τεράστια TV, χωρίς drivers updates, χωρίς ιούς, χωρίς να ψάχνω τις ελάχιστες απαιτήσεις! (Για όσους συγκρίνουν κονσόλα με PC που είναι εντελώς άκυρη σύγκριση).

 

UI/Πλατφόρμα: Πολύ λειτουργικό μενού που βελτιώνεται συνεχώς, μεγάλη συμβατότητα με παλαιότερους τίτλους από... ΟΛΑ πλέον τα xbox(!), πλήρη συμβατότητα με όλα τα αξεσουάρ της γενιάς one. Απλά εξαιρετική δουλειά!

 

Games: Δεν συμφωνώ με όσους λένε ότι δεν έχει μεγάλη ποικιλία και αποκλειστικότητες. Βασικά μεγάλη ποικιλία έχει και οι αποκλειστικότητες δεν με νοιάζουν, με νοιάζει να έχω τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν. Όποια πλατφόρμα έχει τα περισσότερα που μου αρέσουν εκεί θα παώ. Και αυτά που έχει το xbox με καλύπτουν σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό!

 

Συσκευασία: Για κονσόλα 499€ θα έλεγα ότι λείπει από μέσα μια επαναφορτιζόμενη μπαταρία για το χειριστήριο, όπως επίσης και τα ακουστικά. Όμως αν σκεφτούμε την αξία του hardware και από το να μου τα έβαζε στο πακέτο και να κόστιζε 549-599€ το προτιμώ όπως είναι!

 

Αξίζει?
> Αν έχεις το S νομίζω δεν χρειάζεται να βιαστείς, αστο για αργότερα που θα πέσει η τιμή του.
> Αν έχεις κάποιο παλαιότερο του απλού one και fullHD TV πήγαινε στο S που είναι τσάμπα αυτή τη στιγμή!
> Αν έχεις το απλό one και fullHD TV θα δεις μεν διαφορές, δεν ξέρω αν αξίζει όμως τα 300€ διαφορά από το S ή το απλό One.
> Αν έχεις κάποιο παλαιότερο του S και 4K HDR TV αξίζει να πας στο X σίγουρα!!!

> Αν είσαι gadgetάκιας θα το πάρεις ούτως ή άλλως! :)

 

Για όσους έχουν PS4 δεν μπορώ να το κρίνω, όχι σαν συσκευή που σαφώς αξίζει, αλλά γιατί αλλάζοντας πλατφόρμα χάνεις πολύ στο οικονομικό κομμάτι (games, περιφερειακά, κλπ) που θέλεις αρκετά χρήματα για να τα ξανά μαζέψεις. Εκτός αν το πάρεις για 2ο, που εκεί ΝΑΙ θα είναι το τέλειο!!!

 

Πάντως για κάποιους που πιθανόν να είναι ανάμεσα σε Xbox και PS (γενικά), πρώτα κοιτάς ποια games σε καλύπτουν και αν σε καλύπτουν και οι δύο πλατφόρμες, θεωρώ του Xbox πολύ καλύτερη και πιο "ανοιχτή" πλατφόρμα από όλες τις απόψεις (τιμές, συμβατότητα, hardware πλεον με το X, κλπ).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη σκεφτομαι πολυ σοβαρα εδω και καιρο να παρω Xbox One X μπορειται πρωτα να μου λυσετε καποιες ανασφαλειες που με φρεναρουν?

 

1) Τι εγινε τελικα με τις Scorpio συσκευες που πεθαιναν μετα απο 2 ωρες χρησης στο λανσαρισμα της συσκευης?

 

2) Το HDR που προβαλλει λαθος τα χρωματα και την φωτεινοτητα στις 4k ταινιες, ειναι απλα θεμα update να φτιαχτει?

 

3) Οταν θελω να αγορασω ενα παιχνιδι για το Xbox One X εχει κατι διαφορετικο στο εξωφυλλο που να δειχνει οτι εχει φτιαχτει για το Xbox One X η παιρνω το απλο και μολις το βαλλω στην κονσολα θα δει πως εχω το Xbox One X και θα κατεβασει τα αναλογα updates?

 

Ρωταω γιατι θελω να αγορασω το Need For Speed Payback για πρωτο παιχνιδι αλλα δεν ελεγε πουθενα για Xbox One X oυτε Χ Enhanced η 4k HDR η κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη σκεφτομαι πολυ σοβαρα εδω και καιρο να παρω Xbox One X μπορειται πρωτα να μου λυσετε καποιες ανασφαλειες που με φρεναρουν?

 

1) Τι εγινε τελικα με τις Scorpio συσκευες που πεθαιναν μετα απο 2 ωρες χρησης στο λανσαρισμα της συσκευης?

 

2) Το HDR που προβαλλει λαθος τα χρωματα και την φωτεινοτητα στις 4k ταινιες, ειναι απλα θεμα update να φτιαχτει?

 

3) Οταν θελω να αγορασω ενα παιχνιδι για το Xbox One X εχει κατι διαφορετικο στο εξωφυλλο που να δειχνει οτι εχει φτιαχτει για το Xbox One X η παιρνω το απλο και μολις το βαλλω στην κονσολα θα δει πως εχω το Xbox One X και θα κατεβασει τα αναλογα updates?

 

Ρωταω γιατι θελω να αγορασω το Need For Speed Payback για πρωτο παιχνιδι αλλα δεν ελεγε πουθενα για Xbox One X oυτε Χ Enhanced η 4k HDR η κατι τετοιο

 

1) Προφανώς αλλάχτηκαν μέσω εγγύησης, με την εξυπηρέτηση της microsoft να είναι εξαιρετική (την έχω χρησιμοποιήσει στο απλό xbox one που μου έτυχε αντίστοιχο θέμα). Πάντως φαίνεται να ήταν σε λίγα κομμάτια και μόνο στην έκδοση Scorpio.

 

2) Δεν έχω ακούσει κάτι, δεν το ξέρω το πρόβλημα

 

3) Υπάρχει λίστα με τα enhanced games, ότι αγοράσεις σε δισκάκι αν δεν είναι ήδη enhanced θα σου κατεβάσει patch.

 

Το payback είναι...

https://www.xbox.com/en-us/games/xbox-one/xbox-one-x-enhanced-list

 

Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω πάντως, όπως και πολύς κόσμος είναι με το Rise of the Tomb Raider που μετά το update το παιχνίδι δεν παίζει! Βγάζει την πρώτη εικόνα φορτώματος και μετά βγάζει μαύρη οθόνη και μένει εκεί. Δεν κολλάει το σύστημα, μπορείς να γυρίσεις στο κεντρικό μενού, αλλά το παιχνίδι δεν παίζει!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη σκεφτομαι πολυ σοβαρα εδω και καιρο να παρω Xbox One X μπορειται πρωτα να μου λυσετε καποιες ανασφαλειες που με φρεναρουν?

 

1) Τι εγινε τελικα με τις Scorpio συσκευες που πεθαιναν μετα απο 2 ωρες χρησης στο λανσαρισμα της συσκευης?

 

2) Το HDR που προβαλλει λαθος τα χρωματα και την φωτεινοτητα στις 4k ταινιες, ειναι απλα θεμα update να φτιαχτει?

 

3) Οταν θελω να αγορασω ενα παιχνιδι για το Xbox One X εχει κατι διαφορετικο στο εξωφυλλο που να δειχνει οτι εχει φτιαχτει για το Xbox One X η παιρνω το απλο και μολις το βαλλω στην κονσολα θα δει πως εχω το Xbox One X και θα κατεβασει τα αναλογα updates?

 

Ρωταω γιατι θελω να αγορασω το Need For Speed Payback για πρωτο παιχνιδι αλλα δεν ελεγε πουθενα για Xbox One X oυτε Χ Enhanced η 4k HDR η κατι τετοιο

1. Έχω το scorpio από την πρώτη μέρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα βεβαια τώρα δεν νομίζω να μπορείς να βρείς σε κάποιο κατάστημα το scorpio

 

2.δεν το έχω ακούσει αυτό το πρόβλημα αλλα δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν βρήκα πουθενά 4k ταινία να νοικιάσω

 

3.το παιχνίδι είναι ίδιο μόλις το βάλεις στην κονσόλα θα καταλάβει ότι έχεις το x και θα κατεβάσει το update βεβαια στο πίσω μέρος αν το παιχνίδι είναι xbox enhanced το γραφει βεβαια υπάρχει και η λίστα από την microsoft που σου γραφει πια παιχνίδια είναι

 

https://www.xbox.com/en-us/games/xbox-one/xbox-one-x-enhanced-list

 

 

@nikosjc με πρόλαβες xaxaxa

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλωνω πολυ ευχαριστημενος κατοχος απο την πρωτη μερα της Σκορπιο εκδοσης. Οσα αναφερονται στο ρηβιου με εκφραρζουν απολυτα. Στη σχεση τιμης-αποδοσης εχω τις ενστασεις μου καθως για αυτα που προσφερει τεχνολογικα ειναι υψηλη, αν ομως το αξιολογει ο συντακτης, με βαση τη φτωχεια αποκλειστικων για το συστημα τιτλων, θα συμφωνησω μερικως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ αργη η κυκλοφορια του μιας και σε 2 χρονια κατα πασα πιθανοτητα θα παμε σε επομενη γενια. Αν καποιος εχει δυνατο PC μην μπει καν στον κοπο μιας και η παντελης απουσια exclusive τιτλων καθιστα την αγορα του τουλαχιστον ανοητη. Αν δεν βγουν επειγοντως τιτλοι αποκλειστικα για την κονσολα, που οπως ολα δειχνουν δεν θα βγουν θα εχει την ιδια τυχη με το normal Xbox. Καλυτερα με λιγοτερα χρηματα να πατε σε SONY η σε ΝΙΝΤΕΝDO αναλογως τα γουστα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τα 4k patch τα φορτωνει χωρις σπασιματα απο εξωτερικο ; Με τοσα επρεπε να εχει ενα 2 η 4tb δισκο , 1 tb - 0.3 για system files ειναι γελοια μικρη χωρητικοτητα . Και χρειαζεται και VDSL αλλιως τον πουλο μεχρι να κανει  update

ps ελπιζω να μη το παρει κανενας με nfs payback  :lol:  -   gears ,halo και forza

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω μείνει στο PS3 (fat έκδοση) στις κονσόλες. Αν είχα 4Κ τηλεόραση ή και χρόνο να παίζω είναι η μόνη κονσόλα που θα με έκανε να ξαναγυρίσω. Προφανώς για τα 12-13χρονα που παίζουν μόνο pro είναι overkill και τα 500ευρω ανυπέρβλητα. Αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι η κονσόλα είναι μεγάλο vfm. Και πολύ δύσκολα μπορείς να φτιάξεις pc με αυτά τα specs στα 500 ευρώ. Νομίζω θα πετύχει η κονσόλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS4 PRO και ξερό ψωμί.

Και ναι προτιμώ PS4 γιατί τα exclusive είναι πιο ενδιαφέρον.

 

Θα τα πούμε όταν θα βγεί Final Fantasy VII Remake, Kingdom Hearts 3 καινούργια Uncharted, Last of Us 2

Απλά για το info της ιστορίας , το Kingdom hearts 3 θα κυκλοφορήσει και για xbox. Το remake του Final Fantasy 7 , θα είναι timed exclusive στο ps4 , τέτοιο franchise όταν κυκλοφορήσει , μέχρι και σε έξυπνα ψυγεία θα το βγάλουν , square enix γαρ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τα 4k patch τα φορτωνει χωρις σπασιματα απο εξωτερικο ; Με τοσα επρεπε να εχει ενα 2 η 4tb δισκο , 1 tb - 0.3 για system files ειναι γελοια μικρη χωρητικοτητα . Και χρειαζεται και VDSL αλλιως τον πουλο μεχρι να κανει  update

ps ελπιζω να μη το παρει κανενας με nfs payback  :lol:  -   gears ,halo και forza

 

Η αλήθεια είναι ότι τα paches είναι τεράστια! Όπως και τα ίδια τα games φυσικά για όσους δεν τα παίρνουν σε δισκάκι. Patch για το forza 7 29gb, για το tomb raider άλλα 26 (και δεν παίζει κιολας!!)! Μόνο VDSL και υπομονή!

Από την άλλη ο δίσκος δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, με 50-60€ βάζεις εξωτερικό αν τον χρειαστείς. Γιατί το να έχεις και να παίζεις ταυτόχρονα πάνω από 10-12 παιχνιδια για τους περισσότερους νομίζω είναι υπερβολή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...