Προς το περιεχόμενο

αεροδρομια, κενο ασφαλειας


yioula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τα cargo εντος ε.ε. περνανε απο x ray αραγε?αερος?θαλασσης?

Αν πετας ελικοπτερο απο gr νησακι προς ιταλια και σταματησεις σε ιδιωτικο ελικοδρομιο για ανεφοδιασμο ή λογω βλαβης ή touch n go;

;)

 

----

Αν ο λαθρο εχει περασει απο hotspot εχει καταγραφει δεν μπορει να κανει check in εκτος χωρας.εντος ομως?

Στο αεροπλανο θα λεγα στανταρτ δεν δειχνει κανεις διαβατηριο στην πορτα. πριν την εισοδο φυσουνας που σκαναρουν ξανα το boarding pass ζητανε διαβατηριο?νομιζω οχι.

Νομιζω ο καταγεγραμμενος λαθρο μπορει να ταξιδεψει με εσωτερικη πτηση και να κανει τραμπα εισητηριο ε.ε. πολιτη.

Φτανει να μην κατσει ελεγχος στην αποβιβαση αν κ χλωμο για εντος σενγκεν

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

So not true. Ένα 80% από όσες φορές έχω κάνει το Ολλανδία - Ελλάδα (με transavia κυρίως), δεν έχουν κοιτάξει το διαβατήριο μου πριν επιβιβαστώ. Απλά μου σκάναρουν το boarding pass και μέσα. Βέβαια το διαβατήριο σκανάρεται πριν μπείς στον έλεγχο για τις χειραποσκευές. Αλλά πιστεύω οτι εύκολα μπορείς να δώσεις το pass σε όποιον βρεθεί μετά τον έλεγχο για να πετάξει στην θέση σου;!

 

Ειπώθηκε ήδη.

 

True για μένα 

 

Δεν είπα τι έχει τύχει στους άλλους, από προσωπική εμπειρία μίλησα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα μαλιστα. Τοτε θα μπω στην ιδια λογική. Οταν μπαινουμε στα πλοια παλι ο ελεγχος ειναι της πλακας. Μεχρι και εμπορους με λουκουμια βλεπω. Μη μιλησω για μετρο και λεωφορεια. Εκει μπαινει καθε καρυδιας καρυδι απο καθε γωνια της γης και δε γινεται κανενας ελεγχος. Και μη μου πειτε οτι αυτα τα μεσα ειναι εσωτερικου και μπαινει κοσμος γνωστος της αστυνομιας. Γιατι η πιθανοτητες να θελει πετυχει τρομοκρατικο χτυπημα (να δωσουμε εναν ορισμο τι ακριβως θελουμε να θεωρουμε τετοιο χτυπημα) ενας ελληνας για μενα ειναι το ίδιο πιθανο. Οποτε για να νοιωθουμε ασφαλεις.(να μπορουμε να ψαχνουμε για δουλεια αφοβα ρε αδερφε), τοτε να γεμισει X-ray παντου, λεωφορεια πλοια mall cine γηπεδα (εκει να δεις ελεγχο σε καθε 15χρονο τρομοκρατη). 

Οσο  DrLo για σενα το τι κανω εγω να μη σε νοιαζει και να μη κανεις υποθεσεις μη γινουμε κ&^%ος εδω μεσα κυριε είρωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχει και χαρτια που του εχεις βγαλει η ακομα καλυτερα κλεμμενη ελληνικη ταυτοτητα μην πανηγυριζουμε μετα που βλεπουν εξω το κολοχαρτο και σε βαζουν σε αλλη ουρα για επιπλεον ελεγχο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

So not true. Ένα 80% από όσες φορές έχω κάνει το Ολλανδία - Ελλάδα (με transavia κυρίως), δεν έχουν κοιτάξει το διαβατήριο μου πριν επιβιβαστώ. Απλά μου σκάναρουν το boarding pass και μέσα. Βέβαια το διαβατήριο σκανάρεται πριν μπείς στον έλεγχο για τις χειραποσκευές. Αλλά πιστεύω οτι εύκολα μπορείς να δώσεις το pass σε όποιον βρεθεί μετά τον έλεγχο για να πετάξει στην θέση σου;!

 

Ειπώθηκε ήδη.

 

Δεν είναι πάντως ο κανόνας ακόμα και για πτήσεις εντός Σένγκεν να μη δείχνεις κάποιο διαπιστευτήριο του ποιος είσαι κατά την επιβίβαση. Από προσωπική εμπειρία επειδή κάνω στο χαλαρό πάνω από 80 πτήσεις τον χρόνο, στα μόνα ευρωπαϊκά αεροδρόμια στα οποία έχω connecting flight και συστηματικά  δεν μου ζητάνε κάποια ταυτότητα κατά την επιβίβαση είναι η Κοπενχάγη και η Φρανκφούρτη. Αλλά και πάλι δεν είναι συνηθισμένη πρακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με κάποιο μαγικό τρόπο από υποτιθέμενο λαθρομετανάστη έχει πάει η συζήτηση σε τρομοκρατικό χτύπημα.

 

Αν δε φτάνει αυτό για να καταλάβετε ότι η πολλή τηλεόραση κάνει κακό, πακέτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγω αν ημουν

  • LocationBerlin θα προσεχα τωρα στις χριστουγενιατικες αγορες διπλά παντως :P

 

 

Αν ήσουν στη θέση μου επίσης δε θα έλεγες φτηνές βλακείες. Αλλά δεν είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ελαχιστη πειρα που εχω απο Ελ Βενζλο,

 

και την διαπιστωση οτι στην εξοδο/αφιξεις [εκει, επαρχια αλλα και μικρα αεροδρομια πχ Ιταλιας]

ΔΕΝ γινεται ελεγχος ταυτοτητων..

 

θα μπορουσε καποιος ερχομενος απο εσωτερικη πτηση να παραμεινη στους αεροδιαδρομους

και να καταφερει [πχ νυχτα] να μπει σε πτηση εξωτερικου με επιβατες που πανε στο αεροπλανο 

με λεωφορειο ή με τα ποδια,

αφου στην επιβιβαση κοιτουν μονο το εισητηριο [ευκολα βγαζεις] και οχι ΚΑΙ την ταυτοτητα?

 

Και οταν μετρήσουν κεφάλια εντος του αεροπλάνου και βγουν υπέρμετροι, θα σε βρουν και θα περάσεις αρκετές ώρες στην ασφάλεια να εξηγείς τον τρόπο σκέψης σου. Επισης αν η εταιρεία είναι τσίπιδες θα σου ζητήσει και αποζημίωση για την καθυστέρηση, όπως και την καθυστερηση στο αεροπλάνο που δεν μπήκες και σε ψάχνανε.

 

Εγω σου λεω δοκίμασε το και μετά βγάλε διαρκειας για τρένα/λεωφορεία γιατί μονο ετσι θα ταξιδευεις, αφου θα σε κάνουν ban απο αεροπορικά ταξίδια. 

 

Οσο για ταυτοτητα-διαβατηριο. Εντος σενκεν δεν γινονται έλεγχοι αποβίβασης εκτός ειδικών περιπτώσεων. Π.χ. πτήσεις ΑΠΟ Ελλάδα τις ελέγχουν πολύ πιιο συχνά λόγω λαθρομεταναστών με ψευτικα διαβατηρια. Το ιδιο και απο αλλες χώρες με παρόμοιο προβλημα. UK ειναι εκτός σένκεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ελ βενιζελος ειναι χυμαδιο παντως απο ασφαλεια. στα διαβατηρια ειτε μπαινεις ειτε βγαινεις ισα που κοιταν στα πεταχτα τη φωτο και με το "γεια σας" στο δινουν, με τις δε αστυνομικες ταυτοτητες γινεται της πλαστογραφιας το καγκελο. αυτες πρεπει να απαγορευθουν στα αεροδρομια μεχρι να βγουν οι καινουργιες

 

επισης στο τελευταιο ταξιδι μου εκανε κακη εντυπωση που ειχαν εκτος λειτουργειας τα νεα μηχανηματα ελεγχου βιομετρικων διαβατηριων. μια φορα τα δουλεψαν και τελος. μη χασει τη δουλεια του ο φραπεδιαρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με κάποιο μαγικό τρόπο από υποτιθέμενο λαθρομετανάστη έχει πάει η συζήτηση σε τρομοκρατικό χτύπημα.

 

Αν δε φτάνει αυτό για να καταλάβετε ότι η πολλή τηλεόραση κάνει κακό, πακέτο.

 

....και λες δεν πεταω και ενα συγχρονο λαικιστικο flame να το βγαλω εντελως off the rails :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουηδία (arlanda) μου έχει τύχει να μην κοιτάξουν ούτε εισητήρια, ούτε ταυτότητα, σε αναχώρηση. Αντίθετα, πχ. Ουγγαρία έβγαλα παπούτσια, κοιτουσαν μία ώρα το διαβατήριο, κτλ. Σε φίλο μου που είχε τρανσιτ μέσω Λευκορωσίας του είχαν πάρει το διαβατήριο μέχρι να επιβιβαστει στην επόμενη πτήση.

Αυτό που σου πριζουν τα @@, και να έχεις και την πίεση του χρόνου για την πτήση δεν έχει να κάνει με το επίπεδο μιας χώρας, μάλλον το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο τα αεροδρόμια.

Όποιος είχε πάει στον μαραθώνιο της Αθήνας θα διαπίστωσε οτι δεν υπήρχε καμία πρόληψη για πιθανό τρομοκρατικό χτύπημα.

Έμπαινες στο στάδιο χωρίς κανένα έλεγχο.Ένας τρομοκράτης θα μπορούσε να τινάξει στον αέρα 100άδες άτομα.

Τα ίδια και στις πιο πολλές συναυλίες.

Η Ελλάδα είναι ανοχύρωτη και βασιζόμαστε μόνο στις σχετικά καλές σχέσεις που έχουμε με τις ισλαμικές χώρες και ότι δεν μας πειράζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...