Προς το περιεχόμενο

αεροδρομια, κενο ασφαλειας


yioula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χμ  ενα σεναριο, [λαθρομεταναστης με χειραποσκευη,σε προσπαθεια προς την Ε.Ε.]

 

ειμαι Λημνο κ βγαζω εισητηριο προς Ελ Βεν

και αλλο εισητηριο απο Ελ Βεν προς πχ Ρωμη...

 

πεταω απο Λημνο κατεβαινω απ το αεροπλανο, μπαινω σε λεωφ ή με τα ποδια ,μας πανε σε πυλη/εισοδο κτηριου του αερδρμιου για παραλαβη βαλιτσες..

 

εγω δεν αφηνω το"ταπητα" του αεροδρομιου και [ γνωριζοντας ωραρια κλπ] φτανω

- σε πορτα εξοδου προς λεωφορειο-αεροπλανο ή στην σκαλα του αεροπλανου προς Ρωμη.

 

Στην εισοδο του αεροπλνου η αεροσυνοδος δε κοιτα και τα 2 εγγραφα [ εισ+ταυτοτητα]

απλα κοιτα εισητηριο- θεση να με στειλει να κατσω .Καθομαι πεταω προς Ρωμη...

 

Στη Ρωμη απλα περναω και φευγω.....

 

ΨΑΧΝΩ κενο ασφαλειας, δικης μας ασφαλειας και μου φανηκε αδιανοητη η καθυστερηση και ο ελεγχος αποσκευων

αντιθετα με τη δυνατοτητα [ εστω και με βοηθεια] να πας οπου θες στη κατεβαινοντας απο το αεροπλανο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ ενα σεναριο, [λαθρομεταναστης με χειραποσκευη,σε προσπαθεια προς την Ε.Ε.]

 

ειμαι Λημνο κ βγαζω εισητηριο προς Ελ Βεν

και αλλο εισητηριο απο Ελ Βεν προς πχ Ρωμη...

 

πεταω απο Λημνο κατεβαινω απ το αεροπλανο, μπαινω σε λεωφ ή με τα ποδια ,μας πανε σε πυλη/εισοδο κτηριου του αερδρμιου για παραλαβη βαλιτσες..

 

εγω δεν αφηνω το"ταπητα" του αεροδρομιου και [ γνωριζοντας ωραρια κλπ] φτανω

- σε πορτα εξοδου προς λεωφορειο-αεροπλανο ή στην σκαλα του αεροπλανου προς Ρωμη.

 

Στην εισοδο του αεροπλνου η αεροσυνοδος δε κοιτα και τα 2 εγγραφα [ εισ+ταυτοτητα]

απλα κοιτα εισητηριο- θεση να με στειλει να κατσω .Καθομαι πεταω προς Ρωμη...

 

Στη Ρωμη απλα περναω και φευγω.....

 

ΨΑΧΝΩ κενο ασφαλειας, δικης μας ασφαλειας και μου φανηκε αδιανοητη η καθυστερηση και ο ελεγχος αποσκευων

αντιθετα με τη δυνατοτητα [ εστω και με βοηθεια] να πας οπου θες στη κατεβαινοντας απο το αεροπλανο....

εχεις μπει ποτε σε αεροδρόμιο?? Θεωρείς αυτό που λες να γίνεται?? Επίσης οι λίστες επιβατών δεν ειναι ανώνυμες κ δεν τις έχουν μόνο οι αεροπορικές εταιρείες.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγω δεν αφηνω το"ταπητα" του αεροδρομιου και [ γνωριζοντας ωραρια κλπ] φτανω

- σε πορτα εξοδου προς λεωφορειο-αεροπλανο ή στην σκαλα του αεροπλανου προς Ρωμη.

 

Στην εισοδο του αεροπλνου η αεροσυνοδος δε κοιτα και τα 2 εγγραφα [ εισ+ταυτοτητα]

απλα κοιτα εισητηριο- θεση να με στειλει να κατσω .Καθομαι πεταω προς Ρωμη...

έστω ότι γίνεσαι αόρατος και δεν σε βλέπει κανένας ότι δεν κατέβηκες από το λεωφορείο που κατά σύμπτωση ακριβώς μετά πάει στο αεροπλάνο που θες ή κινείσαι πεζός προς στο αεροπλάνο, το ότι θα υπάρχει ένας περισσότερος επιβάτης από όσους έκαναν check in και όσους περάσαν την πύλη νομίζεις ότι δεν θα απασχολήσει κάποιον;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστω ότι γίνεσαι αόρατος και δεν σε βλέπει κανένας ότι δεν κατέβηκες από το λεωφορείο που κατά σύμπτωση ακριβώς μετά πάει στο αεροπλάνο που θες ή κινείσαι πεζός προς στο αεροπλάνο, το ότι θα υπάρχει ένας περισσότερος επιβάτης από όσους έκαναν check in και όσους περάσαν την πύλη νομίζεις ότι δεν θα απασχολήσει κάποιον

 

 

εξηγω αρχικα οτι εχω αγορασει κανονικα εισητηριο για την επομενη πτηση απλα δε περναω ολη την διαδικασια τσεκ-ιν απλα περπαταω απο την μια πυλη στην αλλη ή προς την ουρα αναμονης του κοσμου στο κατω μερος της σκαλας του αεροπλανου που φευγει..

εχεις μπει ποτε σε αεροδρόμιο?? Θεωρείς αυτό που λες να γίνεται?? Επίσης οι λίστες επιβατών δεν ειναι ανώνυμες κ δεν τις έχουν μόνο οι αεροπορικές εταιρείες.

ημουν πριν απο λιγες εβδομαδες, παρατηρησα οτι κατεβαινοντας απο το λεωφορειο προς την πυλη που θα σε παει για βαλιτσες, μπορεις να κινηθεις παραλληλα στο κτηριο , στη διπλανη πορτα στα 10 μετρα γινονταν αναχωρηση...

 

στις λιστες επιβατων θα ειναι αφου εχει αγορασει εισητηριο για την επομενη πτηση κανονικα,

 

απλα αν περναγε τσεκιν θα απαγορευαν την προωθηση του σε αλλη χωρα της ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξηγω αρχικα οτι εχω αγορασει κανονικα εισητηριο για την επομενη πτηση απλα δε περναω ολη την διαδικασια τσεκ-ιν απλα περπαταω απο την μια πυλη στην αλλη ή προς την ουρα αναμονης του κοσμου στο κατω μερος της σκαλας του αεροπλανου που φευγει..

 

ημουν πριν απο λιγες εβδομαδες, παρατηρησα οτι κατεβαινοντας απο το λεωφορειο προς την πυλη που θα σε παει για βαλιτσες, μπορεις να κινηθεις παραλληλα στο κτηριο , στη διπλανη πορτα στα 10 μετρα γινονταν αναχωρηση...

 

στις λιστες επιβατων θα ειναι αφου εχει αγορασει εισητηριο για την επομενη πτηση κανονικα,

 

απλα αν περναγε τσεκιν θα απαγορευαν την προωθηση του σε αλλη χωρα της ΕΕ

καταλαβαίνεις οτι την λιστα των επιβατών την παίρνει κ η αστυνομία ε??? Επίσης αυτό δεν είναι περίεργο καθως στο Ατατούρκ πχ σε αφήνουν κατευθείαν στις αναχωρήσεις δλδ βγαίνεις κανονικά απο το ενα κ μπαίνεις στο άλλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξηγω αρχικα οτι εχω αγορασει κανονικα εισητηριο για την επομενη πτηση απλα δε περναω ολη την διαδικασια τσεκ-ιν απλα περπαταω απο την μια πυλη στην αλλη ή προς την ουρα αναμονης του κοσμου στο κατω μερος της σκαλας του αεροπλανου που φευγει..

επειδή προφανώς δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις πάμε πάλι, το ότι για μια πτήση έχουν αγοραστεί Χ εισιτήρια έχουν κάνει check in Y επιβάτες έχουν περάσει την πύλη Υ επιβάτες αλλά στο αεροπλάνο βρίσκονται Υ+1 επιβάτες θα θεωρηθεί φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ  ενα σεναριο, [λαθρομεταναστης με χειραποσκευη,σε προσπαθεια προς την Ε.Ε.]

 

ειμαι Λημνο κ βγαζω εισητηριο προς Ελ Βεν

και αλλο εισητηριο απο Ελ Βεν προς πχ Ρωμη...

 

πεταω απο Λημνο κατεβαινω απ το αεροπλανο, μπαινω σε λεωφ ή με τα ποδια ,μας πανε σε πυλη/εισοδο κτηριου του αερδρμιου για παραλαβη βαλιτσες..

 

εγω δεν αφηνω το"ταπητα" του αεροδρομιου και [ γνωριζοντας ωραρια κλπ] φτανω

- σε πορτα εξοδου προς λεωφορειο-αεροπλανο ή στην σκαλα του αεροπλανου προς Ρωμη.

 

Στην εισοδο του αεροπλνου η αεροσυνοδος δε κοιτα και τα 2 εγγραφα [ εισ+ταυτοτητα]

απλα κοιτα εισητηριο- θεση να με στειλει να κατσω .Καθομαι πεταω προς Ρωμη...

 

Στη Ρωμη απλα περναω και φευγω.....

 

ΨΑΧΝΩ κενο ασφαλειας, δικης μας ασφαλειας και μου φανηκε αδιανοητη η καθυστερηση και ο ελεγχος αποσκευων

αντιθετα με τη δυνατοτητα [ εστω και με βοηθεια] να πας οπου θες στη κατεβαινοντας απο το αεροπλανο....

 

Αυτό το σενάριο πρώτον δεν είναι ρεαλιστικό

  • θα πρέπει να έχεις το δικαίωμα να ταξιδέψεις προς την Ελλάδα αλλά όχι προς τη Ρώμη, πράγμα που αποκλείει πρακτικά όλους τους ενδιαφερόμενους
  • πώς ακριβώς θα τα γνωρίζεις όλα αυτά που λες, όπως πχ πύλη εξόδου;
  • είπαμε ήδη ότι δεν είναι δυνατόν να πετάξει το αεροπλάνο με παραπάνω άτομα από όσα πέρασαν την πύλη
  • βαριέμαι να σκεφτώ κι άλλα

 

και δεύτερον δεν υπάρχει κανένα απολύτως κενό ασφάλειας όσον αφορά το αεροδρόμιο, ούτε όσον αφορά οτιδήποτε άλλο εκτός κι αν "λαθρομετανάστης" στο δικό σου μυαλό ίσον "σκοπός του είναι να μου κάνει κακό".

 

Αποφεύγω να σχολιάσω περισσότερο το συγκεκριμένο σενάριο και ιδιαίτερα την επιλογή του γιατί θα έχουμε δράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω τιε λετε εσεις παντως εγω νοιωθω πιο ασφαλης στην ελλαδιτσα με τους εργαζομενους με ενα καφε στο χερι παρα στο αμερικα. Και ναι δε μου αρεσει να μου βαζουν χερι. Καλυτερα ετσι. Αν ειναι να γινει κατι θα γινει. Στη τελική πιο πολυ με τρομοκρατει η υπαρξη αμερικανων, γαλλων βρετανων κτλ γυρω μου που ειναι στοχος απο ολον τον πλανητη ως οι μεγαλυτεροι τρομοκρατες που δεν εχουν αφήσει κολυμπηθροξυλο ορθιο. Και αν δε θες να γινει κατι πρεπει να μην προκαλεις και να κανεις φιλους και οχι εχθρους και να μη πουλας οπλα σε αλλους γιατι τοτε οι εχθροι των αλλων γινονται και δικοι σου εχθροι και .... μπορω να γραφω ασταματητα αλλα δεν εχει νοημα αφου δεν ειναι αποδεκτες αποψεις, υπαρχουν μαλλον καλυτερες αλλα ποτε δε λεγονται ξεκαθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστω ότι γίνεσαι αόρατος και δεν σε βλέπει κανένας ότι δεν κατέβηκες από το λεωφορείο που κατά σύμπτωση ακριβώς μετά πάει στο αεροπλάνο που θες ή κινείσαι πεζός προς στο αεροπλάνο, το ότι θα υπάρχει ένας περισσότερος επιβάτης από όσους έκαναν check in και όσους περάσαν την πύλη νομίζεις ότι δεν θα απασχολήσει κάποιον;

Αεροδρομιο "Μακεδονια" φοιτητης το '10 επι καραμανλη του σουβλακοφαγου . Μια χαρα γινοταν , σουρωτήρι ολα.

Και στις αναχωρησεις για εξωτερικο μια χαρα εφευγες ακομα και να ειχανε συρμα μεσα σα Χριστοφορακο πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης οταν μπαινεις στο αεροπλανο μετρανε ποσοι μπηκαν ..

Αυτό ακριβως

Δε ξερω τιε λετε εσεις παντως εγω νοιωθω πιο ασφαλης στην ελλαδιτσα με τους εργαζομενους με ενα καφε στο χερι παρα στο αμερικα. Και ναι δε μου αρεσει να μου βαζουν χερι. Καλυτερα ετσι. Αν ειναι να γινει κατι θα γινει. Στη τελική πιο πολυ με τρομοκρατει η υπαρξη αμερικανων, γαλλων βρετανων κτλ γυρω μου που ειναι στοχος απο ολον τον πλανητη ως οι μεγαλυτεροι τρομοκρατες που δεν εχουν αφήσει κολυμπηθροξυλο ορθιο. Και αν δε θες να γινει κατι πρεπει να μην προκαλεις και να κανεις φιλους και οχι εχθρους και να μη πουλας οπλα σε αλλους γιατι τοτε οι εχθροι των αλλων γινονται και δικοι σου εχθροι και .... μπορω να γραφω ασταματητα αλλα δεν εχει νοημα αφου δεν ειναι αποδεκτες αποψεις, υπαρχουν μαλλον καλυτερες αλλα ποτε δε λεγονται ξεκαθαρα.

Νομίζω ότι θα πρέπει να αισθάνεσαι τρομερή ασφάλεια στο Σινά που δεν υπάρχει Άγγλος ή Γάλλος για δείγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως επίσης δε μου έχει τύχει ποτέ να επιβιβαστώ χωρίς να δείξω διαβατήριο

 

So not true. Ένα 80% από όσες φορές έχω κάνει το Ολλανδία - Ελλάδα (με transavia κυρίως), δεν έχουν κοιτάξει το διαβατήριο μου πριν επιβιβαστώ. Απλά μου σκάναρουν το boarding pass και μέσα. Βέβαια το διαβατήριο σκανάρεται πριν μπείς στον έλεγχο για τις χειραποσκευές. Αλλά πιστεύω οτι εύκολα μπορείς να δώσεις το pass σε όποιον βρεθεί μετά τον έλεγχο για να πετάξει στην θέση σου;!

 

Ειπώθηκε ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...