Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα Home Double Play Fiber από τη Vodafone με ταχύτητα 100 Mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την παλεύουν καθολου?Διαφημηζουν υπηρεσίες τις οποίες δεν μπορούν να διαθέσουν ?Επισης εφόσον μπορούν να δώσουν μέχρι 200mbps εμένα γιατί σε σύνδεση «έως» 24 μου παρέχουν 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Επισης εφόσον μπορούν να δώσουν μέχρι 200mbps εμένα γιατί σε σύνδεση «έως» 24 μου παρέχουν 8?

Γιατί είναι διαφορετική τεχνολογία που χρησιμοποιεί διαφορετικό εξοπλισμό και διαφορετική υποδομή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Fiber και πάλι. Τι σε νοιάζει μέχρι ποιο σημείο του last mile φτάνει η οπτική ίνα;"

 

Άμα είχαμε υποδομές της προκοπής και πιάναμε τις ταχύτητες που πληρώνουμε, ειδικά σε upload, δεν θα με ένοιαζε καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aμα είχαμε υποδομές της προκοπής και πιάναμε τις ταχύτητες που πληρώνουμε, ειδικά σε upload, δεν θα με ένοιαζε καθόλου

Εννοείς ότι ο συγχρονισμός του upstream δεν είναι ίδιος με τον "ονομαστικό" ή ότι αν και συγχρονίζει πχ στα 5Mbps όταν κάνεις upload δεν πιάνει τα 550-560ΚΒ/sec?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παλεύουν καθολου?Διαφημηζουν υπηρεσίες τις οποίες δεν μπορούν να διαθέσουν ?Επισης εφόσον μπορούν να δώσουν μέχρι 200mbps εμένα γιατί σε σύνδεση «έως» 24 μου παρέχουν 8?

 

Από τη στιγμή που μπορούν να τις διαθέσουν έστω και σε έναν συνδρομητή είναι απόλυτα νόμιμοι... Το πλανο είναι σταδιακά να αυξάνεται ο αριθμός που μπορούν να λάβουν ταχύτητες μέχρι αυτά που λένε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εννοείς ότι ο συγχρονισμός του upstream δεν είναι ίδιος με τον "ονομαστικό" ή ότι αν και συγχρονίζει πχ στα 5Mbps όταν κάνεις upload δεν πιάνει τα 550-560ΚΒ/sec?"

 

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις (εσύ καλά θα το πες, εγώ είμαι "αλλού")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω forthnet 9 χρονια...πριν ενα μηνα εβαλα 50vdsl..

κατεβασμα τορρεντ απο 4.8~5.1 mb/sec

upoload μεχρι 0,5 mb/sec

ειμαι περιπου 150 μετρα απο το καφαο...

κατερινη οχι κεντρο

 

29.5 το μηνα πληρωνω

απεριοριστα σταθερα

και 720 λεπτα κινητα με 1 λεπτο χρεωση

 

forthnet; η απατη σε ολο της το μεγαλιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"Εννοείς ότι ο συγχρονισμός του upstream δεν είναι ίδιος με τον "ονομαστικό" ή ότι αν και συγχρονίζει πχ στα 5Mbps όταν κάνεις upload δεν πιάνει τα 550-560ΚΒ/sec?"

 

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις (εσύ καλά θα το πες, εγώ είμαι "αλλού")

 

Τι εννοείς ότι δεν πιάνουμε τις ταχύτητες που πληρώνουμε, ειδικά του upstream?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εννοείς ότι ο συγχρονισμός του upstream δεν είναι ίδιος με τον "ονομαστικό" ή ότι αν και συγχρονίζει πχ στα 5Mbps όταν κάνεις upload δεν πιάνει τα 550-560ΚΒ/sec?"

 

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις (εσύ καλά θα το πες, εγώ είμαι "αλλού")

 

Θέλει να πει, ότι σε VDSL συγχρονίζει το modem σου στα 5Mbps για το upstream ή σε ADSL2+ στο 1Mbps και δεν ανεβάζεις με ταχύτητες ~550ΚΒ/s και ~110KB/s αντίστοιχα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί να μη λέγεται vdsl?

 

Γιατί εξήγησε εσύ σε κάποιον χωρίς γνώσεις τη διαφορά vdsl με vdsl vectoring. Το είπαν fiber όλοι και κλείσανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα περιμένω ποτέ θα βάλουν vdsl... το fiber απευθύνεται στα παιδιά που θα γεννηθούν το 2018 και όταν θα ενηλικιωθούν... εμείς το θα παίρνουμε lasix... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμολόγιο vdsl με ταχύτητες adsl. Τιμολόγιο fiber με ταχύτητες vdsl. Κουράγιο στα κορόιδα που πληρώνουν.

 

α) Έχεις στοιχεία για αυτά που λες? 

β) Αυτή τη στιγμή VDSL βάζεις με έξτρα λεφτά ξεφτίλα σε σχέση με το DSL, το οποίο έχεις στην καλύτερη το 1/5 της ταχύτητας. 

 

Αν το θες για να βλέπεις κάνα youtube, και να στέλνεις κανένα email, δε χρειάζεσαι καν DSL, κάτσε εκεί να πληρώνεις 16€ το DSL, και άσε μας εμάς να πληρώνουμε 22€ για VDSL 50άρα.

 

Όσο για τις ταχύτητες, στην Ανω Γλυφάδα μια χαρά 50mbps έχει από Wind ο αδερφός μου, μάλιστα το screenshot είναι με τον αδερφό μου να streamάρει youtube, και το ίδιο και στο δικό μου σπίτι με Vodafone σε άλλη περιοχή, πάλι 50mbps... 

 

ONNjfe0cR_K9lCOTD-4rBg.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει να πει, ότι σε VDSL συγχρονίζει το modem σου στα 5Mbps για το upstream ή σε ADSL2+ στο 1Mbps και δεν ανεβάζεις με ταχύτητες ~550ΚΒ/s και ~110KB/s αντίστοιχα;

 

α οχι, αυτο δεν νομιζω να γινεται ετσι και αλλιως αμα ολα λειτουργουν καλα

 

αυτο που λεω ειναι οτι σε σχεση με τον πολιτισμενο κοσμο πληρωνουμε πολυ ακριβα τις συνδεσεις ενω εχουμε απο τους χαμηλοτερους μισθους. και πες παει στο καλο το download βελτιωνεται αισθητα, το upload ομως ακομα ειναι για κλαμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εξήγησε εσύ σε κάποιον χωρίς γνώσεις τη διαφορά vdsl με vdsl vectoring. Το είπαν fiber όλοι και κλείσανε.

 

vdsl plus ή vdsl 100/200

και αστειο που αναφερεις τους ανθρωπους χωρις γνωσεις, καθως αυτους ακριβως πανε να κοροιδεψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...