Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα Home Double Play Fiber από τη Vodafone με ταχύτητα 100 Mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α οχι, αυτο δεν νομιζω να γινεται ετσι και αλλιως αμα ολα λειτουργουν καλα

 

αυτο που λεω ειναι οτι σε σχεση με τον πολιτισμενο κοσμο πληρωνουμε πολυ ακριβα τις συνδεσεις ενω εχουμε απο τους χαμηλοτερους μισθους. και πες παει στο καλο το download βελτιωνεται αισθητα, το upload ομως ακομα ειναι για κλαμματα

 

Και πάλι σε ρωτάω τι εννοείς ότι όλα λειτουργούν ομαλά; Δηλαδή υπάρχουν προβλήματα στην πλειοψηφία των χάλκινων δικτύων;

 

Δες εδώ τις μέγιστες θεωρητικές ταχύτητες μιας ADSL2+ (στο πινακάκι που λέει Download Speeds). Για παράδειγμα αν βρίσκεσαι σε απόσταση 3Km από το dslam, η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα είναι στα 8Mbps, και τονίζεται κιόλας ότι οι πραγματικές ταχύτητες είναι λίγο μικρότερες. Δηλαδή, αυτή τη στιγμή κάποιος σε ADSL2+, που βρίσκεται σε απόσταση 3Km από το dslam δεν πιάνει ταχύτητες 6-7Mbps;

 

Όπως και πολλοί άλλοι, που δε γνωρίζουν από τεχνολογίες δικτύων (και απόλυτα λογικό, όπως δε γνωρίζουμε όλοι από ιατρική), έτσι και εσύ θεωρείς ότι ο πάροχος μπορεί να κάνει κάτι για να βελτιώσει το συγχρονισμό σου σε μια σύνδεση ADSL2+. Δεν έχει όμως καμία σχέση ο πάροχος σου με αυτό καθώς δε σχεδίασε πχ. ο ΟΤΕ την τεχνολογία του ADSL2+. Και ολοκαίνουργιο χάλκινο καλώδιο 3Km να ρίξεις, 8Mbps δε θα δεις. Ο μόνος τρόπος για να έχεις καλύτερη ταχύτητα με βάση την τεχνολογία του ADSL2+ είναι να αλλάξεις σπίτι. Ή απλά να περιμένεις να εγκαταστήσει ο πάροχος κάποια καλύτερη τεχνολογία, όπως VDSL2 ή VDSL2-Vplus, που το 2ο έγινε standard μόλις το Νοέμβριο του 2015 και είναι αυτό που υλοποιούν σήμερα κατά κύριο λόγο οι πάροχοι στην Ελλάδα με τις νέες καμπίνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω Wind και βάλαμε Vdsl πιάνουμε 40-45 καθαρά. Βρήκαμε την υγεία μας. Αθήνα - Μεταμόρφωση. πριν με το 24 είχαμε θέματα ούτε 10 δεν έπιανε τώρα πάει σφαίρα

 

Εκεί είναι η μαγκιά να έχεις διαθέσιμο δίκτυο για να έχεις vdsl είτε wind είτε vodafone.

Όλοι από τον ΟΤΕ περιμένουν μπας και αδειάση καμία γραμμή στο καφαο αλλά και εκεί ο ΟΤΕ την κρατάει για δικό της πελάτη.

Για Θεσσαλονίκη αναφέρομαι

Για Αθήνα ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα εκεί δεν έχω άποψη.

Το μετάνιωσα που δεν έβαλα HCN αυτή που μένουν ανατολικά στην Θεσσαλονίκη ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκρίνια μουρμούρα και μιζέρια... παντού τα πάντα ρε παιδιά... έλεος.. κάντε λίγη υπομονή και όλα θα γίνουν.. θυμάμαι τις εποχές με τα αναλογικά μοντεμάκια και τις 32/44.1kbps συνδέσεις... και τότε γκρινιάζαμε.. και όταν θα έρθει η οπτική ίνα στην πόρτα μας μετά από λίγο καιρό πάλι θα γκρινιάζουμε.. έτσι είναι το ανθρώπινο ένστικτο.. πάντα ζητάμε περισσότερα... 

 

απλά κάντε υπομονή.. νια νια νια.. βαρέθηκα την γκρίνια.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well υπομονή κάνουμε από το 2012 και φως δεν βλέπουμε.

 

Ας μας πει κανένας πόσο ακόμα πρέπει να περιμένουμε να ξέρουμε και εμείς να σταματήσουμε την γκρίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well υπομονή κάνουμε από το 2012 και φως δεν βλέπουμε.

 

Ας μας πει κανένας πόσο ακόμα πρέπει να περιμένουμε να ξέρουμε και εμείς να σταματήσουμε την γκρίνια.

ΤΙ ακριβώς περιμένεις; FTTH σε όλα τα σπίτια ή να αντικατασταθεί όλος ο χαλκός με οπτικές ίνες πανελλαδικά; και τα δύο προϋποθέτουν την κατάλληλη ζήτηση από τους καταναλωτές και (πολλά) λεφτά για επενδύσεις σε υποδομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ακριβώς περιμένεις; FTTH σε όλα τα σπίτια ή να αντικατασταθεί όλος ο χαλκός με οπτικές ίνες πανελλαδικά; και τα δύο προϋποθέτουν την κατάλληλη ζήτηση από τους καταναλωτές και (πολλά) λεφτά για επενδύσεις σε υποδομές.

Ποιος ζήτησε FTTH; Εγώ προσωπικά χέστηκα για FTTH.

 

Σοβαρή VDSL κάλυψη ζητάω και μάλιστα σε σημαντικές περιοχές, όχι νησιά και βουνά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέτοιες ειδήσεις για εμένα είναι ανούσιες....υπάρχουν INALAN/HCN για Αθήνα και Θεσσαλονίκη αντίστοιχα. (τώρα για εκτός είναι άλλο θέμα) είναι πιο φθηνά και με ταχύτητες 100/100 και έχουν καλή έκταση (διαθεσιμοτητα) απ όσο έχω δει 

 

όσο για τα λεπτά προς κινητά και απεριόριστα προς σταθερά...ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΊ??? 

 

Πιστεύω ότι το σταθερό πλέον έχει πεθάνει….εξάλλου τι έχουμε κινητά με 500+ ευρώ ? για να παίρνουμε από το σταθερό? Με τα χρήματα που γλιτώνεις από αυτές της εταιρείες μπορείς άνετα να βάλεις μια κάρτα και να κάνεις ότι θες…. Και έτσι έχεις και τηλέφωνο και ταχύτητες στον θεό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίκτυο της Vodafone θα είναι σχετικά μικρό. Όμως θα είναι ταυτόχρονα πολλές τάξεις μεγέθους μεγαλύτερο από το τοπικά δίκτυα cable/ftth που υπήρχαν ως τώρα στην Ελλάδα. Δεν μπορεί να μπει σε συζήτηση για το vectoring ούτε για πλάκα δίκτυο μεγέθους των εταιρειών που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τέτοιες ειδήσεις για εμένα είναι ανούσιες....υπάρχουν INALAN/HCN για Αθήνα και Θεσσαλονίκη αντίστοιχα. (τώρα για εκτός είναι άλλο θέμα) είναι πιο φθηνά και με ταχύτητες 100/100 και έχουν καλή έκταση (διαθεσιμοτητα) απ όσο έχω δει 

Αν στο χάρτη διαθεσιμότητας πχ της Inalan μαζέψεις όλες τις "χρωματισμένες" περιοχές κάλυψης παίζει η έκταση που θα συνθέσεις να είναι μικρότερη από αυτή ενός μεσαίου μεγέθους δήμο, μπορεί να είμαι και γεναιόδωρος.

 

Αν ζεις σε καμιά μικρή πόλη ή σε κάνα χωριό η έκταση κάλυψης της θα σου φαίνεται επαρκής, αν ζεις όμως Αθήνα/Θεσσαλονίκη δεν την λες καλή ούτε γι' αστείο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...