Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστές «Always Connected» και με τεράστια αυτονομία παρουσίασε η ASUS και η HP με Windows 10 ARM


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

βεβαια τρεχουν windows s, αρα και μονο modern apps.

υποτιθεται οτι μπορεις να το αναβαθμισεις σε κανονικα windows 10 αλλα θα τρεχουν μονο x32 εφαρμογες. Δεν ειναι πολυ περιοριστικο, αν τρεχουν οντως ομως. Για να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια τρεχουν windows s, αρα και μονο modern apps.

υποτιθεται οτι μπορεις να το αναβαθμισεις σε κανονικα windows 10 αλλα θα τρεχουν μονο x32 εφαρμογες. Δεν ειναι πολυ περιοριστικο, αν τρεχουν οντως ομως. Για να δουμε

θα τρέχουν full desktop εφαρμογές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πήρα Windows 10 Tablet 8" - 2GB RAM - 32GB eSSD - Atom atom X5-Z8300 (14nm) - Full HD IPS touchscreen (1920 x 1200), 2MP front, 5MP rear Camera, HDMI out για περίπου $70. Το μοντέλο είναι το NuVision TM800W560L

 

Μπορώ να πώ οτι είναι η καλύτερη αγορα που έχω κάνει ποτέ. Τα Windows 10 δουλεύουν άψογα και το σύστημα μπαίνει σε sleep Mode με το πάτημα ενός κουμπιού. To μονο πρόβλημα είναι οτι το το Wifi του είναι μόνο 2.4GHz και σχετικά αργό. Επίσης η μπαταρία κρατάει μόνο 4 ώρες.

 

Το Snapdragon 835 ίσως να είναι ποιό γρήγορο αλλά το πρόβλημα είναι οτι το Microsoft Windows 10 δεν υποστηρίζει 64-bit σε ARM Architecture.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Snapdragon 835 ίσως να είναι ποιό γρήγορο αλλά το πρόβλημα είναι οτι το Microsoft Windows 10 δεν υποστηρίζει 64-bit σε ARM Architecture.

yet, αλλά και αυτό που πήρες 32 bit windows έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yet, αλλά και αυτό που πήρες 32 bit windows έχει.

64-bit είναι. Λάθος μοντέλο έδωσα. Το MS Store το είχε για $60 αλλα και στο Ε-Bay το βρίσκεις και κάτω απο $70. Δεν νομίζω οτι μπορείς να βρείς οτιδήποτε φτηνότερο. Πάντος το Windows 10 Tablet δουλεύει πολυ καλλύτερα απο οτι περίμενα. Μόνο για Mobile δεν κάνει.Μόνο και μόνο απο αυτό καταλαβαίνεις κανείς πόσο ακριβοπληρώνουμε τα IPads, Samsung Tablets κτλ. Έχω 2 Android Tablets τα οποία σκέφτομαι να τα ξεφωρτωθώ και να πάρω άλλο ένα.

 

20171206_133952.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πήρα Windows 10 Tablet 8" - 2GB RAM - 32GB eSSD - Atom atom X5-Z8300 (14nm) - Full HD IPS touchscreen (1920 x 1200), 2MP front, 5MP rear Camera, HDMI out για περίπου $70. Το μοντέλο είναι το NuVision TM800W560L

 

Μπορώ να πώ οτι είναι η καλύτερη αγορα που έχω κάνει ποτέ. Τα Windows 10 δουλεύουν άψογα και το σύστημα μπαίνει σε sleep Mode με το πάτημα ενός κουμπιού. To μονο πρόβλημα είναι οτι το το Wifi του είναι μόνο 2.4GHz και σχετικά αργό. Επίσης η μπαταρία κρατάει μόνο 4 ώρες.

 

Το Snapdragon 835 ίσως να είναι ποιό γρήγορο αλλά το πρόβλημα είναι οτι το Microsoft Windows 10 δεν υποστηρίζει 64-bit σε ARM Architecture.

Εγω εχω ενα xiomi mipad 2, 4giga ram,  64gb, και απο οταν το πηρα (βασικα μου το εδωσε αλλος σε τιμη σκότωμα τότε 70ε,  γι αυτο το πηρα) και είναι η χειρότερη αγορα..  Που να το αγοραζα 350 που το είχε παρει αυτος αν θυμάμαι.. 

. Το γράφω για να δεις ποσο 180 μοίρες αντιστροφη είναι η εμπειρία σε αλλους..  

Και το Surface pro 2, δεν ειναι και πολυ καλυτερη η εμπειρία. 

Τα win για δάχτυλο ειναι στην κυριολεξία για τα πανηγύρια.  Απλα ΔΕΝ κάνουν. 

Με πληκτρολόγιο ποντικι κλπ ως λαπτοπ, οκ. 

 Εχω χρόνια ενα Android tab s 8.4 με custom rom ομως που πεταει,  oled οθονη,  και το έχω κατα ευχαριστηθει. 

Τα παντα ανετα με το δάχτυλο.  Για κατανάλωση περιεχομένου δεν υπάρχει καλύτερο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ακριβως την αντιθετη γνωμη.Εχω ενα asus t00 ,ενα οχταρι asus  με πενακι ενα surface 4 pro ενα ipad air  καθως και τεσσερα android με τελευταιο ενα samsung s2 9.7(μεγαλη οικογενεια βλεπετε).Δεν υπαρχει καμμια συγκριση με τα τρια πρωτα windows.Το ipad στην συζυγο που δεν το εχει με την τεχνολογια κα τα android στα πιτσιρικια για παιχνιδομηχανες.Γα σοβαρες δουλειες μονο windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα xiomi mipad 2, 4giga ram,  64gb, και απο οταν το πηρα (βασικα μου το εδωσε αλλος σε τιμη σκότωμα τότε 70ε,  γι αυτο το πηρα) και είναι η χειρότερη αγορα..  Που να το αγοραζα 350 που το είχε παρει αυτος αν θυμάμαι.. 

. Το γράφω για να δεις ποσο 180 μοίρες αντιστροφη είναι η εμπειρία σε αλλους..  

Και το Surface pro 2, δεν ειναι και πολυ καλυτερη η εμπειρία. 

Τα win για δάχτυλο ειναι στην κυριολεξία για τα πανηγύρια.  Απλα ΔΕΝ κάνουν. 

Με πληκτρολόγιο ποντικι κλπ ως λαπτοπ, οκ. 

 Εχω χρόνια ενα Android tab s 8.4 με custom rom ομως που πεταει,  oled οθονη,  και το έχω κατα ευχαριστηθει. 

Τα παντα ανετα με το δάχτυλο.  Για κατανάλωση περιεχομένου δεν υπάρχει καλύτερο.. 

Το surface pro 4 με το surface pro 2 είναι έτη φωτός διαφορετικά. Είχαν την τύχη να δω ένα surface pro 4 από κοντά,με την γραφίδα του η οποία έχει θεική αίσθηση σε σχέση με τα Wacom/ntrig Που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν. Απλά δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ἀπλῶς νά ἐνημερώσω ὅτι στίς ἐπιδόσεις ὑπάρχει θέμα.

Σέ ὁλα τά benchmarks πού ἔχω βρεῖ στό διαδίκτυο οἱ ἐπιδόσεις τού 835 σέ windows 10 βγαίνουν 50% κάτω ἀπό ὅτι μέ android.

Βέβαια, αὐτά εἶναι πρώιμα τέστ καί περιμένουμε νά δούμε ἱδίοις ὄμμασι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ἀπλῶς νά ἐνημερώσω ὅτι στίς ἐπιδόσεις ὑπάρχει θέμα.

Σέ ὁλα τά benchmarks πού ἔχω βρεῖ στό διαδίκτυο οἱ ἐπιδόσεις τού 835 σέ windows 10 βγαίνουν 50% κάτω ἀπό ὅτι μέ android.

Βέβαια, αὐτά εἶναι πρώιμα τέστ καί περιμένουμε νά δούμε ἱδίοις ὄμμασι.

 

Αν το software του benchmark είναι exe (οπότε τρέχει σε emulation) τότε είναι λογικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπόσχονται τόση αυτονομία με μπαταρίες λιθίου, σκεφτείτε για πόση αυτονομία θα μιλάμε όταν βγουν στην μαζική παραγωγή οι μπαταρίες μαγνησίου!!!

 

Link.png Site: Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το software του benchmark είναι exe (οπότε τρέχει σε emulation) τότε είναι λογικό. 

Ξέρεις τί γίνεται, δέν γνωρίζω ἄν αὐτή ἡ τεχνική τῆς Microsoft εἶναι emulation ἀκριβῶς ἤ κάτι πιό native καί πόσης βελτιώσεως ἐπιδέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...