Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για εκκίνηση νέας επιχείρησης


aleilo03

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα

 

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το τελευταίο διάστημα αν αξίζει τον κόπο να τολμήσω να στήσω μια ατομική επιχείρηση στην Ελλάδα της κρίσης και της υπερφορολόγησης.

 

Δύο είναι τα αντικείμενα με τα οποία θα ήθελα να ασχοληθώ

Το ένα είναι η πώληση εξαρτημάτων υπολογιστών και κινητών τηλεφώνων και το άλλο η πώληση συμπληρωμάτων διατροφής

 

Επειδή έχω άπειρες ερωτήσεις που σίγουρα δεν μπορούν εύκολα να απαντηθούν (δεν έχω ανοίξει ποτέ μαγαζί στο παρελθόν) σε λίγες γραμμές θα ήθελα απλά να πάρω μια ιδέα για το όλο εγχείρημα και τι πορεία θα πρέπει να ακολουθήσω

 

Ας υποθέσουμε ότι έχω κάποιον χώρο τον οποίο μπορώ να ορίσω ως έδρα άρα αυτομάτως δεν θα έχω ενοίκιο

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι βασικά έξοδα θα έχω ώστε υπολογιζοντας τα να έχω μια ιδέα

 

Επίσης αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι από που και πως πχ θα ψωνίζω τα πράγματα τα οποία θα πουλάω(πως βρίσκεις δηλαδή τον προμηθευτή και πως έρχεσαι σε επαφή μαζί του)

 

Επίσης τι αρχικό κεφάλαιο χρειάζεσαι στο περίπου ώστε να στήσεις μια τέτοια επιχείρηση υποθέτοντας ότι θα έχω πάρει κάποιο στοκ?

 

Ο αρχικός σκοπός είναι να πουλάω κυρίως ιντερνετικά και στην πορεία ο χώρος που θα είναι σαν έδρα στην αρχή και θα λειτουργεί σαν αποθήκη ίσως μελλοντικά γίνει και φυσικό κατάστημα 

 

Όπως βλέπετε οι ερωτήσεις είναι αρχικού σταδίου εντελώς..

 

Αν επίσης γνωρίζετε κάποιον στον οποίο μπορώ να απευθυνθώ ώστε να με κατευθύνει κατά κάποιο τρόπο θα σας ήμουν υπόχρεος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα σκέψου: ποια θα είναι η δική σου προστιθέμενη αξία στο προϊόν που πουλάς; Με άλλα λόγια: τι θα προτάσεις στον κάθε εν δυνάμει πελάτη σου για να σε προτιμήσει;

 

Κατα τη γνώμη μου αυτό καθορίζει σε αρκετά σημαντικό βαθμό το πώς θα στησεις την επιχείρηση. Μερικά παραδείγματα:

* Αν προτάσεις την ταχύτητα εξυπηρετησης και αποστολής, θα πρέπει να έχεις στοκ.

* Αν προτάσεις την τιμή, θα πρέπει ίσως να παίξεις χωρίς στοκ και με πολύ ψάξιμο για προμηθευτές.

* Αν προτάσεις την καθοδήγηση / εξυπηρέτηση, ίσως χρειάζεσαι άτομα για εξυπηρέτηση πελατών.

* Αν ...

 

Επίσης το μέγεθος είναι σημαντικό. Σε ενδιαφέρει να πουλήσεις σε φίλους και γνωστούς ή πχ πανελλαδικά (πχ μέσω Σκρουτζ); Αν πουλάς ηλεκτρονικά / εξοπλισμό: σε ενδιαφέρει να χτυπάς διαγωνισμούς φορέων / εταιριών κλπ;

 

Και ούτω καθεξής. Αν δεν έχεις ξεκάθαρα αυτά, απαντήσεις και εκτιμήσεις κόστους με κάποιο στοιχειώδη βαθμό εγκυρότητας μάλλον δύσκολο να λάβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα πρεπε να εχεις ηδη μελετησει την αγορα και τους πελατες σου, τα περιθωρια κερδους να ειναι ικανοποιητικα, να υπαρχει επαρκης προσβαση σε κεφαλαια (οι μικρες επιχειρησεις ειναι πολυ συχνα undercapitalized), να υπαρχει business plan και διοικητικη ικανοτητα να το φερει εις περας. Ολα αυτα πριν εξετασεις το τι σου αρεσει να κανεις, λεπτομερειες για παγια και προμηθευτες. Ριξε μια ματια στην θνησιμοτητα μικρων επιχειρησεων στην πενταετια για να καταλαβεις τι επιπτωσεις εχει η ασθενεια της αισιοδοξιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα πρεπε να εχεις ηδη μελετησει την αγορα και τους πελατες σου, τα περιθωρια κερδους να ειναι ικανοποιητικα,

γιατι , ασεπ θα δωσει για να διοριστει στην εφορια και πρεπει να ειναι τα περιθωρια ικανοποιητικα ? Ποιους πελατες να μελετησει ? Αφου λεει  online, οι πελατες τους ειναι εν δυναμει ολη η χωρα και ολος ο πλανητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνοικιακό φυσικό κατάστημα πώλησης εξαρτημάτων υπολογιστών δεν είναι και η καλύτερη ιδέα. Σε μεγαλούπολη δε μπορείς να ανταγωνιστείς τις αλυσίδες ενώ στην επαρχία ήδη θα υπάρχουν άλλα 3-4 που απλά φυτοζωούν. Όσον αφορά το ιντερνετικό κατάστημα τώρα:

όταν κάποιος θέλει να αγοράσει pc parts και γνωρίζει το τι παίζει με τους μεγάλους (plasio, public κλπ) κάνει αναζήτηση στο skroutz και πάντα το πρώτο κατάστημα που θα ανοίξει θα είναι το φθηνότερο. Από κει και πέρα η τελική απόφαση παίρνεται από τη δομή του site, το πόσο επαγγελματικό φαίνεται ( άλλο το να έχεις πχ για email το info@pcparts και άλλο το info@yahoo ). Επίσης όταν υπάρχει φυσική έδρα είναι ένα επιπλέον θετικό. 

Οπότε πρέπει να στηθεί ένα σοβαρό site, να υπάρξει ένα αξιόλογο stock, οι τιμές να είναι ανταγωνιστικές, η αποστολή να είναι άμεση και με λογικό κόστος (άρα σύμβαση με κάποια courier). Γενικά τα έξοδα είναι πολύ περισσότερα όσο το προχωράς το πράγμα και σίγουρα για ένα μεγάλο διάστημα θα μπαίνεις μέσα οπότε πρέπει να έχεις και ένα απόθεμα γι αυτό το σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...