Προς το περιεχόμενο

Πώς να βάλω 12 λάμπες παράλληλα στο ac


EimaiMiaXara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πείτε ότι το κάνω έτσι όπως το λέτε; Εάν κάποια μέρα βάλω ανάποδα την μπριζα τι θα γίνει; δηλαδή η φάση γίνει ουδέτερο και το ανάποδο..

 

Η έννοια της φάσης και ουδετέρου έχει περισσότερο νόημα σε σταθερή ηλεκτρική εγκατάσταση. Τώρα σε συσκευή π.χ φωτιστικό, με όποιον τρόπο και να τοποθετήσεις το φις επάνω στο σούκο, η συσκευή θα λειτουργήσει μόλις την θέσεις σε λειτουργία. Εκτός αν μιλάς για άλλη τανζανιά που δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να τα βαλουμε σε μια σειρα. Το ντουι αποτελειται απο δυο μερη. Το μεταλλικό κυκλακι στο βαθος και το σπειρωμα. Η ορθη συνδεση ειναι η φαση να συνδαιεται στο μεταλλικο ακρο και η επιστροφη στο σπειρωμα. Ο διακοπτης πρεπει να κοβει τη φαση. Με αυτον τον τροπο αν καει μια λαμπα και δεν κλεισεις τον διακποτη τοτε βαζοντας το χερι σου να αλλαξεις τη λαμπα τα δακτυλα σου απεχουν περσσοτερο απο το κυκλικο ακρο που ειναι η φαση και δεν κινδυνευεις σε σχεση με το να ειναι η φαση στο σπειρωμα. Ντουι και πριζα ειναι κακος συνδιασμος για σταθερη εγκατασταση. Για τον καθρεφτη θα το συνδεσεις με κλεμμες σε κουτι διακλαδωσης και θα φωναξεις ηλεκτρολογο. Αν κατι δουλευει δε παει να πει οτι ειναι και ασφαλες ή σωστο. Ο διακοπτης που κοβει και φαση και ουδετερο εχει και αυτο τον κινδυνο που ανεφερα παραπανω. Απο τη μερια μου σε αφηνω να βαλεις μονο λεντοταινια διαφορετικα δε θα ξαναπατησω για μακιγιαζ στο ορκιζομαι... :-)  Εκτος και αν μου πεις οτι ο στοχος ειναι με τοσες λαμπες να θολωνουν και να μη βλεπουν τα κοριτσια τις ατελειες οποτε παω πασο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια όλα καλά μέχρι στιγμής ,βέβαια δεν έχω φτιάξει τα ηλεκτρολογικά αλλά οι τρύπες σε γυαλί είναι πάντα δύσκολο....πω πω

κάνε ξύλινο σκελετό σαν κάδρο γύρο γύρο απο το γυαλί και βάλε τις λάμπες εκει εγώ επιμένω πάντως να προσέξεις δεν ειναι μόνο το ηλεκτροσόκ αλλά και η ίδια η κατασκευή μπορεί να πάρει τίποτα φωτιά λόγω θερμοκρασιών κτλ ή να βραχυκυκλώσει αν δεν το έχεις σωστά μονωμένο/γειωμένο χίλια δυο μπορεί να συμβούν αν δεν ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις καλύτερα ψάξε κάποιο γνωστό ή φίλο να το κάνει επιμένω. Απο εκει και πέρα η παναγιά μαζί σου που που μην σε ματιάσω.. αλλά επικίνδυνα πράματα...

Επεξ/σία από Manjaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τις βάλεις σε σειρά πρέπει να βρεις και λάμπες με αντίστοιχη τάση λειτουργίας. Για 12 λάμπες θα πρέπει η κάθε μία να έχει ονομαστική τιμή λειτουργίας τα 20 volts.

 

Οι πρίζες στην Ελλάδα (και σε άλλες χώρες) δεν είναι πολωμένες (μπορείς να βάλεις το φις όπως θέλεις) για τον εξής λόγο: Δεν γίνεται διαχωρισμός μεταξύ φάσης και ουδέτερο. Και στις δύο επαφές μία πρίζας πρέπει να συμπεριφερόμαστε με τον ίδιο τρόπο, πως έχουν την ίδια επικινδυνότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντουι δε γειωνεται. Ο μεταλλικος σκελετος της καθε συσκευης γειωνεται. Αν εσυ χρησιμιοποιήσεις μονο ξυλο τοτε δεν εχεις κατι να γειωσεις. Φιλε βαλε λεντοταινια plz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που κάποιοι κάθονται και δίνουν συμβουλές σε κάποιον που δεν γνωρίζει όσα χρειάζεται και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρξει θανατηφόρο ατύχημα. Δηλαδή πόση ανωριμότητα πια...
 

 

@EimaiMiaXara:

 

Βρες έναν ηλεκτρολόγο καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που κάποιοι κάθονται και δίνουν συμβουλές σε κάποιον που δεν γνωρίζει όσα χρειάζεται και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρξει θανατηφόρο ατύχημα. Δηλαδή πόση ανωριμότητα πια...

 

 

@EimaiMiaXara:

 

Βρες έναν ηλεκτρολόγο καλύτερα.

Ήρθα εδώ να το πω εγώ. Τελικά ήσουν η τελευταία μου ελπίδα. Ευχαριστώ μαν.

 

ΕΣΥ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΟ ΘΡΕΝΤ ΦΕΡΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ . ΣΕ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΘΑ ΣΤΟ ΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι θα σπασει τον καθρεπτη και θα τα παρατησει. Ασε που θα εχει και 7 χρόνια γρουσουζια. Βαλε λεντοταινια λεμε.  Τώρα για τα αλλα αν γραφονται λαθος πράγματα καλο ειναι να τα επισημανουμε γιατι τα γραπτα μενουν. Πχ η παρατηρηση για το που τοποθετειται ο διακοπτης που αναφερε ενας φιλος κατα τη γνωμη μου καλα εκανε και την ανέφερε. Το θεμα δεν είναι να μη βρει εδω πληροφοριες και να τις γκλουγκλαρει αλλου, το θεμα είναι να καταλαβει γιατι πρεπει να παρει ηλεκτρολογο για εγκατασταση που δε θα χρησιμοποιεί ο ιδιος μαλιστα αλλά μια φίλη του που δε θα έχει παρακολουθήσει τίποτα απο αυτα που γράφουμε. Φιλε φωναξε ηλεκτρολογο. Σε ολους φαινεται οτι αυτα που κανει ο ηλεκτρολογος είναι ευκολα. Ειναι αληθεια οτι το τελικο αποτελεσμα σε πολλες ηλεκτρολογικες εργασιες φαινεται απλο και λες κριμα τα εξοδα και οτι μπορουσες να το κανεις μονος σου. Η δουλεια του ηλεκτρολογου ειναι ομως γεματη μικρες λεπτομερειες και ταυτοχρονα σημαντικες για την ανθρωπινη ζωη. Στα υδραυλικα αν κανεις λαθος θα το πληρωσεις ακριβα γιατι θα γινουν ακριβες ζημιες αλλα δυσκολα θα σκοτωθει καποιος. Στα ηλεκτρολογικα ενα λαθος πηλρωνεται με ατυχημα και πολλες φορες και πυρκαγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...