Προς το περιεχόμενο

Τρεμουλα απο "εσωτερικο" κρυο


NiaUu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντα υπαρχουν γιατροι οτι νανε παντα υπαρχουν ασθενεις που δεν κανουν αυτα που πρεπει και παντα υπαρχουν επισης ασθενεις που δεν εξηγουν ολο το προβλημα ειτε γιατι δεν θελουν ειτε γιατι δεν μπορουν.μπορει πχ να ξεχασεις να πεις αυτο για τον υπνο και ολα να ξεκινανε απο εκει.παθον και εγω στο παρελθον με καποια θεματακια που τελικα ηταν απο ελλειψη υπνου:P

 

Εξηγω πολυ καλα και μου το τονιζουν κι ολας δηλαδη ακουω και θετικα σχολια πανω σ αυτο, τα σημειωνω ολα και παω και τα λεω ολα ακομα και αν φαινονται ακυρα.

Αληθεια ειχες θεματα λογο υπνου? Ποιο ηταν το προβλημα σου με τον υπνο? Δεν μπορουσες να κοιμηθεις σωστες ωρες ή κοιμοσουν λιγοτερες ωρες? Τι θεματα σου προκαλεσε θες να πεις?

 

Εγω σημερα κοιμηθηκα κατα τις 12 το βραδυ και ξυπνησα 8 κι αυτην τη στιγμη που σ γραφω κραταω τα ματια μου με το ζορι ανοιχτα. Ειναι απιστευτο αυτο το πραγμα.. καθε φορα που ξυπναω πρωι το μεσημερι νυσταζω τοοοοοσο πολυ που μπορει να με παρει κ ορθια ο υπνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Εξηγω πολυ καλα και μου το τονιζουν κι ολας δηλαδη ακουω και θετικα σχολια πανω σ αυτο, τα σημειωνω ολα και παω και τα λεω ολα ακομα και αν φαινονται ακυρα.

Αληθεια ειχες θεματα λογο υπνου? Ποιο ηταν το προβλημα σου με τον υπνο? Δεν μπορουσες να κοιμηθεις σωστες ωρες ή κοιμοσουν λιγοτερες ωρες? Τι θεματα σου προκαλεσε θες να πεις?

 

Εγω σημερα κοιμηθηκα κατα τις 12 το βραδυ και ξυπνησα 8 κι αυτην τη στιγμη που σ γραφω κραταω τα ματια μου με το ζορι ανοιχτα. Ειναι απιστευτο αυτο το πραγμα.. καθε φορα που ξυπναω πρωι το μεσημερι νυσταζω τοοοοοσο πολυ που μπορει να με παρει κ ορθια ο υπνος

Λοιπόν σε ποια περιοχή είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εξηγω πολυ καλα και μου το τονιζουν κι ολας δηλαδη ακουω και θετικα σχολια πανω σ αυτο, τα σημειωνω ολα και παω και τα λεω ολα ακομα και αν φαινονται ακυρα.

Αληθεια ειχες θεματα λογο υπνου? Ποιο ηταν το προβλημα σου με τον υπνο? Δεν μπορουσες να κοιμηθεις σωστες ωρες ή κοιμοσουν λιγοτερες ωρες? Τι θεματα σου προκαλεσε θες να πεις?

 

Εγω σημερα κοιμηθηκα κατα τις 12 το βραδυ και ξυπνησα 8 κι αυτην τη στιγμη που σ γραφω κραταω τα ματια μου με το ζορι ανοιχτα. Ειναι απιστευτο αυτο το πραγμα.. καθε φορα που ξυπναω πρωι το μεσημερι νυσταζω τοοοοοσο πολυ που μπορει να με παρει κ ορθια ο υπνος

για ενα διαστημα ισως κανα 5μηνο ο υπνος μου ηταν κατι τριωρα το βραδυ και καμια ωρα μαξ το μεσημερι ταυτοχρονα με γυμναστηριο και με το προγραμμα μου που δεν ειναι οτι καθομαι σε ενα γραφειο.δεν ειναι οτι δεν με επαιρνε ο υπνος απλα εγω ξενυχτουσα(στο σπιτι).μετα απο καποιους μηνες ειχα καθε μερα πονοκεφαλους ζαλαδες μικρης εντασης μεν αλλα ενοχλητικοι και στην αρχη νομιζα οτι θα ηταν τιποτα με τα ματια να ειχα καμια μυωπια η δεν ξερω τι.ημουν ετοιμος να παω σε κανα γιατρο μεχρι που αρχισα να κοιμαμε περιπου σαν ανθρωπος και αρχισα να ισιωνω και να φευγουν τα προβληματα.και επειδη ειμαι ατομο που γενικα ειμαι δραστηριος δεν το ειχα καταλαβει οτι ειχα κουραστει αφου το σωμα συνεχιζε σαν duracell.απο εκει και περα οταν μαζευεται κουραση μην περιμενεις οτι θα κοιμηθεις ενα 8ωρο και ολα καλα.υπαρχουν περιπτωσεις που το παρακανω και μετα κοιμαμε χ ωρες σηκωνομαι για λιγες και μετα κοιμαμε ξανα σαν να μην ειχα κοιμηθει.οποτε το να μην κοιμασαι 5 μερες και να προσπαθεις με 10 ωρες υπνο να συνελθεις ναι δεν παιζει.επισης μετα ειναι και η ποιοτητα υπνου.υπαρχουν τροποι παντα να βελτιωθει αναλογως τι σε εμποδιζει απο το να κοιμηθεις.και μετα καλωσ η κακως μεγαλωνουμε.οποτε προσπαθησε ταυτοχρονα με το αλλο θεμα να δεις τι παει στραβα και με το κομματι του υπνου και ποσο μπορεις να το βελτιωσεις.

επισης δες πως δουλευει ο υπνος σε σενα.πχ σε μενα δουλευει καλυτερα το να μπορεσω να κοιμηθω και μια ωρα πχ το απογευμα απο το να κοιμηθω σερι ολο το βραδι..δυσκολο μεν αλλα εχω δει οτι με βοηθαει δε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από την πολύ υγρασία με πιάνει και μένα ρίγος

και κυρίως αν αλλάξει ο καιρός πονάει μέση και πόδια.

Αν μπορείς να αποφύγεις τα ρεύματα και τις απότομες αλλαγές θερμοκρασίας όπως προσπαθώ και εγώ .

Και το βασικότερο είναι να μην έχεις άγχος και σε πιάσει καμία κρίση πανικού.

Καλές γιορτές σε όλους και με υγεία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης και το κρυο ειναι συνηθεια.και οσο πιο καλα εισαι σωματικα τοσο το καλυτερο γενικοτερα με τις θερμοκρασιες.ισως και με καλα θερμοεσωρουχα να νιωθεις καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης και το κρυο ειναι συνηθεια.και οσο πιο καλα εισαι σωματικα τοσο το καλυτερο γενικοτερα με τις θερμοκρασιες.

Δεν έχω πρόβλημα με το κρύο, αλλά με την υγρασία που με πιάνει από την απότομη εναλλαγή θερμοκρασίας. Αν κάτσεις σε καφετέρια πχ στο τζάμι και έξω έχει παγωνιά και μέσα ζέστη θα καταλάβεις :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα τι εννοεις αλλα δεν μπορεις να κανεις και πολλα.απλα καλο ειναι και στο σπιτι να υπαρχει κανας αφυγραντηρας διοτι εκει ξοδευεις πολλες ωρες και δεν ειναι οτι καλυτερο απο πολλες αποψεις να εισαι σε μεγαλη υγρασια.δηλαδη αν εχεις ηδη θεμα πχ τοτε θα γινει χειροτερα να ξοδευεις τοσες ωρες + υπνο σε ενα περιβαλλον με υγρασια ειδικα οταν ξερεις οτι σε πειραζει.


Δεν έχω πρόβλημα με το κρύο, αλλά με την υγρασία που με πιάνει από την απότομη εναλλαγή θερμοκρασίας. Αν κάτσεις σε καφετέρια πχ στο τζάμι και έξω έχει παγωνιά και μέσα ζέστη θα καταλάβεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα με το κρύο, αλλά με την υγρασία που με πιάνει από την απότομη εναλλαγή θερμοκρασίας. Αν κάτσεις σε καφετέρια πχ στο τζάμι και έξω έχει παγωνιά και μέσα ζέστη θα καταλάβεις :D

Ερώτηση : το παθαίνεις και καλοκαίρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : το παθαίνεις και καλοκαίρι;

Άμα κάτσω σε αρκουδίσιον ή σε ανεμιστήρα να με βαράει πάνω από 5 λεπτά, ναι.

καταλαβα τι εννοεις αλλα δεν μπορεις να κανεις και πολλα.απλα καλο ειναι και στο σπιτι να υπαρχει κανας αφυγραντηρας διοτι εκει ξοδευεις πολλες ωρες και δεν ειναι οτι καλυτερο απο πολλες αποψεις να εισαι σε μεγαλη υγρασια.δηλαδη αν εχεις ηδη θεμα πχ τοτε θα γινει χειροτερα να ξοδευεις τοσες ωρες + υπνο σε ενα περιβαλλον με υγρασια ειδικα οταν ξερεις οτι σε πειραζει.

Προσπαθώ να μετακομίσω σε κανένα μικρό διαμέρισμα γιατί δεν συμφέρει αλλιώς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα κάτσω σε αρκουδίσιον ή σε ανεμιστήρα να με βαράει πάνω από 5 λεπτά, ναι.

Προσπαθώ να μετακομίσω σε κανένα μικρό διαμέρισμα γιατί δεν συμφέρει αλλιώς.

και εγω τα ιδια παθαινω ...εχεις θεμα και εσυ με τα νευρα..

αμα εισαι θεσσαλονικη ελα πριβε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρις καμία ειρωνεία, αλλά επειδή στο κατώφλι του 2018 θεωρουσα πως κάποια πράγματα είναι πλέον αυτονόητα:

 

Επειδη συγκρίνεις την "πληροφορία" απο έναν γιατρό, με την πληροφορία σ ένα γκισε και τον ιατρό με έναν ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων:

 

Δεν έχεις ακούσει πως ο ιατρός δε μπορεί να μυρίσει τα νύχια του ούτε να βγάλει διάγνωση με τη ματιά για να καταλάβει, και πως πρέπει να προχωρήσει σε λεπτομερέστατη κλινική εξέταση και λήψη ιστορικού για να καταλάβει:

 

1) Αν μπορεί ο ίδιος να θεραπεύσει τον ασθενή.

2) Αν υπάρχει κάποια άλλη ειδικότητα που μπορεί να έχει περισσότερη εξειδίκευση για τη συγκεκριμένη πάθηση.

3) ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΑΘΗΣΗ.

4) Αν συνυπάρχει επιπρόσθετη παθολογία.

 

Όλα τα παραπάνω θα διαρκέσουν χαλαρά μία ώρα, σε έναν σοβαρό ιατρό. Και θα αμειφθεί επίσκεψη ιατρείου, δηλαδή απο 10-20 ευρώ (προς το 10 οι περισσότεροι).

 

Οπότε, αφού τα κάνει όλα αυτά, θα σου πει κύριε Χ-Ψ, έχετε την τάδε πάθηση, κάντε και αυτές τις εξετάσεις για να έχουμε μια συμπληρωματική εικόνα, αλλά θεωρώ πως χρειάζεστε την τάδε ειδικότητα που έχει περισσότερη εμπειρία. Δε σας χρεώνω 10 ευρώ, γιατί δεν εργάστηκα για όλο αυτό την προηγούμενη ώρα, είμαι φιλάνθρωπος εξάλλου και ασκώ την ιατρική απο χόμπυ, δουλεύω τσάμπα και θα φάω τα ντουβάρια του ιατρείου μου για να ζήσω!!

 

Όλα τα παραπάνω είναι η αιτία που δε μπορεί κάποιος να βγάλει διάγνωση απο το φόρουμ ή απο σκόρπιες πληροφορίες στο ίντερνετ. 

 

Προσωπικά, θεωρώ πως αν έλεγες κάτι τέτοιο στο ιατρό, θα όφειλε να μη σε χρεώσει τίποτα και να σε παρακαλέσει ευγενικά να μην ξαναπατήσεις στο ιατρείο του.

Που παίρνουν τόσα λεφτά οι γιατροί για μια ώρα εξέταση;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/12/2017 at 4:21 PM, cameranek said:

Δεν έχω πρόβλημα με το κρύο, αλλά με την υγρασία που με πιάνει από την απότομη εναλλαγή θερμοκρασίας. Αν κάτσεις σε καφετέρια πχ στο τζάμι και έξω έχει παγωνιά και μέσα ζέστη θα καταλάβεις :D

με τιποτα θερμοεσωρουχα δεν νιωθεις καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι δίπλα στην θάλασσα και ότι και να κάνεις άμα έχει και αέρα... Αλλά γενικά το παλεύω, πιστεύω μόλις μετακομίσω να γλυτώσω :D

ευχαριστώ και καλή χρόνια ναι έχουμε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορμόνες, εγώ θα είχα ξεκινήσει από κει. Οι περισσότερες γυναίκες σε κάποια φάση της ζωής τους περνάνε κάποια ορμονική δυσλειτουργία, η οποία μπορεί να εκδηλωθεί με διαφορετικό τρόπο, ένας σωστός ενδοκρινολόγος θα μπορέσει να το διακρίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...