Προς το περιεχόμενο

Τρεμουλα απο "εσωτερικο" κρυο


NiaUu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις κατι γι αυτο που περιγραφω. Με πιανει αλλες φορες χειμωνα αλλες καλοκαιρι αλλες πιο συχνα αλλες πιο σπανια ενα τρεμουλο (τρεμουν κυριολεκτικα τα ποδια και το σαγονι) και νιωθω οτι ξεπαγιαζω οχι ομως λογο εξωτερικου κρυου αφου το παιθαινω και μεσ'το κατακαλοκαιρο.. Νιωθω οτι το κρυο προερχεται απο το σωμα μου. Βαζω κουβερτες σομπες αλλα κυριως συνερχομαι οταν πινω κατι ζεστο. Επισης νιωθω πως οι μυες των ποδιων μου "καινε" απο κουραση. Μου ειπαν οτι ειναι κατι που μπορει να οφειλεται σε θυροειδη που τελικα δεν εχω. Γενικα δεν κουραζομαι και δεν μπορω να καταλαβω απο τι προερχεται. Το καλοκαιρι οταν με πιανει βγαινω στον ηλιο με την κουβερτα ( αν δειτε ποτε σαικο ατομο τυλιγμενο με κουβερτα μεσα στο κατακαλοκαιρο να καθεται στον ηλιο αυτο ειμαι εγω). Επισης το παθαινω παντα οταν κοιμαμαι και ξυπναω επειδη ξεπαγιαζω. Οταν ειμαι ξυπνια καταλαβαινω οτι αρχιζω να κρυωνω "περιεργα" και το προλαβαινω πριν φτασω σ αυτο το σημειο. Εχω ρωτησει καποιους γιατρους κ δε ξερουν σε τι μπορει να οφειλεται. Ισως δεν ξερω σε ποιον να απευθυνθω. Γνωριζει καποιος πιθανες αιτιες αυτουνου που παθαινω ή σε τι γιατρους θα μπορουσα να απευθυνθω? Μεχρι τωρα εχω ρωτησει παθολογους-ενδοκρινολογο-καρδιολογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οταν κοιμασαι το σωμα σιγουρα θα κρυωνει παραπανω απο οτι οταν εισαι ξυπνια.επισης λιγος υπνος η λιγο φαγητο θα σε κανoυν να κρυωνεις πιο πολυ.εχεις δοκιμασει πχ να φας κατι οταν γινεται αυτο; επισης οι κοπελες κατα κυριο λογο κρυωνουν πιο ευκολα απο τα αγορια.το ποσο ευκολα ειναι σχετικο αναλογως το ατομο.απο εκει και περα πρεπει οσο μπορεις να παρατηρησεις ποτε γινεται αυτο.μηπως πχ οταν εισαι αδιαθετη;μηπως οταν εισαι πολυ κουρασμενη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνες τις στιγμές έχεις πάρει την πίεση;;;

Είναι κανονική ιδιαίτερα η χαμηλή της καρδιάς.Οι καρδιακοί παλμοί είναι οι ίδιοι από ότι συνήθως;;;

Ένα τέτοιο ξαφνικό περιστατικό θα έλεγα ότι οφείλετε σε στιγμιαία κακή κυκλοφορία του αίματος μία δουλειά την οποία

κάνει κυρίως η καρδιά μας.

 

Θα έλεγα να έκανες και μία οξυγονομέτρηση αλλά αυτό είναι δύσκολο να έχεις το κατάλληλο εργαλείο εκείνη τη στιγμή.

 

Άσχετο αλλά έχω μία ανηψούλα η οποία είναι γενικά κρυουλιάρα όχι στιγμιαία όπως εσύ.

Μπορεί να τη δεις καλοκαίρι να κοιμάται με κουβέρτα με το κεφάλι κουκουλωμένο μέσα σε αυτή.Έχει ρωτήσει γιατρούς 

δεν έχει κάτι παθολογικό απλά της είπαν ότι είναι έτσι το σώμα της και συνήθισε με αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κοιμασαι το σωμα σιγουρα θα κρυωνει παραπανω απο οτι οταν εισαι ξυπνια.επισης λιγος υπνος η λιγο φαγητο θα σε κανουν να κρυωνεις πιο πολυ.εχεις δοκιμασει πχ να φας κατι οταν γινεται αυτο; επισης οι κοπελες κατα κυριο λογο κρυωνουν πιο ευκολα απο τα αγορια.το ποσο ευκολα ειναι σχετικο αναλογως το ατομο.απο εκει και περα πρεπει οσο μπορεις να παρατηρησεις ποτε γινεται αυτο.μηπως πχ οταν εισαι αδιαθετη;μηπως οταν εισαι πολυ κουρασμενη;

 

Δεν εχει σχεση με την αδιαθεσια, αλλα εχω παρατηρησει οτι εχει σχεση με τον υπνο κ το φαι συγκεκριμενα τις σοκολατες. Οταν τρωω πολυ σοκολατα με πιανει μετα απο ωρες ειδικ με συγκεκριμενα δημητριακα (σοκολατενια) το παθαινα συνεχεια. Παρ αυτα το χω παθει και σε ακυρες φασεις. Και μου κανει εντυπωση γιατι το παθα για πρωτη φορα πριν 3 χρονια. Γενικα ειμαι ατομο που αντεχει το κρυο και ντυνομουν παντα ελαφρα σε σχεση με τους αλλους. Τη ζεστη δεν αντεχω.

 

 

 

 

Εκείνες τις στιγμές έχεις πάρει την πίεση;;;

Είναι κανονική ιδιαίτερα η χαμηλή της καρδιάς.Οι καρδιακοί παλμοί είναι οι ίδιοι από ότι συνήθως;;;

Ένα τέτοιο ξαφνικό περιστατικό θα έλεγα ότι οφείλετε σε στιγμιαία κακή κυκλοφορία του αίματος μία δουλειά την οποία

κάνει κυρίως η καρδιά μας.

 

Θα έλεγα να έκανες και μία οξυγονομέτρηση αλλά αυτό είναι δύσκολο να έχεις το κατάλληλο εργαλείο εκείνη τη στιγμή.

 

Άσχετο αλλά έχω μία ανηψούλα η οποία είναι γενικά κρυουλιάρα όχι στιγμιαία όπως εσύ.

Μπορεί να τη δεις καλοκαίρι να κοιμάται με κουβέρτα με το κεφάλι κουκουλωμένο μέσα σε αυτή.Έχει ρωτήσει γιατρούς

δεν έχει κάτι παθολογικό απλά της είπαν ότι είναι έτσι το σώμα της και συνήθισε με αυτό.

 

Η πιεση μου ειναι καλη και οι 2 βασικα ειναι οπως οταν ειμαι καλα. Οι παλμοι αυξανουν λιγο. Εχω κανει τριπλεξ μπολικα και επισης εχω βαλει κ χολτερ το 24ωρο.

Εχω ελεγξει και για αιματοκριτη, σιδηρο φυλλικο οξυ κι ενα αλλο που χουν να κανουν με αναιμια κλπ εχω ελεγξει ορμονες κι εχω ανεβασμενα ανδρογονα (εχω πολυκυστικες) αλλα μου λενε οτι δεν εχει σχεση. Ειχα κανει και λιγο πιο παλια (που χαν ξεκινησει τα τρεμουλα) κατι για πηκτικοτητα αιματος γιατι χρειαζοταν για μια γαστροσκοπηση που εκανα και ηταν καλη. Δεν ξερω και που να παω να ρωτησω. Ο παθολογος που υποτιθεται οτι ξερει που να σε στειλει μου χει πει (και οι 2) οτι δεν ξερουν. Εστω οτι εχω κακη κυκλοφορια αιματος πως το ελεγχω? Οι καρδιολογοι μου χουν πει οτι ειναι πολυ καλα η καρδια μου κυριως για τα παραπανω κιλα μου. Η ανιψουλα σου ειναι κ αυτη περιεργη που κοιμαται ετσι αλλα τουλαχιστον ειναι μονιμο εγω ειναι λες κ παθαινω κρισεις ξεπαγιασματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρεις έναν παθολόγο που να μην βαριέται να ασχοληθεί και να ψάξει διεθνώς για παρόμοιες περιπτώσεις. Μπορεί να μην είναι τίποτα, μπορεί να είναι και κάτι ανησυχητικό. Εγώ θα το έψαχνα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές με πιάνει κάτι τέτοιο όταν είμαι μέσα στο σπίτι, ενδεχομένως με αυξημένη υγρασία, και αν δεν κινούμαι πέρα-δώθε.

 

Κι έχω παρατηρήσει ότι κάνοντας ένα ντους «στρώνω».

 

Οπότε δεν ξέρω μήπως όντως έχει να κάνει με το κυκλοφορικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει καθόλου αιματολογικές εξετάσεις; Μήπως έχεις χαμηλό αιματοκρίτη; Όπως και να έχει, με θέματα υγείας δεν παίζουμε, κανονικά θα έπρεπε ήδη να έχεις πάει να μιλήσεις με έναν γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως τα παραπανω κιλα που εχεις;τι αλλαξε με σχεση πριν τα 3 χρονια;μηπως πχ ειχες καλυτερη φυσικη κατασταση τοτε;και τα κιλα επηρεαζουν γενικως.προσπαθησε να θυμηθεις αλλαγες των τελευταιων ετων οταν ξεκινησε δηλαδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ειμαι στα ιδια κιλα απο τοτε και οσο κι αν σπαω το κεφαλι μου δεν μπορω ν το συνδεσω με κατι.

Δεν ξερω αν υπαρχεο καποια ειδικοτητα που θα πρεπε ν απευθυνθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ειμαι στα ιδια κιλα απο τοτε και οσο κι αν σπαω το κεφαλι μου δεν μπορω ν το συνδεσω με κατι.

Δεν ξερω αν υπαρχεο καποια ειδικοτητα που θα πρεπε ν απευθυνθω.

Εκεί κόλλησες; Αν δεν είσαι σίγουρη για το που θα πρέπει να πας, τότε θα πας πρώτα σε παθολόγο, θα σε εξετάσει (ενδεχομένως να σου ζητήσει να κάνεις και κάποιες αιματολογικές, ακτινογραφίες κλπ) και μετά αυτός θα σε κατατοπίσει σε περίπτωση που θα χρειαστεί να πας σε γιατρό άλλης ειδικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει καθόλου αιματολογικές εξετάσεις; Μήπως έχεις χαμηλό αιματοκρίτη; Όπως και να έχει, με θέματα υγείας δεν παίζουμε, κανονικά θα έπρεπε ήδη να έχεις πάει να μιλήσεις με έναν γιατρό.

Πρώτα διαβάζουμε όλα τα μηνύματα και μετά γράφουμε. :rolleyes:  

 

Θυμάμαι παλιά μία περίοδο στο ξαφνικό με έπιανε ξαφνική ζάλη σε σημείο αν δεν κρατιόμουν από κάπου υπήρχε περίπτωση να πέσω.

Πίεση καρδιά όλα καλά.Έκανα εξετάσεις και ο αιματοκρίτης βρέθηκε χαμηλά κάπου στο 35.Η αιτία.Είχα κάνει μία σκληρή δίαιτα αδυνατίζοντας πολλά κιλά και απότομα και μάλλον προήλθε από αυτό.

Την έκοψα και άρχισα να τρώω κανονικά και από όλα.Δεν ξαναεμφανίσθηκε. 

Σε σένα μπορεί να προέρχεται από οτιδήποτε.Ελπίζω σύντομα να το ανακαλύψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μιας και το θίξαμε, σε περίπτωση που πάει σε παθολόγο και εκείνος απλά ακούσει τι θα του πει και επί τόπου της πει ότι πρέπει ν' απευθυνθεί στην τάδε ειδικότητα, θα πληρωθεί κανονικά ή έστω συμβολικά για την επίσκεψη;

 

Τι γίνεται συνήθως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ειμαι στα ιδια κιλα απο τοτε και οσο κι αν σπαω το κεφαλι μου δεν μπορω ν το συνδεσω με κατι.

Δεν ξερω αν υπαρχεο καποια ειδικοτητα που θα πρεπε ν απευθυνθω.

να αλλαξε κατι με διατροφη.μηπως συγκεκριμενες τροφες το προκαλουν η κατι που μπορει να πινεις μηπως παλια πχ ησουν πιο fit απο τωρα και αλλαξες κατι σε θεμα γυμναστικης οτι και να ηταν αυτοεπισης το κρυο που νιωθεις ειναι το ιδιο οου θα ενιωθες πχ το χειμωνα που θα αρχισουν να κρυωνουν χερια ποδια και μετα εσυ η πχ κρυο σε στυλ ης αδυναμιας οπως οταν πχ καποιος ειναι αρρωστος η αδυναμος;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...