Προς το περιεχόμενο

Οικονομικη Εσπρεσσιερα φρεντο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαρεθηκα να φτιαχνω καραβισιο καφε, 2 κουταλιες και ανακατεμμα με καλαμακι. Υπαρχει κατι φθηνο εως 40 ευρω να κανω κρυο φρενντο εσπρεσσο σπιτι, η ονειρευομαι. Βλεπω κατι τιμες 100 και πανω αλλα δε μπορω να δωσω κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φθηνή μηχανή Illy με κάψουλες iperespresso. Δεν είναι πραγματικό εσπρέσο αλλά μάλλον είναι ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.

 

https://www.skroutz.gr/c/2415/Kafetieres-Espresso-me-Kapsoula/m/3455/Illy/f/568848/Illy-Iperespresso.html?keyphrase=Illy

 

Αλλιώς μπρίκι moca η συνταγή "espresso" με aeropress.

 

Γνήσιο espresso και οικονομικό δεν πάνε παρέα. Τα παραπάνω ομως είναι μεγάλη αναβάθμιση από τον απαράδεκτο στιγμιαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη εδω ας πουμε;

https://www.skroutz.gr/s/4321772/Illy-Francis-Francis-Y3-Black.html#reviews

εξαιρετικα σχολια βλεπω

ειδικα η εκδοση με τις 14 καψουλες ειναι ταμαμ λογικα,

και παιρνει μετα οτι καψουλες θελουμε ετσι;

 

μεχρι και επαναγεμιζομενες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/c/2415/Kafetieres-Espresso-me-Kapsoula.html?from=catspan&keyphrase=nespresso

 

Εχω την εντυπωση οτι η πατεντα εχει ληξει μονο στην νεσπρεσσο γι αυτο και μπορεις και αγοραζεις οποια μαρκα καφε θες...

Η χρηση τους δεν ειναι φτηνη γιατι το κοστος θα ναι 60cents εως 1ε για διπλη δοση.

Αλλιως βρες μια που να παιρνει χυμα εσπρεσσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την y3, κάνει πολύ ωραία καφεδάκια αλλα δεν συμφέρει για φρεντο γιατι πάει κοντα στο 1.10.
Περιμένω μια επαναγεμιζόμενη κάψουλα από ebay γιατί αυτές που ειχα ανοίξει είχαν διαρροή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να πω ισως γιατι θεωρησα δεδομενο πως αμα ειναι περα απο τη καφετιερα που θα αγορασω να βγαινει μετα και ο καφες στο 1 ευρω, ε αφηστο το παιρνουμε τοσο και πακετο και απεξω

 

Βγαινει οντως τοσο με τις καψουλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε ξαναπεί.

Αυτές με τις κάψουλες καλό καφέ βγάζουν αλλά είναι σαν τους εκτυπωτές.Σου τις δίνουν φτηνά και σου τα παίρνουν μετά.

 

Εγώ έχω χρόνια αυτήν τη φτηνιάρικη κινέζικη με 50-60 ευρώ από το σκρουτζ. Αγοράζω καφέ άκοπο και με τα χρόνια βγάζω όχι ένα τέλειο αλλά ένα υποφερτό φρέντο που να πίνεται.

Είπαμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.coffeeisland.gr/catalog/homeBarista/?network=google&utm_source=Google_Search&utm_medium=cpc&utm_campaign=Coffee_Island_e-shop

 

Με μια τετοια λυση μπορω αραγε ρε μαγκες να παιξω μπαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδυασμός (σχετικά) φτηνού και εύκολου είναι η μικρή μηχανή της dolce gusto. Γύρω στα 30€ η μηχανή και κάπου 33-34 λεπτά η κάψουλα. 65-70 λεπτά για το φρέντο δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρεθηκα να φτιαχνω καραβισιο καφε, 2 κουταλιες και ανακατεμμα με καλαμακι. Υπαρχει κατι φθηνο εως 40 ευρω να κανω κρυο φρενντο εσπρεσσο σπιτι, η ονειρευομαι. Βλεπω κατι τιμες 100 και πανω αλλα δε μπορω να δωσω κατι τετοιο

Περιμένω να βγει ο πρώτος καφεχιπστερας με 3000 ποστ στο αντίστοιχο φορουμ, να σου πει να κανεις υπομονή να μαζέψεις 100 ευρω, ώστε να παρεις ενα αξιοπρεπές μεταξενιο πετσετάκι ώστε να ακουμπήσεις μετα πανω με ευλάβεια το πρωτο tamper που μαζι με έναν αξιοπρεπή μύλο και μια εσπρεσιερα που δεν θα γινει ποτέ αξία να ανταγωνιστει τις κορυφαίες του είδους αλλα κόστισε αρκετά κατοστάρικα ώστε να δικαιούται χωρίς ντροπή να τις χαιρετάει στον δρομο

 

Θα σου φτιάξουν ολα μαζι, κατι που τρομερό δεν ειναι αλλα αν πειραματιστεις χρονια αφοσιωμενος με κοψίματα, χρονους εκχυλισης, προσευχές και ασκήσεις σαολιν, κρυμμένος στο απομονωμενο σου εργαστήριο οπου ο ήλιος και ο αέρας δεν θα βλέπουν τα μούσια, τα τατουάζ και τις κορνιζωμενες βεβαιώσεις συμμετοχης σου σε σεμινάρια μπαριστα

 

Θα δικαιούται ισως λέγω να καλείται : Εσπρεσσο

 

Ως τοτε βεβαια, και επειδή με το 40αρι δεν παίρνεις ούτε εσπρεσιερα λιντλ (αλλα ενα σωρό αλλα ποιοτικά λιντλοειδη καλούδια) θα σου πρότεινα να βρεις ενα καλο συνοικιακο μεν αλλα σε κεντρικό σημείο με πολλή πελατεία καφε, οπου εχουνε επενδυσει σε καφετιέρα της προκοπής, και αντί για καθημερινους φρεντηδες με έξτρα κρέμα, μπισκότα, καραμέλα, μόκα και αιθέρια έλαια, να πίνεις μιαααα στο τόσο, ενα περιποιημένο ζεστο εσπρεσακι και να αναθεσεις την καθημερινή ανάγκη για επειγον ξύπνημα των αισθήσεων σε ενα φινο γκομενακι

 

Εγω τουλάχιστον αυτο εκανα, αλλα τωρα θελει εσπεσιερα σαολιν η χαμουρα

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνεις μια της Lidl (60Ε) η καποια αντιστοιχη. Της Λιντλ εχει 3 χρονια εγγυηση, καλο γιατι σε αυτες τις τιμες δεν ειναι οτι καλυτερο σε ποιοτικο ελεγχο. Αυστηρα οχι καψουλες, μονο χυμα καφε και χωρις πολλα καλουδια. Με ενα καλο χτυπητηρι και σωστες αναλογιες θα μπορεις να κανεις ενα αξιοπρεπη φρεντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για μενα ο καφες δεν ειναι κουλτουρα. Σκετο αχτυπητο τον πινω χωρις ζαχαρη χτπηματα κουνημα αφρους λικερ και αρωματα και χρωματα. Απλα θελω για πριν το γυμναστηριο αντι να δινω 1.60+ καθε φορα, να φτιαχνω ενα σπιτι μου που να μην ειναι στιγμιαιος ανακατεμενος με το καλαμακι

 

Δε θελω να δημιουργησω ποιηση ουτε να γινω ο επομενος μπαριστα. Απλα να μην ειναι το στιγμιαιο χαλι και να βγαζει μπολικο ποσοτητα να μου ρχεται φτηνα ο ενας που θα φτιαχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνεις μια της Lidl (60Ε) η καποια αντιστοιχη. Της Λιντλ εχει 3 χρονια εγγυηση, καλο γιατι σε αυτες τις τιμες δεν ειναι οτι καλυτερο σε ποιοτικο ελεγχο. Αυστηρα οχι καψουλες, μονο χυμα καφε και χωρις πολλα καλουδια. Με ενα καλο χτυπητηρι και σωστες αναλογιες θα μπορεις να κανεις ενα αξιοπρεπη φρεντο.

Γιατί αυστηρά όχι κάψουλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαίω με το σχόλιο του soupsourav. Το τραγικό είναι ότι δεν υπερβάλει και πολύ.

 

Σε αυτά τα λεφτά ή παίρνεις μια καψουλομηχανη αλλά ξέρεις ότι μετά είσαι σκλάβος της κάψουλας που σου πουλάνε.

 

Αλλιώς αγοράζεις μια εσπρεσιερα σαν τις αριελι που βγάζει σε κάνα crazy sunday το e-shop γύρω στο 50αρικο και μπορείς μετά να παίζεις μπάλα με χύμα καφέ.

 

Έχω και τα δύο άλλα ψηφίζω το δεύτερο λόγω ευελιξίας και κόστους.

 

Φυσικά η κάψουλα είναι απείρως πιο εύκολη/γρήγορη κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη της Αριελλι κανει για εναν αστερα του Αμπαλιακού οπως η αφεντιαμου? Εχω με καψουλες ντολτσε γκουστο αλλα παιζει να μου τη κανουν δωρο και επειδη ειναι κοντινο μου προσωπο παιζει να πω : ασε δεν εχω σεμενδακι πωςτολεν παρε κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...