Προς το περιεχόμενο

Πονάει ο καρπός μου


stalactite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησε να με πονάει χτες το απογευμα οταν εκανα καποια κινηση.. πχ αν παω να πιασω μιια κουπα ποναω αλλα και γενικα στις κινησεις του καρπου.. αν πιεσω τον καρπο επισης ποναω.. δεν το εχω χτυπησει ουτε θυμαμαι να εχω σηκωσει βαρος.. ποσες μερες να του δωσω να γινει καλα μεχρι να παω στον γιατρο; ακινησια και μια περιδεση ειναι καλη λετε; (Ειμαι εκτος Αθηνας οποτε το να παω σε γιατρο δεν ειναι πολυ εφικτο τωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίδεση μην κάνεις μόνος σου γιατί μπορεί να τα κάνεις χειρότερα. Ακινησία ναι. Για βάλε και πάγο για 2-3 λεπτά, θα σε κάνει να ξεχάσεις τον πόνο για αρκετή ώρα. (όχι κατευθείαν πάνω στο δέρμα, μέσα από μια λεπτή πετσέτα).

Για ελαφριά τενοντίτιδα σε κόβω. Με ξεκούραση και αλλαγή συνηθειών περνάει.

Εκτός αν είναι το κόκκαλο που σε πονάει, που σημαίνει κάπου χτύπησες.

Μόλις μπορεσεις πήγαινε γιατρό όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιο πρήξιμο;

 

οχι οπτικα ειναι ακριβως το ιδιο.. ισως ειναι λιγο πιο ζεστο στο αγγιγμα αλλα δε μπορω να μαι σιγουρος γιατι τα δαχτυλα μπορει να μην εχουν την ιδια θερμοκρασια και να μου φαινεται αλλιως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι όντως πιο ζεστό, σημαίνει πως έχεις κάποια φλεγμονή. Βάζε του πάγο πάνω απο λεπτή πετσέτα για 20 λεπτά, 4 φορές την μέρα. Κάντο για 3-4 μέρες και αν δεν δεις διαφορά, πήγαινε σε γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι όντως πιο ζεστό, σημαίνει πως έχεις κάποια φλεγμονή. Βάζε του πάγο πάνω απο λεπτή πετσέτα για 20 λεπτά, 4 φορές την μέρα. Κάντο για 3-4 μέρες και αν δεν δεις διαφορά, πήγαινε σε γιατρό.

 

οκ θα το κανω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πονάει κατά την  κάμψη, την έκταση του καρπού ή π.χ στην προέκταση του αντίχειρα? Επίσης μουδιάζουν τα δάκτυλά σου και αν ναι ποια ? Αρχικά χρησιμοποίησε πάγο 15-20 λεπτά  3-4 φορές την ημέρα τις δύο πρώτες ημέρες και  ξεκουρασε το χέρι σου, μία περίδεση θα βοηθούσε αρκεί να μην ειναι πολύ σφικτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πονάει κατά την  κάμψη, την έκταση του καρπού ή π.χ στην προέκταση του αντίχειρα? Επίσης μουδιάζουν τα δάκτυλά σου και αν ναι ποια ? Αρχικά χρησιμοποίησε πάγο 15-20 λεπτά  3-4 φορές την ημέρα τις δύο πρώτες ημέρες και  ξεκουρασε το χέρι σου, μία περίδεση θα βοηθούσε αρκεί να μην ειναι πολύ σφικτά.

 

Σχεδόν καθόλου στην έκταση, στην κάμψη ψιλοπονάει, αλλά πιο πολύ όταν σφίγγω κάτι ή οταν μεταφέρω ένα πράγμα. δε μουδιάζει κανένα δάχτυλο. νιώθω ενόχληση στον καρπό και στο σημείο λίγο πριν από τον αντίχειρα λιγο πιο πανω απο εκει που ψιλαφουμε τον σφιγμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω έχεις ενόχληση στο σκαφοειδές οστό,  αν με συντηρητική θεραπεία δεν περάσει και συνεχίσει να σε ενοχλεί πήγαινε σε γιατρο για  ακτινογραφία μήπως υπάρχει κάποιο ραγισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...