Προς το περιεχόμενο

Αγορα budget mirrorless φωτογραφικης


instinct21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε μου λίγο τί παίζει με το 16:9 στο vewfinder της gx80.

 

Τι να παιζει? Αυτη ειναι η αναλογια. Που σημαινει οτι εχεις καλυτερη εικονα στο βιντεο και μικροτερη εικονα στην φωτο.

H αληθεια ειναι οτι η πραγματικη αναλυση του viewfinder της GX80 ειναι το 1/3 αλλα λειτουργει αλλιως με refresh 3 χρωματων και τελικα το αποτελεσμα ειναι βελτιστοποιημενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε παιδι μου, ρωταω σε στυλ αν θα ενοχλησει καποιον αρχαριο που διαβασε αυτο σαν αρνητικο της και τον ενδιαφερει περισσοτερο να βγαζει φωτογραφιες.

 

Φαινεται δηλαδη μικρη η φωτο που βλεπεις απο το viewfinder και σε δυσκολευει ή κατι αλλο;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφερομαι για την μηχανη και γενικα ψαχνομαι τονιζω οτι ειμαι αρχαριος,Τι εννοεις με το refresh 3 χρωματων

 

Viewfinder resolution: 2,764,800

 

Although the resolution is stated as 2.764k, it isn’t native – in fact, it is actually closer to 922k dots. It is based on field sequential technology, meaning that it processes the red, blue and green colour information in sequence, hence the combined resolution of 2764k (922k x 3)

 

---

 

EVF  is fully adjustable for brightness, contrast, saturation and color balance. Panasonic is largely responsible for this ignorance as the EVF (which Panasonic calls Viewfinder or sometimes LVF) adjustment tab is cunningly concealed behind the [Monitor Display] tab in the Setup Menu. Look in the viewfinder and the display switches to [Viewfinder] and the adjustments can be activated

Ναι ρε παιδι μου, ρωταω σε στυλ αν θα ενοχλησει καποιον αρχαριο που διαβασε αυτο σαν αρνητικο της και τον ενδιαφερει περισσοτερο να βγαζει φωτογραφιες.

 

Φαινεται δηλαδη μικρη η φωτο που βλεπεις απο το viewfinder και σε δυσκολευει ή κατι αλλο;

 

Για φωτο ειναι αρνητικο αφου η φωτο σου θα φαινεται πιο μικρη απο το viewfinder. Ολα ειναι σχετικα βεβαια γιατι πρεπει να υπολογισεις και το magnification factor καθε viewfinder. Για την GX80/85 ειναι:

 

magnification of 0.70x and an eye point of 17.5mm

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ξεθάβω το θέμα για να μην ανοίξω άλλο.

Ζαχαρώνω την Lumix GX 80 γιατί είναι στο μπατζετ μου (μέχρι 500). Η χρήση που την θέλω είναι κυρίως βίντεο μουσικά, σε στουντιο ή σπίτι με χαμηλα φώτα κλπ, αλλά και έξω (video clips κλπ). Γνωρίζω πως δεν παίρνει μικρόφωνο αλλά αυτό δεν με πειράζει καθώς ηχογραφώ με άλλα μικρόφωνα. Είναι ικανοποιητική η Panasonic ή πλέον θεωρείται πολύ παλιά και ξεπερασμένη; Οι εναλλακτικές μου είναι η Mark III της Ολυμπους και η A6000 της Σόνυ.

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε και έναν φακό πιο φωτεινό μέχρι τα 200;

Επεξ/σία από stepar10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...