Προς το περιεχόμενο

Πιστευετε στη τηλεματικη του ΟΑΣΑ;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ναι δυστυχώς! Δεν είναι καν δεδομένο ποιες βάρδιες δεν θα βγουν. Μπορεί μία βάρδια να βγει κανονικά μια μέρα και την επόμενη να μην βγει γιατί ο οδηγός δεν έβρισκε λεωφορείο το πρωί στο αμαξοστάσιο. Όπως δεν είναι καν στάνταρ ο αριθμός των διαθέσιμων οχημάτων: καθώς μπορεί να επισκευαστεί 1 αλλά να χαλάσουν άλλα 3 οπότε τη μία μέρα πχ 80 λεωφορεία διαθέσιμα την επόμενη 77.

Δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα, κρίμα...

απο πανεπιστήμιο το τρολει το 12 το κανει συνεχεια , βλεπω πχ επομενο δρομολογιο 2 κ 45 δεν περναει ποτε το τρολει και βλεπω μετα επομενο δρομολογιο 2 κ 55 , δεν ξερω γιατι γινετε παντα απο Ζάππειο προς Περιστερι εχω θεμα το αναποδο ειναι μια χαρα,

Αυτά είναι "μια χαρά", για σκέψου να γίνεται σε δρομολόγιο που περνάει κάθε πχ 30-40 λεπτά.

 

Να έχεις χάσει πχ το λεωφορείο για 2-3 λεπτά, να περιμένεις το επόμενο για 30-40 λεπτά, να μην έρχεται τπτ και να περιμένεις άλλα 30-40 για να έρθει το μεθεπόμενο. Κι όχι μόνο να χάνεις χρόνο αλλά να χρειάζεται να χτυπήσεις και καινούριο εισιτήριο μιας και μπορεί στο περίμενε να έχει περάσει ο χρόνος χρήσης του προηγούμενου που μπορείς να είχες χρησιμοποιήσει σε μετρό/ηλεκτρικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα, κρίμα...

 

Αυτά είναι "μια χαρά", για σκέψου να γίνεται σε δρομολόγιο που περνάει κάθε πχ 30-40 λεπτά.

 

Να έχεις χάσει πχ το λεωφορείο για 2-3 λεπτά, να περιμένεις το επόμενο για 30-40 λεπτά, να μην έρχεται τπτ και να περιμένεις άλλα 30-40 για να έρθει το μεθεπόμενο. Πως θα σου φαινόταν?

 

ειναι σπασιμο δεν λεω , το εχω παθει και εγω αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δυστυχώς η φάση στην ΟΣΥ είναι πολύ χάλια χωρίς κάποια προοπτική να βελτιωθεί η κατάσταση. Τα περισσότερα λεωφορεία έχουν παλιώσει και ανταλλακτικά δεν υπάρχουν και νέα λεωφορεία δεν φαίνονται πουθενά στον ορίζοντα... 

 

Γραμμές σαν το 608, το 732 κλπ (πέραν των ελλείψεων) έχουν το πρόβλημα που λέγεται κέντρο της Αθήνας! Μποτιλιάρισμα, ξαφνικό κλείσιμο δρόμων, πορείες και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς διαλύει τα δρομολόγια και περιμένεις ένα τέταρτο για να έρθουν δύο μαζεμένα! 


Πρόσφατα πχ είχαν κολλήσει 5 τρόλεϊ του 12 στο Ζάππειο γιατί κάποιοι είχαν κλείσει για λίγο το δρόμο μπροστά στη βουλή. Τινάχτηκαν στον αέρα τα δρομολόγια ενώ ο κόσμος περίμενε παρακάτω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αρκετά καλό και αυτό χρησιμοποιώ φουλ είναι το "λεωφορεία". Στο store υπάρχει με ενα άσπρο σήμα και το γράμμα α.Γράφει και την καθυστέρηση για κάθε λεωφορείο. Π.χ λέει 16.20 +5λεπτα. Όσες φορές το έχω χρησιμοποιήσει πέφτει μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι να το έχεις και ευαγγέλιο, αλλά καλούτσικο είναι. Εγώ είμαι 10 λεπτά από το μετρό με λεωφορείο, 20 λεπτά με τα πόδια. Τόσα χρόνια έχω φάει άπειρο χρόνο να περιμένω το γ*μολεωφορείο για τα 10 λεπτά διαδρομής και έχω στήσει κόσμο αβέρτα. Πλέον αν δω ότι δεν έρχεται το κόβω με τα πόδια και τέλος. Ειλικρινά σκέφτομαι τις εκατοντάδες ώρες που έχω περάσει περιμένοντας και μου έρχεται να βάλω τα κλάματα.

 

Προβλήματα έχω τύχει και εγώ, κυρίως σε στάσεις που εξυπηρετούν πολλές διαδρομές, αλλά δεν με πολυενοχλεί γιατί εκεί έχω πολλές επιλογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δυστυχώς! Δεν είναι καν δεδομένο ποιες βάρδιες δεν θα βγουν. Μπορεί μία βάρδια να βγει κανονικά μια μέρα και την επόμενη να μην βγει γιατί ο οδηγός δεν έβρισκε λεωφορείο το πρωί στο αμαξοστάσιο. Όπως δεν είναι καν στάνταρ ο αριθμός των διαθέσιμων οχημάτων: καθώς μπορεί να επισκευαστεί 1 αλλά να χαλάσουν άλλα 3 οπότε τη μία μέρα πχ 80 λεωφορεία διαθέσιμα την επόμενη 77. 

 

άμα κάνετε λίγο ησυχία θα ακούσετε τον θόρυβο πτυχίων Επιχειρησιακής Ερεύνας να σκίζονται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα περίμενα στο σταθμό Αττική το Γ10. Έλεγε 15 λεπτά και όταν έφτασε στα 5 λεπτά εξαφανίστηκε. Εντωμεταξύ λίγο νωρίτερα πέρασαν άλλα λεωφορεία που με βόλευαν και τα άφησα για να περιμένω το Γ10. Έτσι τελικά περίμενα άλλο ένα 20λεπτο μέχρι να περάσει το επόμενο λέωφορείο.

Άλλη φορά πάλι περίμενα το 420 κοντά στην αφετηρία και ενώ έλεγε 2 λεπτά τελικά πέρασε μετά απο 1 ώρα! Δυστυχώς δεν βγάζεις άκρη με τους οδηγούς. Ότι και να πεις σου λένε φταίει ο ΟΣΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αρκετά καλό και αυτό χρησιμοποιώ φουλ είναι το "λεωφορεία". Στο store υπάρχει με ενα άσπρο σήμα και το γράμμα α.Γράφει και την καθυστέρηση για κάθε λεωφορείο. Π.χ λέει 16.20 +5λεπτα. Όσες φορές το έχω χρησιμοποιήσει πέφτει μέσα.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί στο store. Είναι καθαρά γραμμική και παίρνει σαν βάση δεδομένων τα δρομολόγια του ΟΑΣΑ, ενώ το επίσημο Oasa Telematics είναι εν μέρει δυναμικό. O προγραμματιστής απλά έχει πάρει τα επίσημα δρομολόγια του ΟΑΣΑ και έχει πραγματοποιήσει μερικές εκτιμήσεις για το χρόνο άφιξης του λεωφορείου στη στάση. Για παράδειγμα η εκτίμηση της συγκεκριμένης εφαρμογής για τη γραμμή 608 είναι 58' χρόνος διαδρομής κάθε μέρα, όλη μέρα. Όπως είναι κατανοητό και στον πιο αδαή χρήστη ΜΜΜ αυτό είναι αδύνατο. Δεν μπορεί να θέλει τον ίδιο χρόνο ένα λεωφορείο που διέρχεται από το κέντρο τις καθημερινές σε ώρα αιχμής και την Κυριακή το βράδυ. Άρα απλώς απορρίπτεται, γιατί έχει μέρος πληροφόρησης του OASA Telematics και το υπόλοιπο βασίζεται σε ένα λάθος.

Στο μετρό και το τραμ, να φανταστείτε ενώ υπάρχουν έτοιμοι οι πίνακες στη σελίδα της Link.png Site: ΣΤΑΣΥ η εφαρμογή επιλέγει να παράξει δικούς της, που προφανώς είναι λάθος.

Γενικότερα ενώ η κατάσταση στην Ο.ΣΥ είναι τραγική, όπως και η ποιότητα των ατόμων που στελεχώνουν την τηλεματική από πλευράς Ο.ΣΥ, η εφαρμογή είναι καλή για το ελάχιστα μυημένους στο θέμα των συγκοινωνιών και σχεδόν άριστη για όσους γνωρίζουν από αυτά. Από το tab "θέσεις λεωφορείων" μπορεί να καταλάβει κάποιος αν το κέντρο είναι κλειστό (αν δείτε διακεντρικές γραμμές με κανένα όχημα στην περιοχή του κέντρο, κάτι πάει στραβά), αν το λεωφορείο κόλλησε από παρκαρισμένο (άμα είναι σε κάποια στροφή ακίνητο το λεωφορείο για ώρα, μάλλον κόλλησε ή χάλασε) και μέσα από τέτοιες πληροφορίες να προγραμματίσει καλύτερα τη διαδρομή του. Πιστεύω ότι γενικά η εφαρμογή είναι αξιόλογη, απλά πληρώνει τις αστοχίες της ΟΣΥ να δρομολογήσει αρκετά από τα προγραμματισμένα δρομολόγια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είναι όπως λες δεν την χρησιμοποιώ καθημερινά, οπότε την χρειάστηκα όμως έπεφτε με ακρίβεια μέσα. Δε ξέρω τι να σου πω. Δεν έχω πλήρη άποψη γιατί κινούμαι με τρένο μέτρο πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί στο store. Είναι καθαρά γραμμική και παίρνει σαν βάση δεδομένων τα δρομολόγια του ΟΑΣΑ, ενώ το επίσημο Oasa Telematics είναι εν μέρει δυναμικό. O προγραμματιστής απλά έχει πάρει τα επίσημα δρομολόγια του ΟΑΣΑ και έχει πραγματοποιήσει μερικές εκτιμήσεις για το χρόνο άφιξης του λεωφορείου στη στάση. Για παράδειγμα η εκτίμηση της συγκεκριμένης εφαρμογής για τη γραμμή 608 είναι 58' χρόνος διαδρομής κάθε μέρα, όλη μέρα. Όπως είναι κατανοητό και στον πιο αδαή χρήστη ΜΜΜ αυτό είναι αδύνατο. Δεν μπορεί να θέλει τον ίδιο χρόνο ένα λεωφορείο που διέρχεται από το κέντρο τις καθημερινές σε ώρα αιχμής και την Κυριακή το βράδυ. Άρα απλώς απορρίπτεται, γιατί έχει μέρος πληροφόρησης του OASA Telematics και το υπόλοιπο βασίζεται σε ένα λάθος.

Στο μετρό και το τραμ, να φανταστείτε ενώ υπάρχουν έτοιμοι οι πίνακες στη σελίδα της Link.png Site: ΣΤΑΣΥ η εφαρμογή επιλέγει να παράξει δικούς της, που προφανώς είναι λάθος.

Γενικότερα ενώ η κατάσταση στην Ο.ΣΥ είναι τραγική, όπως και η ποιότητα των ατόμων που στελεχώνουν την τηλεματική από πλευράς Ο.ΣΥ, η εφαρμογή είναι καλή για το ελάχιστα μυημένους στο θέμα των συγκοινωνιών και σχεδόν άριστη για όσους γνωρίζουν από αυτά. Από το tab "θέσεις λεωφορείων" μπορεί να καταλάβει κάποιος αν το κέντρο είναι κλειστό (αν δείτε διακεντρικές γραμμές με κανένα όχημα στην περιοχή του κέντρο, κάτι πάει στραβά), αν το λεωφορείο κόλλησε από παρκαρισμένο (άμα είναι σε κάποια στροφή ακίνητο το λεωφορείο για ώρα, μάλλον κόλλησε ή χάλασε) και μέσα από τέτοιες πληροφορίες να προγραμματίσει καλύτερα τη διαδρομή του. Πιστεύω ότι γενικά η εφαρμογή είναι αξιόλογη, απλά πληρώνει τις αστοχίες της ΟΣΥ να δρομολογήσει αρκετά από τα προγραμματισμένα δρομολόγια.

Για κατεβασε την εφαρμογη για ios να γελασεις λιγο...να δεις ποσο υπεροχα ειναι κατασκευασμενη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OASA Telematics

Το κατεβασα και οντως εντυπωσιαστηκα (-τι εχανα τοσο καιρο..! ) . Αυτο το, θεσεις λεωφορειων, ειναι ολα τα λεφτα! Σε πραγματικο χρονο (αραγε? Θα πεσει δοκιμη αυριο μευθαριο) φαινονται τα λεωφορεια να κινουνται στο χαρτη, στη διαδρομη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη πάντως η τηλεματικη δουλεύει αρκετά καλά.

Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Πάτρα - Ηράκλειο και δεν θυμάμαι ποιες άλλες πόλεις την έχει κατασκευάσει η ίδια εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...