Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο κάτοχος ενός Xbox One X


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, αν θεωρήσουμε "κλανιά" έναν G4560 - τότε αναρωτιέμαι τι θα πρέπει να πούμε για τα jaguarάκια που έχουν και οι δύο "4Κ" κονσόλες της αγοράς.

 

Η αλήθεια είναι πως όσο ανεβαίνει η ανάλυση, τόσο μειώνεται η βαρύτητα της CPU στην απόδοση.

 

Ξεχνάς ότι είναι 8 core, και τα παιχνίδια στις κονσόλες είναι βαριά multithreaded, και ότι επίσης η cpu του x είναι customized. Επίσης ξεχνάς ότι έχει η cpu έχει στην διάθεσή της μνήμη με ταχύτητα 326 gb/s και όχι <20 gb/s που έχει αυτός, και ότι επίσης επικοινωνεί άμεσα με την gpu.

Παρά ταύτα, θα πω ότι η κλανιά δεν είναι ο G4560, αλλά η 1060 3G. Και πιο αργή είναι από μία 1060 6G (ναι είναι ελαφρώς διαφορετική), και πολύ πιο αργή από την gpu του X, και πολύ λίγη και αργή μνήμη σε σχέση με το xbox one x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πιστευω ότι μεγάλο κομμάτι παιζει και το γεγονός ότι για να πάρεις μια καλή πλέον κάρτα γραφικών θές 300-400€ , συν ότι για να παίξεις όλους τους σύγχρονους τίτλους θές πολύ δυνατό Pc. Εχω και Pc Aρκετά καλο , αλλά και PS4, αλλά σκέφτομαι ότι για να παίζω τα παιχνίδια που βγαίνουν τώρα , θα προτιμουσα να πάρω το XBOX ONE X το οποίο μια 5ετία-6ετία θα μου την βγάλει σίγουρα, ενώ για να φτιάξεις ένα PC που να τρέχει ικανοποιητικά τα σημερινά παιχνίδια θες 700-800 τουλάχιστον. 

 

Ξέρω ότι σε κάποιους μπορει να μην αρέσουν τα επιχειρήματά μου, αλλά προσωπικά σκέφτομαι να κρατήσω το PC για δουλεια, βίντεο και κανενα Strategy και αντί για καρτουλα να πάρω το XBOX.. Όσο για το PS4 ειναι το απλό , και οι διαφορές στην εικόνα και στην απόδοση ειναι εμφανής, συν ότι το πήρα σε τιμή χώμα, οπότε πιστευω αυτό χρυσώνει το χάπι του XBOX περιεεότερο.

 

ετσι οπως εχουν φτασει οι τιμες στις καλες καρτες γραφικων νομιζω οτι μονοδρομος ειναι πλεον οι κονσολες για τους gamers ,με ενα 400-500 αρι ευρω και εισαι σχετικα κομπλε για αρκετα ετη να παιζεις ...το εχουν παρα@#$σει με τις τιμες στις καρτες που σε λιγο θα θες δανειο για να παρεις κατι αξιολογο !!

Παιδιά συμμερίζομαι τον πόνο σας και συμφωνώ ότι έχει παραγίνει το θέμα με τις τιμές των καρτών γραφικών (και των επεξεργαστών ειδικά της intel) 

 

Αλλά δυστυχώς οι κονσόλες δεν είναι η λύση

 

Το xbox one x έχει απλά μια RX 480 πάνω του...

 

Και δεν έχει "μανίσιο" 4k φυσικά γιατί μια ταπεινή 480 δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο... 

 

Αλλά "δυναμικό" που σημαίνει ότι όταν μπορεί θα προβάλει 4κ όταν δεν μπορεί (= την περισσότερη ώρα) θα προβάλει upscaled fullHD η μια ανάλυση χαμηλότερη του 4k...

 

Η αγορά κονσόλας έχει κυρίως νόημα για τα exclusives άρα έτσι έχει κυρίως νόημα η αγορά PS4 (αν δηλαδή θες να ξοδέψεις όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα για όσο το δυνατόν περισσότερα και καλύτερα exclusives  γιατί αλλιώς μπορείς να πάρεις και τις 2 κονσόλες φυσικά... επίσης αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα MS exclusives πχ σαρέσει μόνο το halo και τιποτα άλλο γενικά τότε φυσικά πας xbox) 

 

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις μονόδρομος είναι το PC για πραγματική gaming εμπειρία. + για τους πολύ φτωχούς υπάρχει το piratebay ενώ για τις κονσόλες θα πρέπει να σκάς το 60άρι ανα παιχνίδι ή να περιμένεις να παλιώσει για να το βρεις μεταχειρισμένο ή σε καλή τιμή online ... ή να πληρώσεις για να το τσιπάρεις αν και όταν σπάσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προσεκτική ματιά και γίνεται φανερό οτι το άρθρο είναι μια έμμεση διαφήμιση της κονσόλας.

 

Παμε παρακάτω, το κοινό που γράφεται οτι στοχεύει η ms δηλαδή των Hardcore Gamers θα έπρεπε να αγνοήσει την κονσόλα εφόσον διαθέτει ένα δυνατό pc καθοτι δεν υπάρχουν αποκλειστικοτητες να στηρίξουν το σύστημα.

 

Το σύνηθες που ειναι και κατόρθωμα της Sony, εφόσον είσαι pc gamer και έχεις ενα δυνατό pc είναι να εχεις και ενα ps4 για να παίζεις αυτο που η ms δεν λεει να καταλάβει οτι πρέπει να δημιουργήσει, τις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΕΣ.

 

Πέστε μου εναν λόγο, ενα επιχείρημα δηλαδη για να αγοράσω την κονσόλα εγω που διαθέτω ενα δυνατό gaming pc και ενα ps4 pro και εγω σήμερα κιόλας θα πεταχτώ σε ενα καταστημα και θα την τσιμπήσω.

 

Αλλά ακόμα και αν δεν είχα ps4 pro το όποιο αγορασα για τις αποκλειστικοτητες του (οι οποίες είναι και πολλες και ΑΑΑ ποιοτητας), ως κάτοχος δυνατού gaming pc ποιος ο λόγος να αγοράσω xbox one x?

Συμφωνώ του έχουν γίνει τόσες παρεκκλίσεις να σταματήσει το shilling ειδικά απο την στιγμή που δεν πληρώνετε για αυτό (ελπίζω) αλλά επιμένει στον χαβά του και παραμένει στο darkside ανακυκλώνοντας τα hypefeeds που βγάζουν οι φυλλάδες των εταιριών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συμμερίζομαι τον πόνο σας και συμφωνώ ότι έχει παραγίνει το θέμα με τις τιμές των καρτών γραφικών (και των επεξεργαστών ειδικά της intel) 

 

Αλλά δυστυχώς οι κονσόλες δεν είναι η λύση

 

Το xbox one x έχει απλά μια RX 480 πάνω του...

 

Και δεν έχει "μανίσιο" 4k φυσικά γιατί μια ταπεινή 480 δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο... 

 

Αλλά "δυναμικό" που σημαίνει ότι όταν μπορεί θα προβάλει 4κ όταν δεν μπορεί (= την περισσότερη ώρα) θα προβάλει upscaled fullHD η μια ανάλυση χαμηλότερη του 4k...

 

Η αγορά κονσόλας έχει κυρίως νόημα για τα exclusives άρα έτσι έχει κυρίως νόημα η αγορά PS4 (αν δηλαδή θες να ξοδέψεις όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα για όσο το δυνατόν περισσότερα και καλύτερα exclusives  γιατί αλλιώς μπορείς να πάρεις και τις 2 κονσόλες φυσικά... επίσης αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα MS exclusives πχ σαρέσει μόνο το halo και τιποτα άλλο γενικά τότε φυσικά πας xbox) 

 

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις μονόδρομος είναι το PC για πραγματική gaming εμπειρία. + για τους πολύ φτωχούς υπάρχει το piratebay ενώ για τις κονσόλες θα πρέπει να σκάς το 60άρι ανα παιχνίδι ή να περιμένεις να παλιώσει για να το βρεις μεταχειρισμένο ή σε καλή τιμή online ... ή να πληρώσεις για να το τσιπάρεις αν και όταν σπάσουν. 

 

Ουοαου, που λέει και ο βαρουφάκης, πόσο άσχετα φίλε αυτά που γράφεις. Δεν έχει μια 480 αλλά μια customized 580. Για την ακρίβεια μια πιο ισχυρή έκδοση της 580. Έχουμε βάλει συγκριτικά specs σε προηγούμενα ποστς. Επίσης σε αντίθεση με το ps4 pro, έχει native 4k είτε 30 είτε 60, στα πιο πολλά παιχνίδια που είναι πραγματικό 4Κ, και όχι dynamic. Αν ψάξεις λίγο λεπτομέρειες για τα enchanced παιχνίδια του, θα δεις ότι αυτό είναι το case. Σε σχέση με ένα ps4 pro είναι 50% πιο δυνατό, και έχει και 50% περισσότερη ram...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις την πιο δυνατή κονσόλα στον κόσμο για να παίζεις Cuphead??

 

Εγώ ως κάτοχος του S θα περιμένω λίγο να πέσει η τιμή.

Από την άλλη σκέφτομαι, πως αντί να ψάχνω να πουλάω το S για να πάρω το Χ. με τα ίδια λεφτά περίπου παίρνω το PS4 και κρατάω και το S ..

Πρέπει να το σκεφτεί αυτό η Microsoft και να ρίξει την τιμή μου φαίνεται!

ηδη πσ4  προ το πουλαειν συν την και καλα απιστευτη παιχνιδαρα (μαλον ητανε καποτε) gran tourismo στα 359 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Cuphead που εύκολα "υποβιβάζουν" ορισμένοι είναι παιχνιδάκι πραγματικό έργο τέχνης,έχουν κάνει φοβερή δουλειά και αυτό φαίνεται παντού μέσα στο παιχνίδι,ιδιαίτερα σε όσους αρέσουν τα Retro στοιχεία,ψάξτε να βρείτε κάποια κλασικά cartoon των δεκαετιών 30-40 και θα το καταλάβετε,μπορεί να μην έχει τεχνικά απαιτήσεις για να τρέξει,αλλά έχει Πραγματικά μοναδικό στύλ και έγινε με απίστευτο μεράκι φαντασία και σημασία στήν λεπτομέρεια Αφού είναι ολα σχεδιασμένα  "στο χέρι".

Αρκετά παιχνίδια που άφησαν εποχή,δεν ήταν λόγο των τεχνικών ικανοτήτων η γραφικών τους,μία λέμε πως δεν έχουν τόση σημασία τα γραφικά μα τα παιχνίδια και μία πως έχουν...ας μην βλέπουμε κάθε φορά μόνο οτι μας συμφέρει  :mellow:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουοαου, που λέει και ο βαρουφάκης, πόσο άσχετα φίλε αυτά που γράφεις. Δεν έχει μια 480 αλλά μια customized 580. Για την ακρίβεια μια πιο ισχυρή έκδοση της 580. Έχουμε βάλει συγκριτικά specs σε προηγούμενα ποστς. Επίσης σε αντίθεση με το ps4 pro, έχει native 4k είτε 30 είτε 60, στα πιο πολλά παιχνίδια που είναι πραγματικό 4Κ, και όχι dynamic. Αν ψάξεις λίγο λεπτομέρειες για τα enchanced παιχνίδια του, θα δεις ότι αυτό είναι το case. Σε σχέση με ένα ps4 pro είναι 50% πιο δυνατό, και έχει και 50% περισσότερη ram...

Εγώ είμαι άσχετος ενώ εσύ που πιστεύεις ότι η RX 580 είναι διαφορετική από την RX 480 είσαι ο σχετικός.

 

Το ίδιο chip είναι με άλλα ρολόγια lol. 

 

Δεν υπάρχει ισχυρότερη έκδοση παρεμπιπτόντως. 

 

Επίσης όταν σχεδιάζονταν το xbox one x δεν είχε βγεί το refresh RX 580 to begin with.

 

 

Τέλος και 90% ισχυρότερο απο το PS4pro να είναι δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν μπορεί να παίξει native 4k. (και για αυτό μίλησα όχι για το πόσο ισχυρότερο είναι σε σχέση με άλλες κονσόλες) 

 

Απλά λένε ψέματα :) εδώ κάρτες όπως η 1080

 

δυσκολεύονται να κρατήσουν 4κ σταθερά στα 60 FPS lol 

 

dynamic είναι (και για να προλάβω το οποιοδήποτε χαζό googlάρισμα δεν με νοιάζει ποιο buzzword χρησιμοποιούν αν το λένε δηλαδή dynamic ή hghoculsion ή της παγανιάς τα μάτια η ταμπακέρα είναι ότι θολώνει η ανάλυση σε σημεία όταν δεν μπορεί η κάρτα να κρατήσει σταθερά FPS) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Cuphead που εύκολα "υποβιβάζουν" ορισμένοι είναι παιχνιδάκι πραγματικό έργο τέχνης,έχουν κάνει φοβερή δουλειά και αυτό φαίνεται παντού μέσα στο παιχνίδι,ιδιαίτερα σε όσους αρέσουν τα Retro στοιχεία,ψάξτε να βρείτε κάποια κλασικά cartoon των δεκαετιών 30-40 και θα το καταλάβετε,μπορεί να μην έχει τεχνικά απαιτήσεις για να τρέξει,αλλά έχει Πραγματικά μοναδικό στύλ και έγινε με απίστευτο μεράκι φαντασία και σημασία στήν λεπτομέρεια Αφού είναι ολα σχεδιασμένα  "στο χέρι".

Αρκετά παιχνίδια που άφησαν εποχή,δεν ήταν λόγο των τεχνικών ικανοτήτων η γραφικών τους,μία λέμε πως δεν έχουν τόση σημασία τα γραφικά μα τα παιχνίδια και μία πως έχουν...ας μην βλέπουμε κάθε φορά μόνο οτι μας συμφέρει  :mellow:

καλα ναι αλλά έδωσα ήδη λεφτά για το dont starve και τα expansion του και τσιγκουνεύομαι για το cuphead :P ίσως του χρόνου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ξεμείνει εδώ και ΧΡΟΝΙΑ με ένα ταπεινό PS3 τη οποίο είχα αγοράσει σε προσφορά μόνο για κανένα FIFA και για τον blue-ray player ο οποίος ήταν futureproof frature για την εποχή.

 

Έχω στο PC μια RX580 8gb την οποία αγορά πριν μερικές εβδομάδες για να μπορώ να παίξω και κανένα παιχνίδι στις γιορτές. Έλα όμως που αγόρασα για φίλο το Xbox One X στα 400 ευρώ την Black Friday από το Γερμανό λόγω της κάρτας επιστροφής που διαθέτω.

 

Στα 400 ευρώ λοιπόν ή και στα 450 που βγαίνει σήμερα με 10% επιστροφή δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε αντίστοιχη ποιότητα ψυχαγωγίας σε PC. Έχω μια 55αρα 4Κ HDR Sony από το 2015 στην οποία για πρώτη φορά ευχαριστήθηκα παιχνίδι.

 

Επίσης μην ξεχνάτε τον εξελιγμένο blue-ray player που έχει το νέο Xbox συγκριτικά με το PS4 Pro.

 

Αν κάποιος δεν αγοράζει την κονσόλα για κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι που μπορεί να είναι αποκλειστικότητα για το PlayStation , δεν υπάρχει άλλη επιλογή κατά την άποψη μου.

 

Από εκεί και πέρα ΠΟΛΥ μεγάλη σημασία έχει σε τι τιμή θα πάρεις μια κονσόλα. Ένα PS4 Pro στα 250 είναι προφανώς πιο συμφέρουσα αγορά από το One X. Στις τιμές όμως που βλέπω να παίζουν οι κονσόλες αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

 

Έχω ζήσει Αγγλία και ταξιδεύω συχνά Αμερική και μπορώ να πω ότι μου φαίνεται περίεργη η τόση μεγάλη τρέλα που υπάρχει στην Ελλάδα με το PlayStation. Αγγλία σίγουρα τα πράγματα είναι τουλάχιστο μοιρασμένα. Αν πρόσθετες και το κατά γενική ομολογία κακό service της Sony που μου έβγαλε το λάδι σε μια βλάβη του PS3 , απορώ ακόμα περισσότερο.

 

Βέβαια στο τέλος της ημέρας ο καθένας αγοράζει αυτό που τον βολεύει καλυτερα.

 

Πάντως το X ήταν πραγματικά άψογη συσκευή όσο το δοκίμασα.

 

Καλές αγορές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ξεμείνει εδώ και ΧΡΟΝΙΑ με ένα ταπεινό PS3 τη οποίο είχα αγοράσει σε προσφορά μόνο για κανένα FIFA και για τον blue-ray player ο οποίος ήταν futureproof frature για την εποχή.

 

Έχω στο PC μια RX580 8gb την οποία αγορά πριν μερικές εβδομάδες για να μπορώ να παίξω και κανένα παιχνίδι στις γιορτές. Έλα όμως που αγόρασα για φίλο το Xbox One X στα 400 ευρώ την Black Friday από το Γερμανό λόγω της κάρτας επιστροφής που διαθέτω.

 

Στα 400 ευρώ λοιπόν ή και στα 450 που βγαίνει σήμερα με 10% επιστροφή δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε αντίστοιχη ποιότητα ψυχαγωγίας σε PC. Έχω μια 55αρα 4Κ HDR Sony από το 2015 στην οποία για πρώτη φορά ευχαριστήθηκα παιχνίδι.

 

Επίσης μην ξεχνάτε τον εξελιγμένο blue-ray player που έχει το νέο Xbox συγκριτικά με το PS4 Pro.

 

Αν κάποιος δεν αγοράζει την κονσόλα για κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι που μπορεί να είναι αποκλειστικότητα για το PlayStation , δεν υπάρχει άλλη επιλογή κατά την άποψη μου.

 

Από εκεί και πέρα ΠΟΛΥ μεγάλη σημασία έχει σε τι τιμή θα πάρεις μια κονσόλα. Ένα PS4 Pro στα 250 είναι προφανώς πιο συμφέρουσα αγορά από το One X. Στις τιμές όμως που βλέπω να παίζουν οι κονσόλες αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

 

Έχω ζήσει Αγγλία και ταξιδεύω συχνά Αμερική και μπορώ να πω ότι μου φαίνεται περίεργη η τόση μεγάλη τρέλα που υπάρχει στην Ελλάδα με το PlayStation. Αγγλία σίγουρα τα πράγματα είναι τουλάχιστο μοιρασμένα. Αν πρόσθετες και το κατά γενική ομολογία κακό service της Sony που μου έβγαλε το λάδι σε μια βλάβη του PS3 , απορώ ακόμα περισσότερο.

 

Βέβαια στο τέλος της ημέρας ο καθένας αγοράζει αυτό που τον βολεύει καλυτερα.

 

Πάντως το X ήταν πραγματικά άψογη συσκευή όσο το δοκίμασα.

 

Καλές αγορές!!

και εγώ πήρα την δική μου RX 580 8Gb ~120 ευρώ απο amazon δεν έχει να λέει κάτι αυτό. 

 

Το εξελιγμένο Bluray του XBOX το αγοράζεις με ~40 ευρώ για PC και μάλιστα θα μπορείς και να γράφεις  σε bluray όχι μόνο να παίζεις δισκάκια.

 

Η εμπειρία με υπολογιστή είναι σαφέστατα ανώτερη αν ξέρεις τι να κάνεις και πως να το ρυθμίσεις (πχ kodi/plex steam big picture κτλ κτλ κτλ) και απλά ανώτερη αν δεν ξέρεις να το ρυθμίσεις .... (γιατι κάνεις και άλλα πράματα εκτός απο βίντεο και gaming ) 

 

Αγορά κονσόλας έχει νόημα για τα exclusives ή ξέρω γω αν θες ντε και καλά να πάρεις για να ξοδέψεις λεφτά... δικαίωμα σου σε ελεύθερη χώρα ζούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη ελλην . οικονομια η οτι εχει απομεινει :P εχει και μεγαλη σημασια το ΠΟΣΟ . Με 400 με την επιστροφη δεν θα ελεγα οχι και ειναι γνωστο σαν pcας τι μπινελικι εχω ρηξει  στην ανεγκεφαλη "big brother " M$ .Αυτο που μου τη δινει ειναι σου τσεκαρει το λογαριασμο και τις αδειες και πρεπει να εισαι συνεχεια online . Αυτο το νταβατζηλικι περασε με το μαρκετινγκ του νεξτ τζεν και τωρα τουμπεκι.

Για το χαλι του ανυπαρκτου sony-service καταναλωτικη η πασης φυσεως αλλη συνειδηση μην ψαχνεις στο ελλαδισταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη χειμαζωμενη ελλην . οικονομια εχει και μεγαλη σημασια το ΠΟΣΟ . Με 400 με την επιστροφη δεν θα ελεγα οχι και ειναι γνωστο σαν pcας τι μπινελικι εχω ρηξει  στην ανεγκεφαλη "big brother " M$

+ 60 euro το δισκάκι... 

 

ή + καμιά 100 το τσιπάρισμα (αν υπάρχει για xbox one x μιας και βαριέμαι να το ψάξω)  επίσης - όλες τις υπόλοιπες δυνατότητες ενός PC.

 

 

Τέλος απλά γιατι μερικοί πιο πάνω αμφισβητούσαν αυτό που έλεγα σχετικά με την ανάλυση εδώ η οπτική διαφορά μεταξύ ψευτό4κ του xboxonex και πραγματικό 4k μέσω υπολογιστή πχ στο 2:34 -αν βαριέστε να το δείτε θα πρότεινα όμως να το δείτε πιο πίσω για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τις διαφορές. 

 

 

Υπόψιν δεν συμφωνώ απαραίτητα με το γενικό μήνυμα του βίντεο απλά το βάζω αναφορικά για να σταθώ στις οπτικές συγκρίσεις όσο αφορά την ποιότητα απεικόνισης των παιχνιδιών  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι άσχετος ενώ εσύ που πιστεύεις ότι η RX 580 είναι διαφορετική από την RX 480 είσαι ο σχετικός.

 

Το ίδιο chip είναι με άλλα ρολόγια lol. 

 

Δεν υπάρχει ισχυρότερη έκδοση παρεμπιπτόντως. 

 

Επίσης όταν σχεδιάζονταν το xbox one x δεν είχε βγεί το refresh RX 580 to begin with.

 

 

Τέλος και 90% ισχυρότερο απο το PS4pro να είναι δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν μπορεί να παίξει native 4k. (και για αυτό μίλησα όχι για το πόσο ισχυρότερο είναι σε σχέση με άλλες κονσόλες) 

 

Απλά λένε ψέματα :) εδώ κάρτες όπως η 1080

 

δυσκολεύονται να κρατήσουν 4κ σταθερά στα 60 FPS lol 

 

dynamic είναι (και για να προλάβω το οποιοδήποτε χαζό googlάρισμα δεν με νοιάζει ποιο buzzword χρησιμοποιούν αν το λένε δηλαδή dynamic ή hghoculsion ή της παγανιάς τα μάτια η ταμπακέρα είναι ότι θολώνει η ανάλυση σε σημεία όταν δεν μπορεί η κάρτα να κρατήσει σταθερά FPS) 

 

Φυσικά και είναι το ίδιο chip, εννοούσα σαν performance, είναι μια customized έκδοση της 580. Έχουμε βάλει specs εδώ μέσα και έχουν αυξήσει τα memory bandwidth, compute units, stream pr/s, texture units κτλ

Επίσης εχει 4Κ native χωρίς upscale στα περισσότερα games, απλά όχι 60, στα 30.

Σε αντίθεση με το ps4 pro που ούτε στα 30 δεν έχει native 4k.

 

Το εξελιγμένο Bluray του XBOX το αγοράζεις με ~40 ευρώ για PC και μάλιστα θα μπορείς και να γράφεις  σε bluray όχι μόνο να παίζεις δισκάκια.

 

 

Όπως σου είπα, μιλάς χωρίς να ξέρεις.

60 ευρώ το πιο φθηνό br τα οποία ΔΕΝ υποστηρίζουν UHD δισκάκια και χωρίς εγγραφή. Εσύ τώρα βρήκες και καλύτερο (δηλαδή να υποστηρίζει και UHD), και με εγγραφή και φθηνότερα. Ή ψεύτης είσαι ή ασχετος...

https://www.skroutz.gr/c/89/optical-drives/f/555906/BLU-RAY.html

+ 60 euro το δισκάκι... 

 

 

Θα ήθελες, δεν έχω δώσει για ΑΑΑ τίτλο πάνω από 40 ευρώ. Έχω 145 παιχνίδια είτε δωρεάν, είτε με λίγα λεφτά λόγω live (με 40 ευρώ το χρόνο). Ακόμη και το forza 7. Άσε που αγοράζεις από αμερικάνικο store, και τα παίρνεις πολύ πιο φθηνά λόγω ισοτιμίας και έλλειψης ΦΠΑ..

 

 

Άλλος ένα αλεξιπτωτιστής που ήρθε να μας πρήξει τα @@ με την ξερολιασή του, ενώ έχουν όλα ήδη ειπωθεί και αναλυθεί σε προηγούμενα post...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα καλά για να μην πολυλογούμε 
 

Φυσικά και είναι το ίδιο chip, εννοούσα σαν performance, είναι μια customized έκδοση της 580. Έχουμε βάλει specs εδώ μέσα και έχουν αυξήσει τα memory bandwidth, compute units, stream pr/s, texture units κτλ

Επίσης εχει 4Κ native χωρίς upscale στα περισσότερα games, απλά όχι 60, στα 30.

Σε αντίθεση με το ps4 pro που ούτε στα 30 δεν έχει native 4k.

 

 

 

στο 2:34 (βαλτο full screen σε 1080p+ για καλύτερα αποτελέσματα)



Υπόψιν δεν συμφωνώ απαραίτητα με το γενικό μήνυμα του βίντεο απλά το βάζω αναφορικά για να σταθώ στις οπτικές συγκρίσεις όσο αφορά την ποιότητα απεικόνισης των παιχνιδιών  

ΥΓ (έστω 40 ευρώ λίγο είναι; λολ 5 παιχνίδια δηλαδή 200 ευρώ + 400 -αν προλάβεις την προσφορά που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω- = 600 ευρώ... και το μόνο που θα κάνει ειναι να παίζει παιχνίδια και ταινίες ούτε καν να τις γράφει.. ) 

 

ΥΓ 2 (δεν με νοιάζει τι βάλατε και που γιατί απλά δεν παίζει να έγινε αυτό που λες για τον απλούστατο λόγο του ότι  5.8 TF είναι η μανίσια 480 και το xbox one x έχει υποτίθεται 6 TF... άρα δύο πράματα συμβαίνουν... ή απλά βάλανε μια μανίσια 480 με λιγο ανεβασμένα ρολόγια εξού και το μικρό πήδημα απο 5,8 στα 6 ή απλά είπανε ψέματα και εκει και δεν κάνανε τιποτα και απλά στρογγυλέψανε το 5,8 σε 6 :)   αν κάνανε ότι λες θα ξεπερνούσε άνετα τα 6 TF η κάρτα μιας και 5,8 είναι η μανίσια 480,,,, ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...