Προς το περιεχόμενο

Bitcoin mining και εφορία


Ιάσωνbitc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.

Εδώ και λίγους μήνες κάνω bitcoin mining με 2 κάρτες γραφικών που έχω και έπειτα πουλάω τα 45€ αξίας bitcoin κάθε μήνα που βγάζω και πάνε (μετά από συναλλαγή σε localbitcoins.com) τα 45 € στο λογαριασμό μου σε μια ελληνική τράπεζα.

 

Και το ερώτημα είναι ,αυτα τα 45€ που μπαίνουν στο λογαριασμό μου σε ελληνική τράπεζα,πρέπει να τα δηλώνω στην εφορία? Ή και αργότερα αμα πάρω και άλλες κάρτες γραφικών και παράγω περισσότερο πχ 200€ τον μηνα?

Επεξ/σία από Ιάσωνbitc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείξε τους το λογαριασμό της ΔΕΗ και δεν θα ξανά ασχοληθούν  :-D

 

Στα σοβαρά τώρα. Δήλωσε τα ως κέρδη απο μετοχές. Το ποσό είναι τόσο μικρό που δεν νομίζω να φορολογηθείς. Τώρα άμα γίνει 200 ευρώ το μήνα εκεί μπορεί να υπάρξει μια μικρή επιβάρυνση. Αν και καλύτερα είναι να ρωτήσεις λογιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα... είναι εισόδημα; Είναι. Άρα; Φορολογείται. Εννοείται πως αν είναι μικρό δεν νομίζω να ασχοληθεί κανένας, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχεις υποχρέωση να το δηλώσεις αναλόγως (το 'αναλόγως'  είναι λίγο περίπλοκο βέβαια. Δεν πρόκειται για μετοχές προφανώς, και το φορολογικό σύστημα έχει πολύ πολύ πράμα για επενδύσεις. Στην οποία περίπτωση θα μπορούσες ίσως να περάσεις και τις κάρτες ως κόστος επένδυσης και, και, και... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Εδώ και λίγους μήνες κάνω bitcoin mining με 2 κάρτες γραφικών που έχω και έπειτα πουλάω τα 45€ αξίας bitcoin κάθε μήνα που βγάζω και πάνε (μετά από συναλλαγή σε localbitcoins.com) τα 45 € στο λογαριασμό μου σε μια ελληνική τράπεζα.

 

Και το ερώτημα είναι ,αυτα τα 45€ που μπαίνουν στο λογαριασμό μου σε ελληνική τράπεζα,πρέπει να τα δηλώνω στην εφορία? Ή και αργότερα αμα πάρω και άλλες κάρτες γραφικών και παράγω περισσότερο πχ 200€ τον μηνα?

 

 

οχι... δεν φαινεται καν απο τι ειναι αυτά τα μικροποσά... Ουτε και αυτοι θα ασχοληθουν ποτε μαζι σου, αλλα ουτε και συ ποτε θα πρεπει να κανεις το τραγικο σφάλμα να ανοιξεις ιστορια απο εκει που δεν υπαρχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...