Προς το περιεχόμενο

Ενδείξεις σχετικά με τη σύνδεση επιδόσεων και κατάστασης μπαταρίας σε ορισμένα μοντέλα iPhone


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τα μηλοφωνα χαμηλωνουν επιδοσεις.... αλλα παλι, δεν ανοιγουν..... :X :-D

 

 

 

Some Galaxy Note 8 phones won't charge or turn on when battery reaches 0%

 

 

Some Samsung Galaxy Note 8 users report that their phones will not turn on or charge after they've let the phone's battery drain completely. Samsung is aware of the problem and is replacing the affected phones on a case per case basis. It's not yet clear how many devices are affected by the issue.

Users have reported that their Galaxy Note 8 phones refuse to accept a charge or turn on after the battery level goes to 0% and the phone turns off. Users have tried different cables and chargers to make sure that this is not a problem with the charger, but indeed an issue with the phone.

On the Samsung US forums, an administrator going by the name SamsungMel advises customers to return their devices for a warranty replacement unit. "This particular problem with the Note 8 not turning on is definitely something that we want to get addressed immediately," SamsungMel says.

 

https://www.phonearena.com/news/Some-Galaxy-Note-8-phones-wont-charge-or-turn-on-when-battery-reaches-0_id101087

Φοβερό πέταγμα μπάλας στην εξέδρα :lol:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Good news!!! :)

 

 

Apple apologizes for iPhone slowdown drama, will offer $29 battery replacements for a year

 

 

https://www.theverge.com/2017/12/28/16827248/apple-iphone-battery-replacement-price-slow-down-apology

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωωω ζήσαμε τη μέρα που η Apple ζητάει συγνώμη για ένα απο τα "Features" της! Βέβαια και πάλι πάει να βγάλει λεφτά ζητώντας συγνώμη, αλλα οh Well, a start is a start :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το non-apology letter της Apple: https://www.apple.com/iphone-battery-and-performance/

 

Η Apple πιαστηκε με τα βρακιά κατεβασμένα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνει τόσο έντονο throttling, και μάλιστα ακόμα και με το φορτιστή συνδεδεμένο, όπως αναφέρθηκε.

 

Είναι ξεκάθαρο planned obsolescence. Οι δικαιολογίες της Apple είναι αστείες, οι μπαταρίες λιθίου δέν έχουν πρόβλημα να δώσουν μεγάλα ρεύματα, ακόμα και όταν έχει μειωθεί η χωρητικότητα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το non-apology letter της Apple: https://www.apple.com/iphone-battery-and-performance/

 

Η Apple πιαστηκε με τα βρακιά κατεβασμένα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνει τόσο έντονο throttling, και μάλιστα ακόμα και με το φορτιστή συνδεδεμένο, όπως αναφέρθηκε.

 

Είναι ξεκάθαρο planned obsolescence. Οι δικαιολογίες της Apple είναι αστείες, οι μπαταρίες λιθίου δέν έχουν πρόβλημα να δώσουν μεγάλα ρεύματα, ακόμα και όταν έχει μειωθεί η χωρητικότητα τους.

Αμφιβάλω αν διάβασες την ανακοίνωση...

 

Ενώ έκανε αυτά που προτείνατε τόσες σελίδες τώρα, ξαφνικά και πάλι δεν σας ικανοποιεί (που να είχατε κιόλας συσκευή με πρόβλημα...)! Άρα το πρόβλημα σας δεν ήταν ποτέ η μπαταρία ή η μείωση στις επιδόσεις αλλά η ίδια η Apple!

 

Περαστικούλια... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλω αν διάβασες την ανακοίνωση...

 

Ενώ έκανε αυτά που προτείνατε τόσες σελίδες τώρα, ξαφνικά και πάλι δεν σας ικανοποιεί (που να είχατε κιόλας συσκευή με πρόβλημα...)! Άρα το πρόβλημα σας δεν ήταν ποτέ η μπαταρία ή η μείωση στις επιδόσεις αλλά η ίδια η Apple!

 

Περαστικούλια... :)

 

Περαστικούλια στα fanbois που τόσες μέρες προσπαθείτε να μας πείσετε οτι κάνουμε λάθος και τώρα σας "άδειασε" η ίδια η Apple :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Περαστικούλια στα fanbois που τόσες μέρες προσπαθείτε να μας πείσετε οτι κάνουμε λάθος και τώρα σας "άδειασε" η ίδια η Apple :-D

Πως ακριβώς με άδειασε; Επειδή δεν έχω θέμα με την μπαταρία μου ούτε είχα και με τα προηγούμενα μοντέλα ή επειδή θα μου την αντικαθιστά με μικρό κόστος αν παρουσιάσει πρόβλημα; Για πες τι κάνει η εταιρεία σου σε αντίστοιχες περιπτώσεις; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω  ειχα  θεμα με την μπαταρια ουδεποτε .

Το κοστος  αντικαταστασης για το χρονικο διαστημα που εθεσε πλεον ειναι γελοια μικρο ,οι εξηγησεις που εδωσε η apple   στην ανακοινωση  για κοινες παρανοησεις απο τεχνολογικα αναλφαβητους και οχι μονο  εβαλαν τα πραγματα στην θεση τους .

Και πλεον εχετε να γκρινιαξετε μονο για το οτι ειναι  ακριβα και γιατι ειναι αναδρομος ο Ερμης και επειδη εχει μεσα την λεξη Apple .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για κάποιον που είχε θέμα και δεν γνώριζε την αιτία, προφανώς και ήταν φάουλ από την πλευρά της Apple. Από τη στιγμή που το διόρθωσε και πλέον πέρα από την ενημέρωση του χρήστη σχετικά με την κατάσταση της μπαταρίας του προσφέρει και τη δυνατότητα αντικατάστασή της με ένα σχετικά μικρό κόστος, δεν βλέπω το λόγο που πρέπει -ακόμη- να γκρινιάζετε.

 

Εντάξει, όσοι το κάνετε by default δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι μιας και ουδέποτε το θέμα με τις μπαταρίες δεν ήταν η πραγματική αφορμή για να αντιδράσετε...

 

B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν είχα θέμα ποτέ με την μπαταρία αλλά δεν θα κάτσω να το γράφω λες και είμαι ο κανόνας και ότι συμβαίνει σε εμένα ισχύει για τα εκατομμύρια άλλες συσκευές. Σε τρία 5s έχω δει να πετάγεται η οθόνη επειδή φούσκωσε η μπαταρία αλλά στο δικό μου δεν συνέβη ποτέ. Σημαίνει κάτι αυτό;

Γράφω για bugs στο ios 11 και μπαίνουν και γράφουν εγώ δεν συνάντησα κανένα..τα θερμά μου συγχαρητήρια αλλά πως βοηθά εμένα αυτό; Και εάν δεν υπήρχαν όντως bugs τι είναι αυτά που διορθώνουν σε κάθε update;

Τόσα χρόνια χρησιμοποιώ smart phones με τα τελευταία να είναι αποκλειστικά της apple. Με τον καιρό παρατηρούσα μείωση της απόδοσης της μπαταρίας που είναι το φυσιολογικό αλλά ποτέ δεν έκλεινε ξαφνικά η συσκευή και ποτέ δεν χρειάστηκα να αλλάξω μπαταρίες γιατί συνήθως πήγαινα σε νεότερο μοντέλο. Τώρα ανακαλύψαμε ξαφνικά ότι η apple υποσυγχρόνιζε τους επεξεργαστές των κινητών και ακόμα και εάν ήσουν διατεθειμένος να δώσεις 100 ευρώ για να αλλάξεις την μπαταρία δεν στην άλλαζε εάν δεν πληρούσε κάποια κριτήρια..

Τώρα λέει το κόστος θα είναι 30 δολάρια και μόνο για ένα χρόνο για όσους δεν έχουν αλλάξει ήδη εκτός apple γιατί εμείς δεν τους αλλάζαμε την μπαταρία και μετά από τον χαμό που έγινε.. Ελπίζω να γίνει και ανάλογη μείωση στην Ελλάδα αλλά το θέμα είναι να σου επιτρέπει να αλλάξεις μπαταρία έστω και προληπτικά εάν είσαι γύρω στο 80% χωρητικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ έκανε αυτά που προτείνατε τόσες σελίδες τώρα, ξαφνικά και πάλι δεν σας ικανοποιεί (που να είχατε κιόλας συσκευή με πρόβλημα...)! Άρα το πρόβλημα σας δεν ήταν ποτέ η μπαταρία ή η μείωση στις επιδόσεις αλλά η ίδια η Apple!

Nα λεμε και του στραβου το δικιο ετσι? Το οτι εκανε η Apple αυτο που προτειναν τοσες σελιδες οι "haters, ενω εσυ αντιστεκοσουν σθεναρα κατι λεει για το ποιος ειχε δικιο και ποιος οχι. Δεν γινεται μονα ζυγα δικα σου να τα εχεις.

 

Παραδεξου το τουλαχιστον, οσους αποκαλεσατε "haters" τελικα δεν ηταν haters και ειχαν απολυτο δικιο, οπως δειχνουν και οι κινησεις της Apple. Και ας το κανουν επειδη ζηλευουν που δεν εχουν λεφτα να το αγορασουν XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ας της βγάλουμε το φωτοστέφανο. Win back προσπαθεί να κάνει και μάλιστα βγάζοντας κέρδος. Αυτό που θα μπορούσε και θα έπρεπε να κάνει είναι να βάλει διακόπτη για έλεγχο από τον χρήστη του συγκεκριμένου feature. Ένα feature που δόθηκε εντελώς συμπτωματικά όταν μετά το προγραμμα αντικατάστασης μπαταριών του 6S πολλοί συνέχισαν και είχαν πρόβλημα. Όχι δηλαδή ότι είχε βάλει σκάρτες μπαταρίες, φυσιολογικό γέρασμα ήταν...

 

Υπομονή να φτάσει επίσημα στα service για να δούμε την ελληνική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι πλέον αρκετοί αδαείς που δεν είχαν πάρει χαμπάρι για το πρόβλημα τώρα θα αρχίσουν να ψάχνονται και να θεωρούν τη μπαταρία αναλώσιμο (που όντως είναι) οπότε περισσότερος τζίρος για την apple 

 

αλλά δεν μπορούσε να κάνει και κάτι πολύ καλύτερο για να αντιμετωπίσει επικοινωνιακά το θέμα (και να βγει και κερδισμένη από πάνω), το pr μια χαρά ξέρει να το χειρίζεται και ξέρει σε ποιους απευθύνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nα λεμε και του στραβου το δικιο ετσι? Το οτι εκανε η Apple αυτο που προτειναν τοσες σελιδες οι "haters, ενω εσυ αντιστεκοσουν σθεναρα κατι λεει για το ποιος ειχε δικιο και ποιος οχι. Δεν γινεται μονα ζυγα δικα σου να τα εχεις.

 

Παραδεξου το τουλαχιστον, οσους αποκαλεσατε "haters" τελικα δεν ηταν haters και ειχαν απολυτο δικιο, οπως δειχνουν και οι κινησεις της Apple. Και ας το κανουν επειδη ζηλευουν που δεν εχουν λεφτα να το αγορασουν XD

 

Μην τα μπερδεύεις! Ο ...original hater θα διαβάσει τον τίτλο και θα καταλάβει "όλα τα παλιότερα μοντέλα της apple έχουν πρόβλημα με τις μπαταρίες και λειτουργούν στην μισή ταχύτητα".

 

Και θα ξοδέψει άπειρο χρόνο για να γράψει την "τέλεια ατάκα". 

 

Κανείς ποτέ δεν αρνήθηκε πως υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα όμως είναι πως δεν μάθαμε ποτέ το πόσο γενικευμένο ή όχι είναι. Αν είναι σε 10.000 συσκευές στις μερικές δεκάδες μύρια που κυκλοφορούν, τότε μιλάμε για κάτι πολύ μικρό. 

 

Αλλά αυτά για έναν hater είναι απλές λεπτομέρειες! :)

η αλήθεια είναι ότι πλέον αρκετοί αδαείς που δεν είχαν πάρει χαμπάρι για το πρόβλημα τώρα θα αρχίσουν να ψάχνονται και να θεωρούν τη μπαταρία αναλώσιμο (που όντως είναι) οπότε περισσότερος τζίρος για την apple 

 

αλλά δεν μπορούσε να κάνει και κάτι πολύ καλύτερο για να αντιμετωπίσει επικοινωνιακά το θέμα (και να βγει και κερδισμένη από πάνω), το pr μια χαρά ξέρει να το χειρίζεται και ξέρει σε ποιους απευθύνεται 

 

Τι θα έπρεπε να κάνει (σήμερα) κατά τη γνώμη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα μια χαρά έκανε και ίσως πολλά έκανε κιόλας (δεν σκέφτομαι με τη λογική της φιλανθρωπίας όταν μιλάμε για δουλειές και όταν ξέρω ότι έχω κόσμο που δεν θα μου φύγει) 

 

αν κάποιος περιμένει "δωρεάν αλλαγή μπαταρίας σε όλους για πάντα" μάλλον ζει σε άλλο σύμπαν 

 

θεωρώ ότι το χειρίστηκε παραπάνω από τέλεια, για αυτό και είναι εκεί που είναι 

 

από δω και πέρα αν θα μπορούσε να βάλει καλύτερης ποιότητας μπαταρίες (ανάλογες και του κόστους, φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και καλύτερης ποιότητας..) είναι επίσης υπερβολή, αφού είναι πάντα καλύτερο να έρθει ο άλλος για επισκευή 

 

γενικά όταν έχουμε περάσει τη λέξη "αναλώσιμο" στους καταναλωτές και το έχουν δεχτεί πλήρως είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να αυξήσουμε τα κέρδη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...