Προς το περιεχόμενο

Η παρουσία του Chrome στο Windows Store δεν είναι αυτή που περιμένατε [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τη στιγμή που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το δικό του engine, είναι αστείο να μιλάμε για Chrome. Όπως δεν είναι chrome στο ios, δεν θα είναι ούτε εδώ. Όπως και ο edge στο Android δεν είναι edge.

 

Επομένως όσοι κλαίγονται ας σταματήσουν γιατί δεν καταλαβαίνουν τι ακριβώς συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανεναν Chrome δεν εχει επιβαλει, ουτε καν προεγκατεστημενος δεν ειναι.

 

Με την αξια του ανεβηκε εκει που ανεβηκε και περασε τον ΙΕ (που ειναι ο browser που πραγματικα επιβληθηκε αντι των άλλων) και τον αστειο firefox με την κοιμωμενη Mozilla που εχει μεινει 300 χρονια πισω.

Αν και είναι ίσως ο καλύτερος browser, η Google τον έχει επιβάλλει πλαγίως μέσω του δεσίματος στο οικοσύστημα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριά κουβέντα η φράση "με την αξία του" όταν είναι προεγκατεστημενος σε ΟΛΑ τα android κινητα, όταν όποια υπηρεσία της χρησιμοποιείς σου πετάει ένα τεράστιο μήνυμα ότι θα έχεις την καλύτερη εμπειρία αν εγκαταστήσεις τον chrome. Και όταν πολλές λειτουργίες των υπηρεσιών της ΑΠΑΙΤΟΥΝ τον εν λόγω browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για να σε "αναγκάσει" ο άλλος δεν χρειάζεται να σου βάλει και το πιστόλι στον κρόταφο, μπορεί κάλλιστα να το κάνει και να μην σου έχει πει "κουβέντα"

 

 

Πρέπει να είσαι νήπιο για να μην θυμάσαι τον Chrome να έρχεται πακέτο με ένα σωρό προγράμματα αλλά και να προωθείται με όχι και τον καλύτερο τρόπο μέσα από τις σελίδες της Google.

 

Αυτά ψιλοσταμάτησαν βέβαια όταν απέκτησε σεβαστό μερίδιο αγοράς.

 

 

Τωρα η ειρωνια δεν ξερω τι εξυπηρετει ακριβως. Επιπεδο zero.

 

Δεν μπορω να σε βοηθησω αν δεν καταλαβαινεις τι εννοω. Η Google εχει επιβαλει τον Chrome.

 

 

Αν και είναι ίσως ο καλύτερος browser, η Google τον έχει επιβάλλει πλαγίως μέσω του δεσίματος στο οικοσύστημα της.

 

 

Βαριά κουβέντα η φράση "με την αξία του" όταν είναι προεγκατεστημενος σε ΟΛΑ τα android κινητα, όταν όποια υπηρεσία της χρησιμοποιείς σου πετάει ένα τεράστιο μήνυμα ότι θα έχεις την καλύτερη εμπειρία αν εγκαταστήσεις τον chrome. Και όταν πολλές λειτουργίες των υπηρεσιών της ΑΠΑΙΤΟΥΝ τον εν λόγω browser.

 

 

Απαντάω σε ολα μαζι γιατι καπου εχει αρχισει να κουράζει αυτη η λογική του "τα ξερω ολα ακομα και τα κρυφα και εσυ εισαι προβατο". Με την σειρα.

 

1. Οχι δεν ειμαι νηπιο και τον Chrome το έβαλα την πρωτη μερα που βγηκε. Στις παρέες μου μονο εγώ ασχολουμαι με την τεχνολογία και σαν χομπι. Μπορει να μην εχω τον τεραστιο κυκλο των χιλιάδων ανθρώπων, αλλά δεν εχω γνωρίσει ποτέ κανεναν σε οικογένεια, φιλους, εργασια που να εγκατέστησε τον Chrome με το ζόρι ή κατα λάθος επειδη δεν εκανε untick στο bundle. Δεν χρειάζεται να εισαι γνώστης, χρειάζεται να εχεις οραση και να το δεις. Υποθέτω λοιπόν πως οι δικοι μου γνωστοι δεν ειναι μια μικρη κάστα παγκοσμιας διανοησης (αλλιως δεν θα με εκαναν παρεα :P) και οτι οι περισσοτεροι αυτο κανουν.

 

2. Το Android ειναι λειτουργικό της Google. Προφανώς θα εχει τον Chrome και καλά κάνει. Αμα ειναι να βριζουμε την Apple που τολμάει να βαζει Safari ή την MS που τόσα χρόνια μας εγκαθιστουσε τον IE και τώρα μας εχει 2 browsers (IE & Edge). Οσο για τα μηνυματα; Η MS σου διαφημίζει τις υπηρεσίες της (πχ OneDrive) στον FILE EXPLORER TOY ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ. Και ναι, δεν ειναι κακο να μην δινει πληρη προσβαση στα features αν δεν εισαι σε δικά της προγραμματα. Η Apple δεν σε αφήνει να κανεις default μη Apple προγραμμα αλλά κανεις δεν λεει κατι.

 

Ολοκληρώνω λοιπόν λέγοντας ξανα. Η Google δεν επέβαλλε τιποτα. Ο Chrome ήταν ο ταχύτερος browser με διαφορα. Ακομα και τώρα που δεν ειναι (τουλάχιστον την τελευταια που τσεκαρα πριν κανα μηνα), παραμένει γρηγορος, με πολυ καλά addons και απίστευτο connection με τις υπηρεσίες της Google που χρησιμοποιεί η μεγαλη πλειοψηφια του κόσμου.

 

Πριν λοιπόν με κατηγορήσετε για μηδέν επίπεδο ή για αγνοια, απαντήστε μου στο εξής απλό. Οταν κάτι το κάνει ο Χ και ο Ψ που ειναι οι βασικοί ανταγωνιστές του Γ, και κανείς δεν λεει τιποτα, γιατι οταν το κάνει ο Γ ειναι λαθος και επιβολλή. 

 

ΥΓ. Ο Chrome, τουλάχιστον, απ΄οσο γνωριζω δεν εγκατέστηκε ποτέ addon χωρίς να με ρωτήσει επειδή διαφημίζει ενα τηλεοπτικο show!

ΥΓ2. Ναι ήμουν ειρωνικος. Οχι προς τον QuitLife, που δεν τον ξέρω και δεν εχω καποιο προβλημα μαζί του. Ημουν ειρωνικός απένταντι στην λογική του "τα ξερω ολα και βγαινω εκτός θεματος απλα και μονο για να δειξω οτι εγω ξερω τι παιζει κατω απο το τραπέζι". Αν καποιοι θικτηκαν, απολογουμαι. Οσο ειρωνικος και αν δειχνω μερικές φορές, ποτέ δεν αναφέρομαι στο πρόσωπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκαναν, το κάνουν και θα το κάνουν και άλλοι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν το έκανε η Google.

 

Πολλά γνωστά προγράμματα έρχονταν με τον Chrome ως επιλογή κατά την εγκατάσταση γιατί πολύ απλά αυτός ο τρόπος φέρνει αποτελέσματα καθώς το 99,99% πατάει απλά Next.

 

Από τα πολύ γνωστά είναι/ήταν τα Avast και CCleaner αλλά σίγουρα τον είχα συναντήσει προσωπικά σε τουλάχιστον άλλα 5-6 ακόμη.

 

 

Ο κύκλος σου δεν αποτελεί αντιποσωπευτικό δείγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ περισσότερο τον Firefox (πολύ καλή η τελευταία έκδοση) και λιγότερο τον Chrome (και ακόμα λιγότερο τον Edge) στον υπολογιστή μου, κανείς δεν μού έχει επιβάλλει οτιδήποτε. Ο Chrome είναι πρώτος με το σπαθί του και όλα τα άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε. Όποιος δεν θέλει Χρώμιο ιδού ο Firefox (και όλοι οι άλλοι browsers) ιδού και το πήδημα.

 

Αλλά και στα Android κινητά κυρίως τον πολύ καλό browser της Samsung χρησιμοποιώ και σαφώς λιγότερο τον Chrome. Επίσης, η Google δεν με αναγκάζει να χρησιμοποιώ Chrome στο Android. Δεν είναι προεπιλεγμένος ο Chrome και μπορείς να θέσεις άλλο browser ως βασικό σου αντίθετα με ό,τι συμβαίνει με τον Safari στο iOS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και απίστευτο connection με τις υπηρεσίες της Google που χρησιμοποιεί η μεγαλη πλειοψηφια του κόσμου.

Αυτό σημαίνει δέσιμο στο οικοσύστημα. Μάθε και τίποτα παραπάνω και μην το παίζεις ξερόλας επειδή ξέρεις κάτι παραπάνω από αυτούς του κύκλου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κινητά με windows δεν μπορείς να τον εγκαταστήσεις ..μεγάλο σφάλμα της microsoft ,ίσως το σπουδαιότερο ! που αν τον είχε  εξ αρχής στα windows phone (και άλλους browser..firefox κλπ) σίγουρα το ποσοστό της θα ήταν πολύ μεγαλύτερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κινητά με windows δεν μπορείς να τον εγκαταστήσεις ..μεγάλο σφάλμα της microsoft ,ίσως το σπουδαιότερο ! που αν τον είχε  εξ αρχής στα windows phone (και άλλους browser..firefox κλπ) σίγουρα το ποσοστό της θα ήταν πολύ μεγαλύτερο....

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι για τα windows δεν τον βγάζει για τους λόγους που ανέφερε. Αλλά παράλληλα ενώ ακριβώς τα ίδια θέματα υπάρχουν και σε ios , εκεί τον βγάζει!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριν λοιπόν με κατηγορήσετε για μηδέν επίπεδο ή για αγνοια, απαντήστε μου στο εξής απλό. Οταν κάτι το κάνει ο Χ και ο Ψ που ειναι οι βασικοί ανταγωνιστές του Γ, και κανείς δεν λεει τιποτα, γιατι οταν το κάνει ο Γ ειναι λαθος και επιβολλή. 

 

Αδερφέ, δεν γίνετε να το λες αυτό ειδικά σε αυτό το φόρουμ. Το τι κράξιμο έχει πέσει για αυτές τις πρακτικές ανεξαρτήτως εταιρίας δε λέγεται και καλά κάνουμε και κράζουμε.

Στην προκειμένη δε περίπτωση είναι και αστείο οι λόγοι της google για την μη ύπαρξη του chrome στο store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκαναν, το κάνουν και θα το κάνουν και άλλοι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν το έκανε η Google.

 

Πολλά γνωστά προγράμματα έρχονταν με τον Chrome ως επιλογή κατά την εγκατάσταση γιατί πολύ απλά αυτός ο τρόπος φέρνει αποτελέσματα καθώς το 99,99% πατάει απλά Next.

 

Από τα πολύ γνωστά είναι/ήταν τα Avast και CCleaner αλλά σίγουρα τον είχα συναντήσει προσωπικά σε τουλάχιστον άλλα 5-6 ακόμη.

 

 

Ο κύκλος σου δεν αποτελεί αντιποσωπευτικό δείγμα.

 

Και εγώ θυμαμαι εφαρμογές οπως το TuneUp ή το System Mechanic να εχουν bundled τον Firefox και τον Opera. Δεν υπερασπίζομαι την Google, λεω απλά οτι οταν ολοι το κάνουν λογικο να το κανει αυτη. Αν η Google δεν το εκανε καλα σήμερα θα κράζαμε αλλους.

 

Αυτό σημαίνει δέσιμο στο οικοσύστημα. Μάθε και τίποτα παραπάνω και μην το παίζεις ξερόλας επειδή ξέρεις κάτι παραπάνω από αυτούς του κύκλου σου.

 

Προφανώς και σημαίνει δέσιμο στο οικοσύστημα. Αυτό ειναι το ολο point. Γι΄αυτο σου δίνει η Google εφαρμογή για τα πάντα για να κρατήσει ολα σου τα δεδομένα σε δικούς της servers. Εκτος αν εννοεις οτι οι MS/Apple εχουν cloud, calendar, photo κτλ οπως και η Google απο την καλή τους την καρδιά. Οπως ειπα παραπάνω. Δεν υπερασπίζομαι την Google, λεω απλά οτι οταν ολοι το κάνουν λογικο να το κανει αυτη. Αν η Google δεν το εκανε καλα σήμερα θα κράζαμε αλλους. Δεν λεω ειναι σωστό, λέω απλά οτι δεν ειναι επιβολή. Η Google δεν αναγκασε τον Χ να εχει τα ραντεβου του στο Calendar της ή τις φωτογραφίες του στο Photos της. Και η MS το ιδιο κάνει. Απλά η Google κέρδισε!

 

Αδερφέ, δεν γίνετε να το λες αυτό ειδικά σε αυτό το φόρουμ. Το τι κράξιμο έχει πέσει για αυτές τις πρακτικές ανεξαρτήτως εταιρίας δε λέγεται και καλά κάνουμε και κράζουμε. Στην προκειμένη δε περίπτωση είναι και αστείο οι λόγοι της google για την μη ύπαρξη του chrome στο store.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Ξανα λέω, δεν υπερασπίζομαι την Google. Την βλέπω σαν αναγκαίο κακό. Λέω απλά πως δεν υπάρχει καμια παγκοσμια συνομωσια για να κλέψουν τα δεδομένα του κυρ Μπάμπη και της κυρά Τασίας. Σου προσφέρει μια υπηρεσία. ΑΝ θες ανεβαζεις φωτογραφιες και ΑΝ θες στελνεις email το ΑΦΜ σου μεσω αυτης. Δεν σε αναγκάζει. Εκει ειναι το θέμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θυμαμαι εφαρμογές οπως το TuneUp ή το System Mechanic να εχουν bundled τον Firefox και τον Opera. Δεν υπερασπίζομαι την Google, λεω απλά οτι οταν ολοι το κάνουν λογικο να το κανει αυτη. Αν η Google δεν το εκανε καλα σήμερα θα κράζαμε αλλους.

Όπως είπα η Google δεν είναι η μόνη που το κάνει, απλά έγραψα ότι ο λόγος που ο Chrome απέκτησε ξαφνικά ένα τεράστιο μερίδιο αγοράς (ειδικά στις αρχές) δεν είχε να κάνει τόσο με τις επιδόσεις όσο με το promotion.

 

Άλλωστε αν κριτήριο ήταν οι επιδόσεις δεν θα βλέπαμε τον IE να είναι ο κυρίαρχος της αγοράς για αιώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...