Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας vs pelet


ZAFIRIOSNT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα. θέλω να κάνω ένα σπίτι 90τμ. κατοικήσιμο και τον χειμώνα. το μόνο που πονάει είναι τα κουφώματα και η θέρμανση ( έχει ήδη πετρέλαιο ) έστω οτι βάζω κουφώματα, τι θέρμανση να επιλέξω? έλεγα για ένα καλό λέβητα pelet αλλά μου έχουν προτείνει και αντλία θερμότητας... ξέρει κανείς τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχει σώματα. θέλω σε εκείνο το σπίτι να μπουν μόνιμα οι γονείς μου και αργότερα εγώ.

 

Υπ' όψιν ότι αν βάλεις αντλίες θερμότητας, τα σώματα δεν σου κάνουν. Οι αντλίες θερμότητας έχουν δικά τους σώματα, που λέγονται fan coils. Ένα καλό σύστημα με αντλία θερμότητας για τα τετραγωνικά που αναφέρεις, θα σου στοιχίσει περί τα 6000-7000 ευρώ συν την εγκατάσταση.

Αντίθετα, αν αποφασίσεις να βάλεις καυστήρα πέλετ, το κόστος θα είναι σαφώς πολύ μικρότερο καθώς θα πρέπει να πάρεις μόνο τον καυστήρα. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι ότι θα πρέπει κάποιος να κουβαλάει τα τσουβάλια με τα πέλλετ και κάποιος θα πρέπει να γεμίζει συχνά-πυκνά τον καυστήρα.

Από κόστος θέρμασνης, το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι οι αντλίες λένε ότι είναι ο οικονομικότερος τρόπος θέρμανσης, αλλά δεν ξέρω σε ποια κατηγορία και πόση διαφορά έχει ο λέβητας πέλλετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και αντλίες υψηλών θερμοκρασιών, που δε χρειάζεται να αλλάξεις τα σώματα 

 

Εγώ πάντως σε υφιστάμενη εγκατάσταση θα προτιμούσα λέβητα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα πέλετ... είδα ένα καλό σύστημα σε σπίτι φίλου, ιταλικό με προδιαγραφές για 200τμ που μπορεί να με βολέψει γιατί η οικοδομή μας είναι 3όροφη και αργότερα θα μπορούσα να εξυπηρετηθώ και εγώ αν χρειαστεί. τις αντλίες τις πρότεινε ενας υδραυλικός στον αδερφό μου αλλά απ ότι ψάχνω δεν μου γεμίζουν το μάτι... απλά μαζεύω γνώμες...

 

κάτι ακόμα.. κάτι είδα για μετατροπή σε λέβιτα πετρελαίου σε υγραέριο, με αλλη δεξαμενή. αξίζει τον κόπο? γενικά το συνολικό κόστος της εγκατάστασης της θέρμανσης σε λογικά πλαίσια δεν με ενδιαφέρει αρκεί να είναι οικονομικό στην κατανάλωση και να συνδυάζετε με πρόγραμμα εξοικονόμησης κατοίκων.. αν πχ με 6-7 χιλιάρικα καλυφθούν κουφώματα+θέρμανση ήμαστε καλά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ όλα πρέπει να αλλαχθούν τα κουφώματα, διαφορετικά θα πετάς λεφτά από τα παράθυρα στην κυριολεξία.

 

Τώρα για τη μέθοδο θέρμανσης.

Αυτά τα δύο που αναφέρεις πρακτικά δεν συγκρίνονται,διοτι είναι μέσα με διαφορετική φιλοσοφία.

 

Στην περίπτωση του καυστήρα πελλετ υπολογίζεις συχνό γεμίσμα του καυστήρα, μεταφορά του καυσίμου αλλά κ απόδοση. Σε σχέση με το πετρέλαιο σίγουρα θα σου βγαίνει φτηνότερο αλλά η όλη διαδικασία ίσως σε κουράσει.

 

Τώρα για την αντλία θερμότητας.

Υψηλό αρχικό κόστος αγοράς, το οποίο μάλλον θα ξεφύγει από τον προϋπολογισμό σου. Αν γίνει σωστή ρύθμιση της αντλίας σίγουρα η διαφορά με το πετρέλαιο θα είναι σημαντικη, ωστόσο η φιλοσοφία της αντλίας δεν είναι on - off αλλά συνεχόμενη θέρμανση ώστε να έχεις τη μέγιστη οικονομία.

 

 

Στην περίπτωση σου, αν το σπίτι βρίσκεται στη Βόρεια Ελλάδα ή σε περιοχή με πολύ κρύο, θα πηγαίνα σε αντλία θερμότητας που η αποσβεση θα γίνει εξαιρετικά γρήγορα.

 

Η λύση του υγραερίου δεν σε συμφέρει μιας κ η τιμή του σε σχέση με το πετρέλαιο είναι παραπλήσια και η καταλαναλωση από τον καυστήρα ίδια οπότε το κέρδος είναι πολύ μικρό, κ η τροποποίηση θα κοστίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα κουφώματα πονάει πολύ το σπίτι... προτεραιότητα δίνω εκεί έτσι κ αλλιώς απλά μαζεύω γνώμες για το είδος θέρμανσης.. για το γέμισμα του πελετ δεν είναι κόπος γιατί στο υπόγειο μπαινοβγαίνουμε συχνά, αλλά ανεξάρτητα απο αυτό μου έχουν πει οτι υπάρχουνε "χωνιά" χωρητικότητας κάπου 300 κιλά για να μην γεμίζεις κάθε μερα. την εξωτερική μόνωση την αφίνω σε δέυτερη μοίρα, καθώς ο πρώτος όροφος που με ενδιαφέρει, οι εξωτερικοί του τοίχοι έχουν πάχος γύρο στα 40 εκατοστά με χοντρό φελιζολ ενδιάμεσα... ε του κερατά, κάτι θα κάνει και αυτό.

 

ξέχασα να αναφέρω οτι θα πέσει χρήμα και για έναν καλο αφυγραντήρα γιατί στην περιοχή μου έχουμε ποιό πολύ υγρασία παρά κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως έχει η οικοδομή. αρχικά έγινε υπόγειο, ισόγειο κατάστημα και πρώτος όροφος του 84'ο δεύτερος έμεινε στα τούβλα. το 2005 περίπου, κάναμε τον δεύτερο και το ρετιρέ + σκεπή. το υπόγειο και οι κολόνες κλασικά είναι μόνο σίδερο και μπετό. στο μαγαζί σκέτα τούβλα. στον πρώτο που με ενδιαφέρει η θέρμανση, οι τοίχοι είναι όπως προανέφερα και τα πατώματα των δωματίων είναι ξύλο και το υπόλοιπο σπίτι μάρμαρο. στο πάτωμα και το ταβάνι δεν νομίζω να έχει κάποια μόνωση, αλλά θα ρωτήσω. στον δέυτερο που μένει ο αδερφός μου έχει καλά κουφόματα και κλιματιστικό ίσα ίσα για να σπάει το κρύο και παλεύετε. στο ρετιρέ, αν και προχειρη κατασκευή, κεραμοσκεπή και γυψοσανίδα, με ξυλόσομπα γίνετε φούρνος.

 

το dow αν είναι ένα γαλάζιο φελιζόλ, τότε έχει σίγουρα ένα σχετικά χοντρό κάπου στα 5 εκατοστά στον πρώτο. αυτό το ξέρω σίγουρα απ όταν τρυπούσαμε για απορροφητήρα. μαλών έτσι είναι και στον δεύτερο γιατί κάτι θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πέλετ υπολόγισε και το συχνό  καθάρισμα , αλλά και την προβληματική παρτίδα πέλετ που σίγουρα κάποια στιγμή θα έρθει .

Λες ότι θα μένουν ηλικιωμένοι . Θα μπορούν να υποστηρίξουν τον λέβητα πέλετ ή θα ξεπαγιάζουν περιμένοντας να πάει κάποιος από εσάς ;

Κατά την γνώμη μου ακολούθησε την συμβουλή του lary7 που σου είπε: Μονωση->Κουφωματα-> μεσο θερμανσης ειναι η σειρα

Αν μονώσεις σωστά θα δεις ότι ζεσταίνεσαι φτηνά  ακόμα και με πετρέλαιο , συν την οικονομία στην ψύξη το καλοκαίρι .

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο πέλετ υπολόγισε και το συχνό  καθάρισμα , αλλά και την προβληματική παρτίδα πέλετ που σίγουρα κάποια στιγμή θα έρθει .

Λες ότι θα μένουν ηλικιωμένοι . Θα μπορούν να υποστηρίξουν τον λέβητα πέλετ ή θα ξεπαγιάζουν περιμένοντας να πάει κάποιος από εσάς ;

Κατά την γνώμη μου ακολούθησε την συμβουλή του lary7 που σου είπε: Μονωση->Κουφωματα-> μεσο θερμανσης ειναι η σειρα

Αν μονώσεις σωστά θα δεις ότι ζεσταίνεσαι φτηνά  ακόμα και με πετρέλαιο , συν την οικονομία στην ψύξη το καλοκαίρι .

 

 

αυτό που λες είναι μεγάλο θέμα γιατί θέλω να πάω αλλού... μένω επαρχία και δεν υπάρχει τίποτα... για καμιά 10 χρόνια θα μπορούν να το υποστηρίζουν. θα έχει βγει και η μάνα μου στην σύνταξη και θα μπορούν να βάζουν και πετρέλαιο άνετα. το θέμα είναι οτι και ο αδερφός μου έχει πρόβλημα υγείας και δεν θα υπάρχει κανένας να τους τρέξει... απο την άλλη αν μείνω εδώ λογικά θα ξυπνήσω μια μέρα 45-50 χρονών και δεν θα έχω κανέναν και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου ειναι να μην ασχοληθεις με πελλετ κτλ.Την αξιοπιστια του πετρελαιου-υγραεριου δεν θα την βρεις πουθενα.Αν βαλεις μονωση-κουφωματα,θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα.Σαν θεμα οικονομιας σχετικα με το κοστος αγορας καλυτερη λυση ειναι να βαλεις ενα επιτοιχιο λεβητα υγραεριου(συμπυκνωσης) και να εχεις απροβληματιστη λειτουργια και αρκετη οικονομια.Σε καμια περιπτωση ομως καυστηρα στον ηδη υπαρχων λεβητα πετρελαιου.Το πελλετ καλο ειναι,οικονομικο και δεν εχει ουτε πολυ καθαρισμα,ουτε συχνο γεμισμα αλλα ενα καλο συστημα εχει σχετικα μεγαλο κοστος αγορας,καπου στα 2000€,χωρια τα εργατικα και τα υλικα,θα φτασεις κανενα 3χιλιαρο σχεδον.Αν βαλεις χωνι 300 κιλα που λες,αναλογα το κρυο,μια φορα την εβδομαδα θα θελει γεμισμα.Το θεμα ειναι μην πετυχεις καμια παρτιδα με μαπα πελλετ,εκει θα βλαστημισεις την ωρα και την στιγμη.Ενας επιτοιχιος λεβητας θα σου κοστισει πες 1000€ και αναλογα ποσα θελει ο υδραυλικος να το περασει.Θα βαζεις το καλοκαιρι που εχει 40 λεπτα το λιτρο και ολο το χειμωνα οι γονεις απλα θα γυρνανε τον θερμοστατη και δεν θα ασχολουνται καθολου.

 

Για τις αντλιες απλα προσπερασε το εκτος αν εχεις κανενα 7χιλιαρο για δοκιμες.Οι αντλιες θερμοτητας συνδυαζονται καλυτερα με ενδοδαπεδια επειδη εκει το νερο εχει σημαντικα χαμηλοτερη θερμοκρασια λειτουργιας.Αλλιως πας για υψηλων θερμοκρασιων.Καποιος πιο πανω λεει οτι το υγραεριο με το πετρελαιο εχουν παραπλησια τιμη.Σε ποιον πλανητη συμβαινει αυτο?Μαλλον συγκρινει την τιμη του LPG με την τιμη του πετρελαιου θερμανσης.Τεσπα,αν γεμιζεις το καλοκαιρι θα βρισκεις υγραεριο με τιμη κατω απο 50 λεπτα(εμεις εδω βρισκουμε απο 42 μεχρι 46) την στιγμη που το θερμανσης εχει 1€,οχι και παραπλησια τιμη συν του οτι ενας συμπυκνωσης κανει αρκετη οικονομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...