Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας vs pelet


ZAFIRIOSNT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bασικά το πιθανότερο είναι ότι δεν έπρεπε να ρίξει τα λεφτά σε Α/Θ αλλά στη μόνωση . Αυτό όμως το ξέρει πολύ καλα ο μηχανολόγος μηχανικός που έκανε την τεχνο-οικονομική μελέτη (άν έγινε ποτέ μελέτη γιατί στην Έλλαδα επενδύουμε στα κουτουρού) Σοβαρά τώρα. 8 cm μόνωση είναι απλά αστεία και ξεπερασμένη .  αυτή την στιγμή φτιάχνονται σπίτια απο 15 cm μέχρι και ...35 cm διογκωμένης πολυστερίνης ή καλύτερων υλικών .

 

35 εκατοστά μόνωση ;;;;

 

Μη γράφετε ρε παιδιά ότι να ναι

 

Με τον προηγούμενο ΚΕΝΑΚ ήθελες περί τα 7 cm μόνωση με το κλασσικό wallmate της dow (τους τοίχους τους έπιανες και με 6, με τα μπετά ήθελες 7αρα) - για βόρεια Ελλάδα, για Αθήνα ήσουν στα 6 (5 τοίχος - 6 μπετό), νομίζω με τον καινούριο πας στα 8 (ή αντίστοιχα στα 7 για Αθήνα)

 

Μια χαρά το έκανε ο φίλος, βέβαια δε συμφωνώ και εγώ με το κόστος της Α/Θ, τη στιγμή που έχεις ενισχύσει τόσο πολύ το σπίτι νομίζω ότι είναι περριτό 

 

Και μη ξεχνάτε ότι τα COP της τάξης του 3 είναι για εξωτερικές θερμοκρασίες 7 βαθμών κελσίου, όταν τα ΔΤ ανεβαίνουν η απόδοση πέφτει αρκετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 εκατοστά μόνωση ;;;;

 

Μη γράφετε ρε παιδιά ότι να ναι

 

Με τον προηγούμενο ΚΕΝΑΚ ήθελες περί τα 7 cm μόνωση με το κλασσικό wallmate της dow (τους τοίχους τους έπιανες και με 6, με τα μπετά ήθελες 7αρα) - για βόρεια Ελλάδα, για Αθήνα ήσουν στα 6 (5 τοίχος - 6 μπετό), νομίζω με τον καινούριο πας στα 8 (ή αντίστοιχα στα 7 για Αθήνα)

 

Μια χαρά το έκανε ο φίλος, βέβαια δε συμφωνώ και εγώ με το κόστος της Α/Θ, τη στιγμή που έχεις ενισχύσει τόσο πολύ το σπίτι νομίζω ότι είναι περριτό 

 

Και μη ξεχνάτε ότι τα COP της τάξης του 3 είναι για εξωτερικές θερμοκρασίες 7 βαθμών κελσίου, όταν τα ΔΤ ανεβαίνουν η απόδοση πέφτει αρκετά 

Ο ΚΕΝΑΚ δεν είναι ευαγγέλιο . Είναι κάποια ελάχιστα standards δόμησης που ακόμα και τώρα συγκριτικά με την υπόλοιπη Ευρώπη είναι πίσω  .  Υπάρχουν κτίρια στην Ελλάδα με 15 cm + μόνωση και 30 cm μόνωση στην ταράτσα . Όχι μόνο βόρεια αλλά και στην Αθήνα μέσα . Όσο καλύτερη η μόνωση τόσο το καλύτερο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψες για 35 cm μόνωση

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δείξεις μονωτικό τέτοιο πάχους ; 

 

Επίσης θα ήθελα πραγματικά να δω προδιαγραφή μόνωσης τέτοιου πάχους

 

Μιλάμε για U στο 0.1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψες για 35 cm μόνωση

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δείξεις μονωτικό τέτοιο πάχους ; 

 

Επίσης θα ήθελα πραγματικά να δω προδιαγραφή μόνωσης τέτοιου πάχους

 

Μιλάμε για U στο 0.1...

 

Ενδεικτικά τα παρακάτω. Αν το ψάξεις υπάρχουν άπειρα συστήματα.

 

http://passivistas.com/t%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%85/%CE%B7-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CF%8D%CF%86%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%8E%CF%80%CE%B9/

http://lazarakis-constructions.gr/files/2110.pdf

 

https://thermoplastiki.gr/wp-content/uploads/2017/12/prodiagrafes-novablok.pdf

 

http://www.rizakos.gr/gr/monosi_texa.aspx?group=neopor_plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προδιαγραφή μου χρωστάς :) 

 

Ακόμα καλύτερα, θα ήθελα να δω τον αντίστοιχο κανονισμό θερμομόνωσης μιας βόρειας χώρας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προδιαγραφή μου χρωστάς :)

 

Ακόμα καλύτερα, θα ήθελα να δω τον αντίστοιχο κανονισμό θερμομόνωσης μιας βόρειας χώρας :P

Οι κανονισμοί είναι κάποια ελάχιστα standards . Αν θες να κάνεις καλύτερη δουλειά ανεβάζεις τον πήχη εσύ . Αυτό το χουν κάνει διάφορα ινστιτούτα ήδη . Βλέπε το Ινστιτούτο παθητικό κτιρίων όπου εδώ και δεκαετίες όταν ακόμα δεν ξέραμε τι πάει να πει μόνωση το χαν πάει σε άλλο επίπεδο .Τώρα βέβαια λόγο Ευρωπαϊκής νομοθεσίας στρέφονται οι κανονισμοί προς αυτά τα πρότυπα δόμησης του ινστιτούτο παθητικών κτιρίων και άλλων τέτοιον ινστιτούτων .

 

http://www.cres.gr/energyhubforall/2.4.2.html

 

Για να χαρακτηριστεί ένα σπίτι παθητικό και να πιστοποιηθεί απο το Ινστιτούτο θα πρέπει:

 

https://www.passivehouse-international.org/index.php?page_id=150

 

Τέτοια σπίτια στην Ελλάδα υπάρχουν ήδη (Βόλος, Αθήνα, Πεντέλη, Πόρτο Ράφτη κα περιοχές). Το πρώτο σπίτι κατασκευάστηκε μεταξύ 2010-2012 αν θυμάμαι καλά . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 εκατοστά μόνωση ;;;;

 

Μη γράφετε ρε παιδιά ότι να ναι

 

Με τον προηγούμενο ΚΕΝΑΚ ήθελες περί τα 7 cm μόνωση με το κλασσικό wallmate της dow (τους τοίχους τους έπιανες και με 6, με τα μπετά ήθελες 7αρα) - για βόρεια Ελλάδα, για Αθήνα ήσουν στα 6 (5 τοίχος - 6 μπετό), νομίζω με τον καινούριο πας στα 8 (ή αντίστοιχα στα 7 για Αθήνα)

 

Μια χαρά το έκανε ο φίλος, βέβαια δε συμφωνώ και εγώ με το κόστος της Α/Θ, τη στιγμή που έχεις ενισχύσει τόσο πολύ το σπίτι νομίζω ότι είναι περριτό 

 

Και μη ξεχνάτε ότι τα COP της τάξης του 3 είναι για εξωτερικές θερμοκρασίες 7 βαθμών κελσίου, όταν τα ΔΤ ανεβαίνουν η απόδοση πέφτει αρκετά 

 

Αυτο ηθελα να το γραψω και μου διαφυγε.Πολυ σημαντικη παρατηρηση.Τεσπα,για τα υπολοιπα που λετε,οι θεωριες καλες ειναι.Παντα κοιταμε ομως και το κοστος.Ενα 5αρι DOW μια χαρα δουλεια κανει,8αρι ακομα καλυτερα.Τωρα 25 και 35 εκατοστα μονωση νομιζω ανεβαζει σημαντικα το κοστος της οικοδομης.Παντα οταν κανουμε μια επενδυση κοιταμε και τον χρονο που χρειαζεται για την αποσβεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

.Ενα 5αρι DOW μια χαρα δουλεια κανει,8αρι ακομα καλυτερα.Τωρα 25 και 35 εκατοστα μονωση νομιζω ανεβαζει σημαντικα το κοστος της οικοδομης.Παντα οταν κανουμε μια επενδυση κοιταμε και τον χρονο που χρειαζεται για την αποσβεση.

 

5αρι DoW ήταν μια χαρά πχ τα τέλη του 90, για 2018 είναι το ελάχιστο πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά το πιθανότερο είναι ότι δεν έπρεπε να ρίξει τα λεφτά σε Α/Θ αλλά στη μόνωση . Αυτό όμως το ξέρει πολύ καλα ο μηχανολόγος μηχανικός που έκανε την τεχνο-οικονομική μελέτη (άν έγινε ποτέ μελέτη γιατί στην Έλλαδα επενδύουμε στα κουτουρού) Σοβαρά τώρα. 8 cm μόνωση είναι απλά αστεία και ξεπερασμένη . αυτή την στιγμή φτιάχνονται σπίτια απο 15 cm μέχρι και ...35 cm διογκωμένης πολυστερίνης ή καλύτερων υλικών .

Επειδη φτιάχνω σπίτι κάνεις δεν χρησιμοποιεί 15 εκατοστά και πάνω μόνωση. Άντε μέχρι 10εκ στην ζώνη Δ. Σύμφωνα πάντα με τον κενακ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σύμφωνα πάντα με τον κενακ...

 

Θα συμφωνούσαν με αυτό οι μηχανικοί αν ο ΚΕΝΑΚ ήταν "τελευταία λέξη της τεχνολογίας", έλα όμως που δεν είναι... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ξαναλεω οτι η τιμη για την οποια μιλαω ειναι τιμη λιτρου,δεν πουλανε πουθενα υγραεριο με το κιλο.Απο το διυλιστηριο μπορει να φευγει και με την οργια,τι μας νοιαζει?Ποιο κοστος για την μετατροπη ειναι σημαντικο,εγω για κατι τετοιο μιλαω:https://www.skroutz.gr/c/1406/levites.html?keyphrase=%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%BF%CE%B9+%CE%BB%CE%B5%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82+%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85

 

Με ενα χιλιαρικο εισαι ετοιμος.Βαλε αλλο ενα χιλιαρικο για την δεξαμενη(η εταιρια που θα σου προμηθευει υγραεριο πχ coral gas ζηταει 500€ για 10 χρονια ενοικιο με την προυποθεση να αγοραζεις απο αυτους χ ποσοτητα το χρονο) και αλλα 500€ για 1000 λιτρα υγραεριο.Με 2 χιλιαρικα ξεμπερδεψε και του χρονου με 500€ θα βγαλει τον χειμωνα.Για ενα καλο συστημα pellet θες ενα 2500αρι,εκτος αν εχει σκοπο να παρει κανενα καυστηρα Ferroli.Συν την φασαρια,καλα αμα του κατσει καμια λαθος ρυθμιση στον καυστηρα και γυρναει καπνο στον σαλιγκαρο,εκει κλαφτα.

 

 

Απο περιεργεια,πετρελαιο ποσο περιπου ηθελες?Τι τετραγωνικα ειναι το διαμερισμα?

Μπορει καποιος να βαλει δεξαμενη υγραερίου σε πολυκατοικία ή μεσα σε κατοικημένη περιοχη; αν ισχυει αυτο ειναι μια εναλλακτικη λυση, αλλιως απορρίπτεται και στρεφεσαι παλι σε πετρελαιο-πελλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνούσαν με αυτό οι μηχανικοί αν ο ΚΕΝΑΚ ήταν "τελευταία λέξη της τεχνολογίας", έλα όμως που δεν είναι... :P

Διαφωνώ.. Μια χαρά τα λέει ο κενακ. Αν τον διαβάσεις αναλυτικά θα διαπιστώσεις ότι είναι πολύ αναλυτικός και προσεκτικός. Επίσης πρόσφατα βγήκε νέα έκδοση.. Το κακό είναι ότι στην θεωρία όλα είναι καλά αλλά στην πράξη δεν είναι τόσο εύκολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνούσαν με αυτό οι μηχανικοί αν ο ΚΕΝΑΚ ήταν "τελευταία λέξη της τεχνολογίας", έλα όμως που δεν είναι... :P

ΑΚΡΙΒΩΣ !!! ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ Ο ΚΕΝΑΚ  και γενικότερα η νοοτροπία και φιλοσοφία μερικών μηχανικών σε θέματα ενεργειακής αποδοτικότητας .

Διαφωνώ.. Μια χαρά τα λέει ο κενακ. Αν τον διαβάσεις αναλυτικά θα διαπιστώσεις ότι είναι πολύ αναλυτικός και προσεκτικός. Επίσης πρόσφατα βγήκε νέα έκδοση.. Το κακό είναι ότι στην θεωρία όλα είναι καλά αλλά στην πράξη δεν είναι τόσο εύκολα..

Καταρχάς δεν μίλησα θεωρητικά για τις μονώσεις τέτοιου πάχους . Κτίρια τέτοια στην Ελλάδα έχουν κατασκευαστεί και πληρούν τις παρακάτω προδιαγραφές :

 

- Ετήσια ζήτηση θέρμανσης :≤ 15 kWh/m2

- Ετήσια ζήτηση ψύξης: ≤ 15 kWh/m2

- Ειδικό θερμικό φορτίο: ≤ 10 W/m2

- Ετήσια ζήτηση πρωτογενούς ενέργειας: ≤ 120 kWh/m2 έτος

- Αεροστεγανότητα:<0.6 αλλαγές/ώρα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να βαλει δεξαμενη υγραερίου σε πολυκατοικία ή μεσα σε κατοικημένη περιοχη; αν ισχυει αυτο ειναι μια εναλλακτικη λυση, αλλιως απορρίπτεται και στρεφεσαι παλι σε πετρελαιο-πελλετ.

 

Δεν ξερω τι ισχυει με τους κανονισμους.Αν μιλαμε για πολη(πολυκατοικια σε χωριο κομματακι δυσκολο),λογικα θα υπαρχει φυσικο αεριο(εδω στην Καρδιτσα και εχει περασει απο καθε σοκακι) που ειναι καλυτερη επιλογη.Το λεβητακι ειναι ιδιο,μπεκ αλλαζεις.Εχει φασαρια παντως.Αναλογα την δεξαμενη,θελει μελετη και αδειες απο πολεοδομια,πυροσβεστικη κτλ.Δεν νομιζω οτι αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ !!! ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ Ο ΚΕΝΑΚ και γενικότερα η νοοτροπία και φιλοσοφία μερικών μηχανικών σε θέματα ενεργειακής αποδοτικότητας .

 

Καταρχάς δεν μίλησα θεωρητικά για τις μονώσεις τέτοιου πάχους . Κτίρια τέτοια στην Ελλάδα έχουν κατασκευαστεί και πληρούν τις παρακάτω προδιαγραφές :

 

- Ετήσια ζήτηση θέρμανσης :≤ 15 kWh/m2

- Ετήσια ζήτηση ψύξης: ≤ 15 kWh/m2

- Ειδικό θερμικό φορτίο: ≤ 10 W/m2

- Ετήσια ζήτηση πρωτογενούς ενέργειας: ≤ 120 kWh/m2 έτος

- Αεροστεγανότητα:<0.6 αλλαγές/ώρα

 

 

Τι σας ενοχλεί στον κενακ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω.. Θυμάστε πως ήταν οι μονωσεις πριν τον κενακ;; 3 εκατοστά μάξιμουμ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...